Početna stranicaPortalFAQPretraľnikRegistracijaLogin

Share | 

Simbolika ptica?

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
mewithoutYou
Višestanični organizam

Male
Virgo Buffalo
Broj postova : 91
Registration date : 28.12.2007

PostajNaslov: Simbolika ptica?   čet sij 24, 2008 3:32 pm

Kratko i jasno: ptice su simbol čega?

da li ima razlike između pojedinih vrsta npr. gavran loše a golubica dobro?

pitam zato jer mi se kroz zadnjih godinu dvije života simbol ptice (a pogotovo sove) pojavljuje svugdje...u snovima, u random knjigama, muzici, tv-u, ptice na čudnim mjestima (npr. u haustoru u 2 ujutro) scratch ...gotovo kao da mi netko/nešto želi prenijeti neku poruku misli
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Registration date : 15.09.2007

PostajNaslov: Re: Simbolika ptica?   čet sij 24, 2008 4:31 pm

Naslov mi je bio nejasan. Možda bi bilo bolje staviti riječ značenje jer pokriva i ono individualno značenje susreta s pticama, a simbolika je nešto u kolektivnoj svijesti prisutno pa je time malo šire.

Postoji simbolika, dakako, i ona je vrlo stara i vrlo jaka. Od davnina ljudi su se morali diviti pernatim letačima koji s lakoćom dopiru do mjesta koja su nama običnim smrtnicima nedostupna. Velike ptice grabljivice često su bile zaštitni znak vladara i bogova. Npr pada mi na pamet da je orao (najveća europska ptica ako izuzmemo možda neke supove) bio ptica posvećena Zeusu odnosno Jupiteru u grčko-rimskom svijetu. Ima ga na svim mogućim zastavama i grbovima raznih europskih plemićkih obitelji i institucija.

Da su ptice važne znamo i po tome što su postojala i proricanja na osnovu promatranja ponašanja ptica. Mislim da su Etruščani to doveli do savršenstva, oni su imali augure, svećenike koji su stalno promatrali let i ostalo ponašanje ptičjeg svijeta. To promatranje zvali su auspicijem - znamo to jer su ga od njih naslijedili Rimljani.

Sova svojim nečujnim letom kojim se obrušava na plijen često simboklizira smrt koja također naglo i nečujno dolazi kad je najmanje očekujemo. Sokol je igrao važnu ulogu u staroegipatskoj mitologiji (Horus i priča o Ozirisu).

I od osobnih iskustava s pticama mogu nabacati neke primjere - jedna od naših tigrica uginula je ozlijedivši se neposredno nakon smrti mog djeda. Odbjegla crvena papiga jednom mi je ispravno ukazala na potres koji se kasnije dogodio. No to su osobni znakovi koje mi ljudi svatko sam sebi možemo interpretirati. Mislim da je taj dio ono što te zanima. U priči jedne forumašice u sobu je uletjela ptica koju je ona doživjela kao javljhanje bake koja je umrla neposredno prije toga. Jednom piscu ptica koja je uletjela kroz prozor, zabila se u staklo i pala na tepih kljuna uperenog u točno određenu šaru donijela je rješenje problema na koji je dugo tražio odgovor.

Mislim da su životinje, ne samo ptice, ali i biljke, jako važan element našega života i da se ne pojavljuju slučajno nego ako nam se približe dolaze s određenom porukom koju bismo mi sebi trebali znati protumačiti.

Slično kao i kod snova svatko sam sebi može najlakše protumačiti pojavljivanje neke životinje kao i znati je li to pojavljivanje za njega važno ili je od manjeg značaja. Ako ti se doživljaji s pticama stalno ponavljaju u snu i na javi, svakako pokušaj naći zajednički nazivnik za te događaje. Ja bih ih možda zapisala. Zatim bih pročešljala svoju trenutnu situaciju i pitala se što mi ta pojava želi reći. I čekala odgovor. Eto. Nabacala ja ponešto ovdje, možda i pomogne, ako ne drugačije - da ne zanemariš ono što se oko tebe događa :)
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon

PostajNaslov: Re: Simbolika ptica?   čet sij 24, 2008 4:39 pm

Eh, sad vidim ponovo gore u prvom postu - da ne bi ispalo da te plašim, sova nipošto ne mora simbolizirati smrt, ona je i simbol mudrosti (kao takva prati grčku božicu mudrosti Atenu).

A ni smrt se ne odnosi uvijek na smrt fizičkoga tijela. Smrt može biti i smrt dijela nas koji odumire kako bi se rodilo nešto novo. Jer staro uvijek mora otići da napravi mjesta novome, to se uostalom stalno događa, samo nismo toga svjesni kad se radi o malim stvarima, nego kad dolazi do velikog preokreta, dok je fizička smrt, naravno, nama najdramatičnija pojava te vrste.

A kad smo već o susretima sa životinjama u hodniku usred noći - sjećam se susreta s krasnom malom crnom macom neposredno nakon smrti jedne jako drage osobe. I mogla bih još nabrajati, no možda bolje da se zadržimo na pticama. face
[Vrh] Go down
silver
Majmun

Male
Pisces Horse
Broj postova : 1439
Registration date : 25.10.2007

PostajNaslov: Re: Simbolika ptica?   čet sij 24, 2008 11:12 pm

sjecam se jednom davno kad sam vidio jastreba na putu sa sela prema splitu.. inace tamo stvarno nema tih ptica. i ucinilo mi se da je to nekakav znak. ali cega, to nikada nisam otkrio. ali i dalje vjerujem da nije bilo tek tako.
[Vrh] Go down
mewithoutYou
Višestanični organizam

Male
Virgo Buffalo

PostajNaslov: Re: Simbolika ptica?   pet sij 25, 2008 7:53 pm

Pa čini mi se da ima nešto u toj priči sa sovom i pticama općenito.
Kao što si rekla sova koja predstavlja smrt ali i mudrost - zaista je, na jedan način, značila to i u mojem životu.
I smrt ali i mudrost ( bolje reći spoznaja da ništa ne znam :cheers: ) su zadnjih godina doslovno niotkuda "uletjele" u moj život.

hm...

evo jedan meni super citat vezan uz prepoznavanje važnih i često nevidljivih znakova u našim životima:

"...Da bi duša mogla čuti, čovjek mora postati gluh i na buku i na šapat, i na riku slonova i na srebrnasto zujanje zlatne krijesnice."

mudri hail
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon

PostajNaslov: Re: Simbolika ptica?   pet sij 25, 2008 7:59 pm

mewithoutYou je napisao/la:

"...Da bi duša mogla čuti, čovjek mora postati gluh i na buku i na šapat, i na riku slonova i na srebrnasto zujanje zlatne krijesnice."

mudri hail

Lijepo, uistinu! lovely
[Vrh] Go down
mewithoutYou
Višestanični organizam

Male
Virgo Buffalo

PostajNaslov: Re: Simbolika ptica?   pet sij 25, 2008 7:59 pm

@silver

evo što sam našao za jastreba:

Citat :
HAWK - is the messenger. IT is also about visionary power and guardianship, the hawk is very protective of the young in its nest. It teaches us about providing for family and self. Hawk teaches us to be observant and to pay attention to what we may overlook. This could mean a talent we don't use, a blessing for which we haven't expressed gratitude, or a message from Spirit. The hawk has keen eyesight, it is about opening our eyes and seeing that which is there to guide us.
[Vrh] Go down
silver
Majmun

Male
Pisces Horse
Broj postova : 1439
Registration date : 25.10.2007

PostajNaslov: Re: Simbolika ptica?   pet sij 25, 2008 9:08 pm

pa zapravo to potvrduje neke moje teorije. glasnik, kao prvo. I kao drugo, to o nekoristenju talenata mozda i nije tako nepoznato.. pogotovo onda nije bilo.. hm, zanimljivo jako, stvarno.
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian

Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3230
Registration date : 23.09.2007

PostajNaslov: Re: Simbolika ptica?   sub sij 26, 2008 2:02 am

Tema mi je odlicna!!!

Cim stignem, pokusacu da dopisem nesto o tome!... :) *
[Vrh] Go down
labellina
Riba

Female
Aquarius Snake
Broj postova : 142
Registration date : 20.01.2008

PostajNaslov: Re: Simbolika ptica?   sub sij 26, 2008 3:32 pm

@ svjetlosjena
Pred godinu i pol nam je pobjegla tigrica iz kaveza.
Bilo je ljeto.Oko podne sam izašla na balkon i vidjela otvorena vrata kaveza...šokirala sam se.
Bilo mi je čudno da je uopće izašla jer nikad nije napuštala kavez kad bi joj stavili grančicu bazilike-s tim se je 'drogirala'
obožavala je baziliku, ništa ju nije zanimalo ako je bio i jedan listić unutra....i pazili smo da zatvaramo kavez kad je na balkonu...
Sjedili smo tužni i šokirani za stolom.Šutili...
Onda je pozvonio susjed.Nije često dolazio.Kad sam mu otvorila vrata mislila sam da je našao našu papigicu ali on nam je javio jednu jako tužnu vijest o zajedničkom prijatelju....
Par godina prije,kad je umrla nona u bolnici,isti dan nam je i psa zgazilo auto
Nikad to nisam povezivala...al sad kad vas čitam,malo sam se zamislila
[Vrh] Go down
labellina
Riba

Female
Aquarius Snake

PostajNaslov: Re: Simbolika ptica?   sub sij 26, 2008 3:40 pm

Dal bi to moglo značiti da mi istovremeno,tj. naša duša,
živi i u čovjeku i u nekoj životinji ??
...kad ta duša,ili energija napušta ovaj materijalni svijet ugine istovremeno i životinja???
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4

Female
Aries Tiger
Broj postova : 27939
Registration date : 22.09.2007

PostajNaslov: Re: Simbolika ptica?   sub sij 26, 2008 3:51 pm

labellina je napisao/la:
@ svjetlosjena
Bilo je ljeto.Oko podne sam izašla na balkon i vidjela otvorena vrata kaveza...šokirala sam se.
Bilo mi je čudno da je uopće izašla jer nikad nije napuštala kavez kad bi joj stavili grančicu bazilike-s tim se je 'drogirala'
obožavala je baziliku, ništa ju nije zanimalo ako je bio i jedan listić unutra....i pazili smo da zatvaramo kavez kad je na balkonu...
Onda je pozvonio susjed.Nije često dolazio.Kad sam mu otvorila vrata mislila sam da je našao našu papigicu ali on nam je javio jednu jako tužnu vijest o zajedničkom prijatelju....

sva sam pritrnila.
mogla si odmah reći da je riječ o ptici zubi
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon

PostajNaslov: Re: Simbolika ptica?   sub sij 26, 2008 3:55 pm

labellina je napisao/la:
@ svjetlosjena

Imam ja toga još, samo nije riječ o pticama pa nisam stavljala. Mislim da je čovjek vrlo snažan odašiljač životne energije. Kad se polje oko njega uznemiri, nemirom su zahvaćena i bića i stvari koja ga okružuju. Sve je povezano, kad jednom to počneš uviđati, nema više guranja glave u pijesak.
[Vrh] Go down
labellina
Riba

Female
Aquarius Snake

PostajNaslov: Re: Simbolika ptica?   sub sij 26, 2008 6:52 pm

svjetloisjena je napisao/la:

Imam ja toga još, samo nije riječ o pticama pa nisam stavljala. Mislim da je čovjek vrlo snažan odašiljač životne energije. Kad se polje oko njega uznemiri, nemirom su zahvaćena i bića i stvari koja ga okružuju. Sve je povezano, kad jednom to počneš uviđati, nema više guranja glave u pijesak.[/quote]
da,to već pomalo vidim,nema natrag...

a šta misliš o ovome? nisi mi na ovo ništa odgovorila

Citat :
Dal bi to moglo značiti da mi istovremeno,tj. naša duša,
živi i u čovjeku i u nekoj životinji
?
[Vrh] Go down
labellina
Riba

Female
Aquarius Snake

PostajNaslov: Re: Simbolika ptica?   sub sij 26, 2008 6:53 pm

mislim pararalelno,dva života odjednom
[Vrh] Go down
B&W
Riba

Female
Gemini Dog
Broj postova : 104
Registration date : 21.12.2007

PostajNaslov: Re: Simbolika ptica?   uto sij 29, 2008 10:07 pm

Do cekas odg. da ja napisem svoje iskustvo sa cucekima..
Oko moje kuce ima puno drveca i naravno ptica.. Zimi im bacam kruh i istina je da te nagrade pjesmom..
Volim se probuditi i slusati ih, nedavno me u 4 ujutro jedna probudila.. cula sam je kroz zatvoren prozor i kroz san.. A prije dvije noci sam sanjala jato od desetak sarenih ptica kako mi doljecu sa visine kroz otvoren prozor, jedna je bila plava koja mi je ( ovo je vec bio lucidan san.. time se u zadnje vrijeme zabavljam ) kada sam je podigla u polozaj sokolara sjela na ruku.. U sanjarici pise da mi dolazi sreca i vjeran prijatelj. A danas mi je pomogla jedna poznanica za koju nikad nebih rekla..
Sa druge strane kad odmah ujutro cujem vranu da kresti to mi je los znak.. :)
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon

PostajNaslov: Re: Simbolika ptica?   uto sij 29, 2008 10:33 pm

labellina je napisao/la:
mislim pararalelno,dva života odjednom

Ne mislim da naša duša jednostavno naseljava čovjeka i životinju. Čitala sam jako puno o tim stvarima i objašnjemja zapravo nisu nimalo jednostavna. Npr mi kao individue naseljavamo sedam slojeva aure koji nas čine onim što jesu, međutim, postoje i viši slojevi koji su na neki način zajednički, dakle povezuju nas s ostalim bićima i na najvišem nivou smo povezani i ujedinjeni s Bogom. Cijeli svemir, materijalni i nematerijalni je isprepleten u nešto što neki pisci, npr. Bach nazivaju tapiserijom. Što god se događa na jednom mjestu u svemiru ima utjecaja na univerzum kao cjelinu, samo mi to nismo u stanju pojmiti osim možda intelektualno ako u to vjerujemo. Kažu da se može doživjeti taj osjećaj jednote ako se uđe u stanje dovoljno proširene svijesti - dakle ekstaze u najčišćem smislu riječi (ne mislim na nikakva bolestima izazvana stanja iako i njih koriste npr. šamani kao izlazne puteve). Mi kao ljudi smo vrlo snažni odašiljači energije, to je ono što sam prije rekla. Naše misli su veći dio vremena prilično zbrkane i izazivaju smetnje u sistemu, no ako ih uspijemo usmjeriti na nešto i održati koncentraciju možemo izazvati stvarne promjene čak i u materijalnom svijetu (on nas okružuje i na neki način čini slijepima za te više svjetove suptilnijih energija). To se ponekad događa ispod ili iznad razine naše dnevne svijesti i na taj način mi utječemo na događaje oko nas. Životinje su dobar indikator jer su dovoljno pokretljive da na njih obratimo pažnju pa nam tako često donose vijesti koje naša duša već zna jer je ona uistinu sveznajuća i sveprisutna. Na taj način možda možemo reći da smo mi u isto vrijeme i u sebi i u životinji koju promatramo, ali jednako tako i u svemu što nas okružuje. Ne znam je li ovaj odgovor od neke koristi :)
[Vrh] Go down
labellina
Riba

Female
Aquarius Snake

PostajNaslov: Re: Simbolika ptica?   sri sij 30, 2008 4:43 pm

hvala svjetlosiva :)
sad mi je jasnije
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian

Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3230
Registration date : 23.09.2007

PostajNaslov: Re: Simbolika ptica?   pon vel 11, 2008 2:44 am

Ovo o cemu svjetloisjena pise (sveopsta povezanost) se naziva jos i efekat leptira... Ukratko, ako leptir mahne krilima na jednom delu planete, to ce svakako uticati na vremenske prilike na drugom... Malo bukvalno, ali primer je ilustrativan. :)

A postoje i teorije o tome da misli mogu izmeniti objektivnu stvarnost ako se kanalisu na pravi nacin, no retko gde se ovaj postupak detaljno objasnjava. Mislim da ima veze sa stanjima svesti i usmeravanjem volje... *
[Vrh] Go down
Gea
Moderator

Female
Scorpio Snake
Broj postova : 10216
Registration date : 21.04.2009

PostajNaslov: Re: Simbolika ptica?   ned srp 11, 2010 3:45 am

nakon dugo vremena promatranja uočila sam povezanost jednu
svaki put kad čujem da vrana grakne, a to ne najčešće kad se idem nači s nekim me očekuje neugodno iznenađenje
od neke priče do situacije

kad nešto na ulici razmišljam.. u stilu učiniti nešto ili ne učiniti
ako naiđem na mrtvu pticu, znam da sam na lošem putu
U biti ovo drugo je moje zaključivanje pošto ne uočavam baš nešto mrtve ptice
nego kad sam u situaciji neodlučnosti ili propitkivanja
iako u suprotnom da ne vidim pticu ne bi se ni malo riješila tog tereta
Pitanje zašto imam taj psihološki kliker u glavi?

Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon

PostajNaslov: Re: Simbolika ptica?   ned srp 11, 2010 12:58 pm

Pa tvoja podsvijest ili nadsvijest je odabrala graktanje vrane i viđenje mrtvih ptica za znak upozorenja na ono što te očekuje, odnosno što se već dogodilo ili "zakuhalo" u trenutku kad ti naletiš na neki od tih znakova. Bilo bi zanimljivo pogledati koliko puta čuješ vranu ili prođeš pored mrtve ptice a da toga uopće nisi svjesna, a to se sigurno događa češće nego ovo što si opisala. Stvar je u nama, mi čitamo znakove iz svojeg okruženja, a znakovi su ono što nam se nađe na putu. Tako ja to vidim i mislim da tu pojavu treba promatrati i pokušati uočiti pravila, ali je se ne treba bojati ili dozvoliti da nas s vremenom dovede u stanje straha.
[Vrh] Go down
Armin od Irima
Majmun

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 1091
Registration date : 23.01.2010

PostajNaslov: Re: Simbolika ptica?   ned srp 11, 2010 3:26 pm

Gea je napisao/la:

kad nešto na ulici razmišljam.. u stilu učiniti nešto ili ne učiniti
ako naiđem na mrtvu pticu, znam da sam na lošem putu

kad to već spominješ, meni se uglavnom dogodi nešto dobro kad vidim mrtvu pticu...
[Vrh] Go down
Star
Dinosaur

Male
Broj postova : 391
Registration date : 13.04.2010

PostajNaslov: Re: Simbolika ptica?   uto srp 27, 2010 7:24 pm

Ovaj .... da zanimljiva tema, mogu ti reći nešto što znam o golubici primjerice. Golubica je inače bila simbol mira i ljepote, kasnije je postala u okultnim društvima ( još od pred-antike) znak ropstva, žrtvovanja itd. zbog sumeranske kraljice zvane " Semiramis" još ju i zovu majkom božicom, babilonskom kurvom ( oprostite na izrazu ) itd. Semiramis znaći "dove" tj golubica. Što se tiće ptica opčenito nisam vidio da ima nešto posebno.
[Vrh] Go down
Sang Real
Riba

Female
Scorpio Snake
Broj postova : 157
Registration date : 18.08.2010

PostajNaslov: Re: Simbolika ptica?   uto kol 24, 2010 6:47 am

ja konstantno vidjam gavrane i vrane...svi mi govore da su one los znak i da nisam normalna ali ja ih jendostavno obozavam i predivne su mi...

btw al ozbiljno dal itko zna gdje mogu nabaviti jendu od tih pticica?
[Vrh] Go down
hromi
Dinosaur

Male
Capricorn Broj postova : 360
Registration date : 24.01.2010

PostajNaslov: Re: Simbolika ptica?   uto kol 24, 2010 2:38 pm

Sang Real je napisao/la:
ja konstantno vidjam gavrane i vrane...svi mi govore da su one los znak i da nisam normalna ali ja ih jendostavno obozavam i predivne su mi...

btw al ozbiljno dal itko zna gdje mogu nabaviti jendu od tih pticica?
Mislim da ti niko nece prodati vranu ili gavrana iz prostog razloga zato sto oni nisu ptice za kucu....njih stavi u kavez i umrece ti posle par dana...a i ljudi bi te cudno gledali affraid
Vidjam i ja vrane evo is upravo sad na grani obliznjeg drveta , ruzne li ptice.

Zanimljiv nick , kraljevska krv scratch
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Simbolika ptica?   Today at 11:22 pm

[Vrh] Go down

Simbolika ptica?
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Jastreb - najbolja lovna ptica u survivalu
» ŠKANJAC MIŠAR-