Početna stranicaPortalFAQPretraľnikRegistracijaLogin

Share | 

Antoine de Saint Exupéri - tajna pogibije autora Malog princ

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Registration date : 15.09.2007

PostajNaslov: Antoine de Saint Exupéri - tajna pogibije autora Malog princ   pon oľu 17, 2008 1:22 am

Citat :
BERLIN - "To se dogodilo nedaleko od Toulona", izjavio je u razgovoru za AFP danas 88-godišnji Horst Rippert, koji je 2. svjetski rat završio s 28 zračnih pobjeda.

"Letio je ispod mene dok sam bio u izviđačkom zadatku nad morem. Vidio sam njegovo znakovlje i okrenuo zrakoplov kako bih došao iza njega i potom ga srušio", rekao je pilot Messerschmidta ME-109.

"Da sam znao da je to Saint-Exupery, nikad ga ne bih srušio", izjavio je Rippert, ustvrdivši kako mu je autor Malog princa bio jedan od najdražih pisaca. Dodao je kako je za činjenicu da je osobno odgovoran za smrt Saint-Exuperyja doznao mnogo kasnije.

Trebale su gotovo 64 godine od nestanka Saint-Exuperyja 31. srpnja 1944. da Horst Rippert izađe iz sjene i prizna što se dogodilo. Bivši novinar njemačke TV-postaje ZDF-a isplivao je na površinu nakon duge istrage koju ju proveli marseilleski ronilac Luc Vanrell i utemeljitelj udruge za traženje zrakoplova nestalih tijekom rata Lino von Gartzen.

Tijek istrage ispričan je u knjizi Saint-Exupery, l'ultime secret, koju potpisuju Vanrell i novinar Jacques Pradel, a koja će se u četvrtak naĆi u prodaji u Francuskoj.

Više od pola stoljeća su o nestanku "Saint-Exa" kružile najrazličitije teorije, sve dok 1998. u ribarskoj mreži u vodama ispred Marseillea nije pronađen lančić s natpisom "Saint-Ex".

Dvije godine poslije toga Luc Vanrell je pronašao ostatke zrakoplova tipa Lightning nedaleko od otoka Rioua kod Marseillea i dokazao kako je baš to bio piščev zrakoplov. Dijelovi olupine izvučeni su na površinu 2003. a serijski broj otisnut na pilotskoj kabini omogućio je identifikaciju zrakoplova.

Uz olupinu su pronađeni i ostaci jednog Messerschmidta, što je istragu usmjerilo prema Njemačkoj.

"Možete prestati istraživati, jer sam Saint-Exuperyja srušio ja", rekao je Horst Rippert von Gartzenu nakon što ga je ovaj kontaktirao.

Autor Malog princa i Ratnog pilota svojim je Lightningom P38 posljednjeg dana srpnja 1944. poletio iz Borga na Korzici na zadatak izviđanja i fotografiranja u sklopu priprema za iskrcavanje u Provansi, ali se više nikad nije vratio u bazu.

Ostaci zrakoplova u kojem je poginuo od 2004. su u Muzeju zrakoplovstva i svemira u Bourgetu.

HINA/net.hr
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon

PostajNaslov: Re: Antoine de Saint Exupéri - tajna pogibije autora Malog princ   pon oľu 17, 2008 1:28 am

Hrabri pilot i veliki pisac umro je onako kao što je i živio. Ne znam bi li on sam radije odabrao smrt u krevetu da je mogao birati. Možda i bi, no sudbina je htjela drugačije i odvela ga je pravo u legendu. Tek je nedavno pronađen njegov zrakoplov nestao na izviđanju 1944. A sjećam se brojnih nagađanja kako je slavni pilot završio. Jedna od teorija bila je da je srušen u Hrvatskoj, blizu Karlovca ako se ne varam. No to je već davno opovrgnuto. Djed i baka pričali su mi kako su čuli od poznanika koji je nakon rušenja zrakoplova došao s vojskom do olupine kako su uz pilota našli table čokolade koju su međusobno podijelili. No dogodilo se nešto neobično svima koji su je jeli - nikako nisu mogli zaspati nakon toga. Bila je to mješavina čokolade i sredstva koje je održavalo pilota maksimalno budnim na dugačkim letovima. Nema osobite veze s Exupérijem, ali učinilo mi se zanimljivim...
[Vrh] Go down
sanja
Čovjek

Female
Aquarius Buffalo
Broj postova : 5172
Registration date : 20.09.2007

PostajNaslov: Re: Antoine de Saint Exupéri - tajna pogibije autora Malog princ   sri oľu 26, 2008 12:53 pm

Mali princ? strah
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon

PostajNaslov: Re: Antoine de Saint Exupéri - tajna pogibije autora Malog princ   sri oľu 26, 2008 4:42 pm

vruća mačka je napisao/la:
Mali princ? strah

A što te muči, bojiš se maloga princa? misli
[Vrh] Go down
silver
Majmun

Male
Pisces Horse
Broj postova : 1439
Registration date : 25.10.2007

PostajNaslov: Re: Antoine de Saint Exupéri - tajna pogibije autora Malog princ   sub tra 05, 2008 9:28 pm

gotovo kao da je znao da ce zavrsiti s rusenjem zrakoplova..
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon

PostajNaslov: Re: Antoine de Saint Exupéri - tajna pogibije autora Malog princ   sub tra 05, 2008 10:17 pm

silver je napisao/la:

On se zapravo i prije morao prisilno spuštati, to je opisao i u Malom princu i u još nekim djelima. Vjerujem da je znao koliko su velike šanse da pogine u svojim misijama.
[Vrh] Go down
tuby
Višestanični organizam

Male
Gemini Horse
Broj postova : 62
Registration date : 06.12.2008

PostajNaslov: Re: Antoine de Saint Exupéri - tajna pogibije autora Malog princ   sri svi 27, 2009 10:32 pm

silver je napisao/la:
Mozda je predosjecao... kava
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Antoine de Saint Exupéri - tajna pogibije autora Malog princ   Today at 8:45 am

[Vrh] Go down

Antoine de Saint Exupéri - tajna pogibije autora Malog princ
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» zemunica
» Literatura o jestivom bilju
» Posvećeno ratnicima - Kokos revolucija
» Koliko često hraniti svog psa