Početna stranicaPortalPretraľnikRegistracijaLogin

konformizam

Go down 
Autor/icaPoruka
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana

Female
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Registration date : 22.09.2007

konformizam Empty
PostajNaslov: konformizam   konformizam Icon_minitimepet lis 10, 2008 11:56 am

dali život u društvenoj zajednici podrazumijeva određenu dozu konformizma?
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha

Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Registration date : 30.09.2007

konformizam Empty
PostajNaslov: Re: konformizam   konformizam Icon_minitimepet lis 10, 2008 12:25 pm

Ovisi o standardu ali mislim da - da.

Legenda foruma CE-4
floridana

Female
Aries Tiger

konformizam Empty
PostajNaslov: Re: konformizam   konformizam Icon_minitimepet lis 10, 2008 1:18 pm

jel možeš malo pojasniti ovo ovisi o standardu?
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha

Female
Aries Goat

konformizam Empty
PostajNaslov: Re: konformizam   konformizam Icon_minitimepet lis 10, 2008 2:04 pm

U biti nisam sigurna da sam dobro polovila poantu teme... Ako moze i malo obrazlozenje iste :) Evo, mene konkretno zanima - zasto? Zasto ta tema, sto te ponukalo da ju otvoris? :)

A ovo sto reko da ovisi o standardu...mislim, ovisi o drustvu, o drugim ljudima nase zajednice, zar ne? Cini mi se da sto je drustvo razvijenije da je konformizam izrazeniji. Npr. danas svi imaju mobitele i prosto je 'tragedija' ako netko nema...pa tako i sve ostalo...

Legenda foruma CE-4
floridana

Female
Aries Tiger

konformizam Empty
PostajNaslov: Re: konformizam   konformizam Icon_minitimepet lis 10, 2008 4:27 pm

pa razmipšljala sam ovih dana kako je u stvari lakše kad čovjek živi po nekim općenarodnim pravilima. poštuje tradiciju i primjenjuje običaje. ne nailazi na otpor okoline i uživa poštivanje drugih koji su iz istog razloga prihvatili takve norme ponašanja. naprimjer ženimo se, udajemo, pravimo pirove za tu prigodu, krstimo djecu pa opet općenarodna veselica, pa nekakve svetkovine kao Božić, Nova Godina, Uskrs i raznorazne prigode, postimo na Veliki petak i tako....ima još primjera, i da pri tom ne razmišljamo previše o njima nego eto očekuje se od nas. nije li to konformizam? priklanjamo li se tome samo da bi se uklopili u društvo da nebi bili crne ovce i zar se tako ne ponašamo od djetinstva da nebi bili odbačeni od grupe?
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha

Female
Aries Goat

konformizam Empty
PostajNaslov: Re: konformizam   konformizam Icon_minitimepet lis 10, 2008 5:23 pm

Da, to je to...

I zeznuto je kad se ne uklopis...a okolina te jos vise zgazi onda...

Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena

Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Registration date : 15.09.2007

konformizam Empty
PostajNaslov: Re: konformizam   konformizam Icon_minitimepet lis 10, 2008 5:35 pm

floridana je napisao/la:
dali život u društvenoj zajednici podrazumijeva određenu dozu konformizma?

Da, današnja zajednica je prilično netolerantna i nedovoljno liberalna prema različitostima.

Što se ovih raznih proslava i sličnih stvari tiče, mislim da to nije toliko konformizam koliko želja za druženjem u koje se svatko može uklopiti ako se drži određenih pravila. Društvo funkcionira kao organizam i te stvari mislim nisu zamišljene kao neprijateljstvo prema individualistima nego više kao izraz nekakve norme. Ne znam može li itko od nas iskreno ustvrditi da mu društvo nije potrebno kako bi normalno živio.

Da potkrijepim primjerom - mi se nismo dužni uklopiti u nekakvo društveno događanje, dakle možemo ga izbjeći pod cijenu određene osude da smo čudaci, ali nas zbog toga neće izopćiti. No ako na to događanje dođemo, od nas se očekuje barem minimalno pridržavanje normi - što će reći da se nećemo skinuti goli na nečijem vjenčanju iako to nama možda i ne bi predstavljalo neki problem, da nećemo glasno psovati u crkvi za vrijeme obreda krštenja i slično.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha

Female
Aries Goat

konformizam Empty
PostajNaslov: Re: konformizam   konformizam Icon_minitimepet lis 10, 2008 11:13 pm

Hmmm...meni je to (tipa ne skidanje gol i ne psovanje u crkvi) vise odgoj nego konformizam...

Konf. mi je vise kad ljudi slijede trend, slijede masu i ne misle svojom glavom...

Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena

Female
Aquarius Dragon

konformizam Empty
PostajNaslov: Re: konformizam   konformizam Icon_minitimepet lis 10, 2008 11:14 pm

Pa i to što kažeš. :)
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Registration date : 01.10.2007

konformizam Empty
PostajNaslov: Re: konformizam   konformizam Icon_minitimesub lis 11, 2008 12:33 pm

Život u nekoj zajednici ne mora nužno biti produkt konformizma, a niti je on potreban za to. Međutim zajednice su dio veće zajednice, a život u većoj zajednici lakši je uz konformizam koji opet nije nužan.
Konformizam je zapravo u ljudskoj krvi, svatko se prilagođava na dane uvjete, ali uz uvjet da tom nekom to ima smisla.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha

Female
Aries Goat

konformizam Empty
PostajNaslov: Re: konformizam   konformizam Icon_minitimesub lis 11, 2008 12:58 pm

Onda to nije konf. Ako biras ono sto ti ima smisla i mislis svojom glavom...

Konf. bi vise bilo ne misljenje svojom glavom i jednostavno prihvacanje drustvenog nametanja necega...

Cini mi se da sto je standard drustva veci da se se to vise izrazava...pogotovo kod djece...a oni ce sutra odrasti i...danas klinci vode racuna o markama odjece, mobitela, laptopa...i svatko mora imati jer ima netko drugi...a roditelji se trude da im to i ispune...uopce nema kriterija...ako se ima mogucnosti klinac ce to i dobiti...
Kad sam ja bila klinka nitko nije imao poooojma o markama odjece niti o bilo cemu takvome niti tko sto ima...bilo je glavno igrat se okolo i jedini zajeb je bio ako dojdes doma pokidan i izgreban jer bi tek onda nadrljao (u biti markirana odjeca je upravo nesto sto tad ne bi imalo ni smisla obzirom na nacine igranja)...

Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake

konformizam Empty
PostajNaslov: Re: konformizam   konformizam Icon_minitimesub lis 11, 2008 1:27 pm

Alpha je napisao/la:
Onda to nije konf. Ako biras ono sto ti ima smisla i mislis svojom glavom...

Istina. To je onda samo prilagodba kada se misli.

Citat :
Konf. bi vise bilo ne misljenje svojom glavom i jednostavno prihvacanje drustvenog nametanja necega...

Da, to je za 'slabe' ljude.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena

Female
Aquarius Dragon

konformizam Empty
PostajNaslov: Re: konformizam   konformizam Icon_minitimened lis 12, 2008 12:40 am

Kao i svaka pojava među ljudima i konformizam ima pozitivnu ulogu dok se zadržava u primjerenim granicama (olakšava komunikaciju). No kad se pretjera u tome, onda dobiva uobičajeni negativni predznak.
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana

Female
Aries Tiger

konformizam Empty
PostajNaslov: Re: konformizam   konformizam Icon_minitimeuto lis 14, 2008 9:24 am

da, ali ja gvorim o dozama konformizma. ako se netko tu i tamo ponaša konformistično ne znači da je konformist baš u onom negativnom smislu.
ovo s djecom i najkicama mi onda i nije konformizam ( a možda i jeste ) nego prilagodba, oponašanje, socijalizacija....kako što su oponašali svoje roditelje samo u ovom slučaju oponašaju svoje vršnjake, prilagođavaju se grupi. kasnije se opet prilagođavaju grupi bez razmišljanja slijedeći nekakve tradicije ili trendove.

primjer, moj.
moj stav je bio da ne moram krstiti djecu da bi im u životu bilo bolje. odnosno smatrala sam da je to jedan nepotreban čin. i....na kraju sam popustila pod pritiskom okoline. reklo bi se da sam se konfomistički ponašala. a s druge strane ljudi to rade bez otpora i bez razmišljanja o samom činu (izuzev ljudi koji stvarno smatraju da takav čin ima nekakvu vrijednost)...onako ko na traci. oni nisu po nekim mjerilima konfomisti. oni su prilagođeni.
dobro, ja sam uzela za primjer ovakve pojave ili ponašanja. vi možete dati drugačije primjere.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena

Female
Aquarius Dragon

konformizam Empty
PostajNaslov: Re: konformizam   konformizam Icon_minitimeuto lis 14, 2008 9:32 am

Kad mogu nekakvim popuštanjem i usklađivanjem postići miran ishod nečega što bi se inače pretvorilo u sukob, rado ću to učiniti, osobito ako sam uvjerena da time ne odgađam ili prikrivam neki problem, nego omogućavam zdraviji razvoj događaja. Ali ako se radi o stvarima do kojih mi je uistinu stalo i kod kojih sam potpuno uvjerena da ne treba odstupati, tvrdoglava sam kao mazga pa se neki iznenade koji me površnije poznaju face
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana

Female
Aries Tiger

konformizam Empty
PostajNaslov: Re: konformizam   konformizam Icon_minitimeuto lis 14, 2008 11:00 am

hoćemo li definirati konformizam??? zubi
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena

Female
Aquarius Dragon

konformizam Empty
PostajNaslov: Re: konformizam   konformizam Icon_minitimeuto lis 14, 2008 6:56 pm

floridana je napisao/la:
hoćemo li definirati konformizam??? zubi

Citat :
Konformizam je promjena ponašanja i uvjerenja prema grupi kao posljedica stvarnog ili zamišljenog pritiska grupe[1]. Događa se kad se ljudi nađu u dvosmislenim ili novim situacijama i može se lako objasniti informacijskim utjecajem – drugi ljudi pružaju informacije o prikladnom ili očekivanom ponašanju. Konformizam se sastoji u nekritičnom stavu o zlu ,u cilju da budemo društveno prihvaćeni od grupe s kojom se poistovjećujemo , pa čak i kad ona nema ispravne stavove.

Wikipedia

Ali meni je to i uz ovo pojašnjenje koje mi je uostalom jasno subjektivan pojam
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake

konformizam Empty
PostajNaslov: Re: konformizam   konformizam Icon_minitimepon pro 22, 2008 4:15 am

Konformizam je samo posljedica, a česti uzrok konformizma je propitivanje.

Ukratko rečeno, konformizam je ''kak moj sused, tak i ja''.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Registration date : 15.08.2009

konformizam Empty
PostajNaslov: Re: konformizam   konformizam Icon_minitimečet kol 02, 2012 2:30 pm

Ironično je da je postalo konformistički tvrditi da nisi konformist... Ustajati protiv konzumerizma i kapitalizma dok si u isto vrijeme konzument i kapitalist... Izlgeda da je najraširenija bolest među ljudima - licemjerje... misli Takođe i najneizlječivija, najneiskorjenjivija...

Konformizam je po svojoj prirodi varijanta odnosa gospodar-rob samo što tu Gospodar nije jedan čovjek nego čitavo društvo; onaj-potčinjeni (konformist) se pokorava volji većine jer doživljava snagu te volje proporcionalnom broju jedinki. To je još jedan primjer gdje kvalitet ustupa mjesto kvantitetu - a gdje je to slučaj, možemo biti sigurni da je kvalitet svake jedinke jako nizak...

Svaka težnja univerzalnom, svaka težnja kolektivizmu, svako brisanje ličnog i zamjena sa zajedničkim su glasnici konformizma, time i glasnici inflacije lične vrijednosti koja ima svoju krajnju logiku u uništenju čovjeka kao ličnosti i njegovo pretvaranje u radilicu, drona, robota...

To je cilj i današnje civilizacije, ali je o tome bolje ćutati...

konformizam Empty
PostajNaslov: Re: konformizam   konformizam Icon_minitime

[Vrh] Go down

konformizam
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.