Početna stranicaPortalFAQPretraľnikRegistracijaLogin

Share | 

Simbolika ptica?

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Go to page : Previous  1, 2
Autor/icaPoruka
Legionar
Moderni čovjek

Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Registration date : 27.07.2008

PostajNaslov: Re: Simbolika ptica?   uto kol 24, 2010 3:04 pm

Moji susjedi su udomili vranu koja neko vrijeme nije mogla letjeti. Živjela je kod njih u dvorištu i kavezu nekoliko mjeseci, a onda je vjerojatno odletjela.
Neko vrijeme je još dolazila do njih, ali dolaskom ljeta je otišla ;)

Moderator

Female
Scorpio Snake
Broj postova : 10216
Registration date : 21.04.2009

PostajNaslov: Re: Simbolika ptica?   uto kol 24, 2010 5:16 pm

mogu se udomiti i čak naučiti pričati :)
samo gdje i kako se nisam raspitivala...

Admin

Female
Aries Goat
Broj postova : 28999
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Simbolika ptica?   pet kol 27, 2010 3:12 pm

Ako svakom ptica znaci "nesto svoje" onda nema smisla pricat o simbolici. Simbolika bi povlacila nesto kao sto je kolektivna svijest gdje bi na sve, po nekom nepisanom obrascu, vrijedila ista znacenja za iste ptice. Medjutim kao sto i razlicite boje u razlicitim kulturama imaju razlicita znacenja tako je mozda i sa pticama. A kolektivna svijest ne bi trebala raditi razliku izmedju naroda i nacionalnosti. Da li onda uopce postoji tako nesto kao kolektivna svijest pa time i univerzalna simbolika ili se pak sve svodi na individualne znakove i, vise ili manje uspjesna, tumacenja istih?

Riba

Female
Scorpio Snake
Broj postova : 157
Registration date : 18.08.2010

PostajNaslov: Re: Simbolika ptica?   sri ruj 08, 2010 12:34 am

hromi je napisao/la:
Sang Real je napisao/la:
ja konstantno vidjam gavrane i vrane...svi mi govore da su one los znak i da nisam normalna ali ja ih jendostavno obozavam i predivne su mi...

btw al ozbiljno dal itko zna gdje mogu nabaviti jendu od tih pticica?
Mislim da ti niko nece prodati vranu ili gavrana iz prostog razloga zato sto oni nisu ptice za kucu....njih stavi u kavez i umrece ti posle par dana...a i ljudi bi te cudno gledali affraid
Vidjam i ja vrane evo is upravo sad na grani obliznjeg drveta , ruzne li ptice.

Zanimljiv nick , kraljevska krv scratch

ziher cu je u kavezu drzati pa nisam poludjela lood
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek

Male
Gemini Dog

PostajNaslov: Re: Simbolika ptica?   sri ruj 08, 2010 5:56 pm

@Alpha, reci mi ti jedan simbol za koji si sigurna da svaki pripadnik ljudske vrste doživljava isto?
Ej, ako si ti određene nacionalnosti i religije, hoće li tebe kolektivna svijest razlikovati kao pripadnika te nacionalnosti i te religije, ili ćeš ti poruku koju ti nosi kolektivna svijest razlikovati kao pripadnik određene nacionalnosti i religije? Prema tome, kolektivna svijest nosi određenu poruku, a pojedinac (na temelju onoga što je, međuostalom, i po onome čemu pripada) vidi pojmove koji su asocijacija na tu poruku. :)

Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Simbolika ptica?   čet ruj 09, 2010 10:56 am

Pa citav moj post upravo dovodi u pitanje teoriju o potencijalnoj opcoj/kolektivnoj simbolici (ptica ili neceg drugog). Mislim, prosto, ne zive sve ptice na svim stanistima. Recimo (odgovor na tvoje pitanje) mislim da ce vecina ljudi koji zive na podrucjima gdje postoje orlovi tu pticu vidjeti kao neku simboliku snage ili slobode ili tako necega. Bubam na pamet ali ajmo rec kao nesto pozitivno. Medjutim sto ako orao "zaluta" negdje gdje ga ljudi ne poznaju. Oni ce to vidjet kao los znak, neku grabljivicu nepoznatu i sto ja znam.
Kolektivna svijest ne bi trebala imati nacionalnost. U tom i jeste fora. Ako ima veze s nacionalnoscu tj. okolinom onda to nije kolektivna svijest nego odgojno praznovjerje.

Moderni čovjek

Male
Gemini Dog

PostajNaslov: Re: Simbolika ptica?   čet ruj 09, 2010 8:42 pm

Što je tebi kolektivna svijest? Mislim da se moj pojam kolektivne svijesti opako razlikuje od tvojeg pojma kolektivne svijesti, pa da onda ujednačimo nazive.
Npr., prema onome što ja smatram kolektivnom sviješću ovo što si opisala je odgojno praznovjerje, ali bih ti rekao da to ne dovodi u pitanje postojanje kolektivne svijesti jer ona nema veze s takvim stvarima. Kolektivna svijest, za mene, je, za početak, obličjem nedefinirano, no kada bih morao definirati, kao magnetsko polje koje se prostire po meni nepoznatim područjima, a sadrži temeljne informacije koje je čovječanstvo, a možda i neka druga bića saznalo. Polje prijenosa informacija. Možda ga stvara samo posjedovanje znanja i svijesti nekih jedinki koje zatim rade "tunele" kroz koje međusobno djeluju, a možda nešto drugo.
Isto tako imamo stotine jezika, a kad bi postojala kolektivna svijest jel bi onda svi trebali za Sunce reći "Sunce", a za zemlju "zemlja"? Ili bi samo bilo važno da nam je simbolika Sunca ista ovdje i tamo. Slažem se da ovo drugo nije razlika na isti način kao prvo, ali čini mi se da bi to izgledalo tipa ovako:
Kad bi postojao čovjek koji je "prazan" od kulturoloških utjecaja, možda bi on stekao za simbol orla onu simboliku koja je u kolektivnoj svijesti najviše zastupljena, a možda bi stekao onu simboliku koja je sredina između kolektivne zastupljenosti i geografske blizine njemu neke kulture. Ako je drugo, onda se kolektivna svijest proteže u fizičkoj dimenziji jer snaga njenog utjecaja ovisi o udaljenosti ili je i telepatija s kulturama koje su geografski bliže uzela maha. Kada bi bilo tako, onda bi telepatija ovisila o udaljenosti, a ne možda samo o usredotočenosti nas na neku osobu. Tu bi bilo potrebno definirati razliku između telepatije i kolektivne svijesti, a to je po meni da se telepatija odvija između dvije definirane osobe - izravno, dok se preko kolektivne svijesti šalje u nju, a tek onda primaocu. Naravno, pri vršenju telepatije istodobno šaljemo signale i u kolektivnu svijest.
No, možda bi kolektivna svijest bila ujedinjena telepatija svih ljudi. Ako je tako, onda njen utjecaj ne bi ovisio o udaljenosti, jer bi se zbroj svih telepatija toliko umnogostručije od jedne pojedinačne da bi postojao samo gusti sloj kolektivne svijesti, no tada bi kolektivna svijest bila heterogena, a ne homogena, što bi bila kao neka zamisao kolektivne svijesti.
Prema tome ja, osobno smatram, da kolektivna svijest ne ovisi o udaljenosti od određenih izvorišta nekih kultura, kao da i ona nije heterogena. To je moguće zato što je osoba spremna dobivati informacije koje njezina kultura sigurno ne bi mogla pružiti. Također, upitno je treba li razlikovati i telepatiju koja je uzrokovana direktnim mišljenjem na neku osobu, i ona koja je slučajna.
Dakle, da se vratim na priču, za praznu osobu, bi mogao prevladati ili utjecaj obližnje kulture zbog telepatije, ili utjecaj nekog zbroja svih kultura zbog kolektivne svijesti. A moguće su sve kombinacije, kao niti jedna.
A onda, za ljude koji imaju određeni kulturni odgoj, on nadjačava utjecaj kolektivne svijesti. No to ne treba dovesti u pitanje kolektivne svijesti, nego njezine jačine i spremnosti na interakciju s njom "pune glave". Zato i postoji čišćenje glave od naših misli.
A sada, što je tebi kolektivna svijest? :P

Edit: prema mojoj definiciji, a i općenito značenju kolektivna svijest informacija iz kolektivne svijesti ne mora biti nužno točna.
Kada bi bila točna to bi značilo da:
-postoji izvor znanja koji čini kolektivnu svijest, a mi na nju imamo jako malen ili nikakav utjecaj. To u vodu baca cijelu ideju kolektivne svijesti
-kolektivna svijest ima mehanizam kojim raspoznaje laž od istine, a prema tome i dobro od lošeg. Ne mogu poreći da taj mehanizam ne postoji, ali ja osobno mislim da ne.

Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Simbolika ptica?   pet ruj 10, 2010 10:39 am

@Legi...tri stvari.
Prva - jel ima sanse da kazes sto zelis reci nekako skraceno. Ovako napises ogromni post koji se cesto gubi u sirinu i iscrpljuje za citanje te se na kraju koji put pitas "sto je pjesnik zapravo htio reci" :P

Druga. Kad kazes "ja" onda ne moras reci i "osobno". Dakle ne ide "ja, osobno" nego ili "ja" ili osobno".

Treca...za mene je kolektivna svijest nesto sto vucemo sa one strane zivota i sto nam je utkano u podsvjest. Vjerujem da postoje odredjeni simboli koji imaju neki znacaj "tamo" i koji nas onda privlace i ovdje iako ne znamo zasto.
Medjutim kod bilo kakvih simbolika mi nije jasno zasto bi dolazile iz kolektivne svijesti jer bi to znacilo da na onoj strani mi kazemo "gavran je znak za nesto lose". A ne vidim zasto bi to bilo tako jer je gavran samo fizicka manifestacija u kojoj se nalazi komadic Energije i to je to. Nije on zapravo neka baba roga.
Zapravo mislim da mi krivo tumacimo ono sto nosimo iz kolektivne svijesti. Mislim da nije stvar u gavranu kao znamenu neceg loseg ili bijeloj golubici kao znamenu neceg dobrog. Mislim da je mozda stvar u bojama. Crna boja kao tama ili bijela kao svjetlo. A onda smo mi to krivo povezali bas sa pticom. Pa ce netko i ubit crnu pticu ili macku jer kao oni donose nesrecu ili oni utjelovljuju zlo.
Medjutim, i ta teorija ima rupu jer se niti boje ne dozivljavaju isto u svim kulturama. Ipak, unatoc tome sto u Japanu nose bijelo kao znak zalosti (a na zapadu crno) ipak ce obje kulture na listu papira svjetlo prikazati bijelom, a tamu crnom ili ako se testiraju djeca (to je uvijek najbolji test jer jos nisu pod utjecajem kulture toliko) ona ce crnom izrazavati frustraciju i negativno, a veslim bojama pozitivno.

Moderni čovjek

Male
Gemini Dog

PostajNaslov: Re: Simbolika ptica?   pet ruj 10, 2010 4:43 pm

Ja osobno mislim cerek zezam, dobar je savjet, hvala hug Što se tiče dugih postova, planirao sam napisati nešto kratko, samo dio, ali zapleo sam se u razmišljanjima i pisajući sam razmišljao. Tada mi se to omakne, ali i inače pišem takve postove. Pokušat ću skratit.
Ja mislim da boje nemaju nikakvu tajnovitu funkciju. Takvo što je naprosto evolucijski psihološko uvjetovano. Ljudi su dnevne životinje i tako im više odgovaraju svijetle boje za prikazivanje nečeg dobrog.

Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Simbolika ptica?   uto ruj 14, 2010 11:06 pm

Dobro ali boje nisu samo tamno i svjetlo, zar ne?

Kako objasniti simbolizam ptica ili bilo cega? Da li nam one podsvjesno predstavljaju ono sto su upravo osobine doticne zivotinje ili...?

PostajNaslov: Re: Simbolika ptica?   Today at 11:21 pm

[Vrh] Go down

Simbolika ptica?
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 2 / 2.Go to page : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Jastreb - najbolja lovna ptica u survivalu
» ŠKANJAC MIŠAR-
» Dolina veprova! Bushcraft
» VJETRUŠA naš najmanji i najčešči sokol
» Domaće sove