Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Placebo i nocebo - um iznad medicine

Go down 
+15
Dragony
Eternity
lusatex
Neobicni forumas
Angel from shadow
zvezda
urbanaaa
floridana
Daenerys
Aleksandar Veliki
zmija
Svjetloisjena
vladimir
sanja
Rain
19 posters
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
Rain
Admin
Rain


Male
Libra Rat
Broj postova : 2812
Age : 39
Location : In tha Leteći tanjer
Registration date : 15.09.2007

Placebo i nocebo - um iznad medicine Empty
PostajNaslov: Placebo i nocebo - um iznad medicine   Placebo i nocebo - um iznad medicine Icon_minitimepet ruj 21, 2007 6:23 pm

Placebo i nocebo
Um iznad medicine

Placebo i nocebo - um iznad medicine Placebonoceboio4


Placebo: Učinak vjerovanja
Svaki student medicine nauči, barem usput, da um može utjecati na tijelo. Nauče da neki ozdrave kada vjeruju (pogrešno) da dobivaju lijek. Kada pacijen ozdravi uzimajući tabletu od šećera, medicina to definira kao placebo učinak.Placebo učinak, ili učinak vjerovanja, je nevjerojatan dokaz iscjeliteljske sposobnosti tijela i uma.

Smatra se da je medicinsko odbacivanje uma po kratkom postupku rezultat ne samo dogmatskog razmišljanja nego i financijskih razloga.
Kada bi snaga uma mogla izliječiti vaše bolesno tijelo, zašto biste išli vašem liječniku, i još važnije, zašto biste kupovali lijekove?

Istraživanje Medicinskog fakuleta Baylor (Baylor School of Medicine) 2002. godine objavljeno u New England Journal of Medicine procjenjivalo je operacije pacijenata s teškim bolovima u koljenima.
[Moseley, et al., 2002.] Glavni autor studije, dr. Bruce Moseley, "znao" je da operacije koljena pomažu njegovim pacijentima: "Svi dobri kirurzi znaju da u kirurgiji nema placebo efekta."
Međutim, Moseley je pokušavao utvrditi koji je dio operacije pomogao njegovim pacijentima. Pacijenti koji su sudjelovali u studiji podijeljeni su u tri skupine. Jednoj skupini pacijenata Moseley je sastrugao oštećenu hrskavicu na koljenu. Kod druge skupine isprao je koljenski zlob i tako odstranio materijale koji bi mogli uzrokovati upalni učinak. Oboje su standardni postupci za tretiranje artritičnih koljena. Treća skupina dobila je "lažnu" operaciju. Pacijent je bio stavljen pod narkozu, Moseley napravio tri standardna reza i zatim govorio i ponašao se kao što običava tijekom pravih operacija - čak je i bućkao po vodi kako bi simulirao zvuk procedure ispiranja koljena. Nakon 40 minuta Moseley je zašio rezove kao da je dovršio operaciju. Svima trima grupama propisana je jednaka postoperativna njga koja je uključivala program fizikalne terapije.
Rezultat je bio šokantan. Da, pacijentima u skupinama koje su operirane stanje se poboljšalo. Međutim, stanje skupine koja je primila placebo poboljšalo se kao i kod druge dvije skupine.
Moseleyu su rezultati bili jasni: "Tim pacijentima nije nimalo pomoglo moje kirurško umijeće. Čitava korist od operacije za osteoartritis koljena bila je placebo učinak." Televizijske vijesti zorno su predstavile te zapanjujuće rezultate.

Još jedna zanimljiva činjenica je činjenica o djelotvornosti antidepresiva.
Antidepresivi su tijekom godina u kliničkim ispitivanjima postizali sve bolje i bolje rezultate, što sugerira da su njihovi placebo učinci jednim dijelom rezultat jakog marketinga. Što je više čudo antidepresiva propagirano u medijima i reklamama, to su oni postajali djelotvorniji. Vjerovanja su zarazna! Danas živimo u kulturi u kojoj ljudi vjeruju da antidepresivi djeluju, pa stoga i djeluju.

Nocebo: Moć negativnih vjerovanja
dok su mnogi u medicinskoj struci svjesni placebo učinka, tek nekolicina je razmotrila njegove implikacije za samoozdravljenje. Ako vas pozitivno razmišljanje može izvući iz depresije i izliječiti oštećeno koljeno, razmislite što ngativno razmišljanje može učiniti u vašem životu. Kada um pomoću pozitivne sugestije poboljša zdravlje, to es naziva placebo učinak. U suprotnom slučaju, kada isti um gaji negativne sugestije koje mogu naškoditi zdravlju, negativni učinci se nazivaju nocebo. U medicini nocebo učinak može biti jednako snažan kao i placebo učinak.

Discovery Health Channel je 2003. godine predstavio dokumentarni film "Placebo: Um iznad medicine" koji daje dobar pregled nekih od najinteresantnijih medicinskih slučajeva. U jednom od njegovih mučnijih dijelova predstavljen je slučaj Cliftona Meadora, liječnika iz Nashvilla, koji je o potencijalnoj moći nocebo učinaka razmišljao 30 godina.
Godine 1974. imao je pacijenta, Sama Londea, umirovljenog prodavača cipela koji je bolovao od raka jednjaka, bolesti koja se tada smatrala sto posto fatalnom. Londe je bio podvrgnut liječenju tog raka, međutim svi u medicinskoj zajednici su "znali" da će se njegov rak jednjaka vratiti. I tako nije bilo iznenađenje kada je Londe nekoliko tjedana nakon postavljanja dijagnoze preminuo. Iznenađenje je došlo nakon Londeove smrti kada je autopsija otkrila vrlo malen rak u njegovom tijelu, u svakom slučaju ne dovoljno velik da ga ubije. Bilo je nekoliko točaka na jetrima i jedna na plućima, međutim nije bilo ni traga raku jednjaka za koji su svi mislili da ga je bio ubio.
Meador je za Discovery Health Channel rekao: "Umro je s rakom, ali ne od raka." Od čega je Londa umro ako nije od raka jednjaka?
Slučaj tri desetljeća nakon Londeove smrti još uvjek progoni Meadora: "Mislio sam da ima rak. On je mislio da ima rak. Svi oko njega su mislili da ima rak... jesam li mu na neki način uništio nadu?"

Uznemiravajući slučajevi noceba sugeriraju da liječnici, roditelji i učitelji mogu uništiti nadu programirajući vas da vjerujete u to da ste nemoćni...

Izvor, Svjetlost, Kolovoz 2007.


Zadnja promjena: ; pet ruj 21, 2007 8:13 pm; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Rain
Admin
Rain


Male
Libra Rat
Broj postova : 2812
Age : 39
Location : In tha Leteći tanjer
Registration date : 15.09.2007

Placebo i nocebo - um iznad medicine Empty
PostajNaslov: Re: Placebo i nocebo - um iznad medicine   Placebo i nocebo - um iznad medicine Icon_minitimepet ruj 21, 2007 6:32 pm

Vjerovatno ste svi u životu imali jedanput gripu i znate koji su simptomi i koliko treba da osoba ozdravi od gripe.

Šta mislite, koliko je potrebno da osoba ozdravi od gripe bez da pije bilokakve ljekove?
[Vrh] Go down
sanja
Čovjek



Female
Aquarius Buffalo
Broj postova : 5172
Age : 38
Registration date : 20.09.2007

Placebo i nocebo - um iznad medicine Empty
PostajNaslov: Re: Placebo i nocebo - um iznad medicine   Placebo i nocebo - um iznad medicine Icon_minitimepet ruj 21, 2007 6:41 pm

Rie je napisao/la:
Vjerovatno ste svi u životu imali jedanput gripu i znate koji su simptomi i koliko treba da osoba ozdravi od gripe.

Šta mislite, koliko je potrebno da osoba ozdravi od gripe bez da pije bilokakve ljekove?
confused ne znam lovely
[Vrh] Go down
Rain
Admin
Rain


Male
Libra Rat
Broj postova : 2812
Age : 39
Location : In tha Leteći tanjer
Registration date : 15.09.2007

Placebo i nocebo - um iznad medicine Empty
PostajNaslov: Re: Placebo i nocebo - um iznad medicine   Placebo i nocebo - um iznad medicine Icon_minitimepet ruj 21, 2007 6:43 pm

Jesi imala kad gripu?
[Vrh] Go down
sanja
Čovjek



Female
Aquarius Buffalo
Broj postova : 5172
Age : 38
Registration date : 20.09.2007

Placebo i nocebo - um iznad medicine Empty
PostajNaslov: Re: Placebo i nocebo - um iznad medicine   Placebo i nocebo - um iznad medicine Icon_minitimepet ruj 21, 2007 7:13 pm

Rie je napisao/la:
Jesi imala kad gripu?
nisam lovely ali znam otprilike simptome..
[Vrh] Go down
Rain
Admin
Rain


Male
Libra Rat
Broj postova : 2812
Age : 39
Location : In tha Leteći tanjer
Registration date : 15.09.2007

Placebo i nocebo - um iznad medicine Empty
PostajNaslov: Re: Placebo i nocebo - um iznad medicine   Placebo i nocebo - um iznad medicine Icon_minitimepet ruj 21, 2007 7:28 pm

Nisi? confused

dobro, onda čekam nekoga tko je imao da mikaže koliko mu je trebal oda ozdravi :D
[Vrh] Go down
vladimir
banned



Male
Taurus Dog
Broj postova : 10694
Age : 53
Location : Paris
Registration date : 19.09.2007

Placebo i nocebo - um iznad medicine Empty
PostajNaslov: Re: Placebo i nocebo - um iznad medicine   Placebo i nocebo - um iznad medicine Icon_minitimepet ruj 21, 2007 8:50 pm

Nikada nisam uzimao lekove,uvek prirodne biljke i cajeve.Od lekova samo postanes zavisan i oslabis svoj organizam.To je licno misljenje.Jedina alternativa u koju verujem je kineska tradicionalna medicina,znaci bez hemije.
[Vrh] Go down
Rain
Admin
Rain


Male
Libra Rat
Broj postova : 2812
Age : 39
Location : In tha Leteći tanjer
Registration date : 15.09.2007

Placebo i nocebo - um iznad medicine Empty
PostajNaslov: Re: Placebo i nocebo - um iznad medicine   Placebo i nocebo - um iznad medicine Icon_minitimepet ruj 21, 2007 9:53 pm

Da ja sam htio reći da sam ozdravio u jedan dan od gripe ili nečega sličnoga bez ičega. I to zato što sam bio uvjeren da ću odmah ozdraviti.

Došao am jedno popodne doma i počeo se osjećati loše. I ništa, uveće sam izmerio temperaturu i imao sam 37 sa nešto. Ujutro kada sam se probudio me sve bolilo, kosti, i imao sam visoku temperaturu. Najvjerovatnije gripa ili nešto slično jer kosti od nje bole. Prije toga nisam dosta dugo bio bolestan i negdje sam čitao da ako čovjek ima temperaturu da ju nije dobro snižavat ako nije baš prevelika jer i ona ubija neke viruse. I ja sam bio uvjeren da će temperatura izgoriti sve viruse u meni tako da nisam pio nikakve ljekove niti sredstva za snižavanje temperature. Pio sam čaj i to je sve, i drugi dan više nisam imao temperaturu, malo su me kosti još bolile ali sam praktički ozdravio.
I sada si ja mislim, da li je to zbog toga što sam ja toliko vjerovao da ću ozdraviti ako pustim temperaturu da radi svoje, da sam i ozdravio. Gripa se nemože preboliti u jedan dan ja mislim.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Placebo i nocebo - um iznad medicine Empty
PostajNaslov: Re: Placebo i nocebo - um iznad medicine   Placebo i nocebo - um iznad medicine Icon_minitimepet ruj 21, 2007 11:06 pm

Hmmm, rie, možda ipak nije bila gripa, kosti bole i kod nekih viroza sličnih gripi. Ona prava traje najmanje pet dana. No u svakom slučaju, ako si imao visoku temperaturu kao što pišeš, ti si svojom autosugestijom o paljenju mikroba izvrsno pomogao tijelu da se obrani, a i sebi si nešto dokazao :)
[Vrh] Go down
Rain
Admin
Rain


Male
Libra Rat
Broj postova : 2812
Age : 39
Location : In tha Leteći tanjer
Registration date : 15.09.2007

Placebo i nocebo - um iznad medicine Empty
PostajNaslov: Re: Placebo i nocebo - um iznad medicine   Placebo i nocebo - um iznad medicine Icon_minitimesub ruj 22, 2007 12:49 pm

Pa nisam ni ja 100% siguran da je bila gripa ali kažem, toliko sam bio uvjeren u to da sam drugi dan bio zdrav.
[Vrh] Go down
vladimir
banned



Male
Taurus Dog
Broj postova : 10694
Age : 53
Location : Paris
Registration date : 19.09.2007

Placebo i nocebo - um iznad medicine Empty
PostajNaslov: Re: Placebo i nocebo - um iznad medicine   Placebo i nocebo - um iznad medicine Icon_minitimesub ruj 22, 2007 1:35 pm

Auto sugestija je najbolje oruzje ka svemu :)
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Placebo i nocebo - um iznad medicine Empty
PostajNaslov: Re: Placebo i nocebo - um iznad medicine   Placebo i nocebo - um iznad medicine Icon_minitimesub ruj 22, 2007 1:56 pm

vladimir je napisao/la:
Auto sugestija je najbolje oruzje ka svemu :)

Slažem se, ona je najvažniji sastojak svakog lijeka i terapije. :)
[Vrh] Go down
zmija
Majmun
zmija


Female
Libra Snake
Broj postova : 1690
Age : 34
Registration date : 19.09.2007

Placebo i nocebo - um iznad medicine Empty
PostajNaslov: Re: Placebo i nocebo - um iznad medicine   Placebo i nocebo - um iznad medicine Icon_minitimesub ruj 22, 2007 4:36 pm

vjerujem da autosugestija pomaze,no potrebni su po meni i ljekovi..
[Vrh] Go down
Rain
Admin
Rain


Male
Libra Rat
Broj postova : 2812
Age : 39
Location : In tha Leteći tanjer
Registration date : 15.09.2007

Placebo i nocebo - um iznad medicine Empty
PostajNaslov: Re: Placebo i nocebo - um iznad medicine   Placebo i nocebo - um iznad medicine Icon_minitimesub ruj 22, 2007 4:58 pm

Možda jesu a možda i nisu. :D
[Vrh] Go down
vladimir
banned



Male
Taurus Dog
Broj postova : 10694
Age : 53
Location : Paris
Registration date : 19.09.2007

Placebo i nocebo - um iznad medicine Empty
PostajNaslov: Re: Placebo i nocebo - um iznad medicine   Placebo i nocebo - um iznad medicine Icon_minitimesub ruj 22, 2007 5:07 pm

meni samo pomazu anfetamini :)
[Vrh] Go down
zmija
Majmun
zmija


Female
Libra Snake
Broj postova : 1690
Age : 34
Registration date : 19.09.2007

Placebo i nocebo - um iznad medicine Empty
PostajNaslov: Re: Placebo i nocebo - um iznad medicine   Placebo i nocebo - um iznad medicine Icon_minitimened ruj 23, 2007 1:19 pm

hehe...mozda si mozes zabrijat da ozdravis pa ozdravis od prehlade neke...ali on necega tezeg mislim da ne...
[Vrh] Go down
vladimir
banned



Male
Taurus Dog
Broj postova : 10694
Age : 53
Location : Paris
Registration date : 19.09.2007

Placebo i nocebo - um iznad medicine Empty
PostajNaslov: Re: Placebo i nocebo - um iznad medicine   Placebo i nocebo - um iznad medicine Icon_minitimened ruj 23, 2007 1:24 pm

ma salim se,neuzimam to :D
[Vrh] Go down
zmija
Majmun
zmija


Female
Libra Snake
Broj postova : 1690
Age : 34
Registration date : 19.09.2007

Placebo i nocebo - um iznad medicine Empty
PostajNaslov: Re: Placebo i nocebo - um iznad medicine   Placebo i nocebo - um iznad medicine Icon_minitimened ruj 23, 2007 2:07 pm

shvatila sam... rofl
[Vrh] Go down
vladimir
banned



Male
Taurus Dog
Broj postova : 10694
Age : 53
Location : Paris
Registration date : 19.09.2007

Placebo i nocebo - um iznad medicine Empty
PostajNaslov: Re: Placebo i nocebo - um iznad medicine   Placebo i nocebo - um iznad medicine Icon_minitimened ruj 23, 2007 2:10 pm

da jas prirodno lud pa zamisli i jos tablete alien
[Vrh] Go down
Aleksandar Veliki
Čovjek
Aleksandar Veliki


Male
Pisces Monkey
Broj postova : 6274
Age : 116
Location : E11T
Registration date : 20.09.2007

Placebo i nocebo - um iznad medicine Empty
PostajNaslov: Re: Placebo i nocebo - um iznad medicine   Placebo i nocebo - um iznad medicine Icon_minitimened ruj 23, 2007 6:56 pm

Jedamput sam na jedmom forumu već napisao da ako se dovoljno potrudimo da možemo sve što zamislimo. Pa tako vrijedi i za ovu temu. Ali možda i kemija nešto zna. Ne smijemo odbacivati dok ne dokažemo da je štetno.
[Vrh] Go down
Rain
Admin
Rain


Male
Libra Rat
Broj postova : 2812
Age : 39
Location : In tha Leteći tanjer
Registration date : 15.09.2007

Placebo i nocebo - um iznad medicine Empty
PostajNaslov: Re: Placebo i nocebo - um iznad medicine   Placebo i nocebo - um iznad medicine Icon_minitimened ruj 23, 2007 7:02 pm

Aleksandar Veliki je napisao/la:
Jedamput sam na jedmom forumu već napisao da ako se dovoljno potrudimo da možemo sve što zamislimo. Pa tako vrijedi i za ovu temu. Ali možda i kemija nešto zna. Ne smijemo odbacivati dok ne dokažemo da je štetno.

Očito se se sastojimo od neke svijesti i tjela. Tjelo je kemija kojoj je naizgled potrebna kemija... A sada, možda i je a možda i nije. Imaš priču o onom dječaku, površno sam ju slušao i isti tako zapamtio, ali rječ je o "malome budi" ili nekom jogiju, neznam točno, koji jemeditirao ispod drveta mjesec dana ili čak i više. Znači, nije jeo, ni pio ni sr** a živ je. Kako?
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Placebo i nocebo - um iznad medicine Empty
PostajNaslov: Re: Placebo i nocebo - um iznad medicine   Placebo i nocebo - um iznad medicine Icon_minitimened ruj 23, 2007 9:23 pm

