Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Stolisnik ili hajdučka trava

Go down 
2 posters
Autor/icaPoruka
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Stolisnik ili hajdučka trava Empty
PostajNaslov: Stolisnik ili hajdučka trava   Stolisnik ili hajdučka trava Icon_minitimesri kol 27, 2008 6:44 am

achillea millefolium

Stolisnik ili hajdučka trava Achillea_millefolium_plant

stolisnik/hajdučka trava još je jedna draga biljčica koja nam je svima jako dostupna i vrlo korisna. ime je dobila po ahileju jer 'prema grčkoj mitologiji tijekom trojanskog rata, ahilej, simbol hrabrosti i snage biva ranjen strijelom u petu od njegovog neprijatelja parida.tada ahilej sa svojom krvarećom ranom odlazi do afrodite koja mu pere petu stolisnikom...', a također se govorilo da su ahilejevi vojnici svoje rane vidali baš tom biljkom u trojanskom ratu.

uz stolisnik su vezana i mnoga narodna vjerovanja.
tako je bio poznat i kao vražja kopriva ili vražja igračka te se upotrebljavao u raznim čaranjima.

također se koristio i u druidskim obredima, jer su se od njega izrađivali amuleti i posipavali kućni pragovi protiv vještica i zlih sila.

svežanj stolisnika obješen na vrata ili zavezan na dječju kolijevku na ivanjsku noć trebao je osigurati iduću godinu bez bolesti.

u knjizi tajni koja se pripisuje albertusu magnusu, tvrdilo se da stolisnik ima nadnaravnu moć. ako se stavi u nos štitit će od svih strahova, fantazija i vizija, a ako se njime namažu ruke i stave u vodu - privući će ribe kao magnet.

stolisnik je bio i prvi ljubavni posrednik, te se kao takav pojavljuje i u mnogim narodnim pjesmama. tako, recimo, postoji jedna engleska pjesmica koja se odnosi na moć stolisnika da uzrokuje krvarenje iz nosa, a ide:
zeleni stolisniče, zeleni stolisniče,
ako me moja ljubav voli, prokrvarit će mi sada nos.
(pa vi probajte;))

ako se stolisnik jeo na svadbenoj gozbi, smatralo se da će mladenci biti zaljubljeni sedam godina.

opis
to je snažna trajnica s ravnim, žućkastobijelim i ružičastim cvjetnim glavicama koje se nalaze na čvrstim stapkama visokim 15 do 30cm.
listovi su mu fino podijeljeni, sivkastozeleni.
iznimno je invazivna biljka zbog puzavog korijenja i obilnog samozasijavanja.

raste posvuda uz puteve i polja u kontinentalnoj klimi, kao samonikla biljka. cvijeta bijelim cvjetovima od lipnja do rujna. bere se u vrijeme cvjetanja a listovi čitavo vrijeme do jeseni.
vrlo mali cvijetovi skupljeni su u glavice,
ako dobro pogledamo svaki pojedini cvijet, ubrzo ćemo spoznati srodstvo kamilice i stolisnika.

uzgoj
razmnožava se dijeljenjem korijenja.
ako ga uzgajamo u vrtu bilo bi dobro ukopati ga u zemlju zajedno s posudom li staviti opeke da bi mu se ograničilo širenje korijenja.

upotrebljavamo
cijelu biljku - svježu ili osušenu.

uporaba u liječenju

* biljka sadrži posebnu esenciju zbog koje djeluje protupalno

* odlično zacijeljuje rane, zaustavlja krvarenje

* sadrži gorko aktivno svojstvo pomoću kojeg tonificira djelove probavnog sustava

* djeluje antispastički

* dubinski pročiščuje krv

* koristi se u kozmetici, protiv akni
* korisno djeluje i liječi bilo kao kupelj ili oblog ispucane ruke, ranjive prsne bradavice majki koje doje, te kod liječenja psorijaze
* kod osoba s nervnim problemima preporuča se češće pranje čitavog tijela rashlađenim čajem od stolisnika i to ujutro i uvečer
* povoljno djeluje za liječenje šećerne bolesti, naročito u početnom stadiju
* pošto stolisnik djeluje kao spazmolitik, uspješno se koristi kod ženskih bolesti i PMS

oprez!
velike količine mogu uzrokovati glavobolju, a dugotrajna upotreba alergijski osip i preosjetljivost kože na sunce

Ovaj zanimljivi članak kopipejstala sam ODAVDE a mogu još dodati da ga koristim kao čaj (Subanov u rinfuzi mi je jako dobar, zajedno s komoračem protiv grčeva u vrijeme mjesečnice i probavnih smetnji, ali i inače - kombinacija je prijatnog okusa :)
[Vrh] Go down
Goran
Majmun
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 1550
Age : 42
Registration date : 21.11.2008

Stolisnik ili hajdučka trava Empty
PostajNaslov: Re: Stolisnik ili hajdučka trava   Stolisnik ili hajdučka trava Icon_minitimesri sij 21, 2009 1:28 am

Čaj od stolisnika mi je jedan od boljih i često ga pijem, prošle godine sam ga ubrao jako puno, ubirem samo onaj daleko od prometnica i mjesta gdje se pesticidi koriste u blizini.
[Vrh] Go down
 
Stolisnik ili hajdučka trava
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» trava stetnija od cigareta
» Gospina trava (kantarion)

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  CE-4 prošireno :: Herbal-
Forum(o)Bir: