Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Licemjerje

Go down 
2 posters
Autor/icaPoruka
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 62
Registration date : 22.09.2007

Licemjerje Empty
PostajNaslov: Licemjerje   Licemjerje Icon_minitimened srp 06, 2008 1:47 pm

wikipedija kaže: Licemjerje ili hipokrizija je čin kojim se osuđuje ili poziva na
osuđivanje drugoga dok je kritičar i sam kriv za ono za što osuđuje
drugoga. Etimološki potječe iz riječi hypokrisis koja znači "gluma".
"Hipokrit" u antičkoj Grčkoj je bio termin za glumca odnosno osobu koja
namjerno zavarava druge.

ja bih rekla da su licemjeri osobe koje imaju dvostruka mjerila, jedno za sebe jedno za drugoga.

svi smo mi pomalo licemjeri jer pokušavamo ostaviti bolji dojam na okolinu ali to mi više spada u nekakvo nesvjesno djelovanje. ono šta me osobno nervira jesu dvostruka mjerila. najviše ih je po pitanju spolova. ono šta je za jedan spol prihvatljivo ponašanje za drugi nije.
pitanje je
dali mislite da ste licemjerni pa makar malo, i ako jeste u čemu se to očituje?
dali primjećujete da su drugi u odnosu na vas i u kakvim situacijama?


i ako ima tko šta pametno dodati na ovu temu bilo bi dobro.


P.S. još sam u nedoumici na koji pdf da stavim ovu temu, psihologiju ili društvo
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Licemjerje Empty
PostajNaslov: Re: Licemjerje   Licemjerje Icon_minitimened srp 06, 2008 6:34 pm

Više mi vuče na psihologiju. :)

Mislim da nema nikoga tko nije barem malo licemjeran. Stvar je u tome da smo mi naizgled potpuno odvojeni od drugih i teško nam se uvući u tuđu kožu. Zbog toga dolazi do manjka empatije pa i suosjećanja prema ljudima s kojima se susrećemo, osobito kad nam nisu jako bliski. Uostalom, to je jedan od zaštitnih mehanizama - nitko od nas zasad nije spreman podnijeti kompletan teret tuđih emocija - imamo dovoljno posla s vlastitim, a uskačemo i onima koji su nam bliski, a s drugima suosjećamo (ako) kad se pojavi nešto konkretno - kad npr. nekome netko blizak umre, kad vidimo da je ozlijeđen ili u nekoj stvarnoj nevolji i slično. Što smo stariji, lakše se nosimo s tuđim emocijama i bolje ih razumijemo (iako smo ih i prije mogli osjetiti, naravno). Neki naravno nikad ne dođu do tog stupnja ili se čak razviju u emocionalne vampire i naizgled želeći pomagati hrane se tuđim negativnim emocijama.

Htjela sam reći da su i dvostruka mjerila ili licemjerje zapravo posljedica takvih razvojnih procesa i stanja u našoj psihi i da licemjerno postupanje često nije namjerno - može biti posljedica nerazumijevanja, nepažnje, nedostatka empatije. Ali ako se razvije u životni stil, bolje je bježati od takvih ljudi. Ili barem pripaziti da ih ne pripustimo blizu sebe.
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 62
Registration date : 22.09.2007

Licemjerje Empty
PostajNaslov: Re: Licemjerje   Licemjerje Icon_minitimesri srp 09, 2008 3:35 pm

da, ljudima se teško uvući u tuđu kožu i sagledati iz druge perspektive. to šta si rekla o emocionalnim vampirimam u tu kategoriju spada ogovaranje. u stvari takve osobe hrane svoj ego. zašto sam stavila ovo na društvo? zato šta društvo ima neka svoja nepisana pravila koja se uglavnom ne preispituju već se prihvaćaju takva kakva jesu. navesti ću najbanalniji primjer a to je onaj o ženama koje imaju više partnera pa su nemorale, lake, kurve i o muškarcima koji imaju više partnerica a društvo na njih gleda blagonaklono. i prema ovakvim pravilima se i ponašamo. žene s više partnera se čak osjećaju posramljeno i teško da će to priznati dok će muškarci svoj broj ako treba staviti i na jumbo plakat.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Licemjerje Empty
PostajNaslov: Re: Licemjerje   Licemjerje Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Licemjerje
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Društvo-
Forum(o)Bir: