Početna stranicaPortalFAQPretraľnikRegistracijaLogin

Share | 

Bog

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
Autor/icaPoruka
Blizzard
Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Registration date : 01.10.2007

PostajNaslov: Re: Bog   uto srp 28, 2009 11:38 pm

Ok, evo ponovnog objašnjenja iako ne znam u čemu je problem, bilo bi mi lakše kada bih znao koji dio nije shvaćen.

Dakle imati subjektivnu sliku o Bogu jest imati neko mišljenje o pojmu Boga, kako Boga vidimo, što je on za nas. To je subjektivna slika.

Ako mi o Njemu nemamo subjektivnu sliku, dakle o njemu nemamo mišljenja, nikako nam nije definiran, s ničim usporediv, nepostojan, tada sam to nazvao sa Ništa. Dakle ništa je pojam za stvar koja nije nikako definirana, s ničim nije usporediva, sama je nepostojana.

Samim time ako mi o Bogu ne mislimo ništa, On je za nas nedefiniran, nemamo mišljenje o njemu, nemamo nikakvu sliku o njemu uopće, možemo li ga onda voljeti?
Moj odgovor na pitanje je NE. Dakle moj je zaključak da mi o Bogu moramo imati neku sliku da bismo ga uopće voljeli, jer po meni ne možemo voljeti ''ništa'' (da ponovim, ništa je pojam za stvar koja nije nikako definirana, s ničim nije usporediva, sama je nepostojana). Samim time povezujem subjektivnu sliku o Bogu sa samom ljubavi o njemu i mislim da jedno s drugim ide, dok jedno bez drugog po meni ne bi išlo. Nadalje, mislim da je voljeti Boga zapravo sinonim za voljeti sliku o Bogu.

E ako sada nije jasno, ja onda ne znam kako da objasnim, sada sam stvarno dao sve od sebe da dočaram što želim reći i iskreno se nadam da su stvari sada jasnije.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin

Female
Aries Goat
Broj postova : 28999
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Bog   uto srp 28, 2009 11:57 pm

Ovako...dijete je ostavljeno odmah po rodjenju i nikada ne sazna tko su mu roditelji...tko mu je majka...zasto je napusteno...ali u njemu postoje emocije, osjecaji prema majci, vjera u to da je imala razlog, da ga nije zbilja htjela ostavit, da ce se vratiti i ono ce ju voljeti kakva god ona bila...ljubav postoji...

Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Bog   uto srp 28, 2009 11:59 pm

Pa opet postoji neka slika o majci, jel tako? Ona ga je rodila, omogućila mu život, vjerovanje da je imala razloga napustiti ga (svakako je možda bila droljica koju zaboli neka stvar za dijete)...
[Vrh] Go down
Alpha
Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Bog   sri srp 29, 2009 12:04 am

Ali ono nema nikakvu informaciju o njoj, bas nikakvu...samo to da je stvoren od nje...

Tako i covjek...cim je svjestan da je stvoren od neceg viseg i cim osjeca energiju i ljubav moze postojati...

Ako ne osjeca, ako nema pojam o stvaranju onda kako ce voljeti nesto sto ne zna da postoji??? To nema niti smisla.

Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Bog   sri srp 29, 2009 12:08 am

Pa nemamo informaciju niti o Bogu, zar ne? Ali zato mi kreiramo svoju sliku o njemu kao i o svojoj majci koju nikad nismo upoznali. Sve ovo sam sveo na objašnjenje zašto mislim da je voljeti Boga = voljeti svoju subjektivnu sliku o Njemu.

To je moje mišljenje, ali rado bih čuo argumente zašto ne bi bilo tako.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Bog   sri srp 29, 2009 12:19 am

Hm, mislim da kuzim...ali onda ovako...postoji ta angdota kada su vidjeli medvjeda kako sjedi na brezuljku i promatra zalazak sunca...medvjed je zivotnja...za zivotinje ne smatramo bas da bi se bavile estetikom radi ljepote same...ali taj medvjed je gledao zalazak sunca...i ljudi su se zapitali sto on u tom trenu osjeca...pa se sada i ja pitam...da li je potrebno ista znati ako u trenutku dozivimo tako nesto da se jednostavno stopimo s prirodom, sa svime i na tren postanemo svjesni Jednine...a time i Boga...i da u tom trenu volimo zivot i Boga i sve...iako niti ne znamo sto to tocno volimo...ne znam jel kuzis sto hocu reci...

Guardian

Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3230
Registration date : 23.09.2007

PostajNaslov: Re: Bog   sri srp 29, 2009 1:58 am

Čini mi se da Alpha govori o univerzalnoj ljubavi, čak pre o osećaju opšteg jedinstva koji je prelep... :)

Sve što smatramo stvarnim za nas zapravo postoji samo preko slika koje stvaramo o tome u svojoj glavi... Setimo se bezbrojnih optičkih varki, nekih i predobrih... Ono što vidimo nije uvek istinito, jer nas čula obmanjuju, ali mi smo previše navikli da im uvek verujemo...
Sve oko nas je ispunjeno slikama, našim predstavama o pojavama, predmetima i bićima. Oni za nas i ne postoje drugačije nego kroz ove predstave...
Naravno, i Boga volimo tako što volimo svoju sliku o njemu. Tako je i sa ljudima oko nas, Opšte pravilo. Ako o nečemu ne znamo NIŠTA, ne da ga ne možemo voleti, već je ono za nas i nepostojeće. Onaj ko ne zna ama baš ništa o Bogu je ateista.
Dete koje je majka napustila mora imati nekakvu sliku o njoj u svojoj glavi, bez obzira na to što nema nikakve realne informacije. Naša mašta radi na stvaranju predstava toliko brzo da je to često nesvestan i nevoljan proces.
Dakle, da bismo voleli Boga, o njemu moramo imati nekakvu predstavu... *

Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Bog   sri srp 29, 2009 10:03 am

Pa...nakon raznih varijacija i pod uvjetom da nemamo bas nikakvu predodzbu o Bogu ali i da ipak postoji svjesnost o Kreatoru dosli smo (ili dosla sam) do Univerzalne Ljubavi kako ju nazivas. Naime, unatoc cinjenici da vecina ljudi, u biti, ima neku predodzbu (bilo naucenu, bilo osobnu) o Bogu, u varijanti kada iste ne bi bilo ipak vjerujem u ovo sto sam gore navela...dakle, da bi se kroz moment spajanja svijesti sa svime doslo i do Ljubavi prema necemu o cemu nemamo nikakvu predodzbu.
Medjutim ako pricamo o Nicemu, bas Nicemu...dakle bez ikakve uopce ideje o mogucem Kreatoru onda pitanje nema smisla (takodje vec spomenuh to ranije) i onda nema ni Ljubavi...
Kada bi spojili ova dva razmisljanja onda bi dobili da osoba rodjena i odgajana bez ikakve ideje o mogucem Kreatoru ne bi osjecala nikavu ljubav jer nema prema cemu ali u slucaju da se ista osoba digne na visi nivo svijesti ona sama, kroz to iskustvo, moze spoznati i osjetiti da postoji nesto jos, nesto vise - Kreator/Energija/Bog...i iako nema sliku o tome, i iako ne zna sto je to Nesto, i iako mozda cak niti ne razumije sve osjecaje koji naviru u tom trenutku Jedinstva osoba moze razviti potpuno cistu Ljubav (nazovimo je, dakle, univerzalnom ali i dalje je to Ljubav) prema novoj spoznaji Univerzalne Energije/Kreatora/Boga i od tog trenutka Ljubav postoji iako jos nije definirano to 'Nesto' prema cemu se ista odnosi...

Višestanični organizam

Male
Virgo Horse
Broj postova : 90
Registration date : 16.07.2009

PostajNaslov: Re: Bog   sri srp 29, 2009 10:08 am

Gripph je napisao/la:

Dakle moje je pitanje možemo li voljeti Boga ako o njemu nemamo nikakav pojam niti neko mišljenje niti nam je ikako definiran, dakle možemo li voljeti ništa?

kako mozes voljet nesta sto ne postoji, ili pak nemas dozivljaj o tome da postoji? debilan primjer, sry

i ova onda teza da vjerujemo subjektivno misljenje o bogu, hmm, onda se to svede na sve?
ljubav prema necem ne postoji, nego volimo ono sto o necem znamo? mislim, il sam glup, il stvarno ne razumijem sta si htio dokazat time ;)
[Vrh] Go down
Lukini
Riba

Male
Capricorn Cat
Broj postova : 184
Registration date : 26.07.2009

PostajNaslov: Re: Bog   sri srp 29, 2009 11:29 am

ne slažem se sa tobom Gripph... to što pričas ne drži vodu; znači ako čovjek nema neku subjektivnu sliku o nekome ne može volit... pa jadni sljepci onda... oni stvarno nemaju sreće u životu, em ne vide nikoga, em ni ne mogu volit druge
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Bog   sri srp 29, 2009 11:33 am

Alpha je napisao/la:
Hm, mislim da kuzim...ali onda ovako...postoji ta angdota kada su vidjeli medvjeda kako sjedi na brezuljku i promatra zalazak sunca...medvjed je zivotnja...za zivotinje ne smatramo bas da bi se bavile estetikom radi ljepote same...ali taj medvjed je gledao zalazak sunca...i ljudi su se zapitali sto on u tom trenu osjeca...pa se sada i ja pitam...da li je potrebno ista znati ako u trenutku dozivimo tako nesto da se jednostavno stopimo s prirodom, sa svime i na tren postanemo svjesni Jednine...a time i Boga...i da u tom trenu volimo zivot i Boga i sve...iako niti ne znamo sto to tocno volimo...ne znam jel kuzis sto hocu reci...

Znam što hoćeš reći jer sam i ja jednom tako nešto osjetio, i radi se o čistoj emociji, kako bih rekao. Ne znam za medvjeda, ali znam da recimo leptiri vole svjetlo i idu na njega. Možda je zato medo gledao zalazak jer ga je nešto privlačilo u tome kao svjetlost leptire.

Dakle jel se tu radi o ljubavi i jel je ljubav ta čista emocija teško je reći sad baš.

Greed je napisao/la:

kako mozes voljet nesta sto ne postoji, ili pak nemas dozivljaj o tome da postoji? debilan primjer, sry

i ova onda teza da vjerujemo subjektivno misljenje o bogu, hmm, onda se to svede na sve?
ljubav prema necem ne postoji, nego volimo ono sto o necem znamo? mislim, il sam glup, il stvarno ne razumijem sta si htio dokazat time ;)

Nisam rekao da to nešto ne postoji, već mi imamo doživljaj da postoji, iako o tome nemamo nikakvu predodžbu, mišljenje, niti znanje... Dakle imaš doživljaj da je tu nešto, ali nemaš blagog pojma što ni kako, ne znaš bi li to bio crv ili pšenica.

Jest, sveo sam na to da je ljubav prema Bogu zapravo ljubav prema slici koju imamo o Njemu. Mi putem te slike projiciramo Boga iz našim misli u stvarnost i onda prema njemu usmjerimo ljubav, dakle prema liku iz naših slika, identično kao da volimo samu tu svoju sliku. No ne volio mi tu svoju sliku, već Boga koji je iz nje nastao, a koji jest sama ta slika.

Dakle ljubav prema nečemu postoji, pogotovo kod ljudi. Kod ljudi je i ta bezuvjetna ljubav koja ne ovisi o samoj slici, dok mi Boga upoznajemo onako kako ga želimo upoznati. I mi Boga volimo kao što napisah, samo bi On bio projekcija naše slike o njemu u stvarnost.

Ali kao što Alpha kaže, ponekad se može osjetiti čista emocija za koju ne znamo zbog čega je niti prema čemu je, jednostavno osjećamo sveopće jedinstvo i samu radost života. Sad je pitanje je li to prava ljubav u pitanju, ako jest, tada se mora dograditi moja teorija da je ljubav prema Bogu = ljubav prema slici koju imamo o Bogu.

Ne, Lukini, nisam rekao da slika određuje ljubav, ali sam isto tako rekao da baš i ne vjerujem da možemo voljeti ''ništa''. Uostalom i sljepci imaju subjektivne slike o nekome. Subjektivna slika nije slika iz fotoaparata nego mišljenje.
[Vrh] Go down
Greed
Višestanični organizam

Male
Virgo Horse

PostajNaslov: Re: Bog   sri srp 29, 2009 11:59 am

Gripph je napisao/la:

Greed je napisao/la:

Nisam rekao da to nešto ne postoji, već mi imamo doživljaj da postoji, iako o tome nemamo nikakvu predodžbu, mišljenje, niti znanje... Dakle imaš doživljaj da je tu nešto, ali nemaš blagog pojma što ni kako, ne znaš bi li to bio crv ili pšenica.

hmm, neznam, al docim imam dozivljaj da nesta postoji, imam i neki odnos, nemogu bit ravnodusan,ne?
mislim, il meni nije jasno na sta ciljas s tim nista, al ja to nisam dozivio :/
ak je to tebi bog, neznam ^^
nekak sam zbunjen time,no ak mislis da je to moguce, onda ono moje da to imamo prema svima pada u vodu, il?
mislim, ako volis nekoga, volis dozivljaj svoj od toga? ili? zar ne svede na isto?

na ovo alphino - a sta ak i zivotinje imaju razvijenu intelgenciju i imaju takvu emociju prema necem? mislim, i oni su ziva bica, zas ne bi mogle imat i razmisljanje? nikad to nije negirano...
[Vrh] Go down
gloria_g
Čovjek

Female
Leo Tiger
Broj postova : 4131
Registration date : 16.11.2007

PostajNaslov: Re: Bog   sri srp 29, 2009 12:20 pm

navodno se mi i u ljude subjektivno zaljubimo. tj. vidimo ono što želimo a ne ono što uistinu jest.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Bog   sri srp 29, 2009 1:57 pm

@Greed...nisam ja ni kazala da zivotinje nemaju svijest ali oni koji su prenosili vijest su tako postavili stvari...isto tako mnogi ljudi smatraju da smo mi u mnogocemu iznad zivotinja pa tako i u mogucnosti dozivljaja ljepote, a da o dozivljaju Boga ne pricam...dakle, onaj primjer ne odrazava moje osobno razmisljanje.

@Gloria...da...tako nekako...i onda shvatis da si se zajebo gica :P

@Gripphon...da jos jednom dotaknem taj pojam 'nista' ne mozes voljet nesto sto ne znas da postoji niti ne naslucujes i to je toliko banalno da je zapravo samo pitanje posve izlisno. Onda nije cudo da ljudi reagiraju kako reagiraju. Ne mozes koristiti pojam 'nista' ako on obuhvaca makar nesto. Znaci cim obuhvaca makar slutnju neceg to vise nije 'nista' ...a ako nema ni slutnje, ni misli onda nemamo o cemu pricat.

Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Bog   sri srp 29, 2009 2:09 pm

Upravo sam s time htio istaknuti važnost subjektivnih slika za ljubav, dakle pitanje je izlisno jedino samo za sebe, ne i kao argument za nešto.

Ravnodušnost je pak još jedan pojam u kojeg trenutno neću ulaziti.
[Vrh] Go down
gloria_g
Čovjek

Female
Leo Tiger

PostajNaslov: Re: Bog   sri srp 29, 2009 2:24 pm

nemaš više stotinu pitanja za alphu??
scratch

šala, nadam se da se ne ljutiš rofl2
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Bog   sri srp 29, 2009 2:27 pm

Bok, Alpha. Kako si? Šta radiš? Čime se baviš? Voliš li se kupati u moru? Voliš li zvijezde? A sex? A burek sa mesom? A burek sa mesom nakon sexa? A prije sexa? A tijekom sexa? A sex tijekom bureka sa mesom? A što je sa sirom?
[Vrh] Go down
Alpha
Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Bog   sri srp 29, 2009 2:38 pm

Gloria...ovo si ti kriva :P

Gripph...ti si puko rofl2 ...evo, dobro sam...radi se i tako kava ...je, volim se kupat u moru, a i u kadi isto...moze i pod zvijezdama gica A sex...cuj...bolje ga voljet jer ti inace razne jebade u mozak stvarno mogu tesko pasti gica

P.S. Burek ne volim bas previse :P

Čovjek

Female
Leo Tiger

PostajNaslov: Re: Bog   sri srp 29, 2009 2:42 pm

morala sam
a i drago mi, sada puno više o tebi znam ;)
[Vrh] Go down
Greed
Višestanični organizam

Male
Virgo Horse

PostajNaslov: Re: Bog   sri srp 29, 2009 10:08 pm

Alpha je napisao/la:

P.S. Burek ne volim bas previse :P

u shall die cry cry cry

burek ne voljet, dodi u orasje na pravi, siptarski, jednom bio tamo, uzivancija :D
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian

Female
Capricorn Rooster

PostajNaslov: Re: Bog   sri kol 05, 2009 11:29 am

...i Bog stvori Burek... :)

Stvarno, ako JE tvorac, kakva li je zabava posmatrati razvoj stvorenog... Ili se možda i ne smeje baš... Ja bih na njegovom mestu možda ipak više plakala... :( *

Pračovjek

Male
Scorpio Broj postova : 2443
Registration date : 24.05.2009

PostajNaslov: Bog   sri kol 12, 2009 11:13 am

Zasto svi misle da je Bog neki stariji bradati muskarac, neki cak misle da je bog zena. Sta vi mislite da li mozda Bog uopste nema oblik coveka, mozda je on u obliku nekog starog tigra ili slona?!
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian

Female
Capricorn Rooster

PostajNaslov: Re: Bog   sri kol 12, 2009 11:29 am

Već imamo temu "Bog" ovde...
Pa bi ovo trebalo spojiti...

A ti malo čitaj tamo, rasprava je bila konstruktivna... ;)
:) *

Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Bog   sri kol 12, 2009 2:20 pm

Evo, spojeno...

Riba

Male
Scorpio Cat
Broj postova : 131
Registration date : 03.01.2013

PostajNaslov: Re: Bog   čet vel 28, 2013 8:21 pm

Jedno mi nije jasno...Bog bi trebao biti savrseno i idealno bice koje nam prasta i pruza sve sto je potrebno.Zasto se onda vjernici mole?On im pruza sve sto je potrebno.On uvjek oprasta i pruzi drugu sansu,pa zasto onda neki ljudi idu u pakao.On se ljuti ako ne vjerujes u njega i kaznice te zbog toga(to je ljudska osobina/mana).Bog vise nije savrsen ako ima ovu manu.Neka mi neki vjernik objasni ovo. ceka
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Bog   Today at 5:16 pm

[Vrh] Go down

Bog
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 9 / 10.Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next