Početna stranicaPortalFAQPretraľnikRegistracijaLogin

Share | 

Ravnopravnost spolova

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Go to page : 1, 2, 3  Next
Autor/icaPoruka
Sentinel
Čovjek

Male
Gemini Dog
Broj postova : 4571
Registration date : 04.02.2008

PostajNaslov: Ravnopravnost spolova   sub oľu 08, 2008 11:11 am

Evo danas je 8. mart, dan žena (ovim putem svim ženama čestitam današnji dan žena :) ) što me potaknuo da otvorim ovu temu. Zanima me koje je vaše mišljenje na ovu temu? Koliko smo i u kojem pogledu napredovali i jesmo li uopće napredovali u postizanju ravnopravnosti muškaraca i žena? Da li smatrate da se žene u regiji i dalje suočavaju sa široko rasprostranjenim i sve izraženijim nejednakostima na područjima mogućnosti zapošljavanja i iznosa naknada za rad?
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Registration date : 15.09.2007

PostajNaslov: Re: Ravnopravnost spolova   sub oľu 08, 2008 11:12 am

Jučer su na telki lijepo rekli da je među nezaposlenima 60% žena...
[Vrh] Go down
Sentinel
Čovjek

Male
Gemini Dog
Broj postova : 4571
Registration date : 04.02.2008

PostajNaslov: Re: Ravnopravnost spolova   sub oľu 08, 2008 11:18 am

Da, jutros sam baš gledao na TV-u i da je razlika između plaća velika, naime žena da dobije prosječnu godišnju plaču muškarca mora radit 15 mjeseci!!!
[Vrh] Go down
Aleksandar Veliki
Čovjek

Male
Pisces Monkey
Broj postova : 6274
Registration date : 20.09.2007

PostajNaslov: Re: Ravnopravnost spolova   sub oľu 08, 2008 11:24 am

Veliki je nesrazmjer među muškaraca i žena po pitanju svega.
Nije da nismo evoluirali, ali se trebamo još više potruditi.
[Vrh] Go down
meli
Pračovjek

Female
Pisces Dragon
Broj postova : 3492
Registration date : 15.02.2008

PostajNaslov: Re: Ravnopravnost spolova   pet tra 04, 2008 3:39 pm

Već su vas i ina intervujima za posao počeli pitati da li imate djecu, da li uskoro namjeravate imati još djece. Ako si mlada žena ne zaposle te radi mogućnosti da odeš na porodiljni, a ako si već u godinama e onda si prestara.
[Vrh] Go down
sanja
Čovjek

Female
Aquarius Buffalo
Broj postova : 5172
Registration date : 20.09.2007

PostajNaslov: Re: Ravnopravnost spolova   sub tra 05, 2008 12:13 pm

meliJ je napisao/la:
Već su vas i ina intervujima za posao počeli pitati da li imate djecu, da li uskoro namjeravate imati još djece. Ako si mlada žena ne zaposle te radi mogućnosti da odeš na porodiljni, a ako si već u godinama e onda si prestara.
istina, šta njih boli ona stvar oću li ja rađati ili neću...
to je moj problem, to je zadiranje u moj intimu...
da samo u nekoj zemlji koja liči na nešto, oni koji me to piraju bili bi iza rešetaka...
ali nismo... tuzni
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4

Female
Aries Tiger
Broj postova : 27963
Registration date : 22.09.2007

PostajNaslov: Re: Ravnopravnost spolova   sub svi 17, 2008 8:34 am

ovaj svijet je muški svijet i kao takav je usran. kad postane ženski svijet sigurno će biti bolji jer će doći do ravnoteže između muških i ženskih principa. žene ne teže ka prevlasti nad muškarcima, one teže ka jednakosti sa muškarcima. i možda nam se upravo zbog ovog čini da gubimo bitku jer se ne koristimo njihovim sredstvima i ne želimo dominirati ali jednog dana ćemo sigurno uspjeti na dobrobit sviju.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon

PostajNaslov: Re: Ravnopravnost spolova   sub svi 17, 2008 8:44 am

Uglavnom se slažem, flo, ovaj svijet se još izvlači iz pandži patrijarhata koji je vladao posljednjih nekoliko tisuća godina. Samo, jedna pametna (i k tome ženska) osoba jednom je na sličnu temu izjavila da bi u slučaju prevelike prevlasti žena došlo do stagnacije - ono, žene uglavnom ne bi vodile ratove, barem ne bezrazložne agresivne, ali se ne bi dovoljno bavile ni istraživanjem na svim područjima, mi smo sklone stvari umiriti i uživati u tome kako dobro funkcioniraju. Svaki iskorak iz takvog stabilnog sistema bio bi smatran razlogom za uzbunu. Dakle, kao što flo kaže, potrebna je ravnoteža između muškog i ženskog principa, ona pokreće svijet na najpozitivniji način. Htjela sam samo dodati da formalna ili čak stvarna prevlast žena ne bi dovela do ravnoteže nego nas ubacila u jedan drugi oblik društvenih uređenja koji bi sigurno bio mirniji, ali ne znači da bi automatski bio i bolji - mogao bi gušiti kreativnije pojedince i skupine. Srećom još smo jako daleko od stanja matriarhata, možda u trenutku kad dođemo do crte koja razdvaja dvije strane uhvatimo ravnotežu i ostanemo tamo, ukoliko je to moguće, tko bi ga znao...
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4

Female
Aries Tiger

PostajNaslov: Re: Ravnopravnost spolova   sub svi 17, 2008 9:10 am

možda sam se krivo izrazila. trebala sam napisati muško/ženski ili žensko/muški svijet. ne mislim na matrijahat nego na ravnopravnost. žene su uglavnom svijesne muških kvaliteta naročito na tom tehničkom ili istraživačkom planu, svijesne su njihovog racia. tako da ne vjerujem da bi ravnoteža ugrozila napredak. ono što mi tražimo je da se napokon ove naše kvalitete svrstaju rame uz rame sa muškim. da se emocije ne smatraju nečim nepotrebnim, da se uvrste u odlučivanje.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon

PostajNaslov: Re: Ravnopravnost spolova   sub svi 17, 2008 10:04 am

Nisam ni mislila da želiš matrijarhat, flo, zato sam i napisala ovo gore - dobro je razjasniti pojmove. ljubi
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4

Female
Aries Tiger

PostajNaslov: Re: Ravnopravnost spolova   sub svi 17, 2008 1:02 pm

ma razumimo se hug
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4

Female
Aries Tiger

PostajNaslov: Re: Ravnopravnost spolova   ned oľu 08, 2009 9:44 am

da oživimo malo temu. prigoda je. ima li kakvih pomaka???...........nema.
[Vrh] Go down
Casper
Dinosaur

Male
Scorpio Snake
Broj postova : 305
Registration date : 10.02.2009

PostajNaslov: Re: Ravnopravnost spolova   ned oľu 08, 2009 10:55 am

Nemam ništa protiv ženskog spola, istina je da se zanemaruje ženski spol u odnosu na muški od nejednakosti u plaćama, aktivnostima u politici, prilikom zapošljavanja itd.
Zato želim Svim ženam sretan Dan žena te da se te nepravilnosti isprave. :malihug:
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon

PostajNaslov: Re: Ravnopravnost spolova   ned oľu 08, 2009 12:20 pm

Hvala na dobrim željama, Casper :)
[Vrh] Go down
Nefertiti
Moderator

Female
Pisces Pig
Broj postova : 3651
Registration date : 15.10.2007

PostajNaslov: Re: Ravnopravnost spolova   pon oľu 09, 2009 1:11 pm

muškarci su jako slabi na žene...i zato kroz povijest nastoje nas potlačiti i učinit manje vrijednima....da bi tu svoju slaboste nekako smanjili, obuzdali šta ja znam...

ali opet žene jedna prema drugoj imaju jako malo rzumjevanja...i puno manje su tolerantne...i prije će osuđivati jedna drugu....što muškarci jedni drugima ne rade...malo generaliziram situaciju a i ima svakavih muškaraca i svakavih žena...
[Vrh] Go down
Casper
Dinosaur

Male
Scorpio Snake

PostajNaslov: Re: Ravnopravnost spolova   pon oľu 09, 2009 3:01 pm

valjda misliš na pojedince ne kolektivno sve muškarce da misle potlačiti žene
osobno ja mi jednu ženu ne tlačim
[Vrh] Go down
Nefertiti
Moderator

Female
Pisces Pig

PostajNaslov: Re: Ravnopravnost spolova   pon oľu 09, 2009 3:47 pm

Naravno da ne mislim na sve muškarce....

I ne mislim baš na današnje doba, više sam to rekla kroz neku povijesno-religijsku prizmu....ako me kužiš
Ono žena izvor zla još od Eve.....
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4

Female
Aries Tiger

PostajNaslov: Re: Ravnopravnost spolova   pon oľu 09, 2009 5:51 pm

Nefertiti je napisao/la:
muškarci su jako slabi na žene...i zato kroz povijest nastoje nas potlačiti i učinit manje vrijednima....da bi tu svoju slaboste nekako smanjili, obuzdali šta ja znam...

kad si slab na nekoga onda tome ne možeš odoliti u njegovim željama...meni to više sliči na nekakav strah od nas kad su nas tako dugo držali potlačenima. bojali su se nečaga šta njima nije primarno, a to su emocije...bojali su se da ne postanu počkice ako dopuste toj energiji da se proširi i zavlada.
[Vrh] Go down
Nefertiti
Moderator

Female
Pisces Pig

PostajNaslov: Re: Ravnopravnost spolova   pon oľu 09, 2009 7:07 pm

Pa strah ih je toga kako nam ne mogu odolliti i koliko ih privlačimo i zaokupljamo njihovu pažnju....

i po tom pitanju u njihovim očima smo jako moćne....a sa druge strane smo slabije fizički pa ti vidi kud to vodi......
[Vrh] Go down
Casper
Dinosaur

Male
Scorpio Snake

PostajNaslov: Re: Ravnopravnost spolova   pon oľu 09, 2009 11:41 pm

Nefertiti je napisao/la:
Naravno da ne mislim na sve muškarce....

I ne mislim baš na današnje doba, više sam to rekla kroz neku povijesno-religijsku prizmu....ako me kužiš
Ono žena izvor zla još od Eve.....
Sad mi je jasnije no ovo s Evom to je krivo tumačenje, nije Eva izvor zla. Zlo je postalo prije nego je Bog stvorio čovjeka i ženu. miga
[Vrh] Go down
Nefertiti
Moderator

Female
Pisces Pig

PostajNaslov: Re: Ravnopravnost spolova   uto oľu 10, 2009 11:32 am

Casper je napisao/la:

Sad mi je jasnije no ovo s Evom to je krivo tumačenje, nije Eva izvor zla. Zlo je postalo prije nego je Bog stvorio čovjeka i ženu. miga

hug

A krivo je, znam, ali se nekako ukorijenilo....opet govorim kroz povijesno-religijsku prizmu....

Nažalost, u nekim zemljama svijeta neće se skoro izbaciti takvo mišljanje....nego se i dan danas priznaje i forsira.... tuzni

Ali mislim da u našim krajevima stvari i nisu tako crne....možda postotci govore da nije tako, ali treba uzeti u obzir da ipak žene u Hrvatskoj imaju mogućnost izbora.... kava
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4

Female
Aries Tiger

PostajNaslov: Re: Ravnopravnost spolova   pon oľu 16, 2009 10:03 am

porazni podaci državnog zavoda za statistiku
Žene primaju 12 posto niže plaće od muškaraca

Muškarci su u Hrvatskoj u prosjeku oko 11,7 posto više plaćeni nego žene, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku o prosječnim plaćama prema spolu za 2007. godinu, ali slični podaci mogu se očekivati i za 2008. godinu.

Prema tim podacima, prosječna mjesečna neto plaća muškaraca u 2007. godini iznosila je 5048 kuna, dok su žene u prosjeku primale 527 kuna manje i njihova je prosječna neto plaća iznosila 4521 kunu.

Prema statističkim podacima, 2007. godine je prosječna mjesečna neto plaća zaposlenih na području cijele Hrvatske iznosila 4817 kuna, pa proizlazi da su muškarci u prosjeku primali 231 kunu ili oko 4,8 posto više od prosjeka.

Žene su, u prosjeku, primale 296 kuna manje, odnosno njihove su plaće bile 6,5 posto manje od hrvatskog prosjeka.

Razlike u plaćama između muškaraca i žena analitičari objašnjavaju i većom zastupljenosti žena u slabije plaćenim djelatnostima kao što su obrazovanje, trgovina, turizam i tekstilna industrija.

izvor
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4

Female
Aries Tiger

PostajNaslov: Re: Ravnopravnost spolova   pon oľu 16, 2009 10:15 am

sad...ovdje bi se moglo reći na prvu da to nema veze sa jednokošću spolova nego sa branšom jer je muški profesor isto plaćen kao i ženski ali se nebi složila s tim. sa ženama je lakše manipulirati, one su manje agresivne kad se treba izboriti za svoja prava, za bolji položaj i bolju plaću pa su zato zanimanja u kojima su žene više zastupljene slabije plaćena.
[Vrh] Go down
Casper
Dinosaur

Male
Scorpio Snake

PostajNaslov: Re: Ravnopravnost spolova   uto oľu 17, 2009 10:32 am

to o nejednakosti plaća je kršenje zakona o radu u kojem se nigdje ne spominje da žena mora biti manje plaćena od muškarca.
[Vrh] Go down
Nefertiti
Moderator

Female
Pisces Pig

PostajNaslov: Re: Ravnopravnost spolova   sri oľu 18, 2009 12:04 pm

Jeste vidjeli reklamu na TVu da na izbornim listama stave 40% žena?

Ja bih radije da na izborne liste stavljaju kvlitetne ljude bez obzira na spol a ne da popune 40% liste sa ženama od kojih je njih velika većina bezeze, tj tu su samo da bi se zadovoljila forma...
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Ravnopravnost spolova   

[Vrh] Go down

Ravnopravnost spolova
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 3.Go to page : 1, 2, 3  Next