Početna stranicaPortalFAQPretraľnikRegistracijaLogin

Share | 

Isus, Marija Magdalena, tajne gnostičkih evanđelja

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Go to page : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Autor/icaPoruka
meli
Pračovjek

Female
Pisces Dragon
Broj postova : 3492
Registration date : 15.02.2008

PostajNaslov: Isus, Marija Magdalena, tajne gnostičkih evanđelja   pon vel 18, 2008 5:22 pm

U zadnje vrijeme dosta čitam o tome (naslov topića). Smatram tu temu jako interesantnom ali i intrigantom. Trenutno čitam knjigu Templari koja imam dosta sličnosti s knjigom Sveta krv, sveti gral. Fascinira me kako zapravo većina kršćana slijepo vjeruje u crkvu i bibliji i uzima to sve zdravo za gotovo, kao najveću istinu na svijetu, a zapravo na kraju kad svi sakriveni spisi dođu na sunce otkrit će se nekakva potpuno deseta priča, nekakva potpuna drugačija istina.
Tu temu sam otkrila čitajući Da Vinchijev kod. Sad će sigurno većina vas reći da je to samo fikcijada ta knjiga nema veze sa stvarnošću, no ja ipak vjerujem da u njoj ima jako puno stvari nad kojim se čovjek treba zamisliti.
Najpoznatija tvrdnja je naravno ona da su Isus i Marija Magdalena bili muž i žena i čak imali i dijete, ili barem da su bili u nekakvoj vezi. U Templarima se također puno piše o toj temi, evo napisat ću vam nek isječke pa da možem raspravljati o tome:ž
"Marija Magdalena je izazvala uznemirenost u našem dobu kada su autori knjige Sveta krv, sveti gral izjavili da je ona bila Isusova žena. Većina je ljudi tu pretpostavku tada prvi put čula) iako ona postoji već dugo. Krivnja povezana s seksom, toliko je duboko ukorijenjena u našoj kulturi da mnogi smatraju bogohulnom i gnusnom bilo kakvu pretpostavku o tome da je Isus imao seksualnu partnericu - makar i u konteksttu monogamnog i sretnog braka. Ideja o oženjenom Isusu i dalje se općenito smatra potpun nemogućom, a u najgorem slučaju, vražjom izmišljotinom. Međutim, postoji mnogo razloga da povjerujemo kko je Isus doista održavao blisku vezu s nekim- a to je najvjerojatnije bila Marija Magdalena."
Jedan od razlog sumnje, navode autori je što su Židovi ong doba u 30-im godinama (kao Isus) bili sv oženjeni, celibat se smatrao nedoličnim, obitelj im je bila veoma važna.
Zašto se nigdje u evanđeljima ne spominje da je Isus imao partnericu, ako je bio oženjen? Ako je bio oženjen, tko mu je bila žena? Zašto bi njegovi sljedbenici uništili podatke o njoj? Možda nisu bili oženejeni, no ipak su održavali seksualnu i duhovnu vezu koja je bila nedolična za ono doba pa su njegovi sljedbenici to željeli prikriti i zaboraviti. Upravo je takva situacija predstavljena u gnostičkim evanđeljima u kojima se navodi identitet Isusove partnerice - Marija Magdalena.
Gnostička evanđelja nikada nisu uključena u Bibliju (Novi zavjet čine samo 4, a pronađeno je još 50-tak koja nisu ušla u Bibliju). Očćito da je bilo u interesu crkve da što manje kršaća sazna pravu istinu o Isusu, mariji Magdalene i općenito o povijesti i nazorima "pšravog" kršćanstva.
Npr. u Evanđelju po Filipu se spominje da drugi učenici nisu voljeli Mariju Magdalenu, a osobito Petar te je jednom čak, prilično lukavo upitao zašto nju voli više od drugih i zašto je ljubi u usa! U gnostičkom evanđelju po Mariji , Magdalena govori da Petar mrzi nju i "ženski rod" dok Petar u Tominu evanđelju kaže: Neka nas Marija napusti jer žene nisu dostojne života" - što je navještaj nemilosrdne borbe između Rimske crkve koju je utemeljio Petar i heretičkog podzemlja koje je prpadalo Mariji.
Nasatavak slijedi - O mariji Magdaleni -Biblija samo govori o njoj da je bila prostitutka koja je pokajala svoje grijehe i svoj način života i postala sljedbenica Krista - no što je stvarno bila?
[Vrh] Go down
**Vanyari
Žaba

Female
Libra Snake
Broj postova : 225
Registration date : 27.12.2007

PostajNaslov: Re: Isus, Marija Magdalena, tajne gnostičkih evanđelja   pon vel 18, 2008 6:23 pm

Zanimljiva tema :)

Mislim da većina odgovora leži upravo u tih ostalih 50-etak evanđelja među kojim je i evanđelji po Judi (koje daje potpuno drukciju sliku o Judinoj izdaji Isusa)
Crkva je sakrila,uništila ono što njima na neki način ne odgovara i time su izbrisani svi dokazi koji upućuju na Isusov život kao svakog smrtnika,dakle oženjenog ili u bliskoj,intimnoj vezi s ženom odnosno Marijom Magdalenom...
[Vrh] Go down
silver
Majmun

Male
Pisces Horse
Broj postova : 1439
Registration date : 25.10.2007

PostajNaslov: Re: Isus, Marija Magdalena, tajne gnostičkih evanđelja   ned oľu 09, 2008 7:08 pm

mislim da bi ovo prije bila alternativna povijest nego obična..
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Registration date : 15.09.2007

PostajNaslov: Re: Isus, Marija Magdalena, tajne gnostičkih evanđelja   ned oľu 09, 2008 7:11 pm

silver je napisao/la:
mislim da bi ovo prije bila alternativna povijest nego obična..

Imaš pravo, hvala što si digao topic, nisam ni primijetila temu Boink

Preselit ću je sad :)
[Vrh] Go down
meli
Pračovjek

Female
Pisces Dragon

PostajNaslov: Re: Isus, Marija Magdalena, tajne gnostičkih evanđelja   pon oľu 10, 2008 4:12 pm

Nedavno sam pročitala još jednu knjigu na tu temu. Napisala ju je Margaret Starbird (Naslov: Žena s posudom od alabastera ) to je posuda u kojoj je Marija Magdalena držala nar kojm je pomazala Isusa Krista)), američka znanstvenica koja je cijeli svoj život bila velika kršćanka i vjerovala u doktrinu rimokatoličke crkve. No, u ruke joj je došla knjiga Sveta krv, Sveti Gral (već sam ju spominjala - jedna od glavnih tvrdnji te knjige je da su Isus i Marija Magdalena bili oženjeni) koja ju je šokirala "svojim krivovjerjem". Zbog toga je krenula u potragu za dokazima kako bi pobila te bogohulne tvrdnje. No, umjesto toga pronašla je nove i uvjerljive dokaze da je vjerojatno sve to istina. Proučavajući religiju, umjetnost, književnost, simbolizam, povijest, mitologiju došla je do dokaza da se takvo alternativno objašnjenje već stoljećima čuva u narodu i da ga je rimokatolička crkva nemilosrdno proganjala.
Najviše me dojmio zaključak autorice o tome što je negiranjem Marije Magdalene zapravo postignut gubitak ženskog načela u našoj kulturi, a stalno se uzdizalo samo muško načelo. "To je imalo katastrofalan učinak na našu civiliizaciju. U našem modernom svijetu dominiraju muške osobine i stavovi, rasprostranjen je kult obožavanja sinova, koji previše često stvara iskvarene i nezrele muškarce - bijesne, frustrirane, umorne od svijeta i često opasne. Negiranjem ženske strane božanstva, partnerice muškom božanstvu zapravo je narušena ravnoteža koja je dovela do iskrivljenih vrijednosti u svijetu. Muškarci lišeni svoje druge polovice traže ekstazu na pogrešnim mjestima: u nasilju, moći, materijalizmu, ne razumijući da će jedno postati samo u odnosu sa ženom (ne da sada negiram istospolne veze, no bit je sjedinjenja dviju srodnih duša koje se nadopunjuju). Ondje gdje se ne vrednuje, tj. priznaje žensko načelo muškarac ne ostvaruje bliskost sa svojom partnericom, svojom "drugom" polovicom. Tada svoju energiju ne može kanalizirati u ljubavni odnos budući da je ne smatra dovoljno vrijednom.
Naše štovanje isključivo muške slike Boga istodobno je i iskrivljeno i opasno. Prema načelu "Kao na nebu tako i na zemlji" muške sklonosti i muška dominacija uzrok su stvaranja društvenih institucija utemeljenih na "muškom" obrascu, u kojemu je moć koncentrirana na vrhu, a izrabljivane mase zarobljene na dnu. To je model diktatorskog društva i ugnjetavanja. U društvu u kojemu žensko načelo zauzima ravnopravan položaj djeca dobivaju brižnu njegu, a udovice utjehu, potiče se bavljenjem umjetnošću, književnošću, glazbom i plesom, djetinjstvo je radosno, rad produktivan, a ljudi žive u skladu."
Alternativna verzija kršćanstva uključuje i žensko i muško načelo ravnopravno. To se naziva Sveti Brak (Hireos Gamos).
[Vrh] Go down
Alpha
Admin

Female
Aries Goat
Broj postova : 28999
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Isus, Marija Magdalena, tajne gnostičkih evanđelja   pon oľu 10, 2008 4:55 pm

@MeliJ...dobro napisano...slazem se s tvojim razmisljanjima...jedino sto mene u tim pricama obicno zbunjuje jeste pitanje da li je Isus kao licnost zbilja postojao...i sa njime i svi ostali...to se pitanje postavlja zato sto nijedni dokumenti iz tog doba ne biljeze takvu licnost sa takvim sposobnostima kao sto se pripisuju Isusu.
Ili je mozda postojao kao netko tko je definitivno bio na visem stupnju duhovnosti ali je njegovo djelovanje bilo puno blaze te su se price kasnije "napuhale"...nemam pojma...

Pračovjek

Female
Pisces Dragon

PostajNaslov: Re: Isus, Marija Magdalena, tajne gnostičkih evanđelja   uto oľu 11, 2008 10:19 am

Namcor je napisao/la:
@MeliJ...dobro napisano...slazem se s tvojim razmisljanjima...jedino sto mene u tim pricama obicno zbunjuje jeste pitanje da li je Isus kao licnost zbilja postojao...i sa njime i svi ostali...to se pitanje postavlja zato sto nijedni dokumenti iz tog doba ne biljeze takvu licnost sa takvim sposobnostima kao sto se pripisuju Isusu.
Ili je mozda postojao kao netko tko je definitivno bio na visem stupnju duhovnosti ali je njegovo djelovanje bilo puno blaze te su se price kasnije "napuhale"...nemam pojma...

U knjizi Templari dosta se govori o tome pa ako te to zanima uzmi knjigu stvarno je odlična.
Ustvari oni u svojim tvrdnjama (naravno na osnovu toga što su otkrili istraživanima) idu do vjerojatnih pretpostavki da Isus čak nije bio Židov (no svakao je postojao kao povijesna ličnost), tj. možda je bio ali ne u onom ortodosknom smislu, već se u njegovim riječima, djelima, čudima koje je stvarao zapravo vidi crta egipatske "magije", egipatske religije. Smatraju da je zapravo bio mag koji je svoju vještinu stekao u Egiptu gdje je živio jedno vrijeme. U povijesti postoje dokazi da su postojali i drugi ljudi sa sličnim moćima. Otkrili su da cijela doktrina kršćanstva ima jako puno sličnosti s egipatskom religijom tj. s kultom Ozirisa i Izide.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Isus, Marija Magdalena, tajne gnostičkih evanđelja   uto oľu 11, 2008 1:37 pm

E, tako nesto sam mislila...

Ali iako se smatra da je Isus povijesna licnost cinjenica je da ne postoje zapisi o njemu osim religijskih...

Vjerujem da je postojao...mozda ne po tom imenu, mozda ne u tom razdoblju, mozda ne na tom podrucuju...jer religije se prepisuju jedna od druge...ali na koncu vjerujem da jednom jeste postojao...

Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon

PostajNaslov: Re: Isus, Marija Magdalena, tajne gnostičkih evanđelja   uto oľu 11, 2008 4:49 pm

Uvjerena sam da je Isus postojao, ali i u to da se već dvije tisuće godina radi na zataškavanju svega što je nekome nepoćudno pa se tako dogodilo da je istinska osoba u povijesnom smislu nekako nestala.

Isus je bio utjelovljenje ljubavi prema cjelokupnom Stvaranju. Meni je nebitno je li bio oženjen ili nije, je li imao djece s Marijom Magdalenom ili nije. Ne bi mi smetalo da jest, ali nekako imam osjećaj da nije. Kad netko dostigne savršenstvo u duhovnom smislu on je cjelovit i ne podliježe više zakonima koji vladaju u materijalnom svemiru. Marija Magdalena prije bi mogla predstavljati Isusov ženski aspekt, ili onu drugu polovicu koju i mi svi tražimo, a Njegova bi također bila savršena pa ako je i živjela uistinu mislim da nije bilo nikakve potrebe za fizičkom reprodukcijom.

Prilično su jadna objašnjenja onoga što se dogodilo nakon Isusove smrti na križu (koju također mnogi osporavaju, a i za to ima osnove, i povijesne i kulturološke). Kakva je to jadna loza koja se stalno pokušava ugasiti i nestati u nekakvim Merovinzima, pa dolazi sve do današnjih plemića tipa Otto von Habsburg i sličnih - ajoooj, to mi nikako ne leži niti mi ima puno smisla, osobito sad kad su te priče ionako objelodanjene i prepušteno je ljudima da odaberu hoće li vjerovati u sve, u dio ili uopće neće vjerovati...
[Vrh] Go down
meli
Pračovjek

Female
Pisces Dragon

PostajNaslov: Re: Isus, Marija Magdalena, tajne gnostičkih evanđelja   uto oľu 11, 2008 8:16 pm

Ja vjerujem da je Isus postojao kao povijesna ličnost i da nije bio začet od djevice Marije i da nije bio božji sin, već da je bio jednostavno čovjek, veliki čovjek koji je imao neke "moći" (gdje ih je naučio i kako sad nije važno), imao je viziju vođe, vjeru u Boga i u ljude. Upravo zato što je bio samo čovjek vjerujem da je jako vjerojatno da je imao svoju družicu, svoju zaručnicu, nekog koga je volio, kao i svi mi koji tražimo svoje partnere, nekog tko nam najbolje odgovara u svakom pogledu i tko izvlači iz nas najbolje, najpozitivnije. Tako se i pokreće svijet, ljubavlju, pozitivnim pogledom na svijet, ispunjenjem...
[Vrh] Go down
Alpha
Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Isus, Marija Magdalena, tajne gnostičkih evanđelja   sri oľu 12, 2008 11:32 am

Da, i ja vjerujem da je bilo tako nekako kao opisujes MeliJ...uz to jos smatram i prilicnom vjerojatnoscu ono sto sam vec gore napisala...da je On mozda postojao na nekom drugom podrucju u nekom drugom vremenu, a pricu o Njemu su krscani kasnije samo preuzeli...

Sve je moguce...

Višestanični organizam

Male
Scorpio Dog
Broj postova : 44
Registration date : 12.03.2008

PostajNaslov: Re: Isus, Marija Magdalena, tajne gnostičkih evanđelja   sri oľu 12, 2008 11:37 am

zapravo nema ni dokaza da je isus postojao..kad smo več kod toga znate da su 2 isusa bila jedan kraj drugog??
znate kaj znači baraba??
[Vrh] Go down
Alpha
Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Isus, Marija Magdalena, tajne gnostičkih evanđelja   sri oľu 12, 2008 11:44 am

Dobrodosao!

Jel mozes objasnit na sto mislis kad kazes 2 Isusa?

Višestanični organizam

Male
Scorpio Dog

PostajNaslov: Re: Isus, Marija Magdalena, tajne gnostičkih evanđelja   sri oľu 12, 2008 11:46 am

inače baraba znači sin božji i zapravo su radi toga oslobodili ga i predali isusa... jer su tražili ratnika.. a baraba je bio idealan čovjek za to...znači i isus i baraba na različitim jezicima znači isto...
[Vrh] Go down
silver
Majmun

Male
Pisces Horse

PostajNaslov: Re: Isus, Marija Magdalena, tajne gnostičkih evanđelja   sri oľu 12, 2008 1:59 pm

a na kojem to jeziku tocno baraba znaci sin bozji?
[Vrh] Go down
meli
Pračovjek

Female
Pisces Dragon

PostajNaslov: Re: Isus, Marija Magdalena, tajne gnostičkih evanđelja   čet oľu 13, 2008 12:04 am

Baraba znači bar - sin abba - od oca - a točno na kojem je to jeziku nisam sigurna (vjerojatno aramejski)
E a sad moglo bi se to protumačiti i kao sin božji.
[Vrh] Go down
satan´s master
Višestanični organizam

Male
Scorpio Dog

PostajNaslov: Re: Isus, Marija Magdalena, tajne gnostičkih evanđelja   čet oľu 13, 2008 7:46 am

jezik neznam baš.. to sam čitao prije nekog vremena.. moram provjeriti
[Vrh] Go down
silver
Majmun

Male
Pisces Horse

PostajNaslov: Re: Isus, Marija Magdalena, tajne gnostičkih evanđelja   čet oľu 13, 2008 11:10 am

pa možda se tako zove u Bibliji jer su ga zamjenili (ali ne dostojno) sa Isusom?
[Vrh] Go down
meli
Pračovjek

Female
Pisces Dragon

PostajNaslov: Re: Isus, Marija Magdalena, tajne gnostičkih evanđelja   čet oľu 13, 2008 11:27 am

Negdje sam pročitala da je u prvotnoj Bibliji (prije cenzura rimokatoličke crkve) pisalo uz Baraba i Jesus, a pošto je to bilo zbunjujuće crkva je to jednostavno izbacila. No moguće je da se i baraba zvao Jesus (Isus), tada u ono vrijeme je to bilo najnormalnije ime, nije ga nosio samo Isus Krist, zato je i imao pridjevak Krist da ga se je moglo raspoznati od drugih.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Isus, Marija Magdalena, tajne gnostičkih evanđelja   čet oľu 13, 2008 11:35 am

Drugim rijecima ono sto uci Biblija da je narod osudio Krista moze biti potpuno krivo...odnosno moze biti da je narod trazio da se oslobodi Krist ali je vlast "slucajno" krivo shvatila...

Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon

PostajNaslov: Re: Isus, Marija Magdalena, tajne gnostičkih evanđelja   čet oľu 13, 2008 10:18 pm

Čitala sam da postoje nagađanja da je bar-aba (sin očev) bio jedan od dvojice mesija, onaj koji je bio duhovni lik, a da se to odnosilo na Isusovog brata Jakova. Razapet je bio onaj koji je pokušaopovesti oružani ustanak protiv rimljana. Zato su ljudi tražili da im vrate sina očevog, a ne onog drugog koji im Rimljani ionako ne bi vratili jer ih je ugrožavao. No i to sve skupa je samo jedno od bezbrojnih naklapanja...
[Vrh] Go down
silver
Majmun

Male
Pisces Horse

PostajNaslov: Re: Isus, Marija Magdalena, tajne gnostičkih evanđelja   čet oľu 13, 2008 11:28 pm

meliJ je napisao/la:
Negdje sam pročitala da je u prvotnoj Bibliji (prije cenzura rimokatoličke crkve) pisalo uz Baraba i Jesus, a pošto je to bilo zbunjujuće crkva je to jednostavno izbacila. No moguće je da se i baraba zvao Jesus (Isus), tada u ono vrijeme je to bilo najnormalnije ime, nije ga nosio samo Isus Krist, zato je i imao pridjevak Krist da ga se je moglo raspoznati od drugih.

Samo, tu ima još jedna stvar.
Većina ljudi ne zna da je zapravo Isus, odnosno Jesus, krivo preveden iz originala na latinski jezik, kao i Mojsije odnosno Moses.

Isus se zapravo zvao Ješua, a Mojsije Moše, samo što je u prijevodu na latinski došlo do krivog prevođenja imena. Zvuči čudno, ali tako je. Samo, nakon što su otkrili grešku u prijepisu, bilo je već kasno. Zamislite da sad odjednom Crkva kaže da se isus ne zove tako nego ješua. teško bi bilo za prihvatiti, već je i tada bilo uvriježeno, pa nisu ništa mijenjali.
Ima dosta primjera sličnih s imenima u bibliji.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon

PostajNaslov: Re: Isus, Marija Magdalena, tajne gnostičkih evanđelja   čet oľu 13, 2008 11:31 pm

silver je napisao/la:
meliJ je napisao/la:

Samo, tu ima još jedna stvar.
Većina ljudi ne zna da je zapravo Isus, odnosno Jesus, krivo preveden iz originala na latinski jezik, kao i Mojsije odnosno Moses.

Isus se zapravo zvao Ješua, a Mojsije Moše, samo što je u prijevodu na latinski došlo do krivog prevođenja imena. Zvuči čudno, ali tako je. Samo, nakon što su otkrili grešku u prijepisu, bilo je već kasno. Zamislite da sad odjednom Crkva kaže da se isus ne zove tako nego ješua. teško bi bilo za prihvatiti, već je i tada bilo uvriježeno, pa nisu ništa mijenjali.
Ima dosta primjera sličnih s imenima u bibliji.

Ovo ne kužim. Ime Iehoshua je latinizirano u Iesus i to je normalno, kao što je normalno da je od latinskog Iohannes nastalo ime Johann, Janez, Ivan, Jovan itd...
[Vrh] Go down
lampuh
Prašina

Male
Aquarius Tiger
Broj postova : 6

PostajNaslov: Re: Isus, Marija Magdalena, tajne gnostičkih evanđelja   pet oľu 14, 2008 12:39 pm

po mom mišljenju isus je bio velik ČOVIJEK a crkva je od njega napravila božanstvo. mislim i da je imao ženu i dijecu,a neznam nikog da hoda po vodi od vode pravi vino itd. nažalost crkve ne živimo više u srednjem vijeku premda ima i takvih pa da je pop najpismeniji u selu i kako on kaže tako je.dok su ljudi umirali od kuge popovi bi govorili stavi prst da tvoja zemlja pada na crkvu pa ćeš živjeti u raju itd.ubijala je sve koji nisu se slagali s njenim mišjlenjem ili su bili napredniji od vremena u kojem su živjeli,galileo,viještice itd ima previše za nabrajat.to se održalo do danas znamo mišljenje crkve o znanosti kloniranju itd studenti zabranili papi ulaz na fakultet zbog njegovih govora.
[Vrh] Go down
meli
Pračovjek

Female
Pisces Dragon

PostajNaslov: Re: Isus, Marija Magdalena, tajne gnostičkih evanđelja   sri oľu 19, 2008 11:17 am

Evo da mi nastavimo sa našom temom.
Već sam napomenula da znanstvenici svoje tvrdne o ljubavnoj vezi Isusa i Marije Magdalene baziraju na tumačenjima raznih umjetničkih djela, pronađenih dokumenata itd. Pa izdvojit ću jedno od tih umjetničkih djela koje se u posljednje vrijeme puno spominje i tumači na "neobičan" način. No, vidjet čete da ima logike (bar meni).
Radi se o Posljednjoj večeri Leonarda da Vinchia. Njegova su ostala djela su dosta neobična tj. prikazuju dobro poznate prizore iz Biblije na dosta čudan i neobičan način, kao da nose neku skrivenu poruku.
Ovo tumačenje pronašla sam u knjizi Sveta Krv, Sveti Gral, a preuzima je i Dan Brown za svoj Da Vincijev kod (autori Svete Krvi,Svetog Grala sude se s Danom Brownom da je ukrao rezultate njihovih istraživanja i u potpunosti upotrijebio za svoj roman).
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Isus, Marija Magdalena, tajne gnostičkih evanđelja   Today at 3:16 am

[Vrh] Go down

Isus, Marija Magdalena, tajne gnostičkih evanđelja
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 6.Go to page : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 Similar topics
-
» Tajne pecaroša
» Tajne sjevernozapadne Hrvatske 1
» Tajne sjeverozapadne Hrvatske-Vražji stolac
» Želja zlatne ribice
» POMOĆ OKO SKIDANJA ZAŠTITNOG PREMAZA S OŠTRICA