Ljudi koji su postigli stanje tzv. božanske svijesti mogu s tijelom raditi što god požele, ne moraju čak ni disati. Znam da je bilo istraživanja o tome - neki jogiji su se pustili živi zakopati na više dana. Provjereno je i to da neki ljudi uistinu ne moraju jesti. No to obično završava u rubrikama "vjerovali ili ne" i u svakom slučaju izvođenje toga nije dostupno široj populaciji. Inače se te sposobnosti, tzv. siddhi u hinduizmu, dakle neke naizgled čudesne moći, postižu na određenom stupnju razvoja koji čak i nije onaj najviši, pa zato može doći do zloporabe.
[Vrh] Go down
Rain
Admin
Rain


Male
Libra Rat
Broj postova : 2812
Age : 39
Location : In tha Leteći tanjer
Registration date : 15.09.2007

Placebo i nocebo - um iznad medicine Empty
PostajNaslov: Re: Placebo i nocebo - um iznad medicine   Placebo i nocebo - um iznad medicine Icon_minitimepon ruj 24, 2007 2:23 am

Rie je napisao/la:
Aleksandar Veliki je napisao/la:
Jedamput sam na jedmom forumu već napisao da ako se dovoljno potrudimo da možemo sve što zamislimo. Pa tako vrijedi i za ovu temu. Ali možda i kemija nešto zna. Ne smijemo odbacivati dok ne dokažemo da je štetno.

Očito se se sastojimo od neke svijesti i tjela. Tjelo je kemija kojoj je naizgled potrebna kemija... A sada, možda i je a možda i nije. Imaš priču o onom dječaku, površno sam ju slušao i isti tako zapamtio, ali rječ je o "malome budi" ili nekom jogiju, neznam točno, koji jemeditirao ispod drveta mjesec dana ili čak i više. Znači, nije jeo, ni pio ni sr** a živ je. Kako?

:D Evo našao sam i otvorio temu na Parapsihologiji :D
[Vrh] Go down
Daenerys
Riba
Daenerys


Female
Leo Pig
Broj postova : 197
Age : 40
Registration date : 26.09.2007

Placebo i nocebo - um iznad medicine Empty
PostajNaslov: Re: Placebo i nocebo - um iznad medicine   Placebo i nocebo - um iznad medicine Icon_minitimeuto lis 02, 2007 12:55 am

baš san danas razmišljala o ovoj temi kao novom postu kad ga evo sinjah na tvom blogu

ke koincidencija :D

placebo je stvaran ukoliko se u njega vjeruje...

stravično je kolika je moć autosugestije - uvik me fascinira onaj famozan slučaj kada se čovjek "smrznuo do smrti" kad je zaglavio u hladnjači koja na kraju krajeva uopće nije radila...
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Placebo i nocebo - um iznad medicine Empty
PostajNaslov: Re: Placebo i nocebo - um iznad medicine   Placebo i nocebo - um iznad medicine Icon_minitimeuto lis 02, 2007 9:32 am

Daenerys je napisao/la:
baš san danas razmišljala o ovoj temi kao novom postu kad ga evo sinjah na tvom blogu

ke koincidencija :D

placebo je stvaran ukoliko se u njega vjeruje...

stravično je kolika je moć autosugestije - uvik me fascinira onaj famozan slučaj kada se čovjek "smrznuo do smrti" kad je zaglavio u hladnjači koja na kraju krajeva uopće nije radila...

Ili umro od strujnog udara dodirnuvši kabel za koji je vjerovao da je pod naponom, a nije bio...
[Vrh] Go down
Sponsored content





Placebo i nocebo - um iznad medicine Empty
PostajNaslov: Re: Placebo i nocebo - um iznad medicine   Placebo i nocebo - um iznad medicine Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Placebo i nocebo - um iznad medicine
[Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Kritike alternativne medicine
» NLO-i iznad Japana
» NLO iznad drave
» NLO iznad Glasgowa

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Misterije i neobjašnjivi fenomeni :: Alternativna medicina-
Forum(o)Bir: