Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Ono u što ne vjerujemo....

Go down 
3 posters
Autor/icaPoruka
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Ono u što ne vjerujemo....  Empty
PostajNaslov: Ono u što ne vjerujemo....    Ono u što ne vjerujemo....  Icon_minitimeuto sij 13, 2015 2:42 pm


Nisu mi jasni ljudi koji ulaze u diskusije o stvarima o kojima nemaju pojma i to iz razloga jer ih ne interesiraju ili jer u takve principe/teorije ne vjeruju. Ajde još ako se u nekom duštvu pokrene tema pa se izrazi svoje mišljenje ali zastupanje nekog čvrstog stava i tupljenje svog bez da se ima nekih opsežnijih informacija o temi mi nisu jasne.
Kruna svega su ljudi koji sami dolaze na forume kako bi pljuvali po nečem jer oni tako ne smatraju. Što je problem s tim ljudima?
Npr. ja se ne bavim theta iscjeljivanjem. Znam za to. Nemam neko izraženo mišljenje. Ništa posebno ne mogu o tome ni mislit kada nemam dovoljno informacija niti sam ušla u principe te tehnike. Meni ne pada na pamet otić na neki forum gdje se okupljaju ljudi koji se time bave da bi im pričala da je to sranje ili već nešto drugo. Mislim ono...ne tiče me se...nisu moja posla...nek priča šta god tko hoće dokle nitko nikog ne ubija.
Međutim, često sam srela ljude koji upravo to rade. Namjerno traže grupe koje se bave nečim s čime se taj ne slaže (i naravno ne bavi nit se ikad bavio jer je njemu odmah bilo jasno kako to mora da nema smisla a ako je on to pomislio onda mora da je istina jer sve šta on pomisli je čista genijalnost) i onda krene on njima svima objašnjavat...... Pa i na našem forumu koji se bavi alternativom nekad dođu ljudi koji onda tumače kako je to sve blesavo. Ma možda i je al daj odjebi u skokovima i pusti da se ljudi zabavljaju i pričaju o temema koje su im interesantne. Koji tek tu problem mora bit da dolaziš negdje na forum s temama koje smatraš blesavim da bi svoje mišljenje izprezentirao ljudima? Koja frustracija to pokreće?

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Ono u što ne vjerujemo....  Empty
PostajNaslov: Re: Ono u što ne vjerujemo....    Ono u što ne vjerujemo....  Icon_minitimeuto sij 13, 2015 4:03 pm

Možda prezir prema mentalitetu krda?

Dobro, ima, nađe se, idiota koji izražavaju svoje mišljenje a da nemaju pojma o čemu pričaju. Ali ako naiđe neko ko zna neki krivi k o tome, zašto bi ti imao pravo da kažeš što misliš, a on ne? Jel se možda osjećaš ugrožen njegovim mišljenjem?

Here's the bottom line: Kad pristupiš nekom forumu ili javnoj mreži, time pristupaš otvorenom tržištu ideja. Sloboda govora se primjenjuje (barem u teoriji) ali sloboda da kažeš što god hoćeš se ne pretvara u obavezu da se sve što kažeš uzme kao amin.

Čak i unutar neke sekte ili grupe postoji razlika u vjerovanjima i vrijednosnim sudovima. Čak i tu postoje neslaganja. Zato i raspravljaju, potajno se nadajući da će nekog drugačijeg vjerovanja dovesti na svoj teren i učiniti sličnijim sebi. A ako i tu postoje razlike, postavlja se pitanje, imajući u vidu tvoj prigovor, kolika razlika smije biti između različitih vjerovanja da bi netko " dobio pravo" da učestvuje u raspravi?

Ako misliš da ljudi različitih svjetonazora ne bi smjeli da učestvuju u diskusiji, onda fino svoj domen učiniš privatnim, i primaš samo ljude koji misle kao ti. A potom zapečatiš svoju malu "echo chamber" u kojoj možeš do besvijesti osluškivati odjek vlastitih misli i cijepiti svoje mišljenje, bilo pravo ili pogrešno, od svake kritike.

Tako nastaju kultovi.

_________________
The meek shall inherit the earth, because the strong shall inherit the stars!
[Vrh] Go down
Jedi Mind Tricks
Majmun
Jedi Mind Tricks


Male
Aquarius Monkey
Broj postova : 1448
Age : 32
Registration date : 10.08.2012

Ono u što ne vjerujemo....  Empty
PostajNaslov: Re: Ono u što ne vjerujemo....    Ono u što ne vjerujemo....  Icon_minitimeuto sij 13, 2015 4:08 pm

Mislis kao poltergeist? :)
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Ono u što ne vjerujemo....  Empty
PostajNaslov: Re: Ono u što ne vjerujemo....    Ono u što ne vjerujemo....  Icon_minitimeuto sij 13, 2015 4:33 pm

@Arch...što se ti uzbudi brate face nekako zvučiš ko da se osjećaš prozvan zubi

Ne znam kojom ozbiljnosti ti prilaziš određenim temama ali ja glavnini ovdje prilazim iz kuta lagane zabave prouzrokovane interesantnim pogledima ili teorijama. Vodim se logikom da se sličnim temama priklanjaju ljudi sličnih interesa. To znači da ako ćemo pričat o duhovima onda pričamo o teorijama kako bi to uopće duhovi mogli postojat. Od čega bi bili sazdani. Što su duhovi. Gdje se nalaze kad ih mi ne vidimo. Pa to širi temu na stvari i svjetove koje ne vidimo... Mašta je jako bitna :)
Enivej, tu se ne radi da će netko reći "Duhovi postoje. Oni su to i to. Stvar funkcionira tako. To je 100%." i da onda svi kažu "Amen". To bi bio kult ili što si već reko.
Konstruktivna otvorena rasprava nije kult.
S druge strane postavljam osobu koja se pojavi s tvrdnjom "Duhovi ne postoje i sad ću vam objasnit da ste vi svi glupi". Zašto bi takva osoba uopće dolazila na temu o postojanju duhova ako ne smatra da postoji opcija da oni postoje? Kužiš? To je ko da ja odem na forum s automobilima i svima objašnjavam kako su debili jer voze aute koji zagađuju zrak i da je zrak bitan i da trebaju vozit bicikle. Jebote ko da ovi ne znaju da je zrak bitan. Ali oni žele pričat o automobilima tada. Ne o zraku.

Ovo što kažeš "Prezir prema mentalitetu krda" ne kužim i nema mi smisla. Neš ti velikog krda što priča o, u ovom slučaju, alternativi. Jebote sve se prestraših koliko krdo roll rofl2
Mislim, ne znam ja što takvi ljudi sebi lažu o uzrocima svojih potreba...al nekako baca na frustraciju i osjećaj manje vrijednosti. Neispunjenost života i neprimanje podpore od strane roditelja u djetinjstvu. Al to onako čisto s osnove psihologije. Zna se što ljude pokreće. Hehe.

@Jedi...ne kontam što s poltergeistom? :)

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Ono u što ne vjerujemo....  Empty
PostajNaslov: Re: Ono u što ne vjerujemo....    Ono u što ne vjerujemo....  Icon_minitimeuto sij 13, 2015 5:10 pm

@Alpha,

Da, mogu shvatiti kako ti je to zvučalo dok si čitala moj post. :D Imaj informaciju da je najveći dio toga donesen sa strane, iz anglofonog svijeta gdje obitavam u zadnje vrijeme na internetu. Isti uzorci ponašanja mogu se primijetiti kod feminista, katolika, protestanata, muslimana, i raznih istočnjačkih adherenata što se kite pseudonaukom. Ne vole kad im se kaže da nešto nije tako, a ako im podastreš i dokaze, oni ih jednostavno ignorišu ili kažu da su sve to prevare, urote i bog-samo-zna-šta-ne...

A i tvoj uvodni post je bio prilično inflamatoran, barem iz moje perspektive. ;)

Jerbo, "konstruktivna otvorena rasprava nije kult", a do konstruktivne otvorene rasprave ne može doći ako nema nekog ko će reći da je to "blesavo". Ok, ne mora baš tim riječima, ali ako tako ipak smatra, zašto ga ne bi saslušali?

Međutim, ti onda kažeš: "Možda i je (blesavo) ali pusti ljude da se zabavljaju..." Može li taj nekome zabraniti da se zabavlja? Može li ga spriječiti da vjeruje u ovo ili ono? Ne, mislim da ne može. Ali, izgleda da neka opasnost ipak postoji - opasnost da će neko iluzorno uvjerenje pući u srazu sa činjenicama ili zdravim razumom i da će zbog toga u tom pojedincu nastupiti bol, jer emocionalna investicija koja prati sva uvjerenja podrazumijeva izvjestan dio sebstva projeciran na svoje(a) uvjerenja. Drugim riječima, rušenje vjerovanja primitivni, limbički sistem tumači kao rušenje sebe kao ličnosti. Stoga bilo kakav napad na ono u šta je sebstvo projecirano, doživljava kao lični napad, a čak  i faktualni kontraargument protiv uvjerenja tumači kao ličnu uvredu.

Meni je kao samozvanom psihologu ta projekcija sebe u stvari oko sebe naročito zanimljiva, kao i generisanje raznih "fantomskih ličnosti" unutar jednog ega da naprosto obožavam trenutke kad nečije skriveno Jastvo ispliva na površinu i učini se obzervabilnim. Jedino tada se i može proučavati i nešto saznati, prije nego se opet sakriije ispod debelih slojeva Superega. Kao onaj kaktus što cvjeta jednu noć jednom u sto godina...

Ako ćemo o sličnim interesima, i James Randi ima isto slične interese kao i ti i većina ovdje. Penn i Teller, Mythbusters i ini također. Samo, imaju drugačije ciljeve. Interesi su isti, ali ciljevi nisu.

_________________
The meek shall inherit the earth, because the strong shall inherit the stars!
[Vrh] Go down
Sponsored content





Ono u što ne vjerujemo....  Empty
PostajNaslov: Re: Ono u što ne vjerujemo....    Ono u što ne vjerujemo....  Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Ono u što ne vjerujemo....
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Psihologija-
Forum(o)Bir: