Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 datum postanka sfinge

Go down 
+8
ThE_IMMORTAL
castrumrider
Pandora
Alpha
Tutankhamon
Svjetloisjena
silver
satan´s master
12 posters
Autor/icaPoruka
satan´s master
Višestanični organizam
satan´s master


Male
Scorpio Dog
Broj postova : 44
Age : 113
Location : zagrab-sesvete-kašina
Registration date : 12.03.2008

datum postanka sfinge Empty
PostajNaslov: datum postanka sfinge   datum postanka sfinge Icon_minitimesri oľu 12, 2008 11:55 am

ima više varijacija..geolozi su otkrili da je sfinga stara oko 10000 godina .. kad je bio zadnji potop u egiptu...
[Vrh] Go down
silver
Majmun
silver


Male
Pisces Horse
Broj postova : 1439
Age : 34
Registration date : 25.10.2007

datum postanka sfinge Empty
PostajNaslov: Re: datum postanka sfinge   datum postanka sfinge Icon_minitimesri oľu 12, 2008 2:06 pm

zadnji potop u egiptu? prije 10 000 godina je, koliko ja znam, doslo do otapanja polarnih kapa i podizanja razine vode, ali ta voda se nije baš vratila na mjesto..

A onaj biblijski potop je bio u mezopotamiji, također prema mojim saznanjima. al par tisuća godina poslije.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

datum postanka sfinge Empty
PostajNaslov: Re: datum postanka sfinge   datum postanka sfinge Icon_minitimečet oľu 13, 2008 10:53 pm

Ne radi se o potopu nego o razdoblju kad tamo nije bila pustinjska klima nego su stalno padale jake kiše, a to je bilo prije cca 12 000 godina, čini se. Jedan je geolog dokazao da su tragovi erozije na sfinginom tijelu tragovi curenja vode, a ne vjetra koji nosi pijesak. O tome je pisao Graham Hancock sam i u knjizi Tajna sfinge (nisam sigurna za naslov) s još jednim autorom. Mislim da bi teme ipak trebalo malo bolje pripremiti, a ne samo ovako nabaciti informaciju koja ipak nije tako jako poznata.
[Vrh] Go down
Tutankhamon
Pračovjek
Tutankhamon


Male
Cancer Cat
Broj postova : 2109
Age : 48
Location : Hrvatska sahara
Registration date : 22.12.2007

datum postanka sfinge Empty
PostajNaslov: Re: datum postanka sfinge   datum postanka sfinge Icon_minitimepet oľu 14, 2008 5:26 pm

Negdje sam i ja procitao a bilo je i na nekom dokumentarcu da je sfinga starija od piramita i da je ostecena erozijom vode.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

datum postanka sfinge Empty
PostajNaslov: Re: datum postanka sfinge   datum postanka sfinge Icon_minitimepet oľu 14, 2008 5:55 pm

Tutankhamon...pa ti bi to trebao znati ;)

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Tutankhamon
Pračovjek
Tutankhamon


Male
Cancer Cat
Broj postova : 2109
Age : 48
Location : Hrvatska sahara
Registration date : 22.12.2007

datum postanka sfinge Empty
PostajNaslov: Re: datum postanka sfinge   datum postanka sfinge Icon_minitimepet oľu 14, 2008 6:02 pm

A hebaj ga, tada sam bio na proputovanju oko svijeta i cekao da riknu moji preci da mogu postat faraon !!! face
[Vrh] Go down
Pandora
Dinosaur
Pandora


Female
Libra Snake
Broj postova : 354
Age : 34
Registration date : 29.03.2008

datum postanka sfinge Empty
PostajNaslov: Re: datum postanka sfinge   datum postanka sfinge Icon_minitimened oľu 30, 2008 11:51 pm

satan´s master je napisao/la:
ima više varijacija..geolozi su otkrili da je sfinga stara oko 10000 godina .. kad je bio zadnji potop u egiptu...


E pa ja san pregledala sve živo i neživo i taj podatak nigdje ne postoji...točno i određeno.
Većinon se navodi prije 10000godina iako nije to sigurno (a šta je na kraju krajeva :D )...
ugl na koju misliš sfingu,na neku određeno il...i gdje...pošto ih ima i u Grčkoj i u Aziji...
Za veliku sfingu u Gizi se smatra da licem predstavlja faraona Kefrena,znači da se gradila za vrijeme četvrte dinastije
(oko 3.000 prije Krista.)...
tolko znan o cijeloj temi,koje je btw u startu slabo predstavljena.
[Vrh] Go down
castrumrider
Višestanični organizam
castrumrider


Male
Virgo Horse
Broj postova : 34
Age : 57
Location : Castrum Novum
Registration date : 06.05.2009

datum postanka sfinge Empty
PostajNaslov: Re: datum postanka sfinge   datum postanka sfinge Icon_minitimesri svi 06, 2009 10:28 pm

Ovdje je većini očigledno dosadno pa povremeno "navrate". Ne znam šta me je privuklo da se registrujem, valjada misleći da ću s nekim moći podijeliti do sada skupljene knjige a nije ih malo. Neki možda već dugo traže takvu literturu. Hajd` da ne pomislite da sam neki namćor, volio bih da se družimo.
[Vrh] Go down
ThE_IMMORTAL
Majmun
ThE_IMMORTAL


Male
Taurus Goat
Broj postova : 1324
Age : 32
Location : Evanescence Croatia
Registration date : 18.09.2007

datum postanka sfinge Empty
PostajNaslov: Re: datum postanka sfinge   datum postanka sfinge Icon_minitimesri svi 06, 2009 10:53 pm

Na visokoj stijeni, na ulazu u egipatsku Tebu, sjedi sfinga. Svakom prolazniku postavlja istu pitalicu. Netacan odgovor vodi nesretnike u smrt. Sfinga, kcer Tajfuna i Ecidne, je demon smrti i destrukcije. Zenska glava, tijelo lava, krila ptice i zmijski rep nacinili su od sfinge zenskog monstruma u grckim mitovima.

Anticka Grcka, koja u to vrijeme vlada i Egiptom, dala je i bistrog Edipa koji se zaputio ka Tebi. Sfinga mu postavlja rutinsko pitanje: "Koja zivotinja hoda ujutro na cetiri noge, u podne na dvije, a navecer na tri?" Edip odgovara: "To je covjek. U djetinjstvu puze na rukama i koljenima, u mladosti je uspravan, u starosti se pomaze stapom". Prestravljena sfinga vrsi samoubistvo bacajuci se u klanac, Edip ulazi u Tebu kao heroj, a gradjani ga postavljaju za svog kralja.

********

Grci su, kao i sve drugo, i ovu legendu preuzeli sa bliskoistocnih prostora. Jos drevnija Asirija je na ulazu u svoje hramove drzala sfinge koji su imali simbolicnu ulogu cuvara ulaza. Nezvane goste bi davili (grcki "sphingo" znaci "zadaviti").

Jos jedan korak unazad.

Hiljadu do dvije hiljade godina prije dolaska Grka, drevni Egipcani su sfingom zvali muske kipove koji su predstavljali lava sa ljudskom glavom. Sto se ide dalje u proslost to je prisutnija kreativnost: sfinge simboliziraju boga Sunca, a pored lavljeg tijela, imaju glavu ili ljudi (cesto kraljeva) ili drugih zivotinja.

I, jos jedan veeeeliki korak unatrag i... doci cemo do zapadne obale Nila: "Velika Sfinga".

********

Dio tvrdoglavih egiptologista i dalje ustrajava u tezi da je sfingu u Gizi napravio faraon Kefren ili Kafra (Khaf-Ra), tokom cetvrte dinastije, prije 4.500 godina. I ova "istina" je, kao i sve ostale u vezi drevnih monumentalnih objekata, samo bajkica koja se servira skolskim generacijama.

More arheoloskih i geoloskih dokaza lako rusi ovu tezu o starosti sfinge.

Na samoj sfingi nema nikakvih oznaka ili hijeroglifa koji govore o njenom graditelju. A Kefrenov prethodnik, njegov otac, faraon Keops, je ostavio pisani dokaz ("Inventory Stele", pronadjene na Giza platou u XIX stoljecu), u kome on naredjuje izgradnju jednog hrama uporedo sa sfingom. Znaci, da je sfinga vec postojala u njegovo vrijeme! Pa kako je onda moguce da ju je izgradio sin nakon oceve smrti?

Naravno da nije moguce. (Osim egiptolozima.)

********

Sfinga je najveca skulptura drevnog svijeta. Isklesana je iz jedne ogromne stijene. Dugacka je 73 metra i visoka 20 metara. Pojedini kameni nivoi od kojih je sfinga gradjena su razlicite cvrstoce. To je utjecalo da se erozija vidi vise na donjem dijelu ("tijelu") sfinge koji je meksi. Glava je uklesana u tvrdom kamenu i prirodna ostecenja su znatno blaza. Iza jednog uha sfinge ostalo je nesto originalne boje koja govori da je u doba gradnje ova figura bila puna kolorita i ponos graditelja.

Danasnja glava je, kao sto znamo, ipak ostecena. Nos i brada nedostaju. Dugo se vjerovalo da su Napoleonovi vojnici odgovorni za ovaj barbarizam, dok se nije pronasao crtez sa pocetka XVIII stoljeca koji pokazuje da je nos nedostajao stotinu godina prije francuske okupacije Egipta.

Slijedeci u historijskom nizu (prije Francuza) su Turci iz osmanlijskog perioda. Nagadjanja su stala na njima: nova verzija kaze da je sfinga nastradala kao zrtva artiljerijskih vjezbi Osmanlija.

********

Izmedju sfinginih sapa nalazi se kamena ploca - "stela", sa uklesanom pricom. Rijec je o dobu vladavine 18. faraonske Dinastije i buducem kralju Tutmosu IV. U njegovo doba sfinga je do vrata bila prekrivena pijeskom. Mladi princ je usnuo u sfinginom hladu. Ona mu se obratila u snu trazeci od njega da je oslobodi od pijeska, a zauzvrat ce postati vladarom Egipta. Tako i bi.

Tutmosovo "oslobadjanje" sfinge iz pustinjskog pijeska nije bilo ni prvo ni poslednje. Ono zadnje se desilo 1905. i otada je ona postala turistickom atrkacijom. A znatno prije Tutmosa, za vrijeme IV Dinastije, na slican poduhvat su se odlucili Kufu (osnosno Keops) i njegov sin Khafra. Nema potrebe posebno dokazivati da oni nisu graditelji ni sfinge niti piramida kako im se pogresno pripisuje. Za njih su ove velicanstvene gradjevine bile drevne i misteriozne kao sto su i nama.





********

Geologija i arheologija ipak neke stvari sa sigurnoscu mogu tvrditi. Medju njima je i cinjenica da je Gizin plato, na kom su podignute piramide i sfinga, prekriven pustinjskim pijeskom preko 5.000 godina. Drugim rijecima, od pojave prvih egipatskih faraona do danas.

Ta cinjenica nas vodi do slijedeceg pitanja: ako je sfinga zadnjih pet hiljada godina bila prekrivena pijeskom, kako je moguce da je (osobito) njen donji dio tako erodirao? Kamena skulptura bi trebala biti izlozena naletima loseg vremena hiljadama godina da bi kamen stradao u tolikoj mjeri. A posto je sfinga uglavnom bila zasticena pijeskom, zdrav razum nam namece zakljucak da se erozija desila znatno prije. U doba kada Egipat nije bio pustinja.

Slijedeca cinjenica: ekstremna erozija tijela sfinge nije rezultat naleta vjetra i pijeska, vec vode (kako, na primjer, tvrdi i geolog dr Robert Schoch, profesor geologije na Bostonskom Univerzitetu). Pa da je i nekim slucajem vjetar uzrokovao eroziju onda bi logicno bilo ocekivati slican efekat i na ostalim egipatskim monumentima. Posto pijesak nije ostavio skoro nikakvog traga na njima, nema smisla tvrdoglavo tvrditi da je saharska prasina zasluzna jedino za propadanje sfinge. Robert Schoch je u pravu: do jedinstvene, karakteristicne erozije sfinge i piramida je doslo od naleta vode.

I tako dolazimo do doba kada je sfinga gradjena.

Geologija tvrdi da je Egipat bio izlozen dugotrajnim vodenim nanosima kada se led otopljavao tokom zadnjeg Ledenog Doba ( 13.000 – 10.000 godina p.n.e.).

Naravno, mi dodajemo da je jedan specifican dogadjaj bio presudan: potapanje Atlantide, promjena polova i podizanje nivoa vode za, mjestimicno, i do 100 metara. Sve ovo se zbivalo prije 12.500 godina.

********

Oblik sfinge, dakle tijelo lava, nije slucajno izabran.

Iskrivljene kopije i monstrumi zasnovani na originalnoj sfingi iz Gize (kao pomenute grcke ili asirijske sfinge) nemaju dodirnih tacaka sa egipatskom skulpturom. Naime, oblik sfinge ima astronomski znacaj.

Poznato je da svakih dvije hiljade godina (ili preciznije 2.160 godina), Sunce ima razlicite zvjezdane konstelacije u svojoj pozadini. Ukupno ih je 12 i siroj javnosti su poznati kao astroloski periodi. Proteklih dvije hiljade godina provodili smo u znaku zvjezdane konstelacije "ribe", simbola krscanske ere. Prije nje dominirala je era "ovna", a jos prije, "bika". Doba "ovna" je u Egiptu prolazilo u bogatoj ikonografiji i simbolizmu posvecenom ovom znaku i zivotinji. "Bik" je, opet, imao svojih "pet minuta" dvije hiljade godina ranije. Kult bika je bio razvijan na Kreti i drugdje.

Sazvjezdje "lava" nas vodi u period koji je trajao od 10.970 godine prije nove ere do 8.810 B.C. A tada, prije 13.000 godina, Planetom je dominirala civilizacija Atlantide. Ociju uprtih u nebo, Atlantidjani su pazljivo posmatrali sve promjene koje su se desavale. I zvjezdane i planetarne utjecaje koje su imale efekta na njihov zivot. Zivjeti u doba "lava" bila je dovoljno vazna cinjenica da podignu velicanstveni kompleks na Gizi, jednoj od tadasnjih njihovih sumovitih kolonija. Sfinga je bila cuvar znanja pohranjenog ispod kamenog tla.

********

Sofisticirani kompjuterski program "Skyglobe 3.6" je u stanju da generira precizne slike zvjezdanog neba u bilo kom historijskom momentu. Graham Hancock je u svojoj knjizi "Heaven's Mirror" objasnio da je "kompjuterska simulacija dokazala da je prije 12.500 godina zvjezdana konstelacija "lava" udomila Sunce prilikom prvog dana proljeca... Tacno jedan sat prije Suncevog izlaska na istoku i pocetka nove epohe, konstelacija "lava" je zasla na nocnom mjestu gdje ce Sunce izaci... Lavlje tijelo sfinge, sa svojom pozicijom okrenutom ka istoku, pozdravilo je zalazak svog nebeskog partnera."

Sve ovo se zbivalo u doba kada, prema zvanicnim tumacenjima, na Planeti nije bilo razvijene civilizacije, a ljudi su, navodno, hodali u coporima i zivjeli u pecinama.

********

Englez Moses Cotsworth je posjetio Egipat 1900. godine i vrsio vlastita proracunavanja. Sfinga je imala ulogu observatorije. Stojeci na ravnoj platformi "svestenici su posmatrali izlazece Sunce u direktnoj liniji horizonta sa sfinginom krunom." Na vratu sfinge Cotsworth je pronasao nekoliko drevnih linija koje su oznacavale izlazak Sunca u danima solsticija i ekvinocija.

Bilo je potrebno koristiti rad stotina radnika tokom perioda od nekoliko godina da bi se ocistio pijesak ispred osnove sfinge. Tu je nekada stajao sestougaoni obelisk (vise ga nema). Cotsworth je vjerovao da je on koristen za posmatranje dnevnog Sunca.

Medjutim, svaki put kada bi se pijesak ocistio ispred sfinge, vjetar bi ga nanosio i zakopavao sfingu dublje. To je natjeralo Cotsworth-a da zakljuci da je sfinga originalno izgradjena u doba kada Sahara nije bila pustinja.

********

Slicice se logicno slazu u mozaik. Sfinga je dostojanstveno pozdravila Planetarni ulazak u eru lava godine 10.970 B.C.

********

Sve ono sto nam se servira o drevnom Egiptu nije nista drugo do obicna laz i manipulacija.

Kazu da su piramide grobnice faraona. Glupost. Ni u jednoj piramidi nije pronadjena grobnica niti mumija. Niti u jednoj piramidi!

Kazu da su Egipcani uz pomoc robova (Nubijaca, Libijaca, Jevreja itd.) izgradili piramide, sa primitivnim alatima i bez tocka, podizuci na visinu od nekoliko desetina metara kamene blokove teske desetine tona. Naravno, piramide nije moguce izgraditi ni danasnjom tehnologijom, a kamoli mekanim bakrenim latima i sirovom snagom misica.

Kazu da je sfinga monstrum, a ona je olicenje znanja, mudrosti i blagosti. Uostalom, ni faraoni se nisu nazivali faraonima u to doba. Bili su, jednostavno, kraljevi. I nisu se zvali Bozjim sinovima kako se to pogresno tvrdi, vec potomcima superiornih bica.

Prije kraljeva ("zemaljskih ljudi"), Egiptom su vladali "polu-bogovi": duhovno i tehnoloski superiorni Atlantidjani. A prije njih, pravi "bogovi": besmrtni posjetioci sa Plejada.

(P.S. Gledajuci sfingu na svom zidu namece mi se pitanje zasto je glava ne-proporcionalno manja u odnosu na tijelo? Originalni graditelji ne prave takve ocite greske. Vratimo li sfingi razbarusenu lavlju glavu postavicemo sve stvari na svoje mjesto. Astroloska epoha lava je zapocela sa kamenom skulpturom lava ispred piramida. A neki "neodgovorni" egipatski vladar je pokusao sebe naciniti besmrtnim isklesuci svoj lik u lavljem.

Na taj nacin nam ostaje da i grcku rijec "sfinga" jednostavno zaboravimo. Misterije vise nema.)

Sfinga je pozdravila Planetarni ulazak u eru lava 10.970 godine prije nove ere. U zivotu Atlantidjana, sfinga je imala ulogu observatorije.

A ispod kamenog tla, ona je cuvala znanje napredne civilizacije sa Atlantide.

IZVOR: http://www.alternativnahistorija.com/AH4.htm

mislim da je sfinga u izvornom obliku imala glavu lava, znaci bila je ustvari lav, a da je mnogo kasnije glava preoblikovana u ljudsku. to se moze zakljuciti po neproporcionalnosti velicine glave s ostatkom tijela sfinge.
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

datum postanka sfinge Empty
PostajNaslov: Re: datum postanka sfinge   datum postanka sfinge Icon_minitimečet svi 07, 2009 12:03 am

Zar erozija na Sfingi nije mogla nastati od kiše? Ili je smjer erozije horizontalno postavljen?

_________________
"Learn what is true in order to do what is right."
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian
zvezda


Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3245
Age : 42
Location : Gore
Registration date : 23.09.2007

datum postanka sfinge Empty
PostajNaslov: Re: datum postanka sfinge   datum postanka sfinge Icon_minitimečet svi 07, 2009 12:06 am

castrumrider je napisao/la:
Ovdje je većini očigledno dosadno pa povremeno "navrate". Ne znam šta me je privuklo da se registrujem, valjada misleći da ću s nekim moći podijeliti do sada skupljene knjige a nije ih malo. Neki možda već dugo traže takvu literturu. Hajd` da ne pomislite da sam neki namćor, volio bih da se družimo.

Pa, ima nas i koji smo češće ovde...
Imaš knjige?... Koje bi da deliš?... Pa, to je baš lepo i nesebično. Šta imaš od knjiga?
A niko i ne misli da si "neki namćor"... bar ne još... ;) *

_________________
"...ja sam Bog, ja sam junak, ja sam filozof, ja sam Đavo i ja sam svet, a to je zamoran način da se kaže da ne postojim."
[Vrh] Go down
Gea
Moderator
Gea


Female
Scorpio Snake
Broj postova : 10254
Age : 34
Location : Iznad Oblaka
Registration date : 21.04.2009

datum postanka sfinge Empty
PostajNaslov: Re: datum postanka sfinge   datum postanka sfinge Icon_minitimečet svi 07, 2009 3:32 pm

nešto sam i ja čula o eroziji na Sfingi - ali u priči kako su je sagradili izvanzemaljci koji su na kraju odletjeli i da je povezana s Marsom i onim licem na njemu alien

_________________
I never lose myself because I never found me
[Vrh] Go down
Hexenkind
banned
Hexenkind


Male
Gemini Rat
Broj postova : 278
Age : 51
Location : Zagreb
Registration date : 01.07.2009

datum postanka sfinge Empty
PostajNaslov: Re: datum postanka sfinge   datum postanka sfinge Icon_minitimečet srp 02, 2009 10:07 pm

Robert Bauval i Graham Hancock su ponajviše pisali o platou Gize i postavili nove teorije o njihovom postanku. Utvrđeno je da su tri piramide koje danas poznajemo pod imenima Keopsova, Kefrenova i Mikerinova postavljenje u skladu s položajem triju zvijezda Orionovog pojasa prije nekih 12500 godina (ne znam točan podatak, ali ga možete provjeriti u knjizi koja je kod nas nazvana Sfingina zagonetka). Jednako tako je utvrđeno da sama Sfinga "gleda" u mjesto na horizontu kada se tamo izdizalo sazvježđe Lava. Geolog koji je utvrdio postojanje vodene erozije se zove Robert Schoh, a bitno je to da od vremena drevnog Egipta do danas u Egiptu gotovo uopće ne pada kiša, tako da je erozija s te strane potpuno nemoguća. Problem je što se moderni egiptolozi na čelu s Zahijem Havasom snažno protive bilo kakvim novim teorijama, te sprečavaju daljnja istraživanja na tu temu. Nadajmo se da će jednom u budućnosti neovisno istraživanje platoa u Gizi biti ponovno moguće.
[Vrh] Go down
ThE_IMMORTAL
Majmun
ThE_IMMORTAL


Male
Taurus Goat
Broj postova : 1324
Age : 32
Location : Evanescence Croatia
Registration date : 18.09.2007

datum postanka sfinge Empty
PostajNaslov: Re: datum postanka sfinge   datum postanka sfinge Icon_minitimepet srp 03, 2009 12:39 am

mislim da za daljnje to nece biti moguce jer to sve predstavlja glavne znamenitosti, navodno, egipatske kulture, koje je iznimne vaznosti za turizam u egiptu. inace ako se ispostavi da drevne gradjevine s platoa Gize nisu egipatskog podrijetla, postoji mogucnost da dodje do situacije da se sve to pripise nekoj drugoj drzavi, ili narodu, tako da egipat vise ne moze izvuci ikakvu korist iz toga.
sto vi mislite?
[Vrh] Go down
Hexenkind
banned
Hexenkind


Male
Gemini Rat
Broj postova : 278
Age : 51
Location : Zagreb
Registration date : 01.07.2009

datum postanka sfinge Empty
PostajNaslov: Re: datum postanka sfinge   datum postanka sfinge Icon_minitimepet srp 03, 2009 3:34 pm

Mislim da je Havas napravio jako puno za očivanje egipatskih starina. Međutim gotovo ništa u vezi s novim otkrićima. Namjera egipatskog vijeća za starine kojega je Havas predsjednik je upravo očuvanje i zadržavanje arheoloških nalaza upravo u Egiptu. Jako puno egipatskih artefakata je po raznim muzejima po svijetu, uključujući i zagrebački, a posebno u Parizu, Londonu i Berlinu, jer su te zemlje i bile najviše umiješane u iznošenje bogatstva van Egipta. Ipak, muzej u Kairu je naravno i dalje najbogatiji na svijetu, što se tiče staroegipatskih starina, a vjerojatno će tako i ostati. Osobno mislim da nije stvar u tome da se boje da će se zasluge pripisati nekoj drugoj državi, nego je stvar u tome da je teško prihvatiti tuđu teoriju, a pogotovo ako se ona potpuno kosi so nečim što je dugo smatrano točnim. Sličan je problem pri kraju svog života imao i Einstein.
[Vrh] Go down
Sponsored content





datum postanka sfinge Empty
PostajNaslov: Re: datum postanka sfinge   datum postanka sfinge Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
datum postanka sfinge
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Povijest-
Forum(o)Bir: