Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Slonovi i aritmetika

Go down 
4 posters
Autor/icaPoruka
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Slonovi i aritmetika Empty
PostajNaslov: Slonovi i aritmetika   Slonovi i aritmetika Icon_minitimened kol 24, 2008 11:28 pm

Citat :
Rezultati novog istraživanja govore da su slonovi pametniji od ljudi kad je u pitanju mentalna aritmetika.

Znanstvenici su napravili test u kojem su različiti broj jabuka ubacili u dvije kante koje su stajale ispred životinja te pratili koliko će puta slon ispravno odabrati kantu u kojoj je više voća.

Ponekad su ubacivali više jabuka odjednom, tjerajući slonove da pažljivije broje.

Slonovi su pravu kantu odabrali u 74 posto slučajeva, dok je azijski slon Ashya u čak 87 posto slučajeva pogodio u kojoj je katni više jabuka.

Test je snimljen i isti je ponovljen na ljudima, no predstavnici naše vrste prepoznali su težu kantu u tek 67 postio slučajeva.

Do ovog nevjerojatnog otkrića došla je znanstvenica Naoko Irie sa Sveučilišta u Tokiju, koja je test provela na slonovima iz gradskog zoološkog vrta.

''Čak se i ja zbunim dok ubacujem jabuke u kante'', priznala je znanstvenica.

Vidi OVDJE
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Slonovi i aritmetika Empty
PostajNaslov: Re: Slonovi i aritmetika   Slonovi i aritmetika Icon_minitimened kol 24, 2008 11:30 pm

Slonovi računaju bolje od ljudi? Ne znam baš. Čini mi se da se ovdje više radi o pravilnijoj procjeni količine, a i izraz mentalna matematika nije mi baš jasan. Osim toga, istraživanje bi trebalo provesti i na ljudima - životno zainteresirani za količinu hrane, i ljudi bi u najmanje spomenutom postotku birali VIŠE a ne MANJE...
[Vrh] Go down
vladimir
banned



Male
Taurus Dog
Broj postova : 10694
Age : 53
Location : Paris
Registration date : 19.09.2007

Slonovi i aritmetika Empty
PostajNaslov: Re: Slonovi i aritmetika   Slonovi i aritmetika Icon_minitimepon kol 25, 2008 12:52 am

rijec o vizualnom mozda kao sto konj vidi covjeka duplo veceg
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Slonovi i aritmetika Empty
PostajNaslov: Re: Slonovi i aritmetika   Slonovi i aritmetika Icon_minitimepon kol 25, 2008 1:04 am

Ne bih se čudio da slonovi imaju bolji osjećaj za matematičku količinu, jednostavno ljudi podcjenjuju životinje.

Bilo je nešto zanimljivo o psima, ali trebam to naći. Jedan pas je računao napamet možda bolje od matematičara genijalca. Psa su učili matematiku i stigao je do te razine da je napamet znao izračunati komplicirane jednadžbe sa kvadratima i korijenima, naravno ako je rješenje bio mali cjelobrojni broj.

Vidio sam postavljen mu zadatak da riješi. Znao bih ga riješiti napamet, ali trebalo bi mi puno više vremena nego tom psu koji je navodno riješio zadatak za manje od minute, a zadatak je čista kobasica.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Slonovi i aritmetika Empty
PostajNaslov: Re: Slonovi i aritmetika   Slonovi i aritmetika Icon_minitimepon kol 25, 2008 1:10 am

:) hug

A moguce i da ima veze s mogucnosti koncentracije na jednu stvar...kako da objasnim...kad se zivotinja bavi necim onda je ona citava u tome...sva njena koncentracija je u tome...
Kod ljudi je slucaj da dok se bave necim, misle na jos hrpu toga...recimo, u ovom slucaju, ljudi mogu osjecati stres uslijed predpostavke da se od njih ocekuje neki konkretan rezultat ili tako nesto...
Ne znam jesam uspjela objasnit...
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Slonovi i aritmetika Empty
PostajNaslov: Re: Slonovi i aritmetika   Slonovi i aritmetika Icon_minitimepon kol 25, 2008 1:11 am

Ljudi općenito podcjenjuju životinje. no
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Slonovi i aritmetika Empty
PostajNaslov: Re: Slonovi i aritmetika   Slonovi i aritmetika Icon_minitimepon kol 25, 2008 1:16 am

O, da...definitivno hug
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Slonovi i aritmetika Empty
PostajNaslov: Re: Slonovi i aritmetika   Slonovi i aritmetika Icon_minitimepon kol 25, 2008 1:20 am

Alpha je napisao/la:
:) hug

A moguce i da ima veze s mogucnosti koncentracije na jednu stvar...kako da objasnim...kad se zivotinja bavi necim onda je ona citava u tome...sva njena koncentracija je u tome...
Kod ljudi je slucaj da dok se bave necim, misle na jos hrpu toga...recimo, u ovom slucaju, ljudi mogu osjecati stres uslijed predpostavke da se od njih ocekuje neki konkretan rezultat ili tako nesto...
Ne znam jesam uspjela objasnit...

Meni je jasno šta želiš reći. Slažem se s time...
A uostalom niti ne znamo kako funkcioniraju jednostavniji mozgovi od našeg poput psećeg recimo. Svakako mislim da psi razmišljaju jednostavnije od ljudi, a čini se da je to za matematiku bitno.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Slonovi i aritmetika Empty
PostajNaslov: Re: Slonovi i aritmetika   Slonovi i aritmetika Icon_minitimepon kol 25, 2008 1:24 am

Ovo me podsjetilo na vedsku matematiku. Zna li netko nešto o tome, mogao bi otvoriti temu. Navodno je, kad se navikneš drugačije razmišljati, puno jednostavnija od naše uobičajene :)
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Slonovi i aritmetika Empty
PostajNaslov: Re: Slonovi i aritmetika   Slonovi i aritmetika Icon_minitimepon kol 25, 2008 1:30 am

Znam ja nesto :)
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Slonovi i aritmetika Empty
PostajNaslov: Re: Slonovi i aritmetika   Slonovi i aritmetika Icon_minitimepon kol 25, 2008 8:01 am

Alpha je napisao/la:
Znam ja nesto :)

Pa napiši nešto lovely ljubi
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Slonovi i aritmetika Empty
PostajNaslov: Re: Slonovi i aritmetika   Slonovi i aritmetika Icon_minitimepon kol 25, 2008 10:12 am

Svjetloisjena je napisao/la:
Alpha je napisao/la:
Znam ja nesto :)

Pa napiši nešto lovely ljubi

Aj, pa ocu :) ...samo da ulovim malo vremena, a koristile bi mi i biljeske koje imam negdje i koje moram naci :)
[Vrh] Go down
Sponsored content





Slonovi i aritmetika Empty
PostajNaslov: Re: Slonovi i aritmetika   Slonovi i aritmetika Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Slonovi i aritmetika
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Razno-
Forum(o)Bir: