Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Silmarillion

Go down 
+9
sanjak
MoW
lera
Daenerys
Victor
avanturista
Svjetloisjena
meli
Neo
13 posters
Go to page : Previous  1, 2

Jeste li pročitali knjigu Silmarillion
1-da
Silmarillion - Page 2 Icon_vote_lcap53%Silmarillion - Page 2 Icon_vote_rcap
 53% [ 10 ]
2-ne
Silmarillion - Page 2 Icon_vote_lcap11%Silmarillion - Page 2 Icon_vote_rcap
 11% [ 2 ]
3-nisam,ali znam za knjigu
Silmarillion - Page 2 Icon_vote_lcap11%Silmarillion - Page 2 Icon_vote_rcap
 11% [ 2 ]
4-što je to
Silmarillion - Page 2 Icon_vote_lcap25%Silmarillion - Page 2 Icon_vote_rcap
 25% [ 5 ]
Ukupno glasova : 19
 

Autor/icaPoruka
Kahali
PraGlodavac
Kahali


Male
Capricorn Dragon
Broj postova : 584
Age : 47
Registration date : 19.10.2011

Silmarillion - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Silmarillion   Silmarillion - Page 2 Icon_minitimepet svi 24, 2013 10:06 pm

AH, SIlmarilion, znam neke dijelove i napamet..

Meni su i Gospodari bili nešto intimno i drago dok nisu postali izlizani blockbuster i enormni biznis, komercijala i preseravanje ...

ALi SIlmarilion jer toliko komplexan da je teško da će ga ikada uspjeti itko uspjeti dramatizirati dovoljno dobro za film, a da ga pritom ne upropasti i sumnjam da će itko dobiti prava da ga "Ufilmi"...

Uglavnom, možda najsnažniji segment (ako se ijedan može izdvojiti od ostatka dijela) u ovoj epohalnoj ingenioznoj poemi je upravo kreacija i razlog to jest obrazloženje kako je uopće moglo nastati išta što nije stvoreno od Illuvatara (to jest točnije "Eru Ilúvatar" vrhovnog bića - kreatora) a prikazano je kroz ambiciju jednog od Valara, najrazvijenijem i najdražem od svih drugih sinova Illuvatarovih da zapravo nadje novi stil ' Sviranja' ili ritma ..
On je dobio ponajviše od znanja i moći od svih drugih , iako ni u jednoj specijaliziranoj 'Muzici' već od svih vrsta i tipova po malo (za razliku od drugih koji su bili usmjereni i najbolji u jednoj) ...
..i tako tražeći izvan domene postojanja on nije mogao tražiti nigdje drugdje doli u ništavilu a tamo nije našao ništa drugo doli tugu, usamljenost i bol radi odvojenosti .. u ovom trenutku on još uvijek nije bio na suprotnoj strani od ostalih Valara kao ni Illuvatara ali je vremenom počeo svirati drugačije od svih ...
Neki mu se pridružiše a neki počeše kontrirati , on tada još više pojača svoj nepozanti stil i tako nadmeći ću se stvarano je Medjuzemlje, Zviježđa i neba, upravo tom muzikom jednih i drugih, tom "raspravom" Valara...
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Silmarillion - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Silmarillion   Silmarillion - Page 2 Icon_minitimepet svi 24, 2013 11:44 pm

Melkor... on je tražio Oganj neugasivi ali nije ga mogao naći jer je taj Oganj samo u Ilúvataru.

A propos Pjesme... kad je nakon nadmetanja s Melkorom Ilúvatar konačno ugasio Pjesmu, tada je prozborio sljedeće:
"- Silni su Ainuri, a najsilniji među njima Melkor jest; no ipak neka znade i on i svi Ainuri da ja sam Ilúvatar i sve ono po čemu do maločas pjevali ste pretvorit ću u djelo da na oči svoje ugledate što ste načinili. A ti ćeš, o Melkore, spoznati da se nijedan napjev otpjevati ne može a da nema svoj izvor najdublji u meni i nitko protiv moje volje ne može glazbu izmijeniti. A onaj koji pokuša, postaje oruđe u mojim rukama kojim ću veća čudesa stvoriti nego što ih ovaj može zamisliti."

Zanimljivo je da je prvo nastala Pjesma, i to sva tri napjeva, a tek onda je nastao Svijet, odnosno Svemir, kao posljedica te Pjesme. Prvo je Ilúvatar stvorio Ainure, blažene, a tek kasnije Svemir. One među Ainurima koji su naposlijetku sišli u Svemir da bi ga podigli i njime mudro vladali, bili su poznati kao Valari, Sile Svijeta.

Tko su zapravo Valari, a tko su drugi Ainuri? Znamo li mi to? :)
[Vrh] Go down
Kahali
PraGlodavac
Kahali


Male
Capricorn Dragon
Broj postova : 584
Age : 47
Registration date : 19.10.2011

Silmarillion - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Silmarillion   Silmarillion - Page 2 Icon_minitimepon svi 27, 2013 12:17 am

Da , Istina MoW .. bravo na memoriji.. ja sam čitao postove ranije i Umjesto Melkor-a napisao Morgot-a jer se živo prisjećah Morgotovih (re)akcija i svega nakon Ainura (koji u nekom smislu i jest nastavak Melkora u medjuzemlju... manifestiranoj stvarnosti).

Citat :
Tko su zapravo Valari, a tko su drugi Ainuri? Znamo li mi to?

Ja mislim da je to prilično jasna analogija .. napisat' ću kad se "sastaviM" detaljnije o ovome.
[Vrh] Go down
Novus ordo seclorum
Pračovjek
Novus ordo seclorum


Male
Libra Rooster
Broj postova : 1881
Age : 30
Registration date : 16.11.2011

Silmarillion - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Silmarillion   Silmarillion - Page 2 Icon_minitimepon svi 27, 2013 11:01 am

Može pitanje? Gandalf nije čovjek ustvari, već Ainur, ili?
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Silmarillion - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Silmarillion   Silmarillion - Page 2 Icon_minitimečet lip 06, 2013 7:05 pm

@Novus Tako je, Gandalf je Ainur.
Točnije on je Maiar, Ainur niže moći od Valara. Gandalf nema veze s ljudima, ali je eto uzeo ljudski oblik. Tko zna zašto? :)

@Kahali Ajde probaj sastaviti, baš me zanima tvoje mišljenje. :)

[Vrh] Go down
Sponsored content





Silmarillion - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Silmarillion   Silmarillion - Page 2 Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Silmarillion
[Vrh] 
Stranica 2 / 2.Go to page : Previous  1, 2

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Svijet knjige-
Forum(o)Bir: