Početna stranicaPortalFAQPretraľnikRegistracijaLogin

Share | 

Quirkyalone

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
Sentinel
Čovjek

Male
Gemini Dog
Broj postova : 4571
Registration date : 04.02.2008

PostajNaslov: Quirkyalone   ned oľu 16, 2008 3:28 pm

Quirkyalone - Neobični zaljubljenici u život

Riječ quirkyalone nastala je kao kombinacija dvije engleske riječi: quirky – onaj koji je specifičan, neobičan, osebujan, (ne)namjerno drugačiji, iskren, nepatvoren... i alone – sam, odvojen od drugih, čvrst i postojan u svojem samovanju (dodala bih, čak i uživajući u njemu).

Tako bi quirkyalone bio opis za osobu koja se dobro osjeća kad je sama - bilo da je u odnosu s nekim ili ne. To je osoba koja je otvorena prema mogućnostima koje život pruža, koja je optimističnog duha, kreativna, i posjeduje vrlo osebujne osobine i senzibilitet koji često nadilazi status „bivanja u paru“.

Quirkyaloneri uživaju u trenucima samovanja i svojem svijetu, trebaju ga, ponekad i žude za njim, da bi se osjećali ispunjenima. No, jednako vole bivanje s drugim ljudima, i nerijetko su okruženi brojnim prijateljima. Prijateljstvo stavljaju visoko na ljestvicu svojih prioriteta, smatrajući ga jednako važnim kao vezu (ponekad čak i važnijim).

Oni u svom životu imaju „značajne druge“. Kad je partnerstvo u pitanju, quirkyaloneri imaju vrlo jasne kriterije i radije se odlučuju biti sami nego u vezi koja nije ispunjavajuća, zadovoljavajuća i podržavajuća za njihovu osobnost. Protivnici su opsesivnog bivanja u vezi, samo zato da ne budu sami. Njihova cjelovitost je u njima samima i u osobinama i vrijednostima od kojih su sazdani.

Partnera ne doživljavaju kao osobu uz koju će se osjećati potpunima (jer oni već jesu potpuni), već kao ravnopravnog pojedinca, koji je zasebno biće, sa svim svojim osobitostima. Partner je, za quirkyalonere, u doslovnom smislu te riječi partner - jedinstvena osoba s kojom ulaze u odnos zajedništa, podrške, uvažavanja, poštivanja, suradnje, zajedničkog stvaranja... svega onoga što volimo nazvati ljubav.

Partnerstvo doživljavaju kao dinamičan odnos u kojem svatko ima prostora da bude najbolje od onoga što je. Prava priroda quirkyalonera nalazi se pred izazovom upravo u trenutku kad sretne svojeg potencijlanog partnera/partnericu. Još, ako je i on/ona quirkyaloner – kako bi naš narod rekao – nema im kraja! Quirkyaloneri su (neporavljivi) romantici, idealisti, kreativci, ljudi nemirna i neovisna duha, pomalo ekscentrici, sanjari... svestranih su interesa, sanjari, otvoreni za nove mogućnosti, životu pristupaju kao eksperimentu u kojem su sami svoji ispitanici... opiru se stereotipima i obrascima... i, ne kamufliraju svoju individulanost – oni su jednostavno nekontrolirano i beskrompromisno svoji! Pritom, da ne bude zablude, beskompromisno uključuje poštivanje i uvažavanje (slobode bivanja) drugih.

Quirkyalone možete biti bilo da ste solo, (samo) u vezi, u braku, razvedeni, udovac/udovica... bilo da ste gay ili straight... bilo da ste bijeli, crni, žuti, crveni, izmiješani... bilo da živite u gradu, ili divljini... to je, jednostavno, stanje duha koje nadilazi (sve) obrasce. Rođeni i ponovno rođeni quirkyaloneri Još je jedna zanimljivost u ovoj priči. Quirkyalone možete biti od rođenja, ili tako da ste to otkrili u nekom trenutku svojeg života.

Drugim riječima quirkyalone jeste ili ste to postali... Sebe smatram rođenom quirkyalonericom, iako sam svjesna da se moj quirkyalonerizam razvijao kombinacijom onog što sam nosila u sebi i mojih iskustava. Bilo da ste rođeni ili ponovno-rođeni quirkyaloner, iskustvo igra važnu ulogu. Kroz život izloženi smo različitim vrstama programiranja o tome kakvi trebamo biti. Istupiti kao quirkyalone, znači odbaciti unaprijed usvojene ideale i uputiti se u nepoznato.

Zahtijeva izvjesnu količinu vjere i hrabrosti, pustiti se tom unutarnjem vodstvu. Ne znate gdje ćete završiti, no jasno osjećate da sami trebate zacrtati put kojim se krećete. Potreban je izvjestan period inkubacije kako biste osvijestili ili otkrili da ste quirkyalone – vrijeme samovanja kad postižete određene uvide. Ti uvidi slijevaju se u zbir ideala i vrijednosti koje usvajate kao svoje i vrednujete ih kroz daljnji život, bez obzira na svoj status.

Kada ste sami dovoljno dugo da shvatite da je samovanje jedinstveno stanje postojanja, a ne samo status između dvije veze, na granici ste da postanete quirkyaloner. Umjesto da ste ogorčeni, počinjete preispitivati moderne postavke i vrijednosti o ljubavi i romatici. Pitate se da li je bivanje u paru uvijek bolje nego bivanje sam/a... sumnjate u vjerovanje da je prijateljstvo samo prilog romantičnom odnosu... i dovodite u pitanje vjerovanje da je tradicionalno partnerstvo jedini način podizanja djece i postizanja sreće.

Tada quirkyalone ne (p)ostaje samo faza u životu već pogled na svijet! Kao prava quirkyalonerica, zanijela sam se u pisanje o ovoj temi, i mogla bih tako satima... no, ipak, treba(m) ostaviti ponešto i vama da sami otkrivate... I na kraju, kako sve značajno ima svoj dan, tako i quirkyaloneri imaju svoj dan! Internacionalni quirkyalone dan (IQD) obilježava se 14.2. To je slavlje ljubavi, prijateljstva, individulanosti pozitivnog stava prema životu, romantike, kreativnosti, idealizma… Za proslavu ovog dana nije vam potrebno ništa više od onog što imate – vas samih! Možete ga proslaviti tako što ćete si pokloniti slobodnu večer uz omiljenu knjigu, CD, ili kupku… odlaskom u kino, kazalište, na koncert omiljene grupe… okupivši prijatelje i svoje “značajne druge”… ili, čak, organizirajući pravi party! Što god odabrali – slavite ono što jeste!

Napisala: Tamara Dabić.

Jučer sam surfajući netom u jednom tekstu slučajno naletio na ovaj pojam, i u potrazi za značenjem istog naišao sam na blog s kojega sam copy-paste ovaj tekst poviše. Zanimljivo, nikad prije nisam čuo za pojam quirkyalone, a kamoli još za ljude koji se nazivaju quirkyalonerima! Moram priznati da sam u tekstu prepoznao neke elemente svog života (uživanje u trenucima samovanja, stavljanje prijateljstva visoko na ljestvicu svojih prioriteta, idealist, sanjar), ali opet s druge strane neki elementi se uopće ne slažu s mojim životnim pogledima (Partnera ne doživljavaju kao osobu uz koju će se osjećati potpunima)!
Zanima me vaše mišljenje na ovu temu, koje je vaše mišljenje o quirkyalonerima i da li možda sebe prepoznajete u nekom od elemenata?
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4

Female
Aries Tiger
Broj postova : 27972
Registration date : 22.09.2007

PostajNaslov: Re: Quirkyalone   ned oľu 16, 2008 5:19 pm

po ovome ispada da se quirkyaloneri nemaju potrebu zaljubljivati jer su potpuni. obićno ono što nama nedostaje je u stvari ono što nam se sviđa i ono što nas je privuklo osobi koju volimo ili u koju smo zaljubljeni.
ja isto volim trenutke samoće kad mogu na miru razmišljati i uletiti u svijet mašte a isto tako volim i društvo. partnera smatram partnerom kroz život, dakle sve što on nosi, od odgoja i podizanja djece do posla, ali se nikako nebi mogla smatrati quirkyalonericom jer mi fali nešto. znam da nisam potpuna. u zadnje vrijeme sam užasno bolno svjesna toga.
quirkyalonere bi bili po karakteristikama pravi vodenjaci kava
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Registration date : 15.09.2007

PostajNaslov: Re: Quirkyalone   ned oľu 16, 2008 9:39 pm

Ovaj tekst sam čitala u jednom nedavnom izdanju Nedjeljnog vjesnika ali mi se nije dalo prepisivati, a na kraju sam na njega zaboravila. Lijepo da si ga našao i stavio :)

Ima ljudi koji uistinu vole biti sami, odnosno samostalni i dobro funkcioniraju. Bilo bi ih sigurno više kad ne bi postojao društveni pritisak koji traži da se uklopimo kako znamo i umijemo, a to često podrazumijeva vezu pod svaku cijenu. Mislim da čovjek ima pravo na izbor. No ipak sam malo konzervativna kad su djeca u pitanju - mislim da se onda isplati više potruditi oko održanja veze iz brojnih razloga (ako veza uistinu nije nepodnošljiva, naravno)
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Quirkyalone   

[Vrh] Go down

Quirkyalone
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.