Slogan
„Probudite strast, podelite san”, pod kojim je olimpijski plamen krenuo na put dug 137.000 kilometara iz drevne Olimpije ka konačnom odredištu Pekingu, domaćinu 29. letnjih olimpijskih igara, pokazao se i delotvornijim no što su njegovi tvorci želeli. Uz buđenje olimpijske i sportske strasti i deobu olimpijskog sna probuđene su i mnoge grupe i organizacije koje se bave zaštitom ljudskih prava, koje od prvog kilometra štafetnog nošenja olimpijske baklje u postojbini olimpizma Grčkoj čine sve što je u njihovoj moći da skrenu pažnju na san o Tibetu van Kine. Slično je bilo i na Ostrvu, ali Britanci su uspeli da sačuvaju olimpijski plamen energičnim policijskim intervencijama. Samo u Londonu, odakle je plamen ponet avionom preko Lamanša za Pariz, uhapšeno je 37 demonstranata. Evropski put olimpijskog plamena završen je potpunim fijaskom u „gradu svetlosti” Parizu, dvostrukom domaćinu olimpijskih igara i domovini barona Pjera de Kubertena, osnivača olimpijskih igara modernog doba.
Iako je prolazak baklje Parizom, na 28 kilometara dugom putu od Ajfelove kule do stadiona „Šarleti” obezbeđivalo više od 3.000 policajaca, uz logističku podršku 40 vozila za razbijanje demonstranata, helikoptera i policijske pratnje na motorima i rolerima i u patikama, oko 13,30 časova velika grupa demonstranata uspela je da probije policijski kordon i mnoge ruke su posegnule da otmu baklju od nosioca...U tom trenutku prekinut je i televizijski prenos, a agencije su prenele izjavu policijskog glasnogovornika da se baklja ugasila iz tehničkih razloga, da je ponovo upaljena i da je put Parizom nastavila u policijskom autobusu.
Crne zastave aktivista „Reportera bez granica” na kojima su olimpijski krugovi predstavljeni policijskim lisicama, transparenti „Spasite Tibet” i „Radite brzo – Tibet umire” bez sumnje, dočekaće olimpijski plamen i u njegovom sledećem odredištu San Francisku, a to je prilika da se podsetimo i prvih protesta vezanih za olimpijski plamen i prvog poziva na bojkot olimpijskih igara zbog kršenja ljudskih prava.
Edit: Tekst je sa ćirilice preveden na latinicu