Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Balkanska kultura klanja ("Farma")

Go down 
+7
Merkurica
floridana
silver
Aleksandar Veliki
malenaivi
Svjetloisjena
Sentinel
11 posters
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
Sentinel
Čovjek
Sentinel


Male
Gemini Dog
Broj postova : 4571
Age : 41
Location : Outa Space
Registration date : 04.02.2008

Balkanska kultura klanja ("Farma") Empty
PostajNaslov: Balkanska kultura klanja ("Farma")   Balkanska kultura klanja ("Farma") Icon_minitimečet vel 21, 2008 11:09 pm

Svjedoci smo da uskoro na jednoj od naših komercijalnih televizija počinje reality show zvan "Farma". Ondje će 12 tjedana u prirodnom okruženju, upotpunjenom šumom i jezerom, kao prije sto godina, živjeti 14 slavnih hrvatskih osoba. Bez struje, vode i kućanskih pomagala, preživljavat će od onoga što sami uzgoje. Ako je suditi po snimkama slovenske "Farme", u skoro hrvatskoj verziji popularnog reality showa možemo očekivati više uzbuđenja nego što smo se mogli nadati! Naime na farmi se radi ono što farmeri odnosno seljaci inače rade: kolju svinje i kokoši. I pritom se dobro zabavljaju, jer tradicija kolinja duboko je ukorijenjena u našu kulturnu baštinu.

Večina nas jede meso, i jedno je zaklati svinju radi prehrane, ali koristiti kolinje kao vrhunac jedne televizijske emisije, kao mamac za gledatelje i recept za podizanje rejtinga, čista je perverzija. Najveća je perverzija, međutim, činjenica - plastično prikazana na slovenskoj Farmi - da su se svi uključeni pritom dobro zabavljali: dapače, tražili su još, vikali "daj še eno", i "u srce", navijali "ajde gujdek!". Valjda su mislili da će time osvojiti gledatelje, da neće pobijediti onaj koji je najpametniji, najzgodniji, najsnalažljiviji, već onaj koji je - najokrutniji.

Kultura klanja poprimila je kultne razmjere na Balkanu, zato se ne treba čuditi činjenici da je u Sloveniji upravo taj ritual bio dijelom popularnog reality showa. U Big Brotheru čekali smo da se napokon poševe, pa makar ispod pokrivača, u mraku i uz uzdahe koji donekle asociraju na spolno uzbuđenje. Na Farmi ćemo čekati da nekoga zakolju. Jer to se radi na selu. Jer to ljude uzbuđuje. Pritom je poželjna bilo kakva reakcija - znojenje, mučnina, oduševljenje - samo da se ne ugasi televizor. Na sreću televizijskih producenata, još uvijek ima dovoljno onih koji žele vidjeti krvave ruke, koji će se radovati idućem kolinju kako bi i sami osjetili to praiskonsko uzbuđenje, kao i onih kojima će još uvijek biti smiješan prizor kokoši kako trči po dvorištu. "Vidi kako ide, kao kokoš bez glave". Takvima je valjda smiješna i pregažena mačka.

U svakom slučaju, bit će zanimljivo vidjeti Aleksandru Grdić, Stipu Drviša, Rafu, Lupina i Dvinu Meler kako se snalaze na tipičnoj hrvatskoj farmi. Možda će to većinom biti cvijeće i proljeće, ali morat će se nekad nešto i zaklat, zar ne? Jer to je dio hrvatske kulturne baštine, pučka svečanost, prilika za okupljanje i druženje, za veselje i napijanje, za dokazivanje tko je dorastao zadatku i tko će zaslužiti pola milijuna kuna. To će očito biti reality za punokrvne. Slabićima pristup zabranjen.

Pred ovom silnom navalom svakakvih reality showova pitamo se što nam to još televizijski producenti imaju za ponuditi i da li postoji granica kod stvaranja reality showova?

P.s. Evo ispod sam stavio link, gdje možete pročitati ovaj tekst u cijelosti kao i pogledati 2 video isječka sa slovenske "Farme"!

Kultura klanja na Balkanu


Zadnja promjena: Nacrosrill; sub vel 23, 2008 11:22 pm; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Balkanska kultura klanja ("Farma") Empty
PostajNaslov: Re: Balkanska kultura klanja ("Farma")   Balkanska kultura klanja ("Farma") Icon_minitimečet vel 21, 2008 11:25 pm

Ne gledam te stvari, reality u sebi ima najmanje stvarnosti i autentičnosti od svih emisija na raznim dalekovidnicama ili kako to već nazivaju. A kod ovog posljednjeg mi smeta već i sam naziv - farma. Ma koja farma u Hrvatskoj? Što nedostaje riječima kao što su imanje, gospodarstvo, domaćinstvo i sličnima, još ako se doda seosko, svatko će znati o čemu se radi.

Što se pak klanja tiče mogu reći samo - fuj! Kruha i igara stara je uzrečica koja se može i danas primijeniti bez imalo oklijevanja...

Bravo, Nacrosrill, odlična tema :)
[Vrh] Go down
Sentinel
Čovjek
Sentinel


Male
Gemini Dog
Broj postova : 4571
Age : 41
Location : Outa Space
Registration date : 04.02.2008

Balkanska kultura klanja ("Farma") Empty
PostajNaslov: Re: Balkanska kultura klanja ("Farma")   Balkanska kultura klanja ("Farma") Icon_minitimečet vel 21, 2008 11:32 pm

Hvala face. Slažem se s tobom, ja isto ne volim reality showove, u biti smatram ih dosadnima i nepotrebnima, po meni je to zapravo zadovoljavanje najnižih strasti kod homo sapiensa, ali to je moje osobno mišljenje s kojim se naravno neće svak složit, kao što stara latinska uzrečica kaže: "De Gustibus et coloribus non est disputandum!"
[Vrh] Go down
malenaivi
Čovjek
malenaivi


Female
Virgo Rooster
Broj postova : 7178
Age : 42
Registration date : 13.12.2007

Balkanska kultura klanja ("Farma") Empty
PostajNaslov: Re: Balkanska kultura klanja ("Farma")   Balkanska kultura klanja ("Farma") Icon_minitimepet vel 22, 2008 12:30 am

dobra tema, reality showovi mi nisu interesantni i ne gledam ih.

što se tiće tog budućeg showa " Farma " mogu samo reći - odvratno.
u koje krajnosti ljudi idu, bljak
[Vrh] Go down
Aleksandar Veliki
Čovjek
Aleksandar Veliki


Male
Pisces Monkey
Broj postova : 6274
Age : 116
Location : E11T
Registration date : 20.09.2007

Balkanska kultura klanja ("Farma") Empty
PostajNaslov: Re: Balkanska kultura klanja ("Farma")   Balkanska kultura klanja ("Farma") Icon_minitimepet vel 22, 2008 1:22 am

Gledao sam ono povremeno prvi Big bradr.
A od onda sam shvatio da je to zatupljivanje naroda, ništa pametno.

A ova farma!?

Nisam protiv kolinja, dapače, ja sam apsolutni zagovornik istog, jer to je ono što čini Hrvate Hrvatima.
A što se te dalekovidničke emisije tiće. Ma nek si je zabiju tamo, da nikoga više ne zatupljuju.

Puj...
[Vrh] Go down
silver
Majmun
silver


Male
Pisces Horse
Broj postova : 1439
Age : 34
Registration date : 25.10.2007

Balkanska kultura klanja ("Farma") Empty
PostajNaslov: Re: Balkanska kultura klanja ("Farma")   Balkanska kultura klanja ("Farma") Icon_minitimened oľu 09, 2008 7:21 pm

ako će stvarno pokazivat klanje, onda je to odvratno.

inače, big brother nisam gledao ni prvu sezonu. a sad će evo četvrta. bez uvrede ako tko to gleda, al meni je to za ljude koji nemaju život, pa gledaju druge u nekom kvazi-življenju.

a recimo,onaj opstanak mi je bio relativno ok, al ne onaj naš nego onaj engleski, pravi.. to mi je bilo još i zanimljivo, nešto tipa robinson crusoe :D Ali sve je to stvarno prešlo granice normale, ta kultura reality emisija i svega skupa.. mah, kad gledam one emisije na rtl-u i novi.. bljak.
[Vrh] Go down
Sentinel
Čovjek
Sentinel


Male
Gemini Dog
Broj postova : 4571
Age : 41
Location : Outa Space
Registration date : 04.02.2008

Balkanska kultura klanja ("Farma") Empty
PostajNaslov: Re: Balkanska kultura klanja ("Farma")   Balkanska kultura klanja ("Farma") Icon_minitimened oľu 09, 2008 8:31 pm

silver je napisao/la:
Inače, big brother nisam gledao ni prvu sezonu. a sad će evo četvrta.

Kakva četvrta, lani je bila četvrta, sad ide peta alo, pa kako to ne znaš, to je opća kultura! ;)
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 62
Registration date : 22.09.2007

Balkanska kultura klanja ("Farma") Empty
PostajNaslov: Re: Balkanska kultura klanja ("Farma")   Balkanska kultura klanja ("Farma") Icon_minitimened oľu 09, 2008 8:42 pm

ja sam gledala intenzivno prvi big brother i bio mi je zanimljiv. ove ostale tu i tamo bi pogledala. e sad šta je meni zanimljivo u tim emiisijama naročito u onoj prvoj gdje su imali psihologa, mislim da se ženska zvala Pureta zubi?zanimljivo mi je gledati kako se ljudi u određenim situacijama ponašaju i kad to gledaš tako a ne tipa tračanja onda možeš ponešto i naučiti.
i opstanak mi je bio dobar. smijala sam se smotanim amerima kako neznaju ni ono osnovno za preživiti u prirodi. za farmu ne znam. viditi ću i procijeniti.
[Vrh] Go down
Merkurica
Čovjek
Merkurica


Female
Capricorn Cat
Broj postova : 3886
Age : 36
Registration date : 24.12.2007

Balkanska kultura klanja ("Farma") Empty
PostajNaslov: Re: Balkanska kultura klanja ("Farma")   Balkanska kultura klanja ("Farma") Icon_minitimened oľu 09, 2008 8:48 pm

rijetko kada gledam tv, ali koliko sam primijetila, ne moraš ni gledati te realitije da bi bio upućen u to što se "tamo" događa.
odem na kavu, slušam priče o bb, odem na ručak - isto, odem u komšiluk zubo opet isto.
a ovo s klanjem životinja...no comment
ne znam što je gore; uzgajati ih da bi ih ubio i pojeo ili napraviti spektakl od toga roll
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 62
Registration date : 22.09.2007

Balkanska kultura klanja ("Farma") Empty
PostajNaslov: Re: Balkanska kultura klanja ("Farma")   Balkanska kultura klanja ("Farma") Icon_minitimened oľu 09, 2008 9:07 pm

možda bi trebali gledati na to malo s druge strane. koliko nas jede meso? puno, ja prva. odem u mesnicu a tamo sve u komadima ili u robnim kućama fino zapakirano u celofan. kad je tako zapakirano niti ne razmišljam o tome kako je to meso došlo do dućana. kupim paštetu, naručim pizzu i ne opterećujem se s tim. da kojim slučajem ja te životinje uzgajam znam da bi se užasno vezala za njih i bilo bi mi teško ubiti tu životinju a mislim da ih onda nebi mogla ni jesti. možda nekoga, možda mene, potakne kad vidim takve scene da prestanem jesti meso. sjećam se dokumentarne emisije u kojo su prikazivali prijevoz krava od farmi do klaonica i način na koji se ophode s njima. scene su bile grozne i mene su potakle da bar na neko vrijeme prestanem jesti meso ( dok mi se nije desila pobuna u kućanstvu zubo)
[Vrh] Go down
Merkurica
Čovjek
Merkurica


Female
Capricorn Cat
Broj postova : 3886
Age : 36
Registration date : 24.12.2007

Balkanska kultura klanja ("Farma") Empty
PostajNaslov: Re: Balkanska kultura klanja ("Farma")   Balkanska kultura klanja ("Farma") Icon_minitimened oľu 09, 2008 9:18 pm

znam, tako su i moji odlučili uzgajati svoje piliće jer jedemo uglavnom piletinu.
kad su se izlegli pilići, prvo je bilo "vidi ih kako su maji, nji nji nji"
onda smo ih razmazili tako da nas se uopće nisu bojali, a kad je došao dan klanja, mama je s nožem u rukama išla prema njima, a oni su joj sretni trčali ususret zubo
eno ih još hodaju po dvorištu roll

pokušavam biti što manje licemjerna i prihvatiti činjenicu da ljudi uzgajaju životinje zato da bi znali "što jedu", ali cijeli taj koncept hranjenja životinje da bi je na kraju ubio mi je. rigo
[Vrh] Go down
Aleksandar Veliki
Čovjek
Aleksandar Veliki


Male
Pisces Monkey
Broj postova : 6274
Age : 116
Location : E11T
Registration date : 20.09.2007

Balkanska kultura klanja ("Farma") Empty
PostajNaslov: Re: Balkanska kultura klanja ("Farma")   Balkanska kultura klanja ("Farma") Icon_minitimened oľu 09, 2008 9:24 pm

A izvini, meni nije. Živio sam ja na selu. Nemam strah niti gađenje kad treba ubit životinju. Ali da sad koljem to ne radim.
[Vrh] Go down
meli
Pračovjek
meli


Female
Pisces Dragon
Broj postova : 3492
Age : 48
Registration date : 15.02.2008

Balkanska kultura klanja ("Farma") Empty
PostajNaslov: Re: Balkanska kultura klanja ("Farma")   Balkanska kultura klanja ("Farma") Icon_minitimečet oľu 20, 2008 11:22 am

Večina nas jede meso, no kad bi morali sami zaklati životinju koju trebaju pojesti, vjerujem da bi veliki broj prešao u vegetarijance.
Neke potaknu emisije o patnji životinja da se možda nakratko odreknu meso, no brzo zaboravljamo, pa opet po starom.
Ne prodikujem nikome jer sam i sama jedan od tih. Par godina nisam jela meso, pa sam opet počela jesti.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Balkanska kultura klanja ("Farma") Empty
PostajNaslov: Re: Balkanska kultura klanja ("Farma")   Balkanska kultura klanja ("Farma") Icon_minitimečet oľu 20, 2008 2:00 pm

Evo citam postove...ne znam...u dosadasnjim razmisljanjima ne mogu reci da dozivljavam da je netko u pravu li da je netko u krivu...jer sve napisano stoji...iako ima kontradiktornih stvari...ali, po meni, sve stoji...

Slazem se sa meliJ...obicno to tako nekako ide...

Osobno tezim sto manjoj konzumaciji mesa ali, nazalost, ne mogu reci da ga nikada ne jedem.

A sto se tice klanja vs. mesa koje kupimo u ducanu...pa...inace sam izrazito protiv lova i slicnih aktivnosti...ali kad se sve sabere to je zapravo puno prirodnije nego uzgoj na traci...pri tome prirodnije mislim na zivotinju, ne na covjeka...jer zivot uzgojnih zivotinja nije zivot...to treba zabranit...dok zivotinje koje su zivjele u sumi ili na selu, na otvorenom barem su donekle ostvarile svoje postojanje...

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Balkanska kultura klanja ("Farma") Empty
PostajNaslov: Re: Balkanska kultura klanja ("Farma")   Balkanska kultura klanja ("Farma") Icon_minitimečet oľu 20, 2008 2:05 pm

E, a sto se topica tice i "Farme"...i to bih zabranila...jer mislim da su im temelji u potpunosti krivi...ajde kada netko gledanost temelji na mogucem sexu...to nikom ne skodi...ali ovdje se gledanost temelji na nasilju koje se naziva zabavom!
Ajde da je emisija o stvarnom zivotu na Farmi ali ovo je smijurija ne zivot na Farmi (iako nisam pogledala ni jednu epizodu...mogu zamislit)...

_________________
Respect
[Vrh] Go down
meli
Pračovjek
meli


Female
Pisces Dragon
Broj postova : 3492
Age : 48
Registration date : 15.02.2008

Balkanska kultura klanja ("Farma") Empty
PostajNaslov: Re: Balkanska kultura klanja ("Farma")   Balkanska kultura klanja ("Farma") Icon_minitimečet oľu 20, 2008 5:10 pm

Ja sam ih pogledala par puta i imaš pravo parodija, prenemaganje. A što možeš dobiti drugo kad na hrpu staviš nazovi zvijezde. Vjerojatno je to i bila namjera, što više skandala, glupih nepromišljenih izjava, svađa....
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Balkanska kultura klanja ("Farma") Empty
PostajNaslov: Re: Balkanska kultura klanja ("Farma")   Balkanska kultura klanja ("Farma") Icon_minitimečet oľu 20, 2008 5:21 pm

A, eto...blago nama...ili je to mozda trazli ste pogledajte...?

_________________
Respect
[Vrh] Go down
meli
Pračovjek
meli


Female
Pisces Dragon
Broj postova : 3492
Age : 48
Registration date : 15.02.2008

Balkanska kultura klanja ("Farma") Empty
PostajNaslov: Re: Balkanska kultura klanja ("Farma")   Balkanska kultura klanja ("Farma") Icon_minitimečet oľu 20, 2008 5:39 pm

Zapravo, čak mislim da dosta ljudi gleda takve realitie, jer tu možeš mozak na pašu i smijati se tuđoj gluposti. Samo što onda i tvoj mozak polako oglupljuje.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Balkanska kultura klanja ("Farma") Empty
PostajNaslov: Re: Balkanska kultura klanja ("Farma")   Balkanska kultura klanja ("Farma") Icon_minitimečet oľu 20, 2008 6:07 pm

Slazem se...

_________________
Respect
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 62
Registration date : 22.09.2007

Balkanska kultura klanja ("Farma") Empty
PostajNaslov: Re: Balkanska kultura klanja ("Farma")   Balkanska kultura klanja ("Farma") Icon_minitimečet oľu 20, 2008 7:42 pm

nisam ih gledala...

cerek
[Vrh] Go down
userNejm
Pračovjek
userNejm


Male
Leo Rooster
Broj postova : 3398
Age : 30
Location : Mars
Registration date : 01.10.2007

Balkanska kultura klanja ("Farma") Empty
PostajNaslov: Re: Balkanska kultura klanja ("Farma")   Balkanska kultura klanja ("Farma") Icon_minitimečet oľu 20, 2008 9:16 pm

zašto se tema zove "balkanska kultura klanja"
show uopće nije nastao na balkanu, koncept i licenca showa nastale su u Strixu - Švedskoj tvrtci. I mi i slovenci i bilo koja druga svjetska država samo slijede pravila licence.

Znači u showu Farma klanje životinja događa se u cijelom svijetu, a ne samo na Balkanu. :)
[Vrh] Go down
Sentinel
Čovjek
Sentinel


Male
Gemini Dog
Broj postova : 4571
Age : 41
Location : Outa Space
Registration date : 04.02.2008

Balkanska kultura klanja ("Farma") Empty
PostajNaslov: Re: Balkanska kultura klanja ("Farma")   Balkanska kultura klanja ("Farma") Icon_minitimečet oľu 20, 2008 9:17 pm

Bogu hvala pa ih ne gledam, ali čitao sam negdje da se CBB ukida tjedan dana prije zbog atmosfere u kući tj kažu da je atmosfera veoma monotona pa da ga zbog toga ukidaju!? :cheers: Ajde napokon jedna dobra vijest vezana uz reality showove face
[Vrh] Go down
userNejm
Pračovjek
userNejm


Male
Leo Rooster
Broj postova : 3398
Age : 30
Location : Mars
Registration date : 01.10.2007

Balkanska kultura klanja ("Farma") Empty
PostajNaslov: Re: Balkanska kultura klanja ("Farma")   Balkanska kultura klanja ("Farma") Icon_minitimečet oľu 20, 2008 9:20 pm

toooooo!!!! cuga
zubi
[Vrh] Go down
Sentinel
Čovjek
Sentinel


Male
Gemini Dog
Broj postova : 4571
Age : 41
Location : Outa Space
Registration date : 04.02.2008

Balkanska kultura klanja ("Farma") Empty
PostajNaslov: Re: Balkanska kultura klanja ("Farma")   Balkanska kultura klanja ("Farma") Icon_minitimečet oľu 20, 2008 9:20 pm

userNejm je napisao/la:
zašto se tema zove "balkanska kultura klanja"

Dio ovog teksta sam prenio sa index.hr, a pošto je tamo bio naslov "Kultura klanja na Balkanu", onda sam samo malo preformulirao naslov!


Zadnja promjena: Nacrosrill; čet oľu 20, 2008 9:21 pm; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
meli
Pračovjek
meli


Female
Pisces Dragon
Broj postova : 3492
Age : 48
Registration date : 15.02.2008

Balkanska kultura klanja ("Farma") Empty
PostajNaslov: Re: Balkanska kultura klanja ("Farma")   Balkanska kultura klanja ("Farma") Icon_minitimečet oľu 20, 2008 9:21 pm

To sam danas čitala i za naš celebrity big brother, da sutra završava (a trebalo je trajati još 1 ili 2 tjedna) upravo zbog veoma loše gledanosti.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Balkanska kultura klanja ("Farma") Empty
PostajNaslov: Re: Balkanska kultura klanja ("Farma")   Balkanska kultura klanja ("Farma") Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Balkanska kultura klanja ("Farma")
[Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Nova Balkanska unija
» kultura
» Junastvo,kultura i multikultura...???
» Pravila podforuma "Audio - video svijet"
» NASA otkrila veliki "Smiley" na Marsu

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Društvo-
Forum(o)Bir: