Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 neurolingvistika

Go down 
+4
biga
Athena
Svjetloisjena
floridana
8 posters

kojem tipu pripadate?
audio
neurolingvistika Icon_vote_lcap29%neurolingvistika Icon_vote_rcap
 29% [ 4 ]
vizuelni
neurolingvistika Icon_vote_lcap64%neurolingvistika Icon_vote_rcap
 64% [ 9 ]
kinestetički
neurolingvistika Icon_vote_lcap7%neurolingvistika Icon_vote_rcap
 7% [ 1 ]
Ukupno glasova : 14
 

Autor/icaPoruka
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 61
Registration date : 22.09.2007

neurolingvistika Empty
PostajNaslov: neurolingvistika   neurolingvistika Icon_minitimepet lis 31, 2008 11:32 pm

Svijet je velik i u njemu je mnogo različitih tipova ljudi. U svemu tome je za slaganje s drugima bio potreban jedan zakučast element – komunikacija. Neurolingvistika je proučavanje umijeća komuniciranja. Ljudi koriste različita osjećanja ili načine da bi prenijeli svoje misli drugima. To je jedan od razloga zašto su različiti ljudi u stvari različiti. Ako bismo shvatili način na koji razmišljamo i način na koji misle ljudi s kojima se družimo, vjenčavamo, radimo, koje nadgledamo, riješili bismo se brojnih konflikata i nerazumijevanja. Evo kako sve to funkcioniše.
Tri tipa načina komuniciranja: audio, vizuelni i kinestetički.

Audio:
Ljudi kod kojih je prisutan ovaj vid komuniciranja vode se prema onome što čuju i što misle. Oni su poput kompjutera: orijentisani podacima, naizgled bezosjećajni, potpuno zavise od činjenica i ličnosti kada donose odluke, a mogu s velikom koncentracijom i naporom raditi satima.
Ove osobe koriste fraze koje se tiču slušanja i razmišljanja, npr.: Slušam te..., to mi odlično zvuči.... To su ljudi koji ne pričaju mnogo i mrze ukrašavanja. Žele da kažete ono što imate i da idete dalje. Dajte činjenice, a oni će odluku. Dajte im zadatak, ali im ne recite kako da ga rade ili bi vam mogli reći: "Pa riješi to onda sam." Audio tipovi vole matematiku i prirodne nauke, dok djeca kao audio tipovi vole mjerenja, proračune i rješavanje logičkih problema. Inače vole tehnički preciznu muziku, a biraju poslove iz oblasti računarstva, inžinjerstva, elektronike, prirodnih nauka, medicine itd.
Kada vam audio-tip kaže nešto, smatrajte to tačnim sve dok vam se ne kaže drukčije. Dakle, ukoliko audio-muž kaže ženi da je voli jednom, to je istina sve dok joj ne kaže drukčije (Barem on tako misli).
Audio-tipovi ne vole da ih se dodiruje dok oni to ne zatraže. Bilo kakvo pokazivanje emocija njima nije prijatno. Iako mogu veoma snažno voljeti, biti odani, rijetko pokazuju svoja osjećanja ikome.

Vizuelni tipovi:
Vizuelni tipovi se vode prema onome što vide. Da bi razumjeli neki koncept, prvo moraju u glavi predstaviti sliku tog koncepta. Koriste slike da bi opisali stvari. Vizuelni tipovi koriste fraze kao što su: "Vidim gdje to vodi,... to mi dobro izgleda...; izgleda poput,... mogu zamisliti, itd. Osim toga, oni izražavaju svoja osjećanja u slikovitim rečenicama: "Toliko sam ljut da osjećam da bih mogao eksplodirati kao vulkan.
Vizuelni tipovi moraju se uvjeriti svojim očima da bi u nešto povjerovali. Npr. ako je žena vizuelni tip, muž joj svakodnevno mora riječima i djelima pokazivati ljubav. (Ako ona to ne vidi, onda je to kao i da ne postoji).
Ovi tipovi također vole svoj vlastiti prostor. Ne ulazite u taj prostor bez traženja dozvole. Kada ovi tipovi slušaju muziku, oni zapravo vide sliku te muzike u svojim mislima. Npr. riječi pjesme "la mer" (more) će evocirati slike velikih valova, zvuk vode, galebove, itd.

Kinestetički:
Misaoni okvir u kome se ova osoba kreće je to kako se zbog nečega osjeća. Kinestetički tipovi vole dodire ljudi, koriste riječi koje izražavaju osjećanja, npr: "Ljut sam", "sretan sam", "to je divno" itd.
Ovi tipovi vole biti u središtu stvari, raditi neke grupne aktivnosti, igrati uloge itd. Također, vole sjesti uz osobu dok razgovaraju s njom; vole malo, intimnije društvo, emotivnu muziku koja ih motivira i pokreće. Odlično im ide razumijevanje osjećanja drugih ljudi i suosjećanje s njima.

Evo nekoliko primjera po čemu se ove grupe razlikuju. Recimo da nekome objašnjavate kako da stigne do nekog odredišta. Audio-tip će vam reći: Idite 500 metara niz glavnu ulicu, skrenite lijevo i onda idite 100 metara i skrenite desno, a onda idite 200 metara i izaći ćete na glavnu aveniju...
Vizuelni tip će reći: Idite sve do vatrogasne stanice i onda skrenite lijevo. Zatim idete sve do spomenika i onda skrenete desno. Onda idite do apoteke i doći ćete do mjesta koje tražite.
Kinestetički tip vam može reći: "Ja idem u tom pravcu, možete sa mnom.

Kupovina automobila može biti još jedan primjer. Audio-tip želi znati koliko konjskih snaga ima auto, koliko goriva troši, zanima ga garancija, sve činjenice i oprema. Vizuelni tip želi vidjeti auto, izvana i iznutra, dok kinestetički tip želi sjesti na sjedište da vidi kako će se osjećati.

I još jedan primjer: Ako osoba kupi neki uređaj, teško će ga sklopiti uz pomoć priručnika bez ilustracija ako je vizuelni tip, dok će audio-tip to bez problema uraditi.
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 61
Registration date : 22.09.2007

neurolingvistika Empty
PostajNaslov: Re: neurolingvistika   neurolingvistika Icon_minitimepet lis 31, 2008 11:44 pm

ja sam vizuelni tip. moram viditi. razmišljam slikama, muziku doživljavam upravo kako je opisano gore za vizuelne tipove. i nemam poteškoća sa vizualizacijom...bilo čega do u detalja. najlakše pamtim kad vidim. to ide dotle da kad mi netko kaže svoje ime odmah ga zaboravim ali ako ga pročitam ono ostaje zapamčeno.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

neurolingvistika Empty
PostajNaslov: Re: neurolingvistika   neurolingvistika Icon_minitimesub stu 01, 2008 1:25 am

I ja sam tipični vizualni tip. Toga nisam bila svjesna dok nisam jednom negdje naišla na test kojim se određivao način kako učimo strane jezike. I eto, ispalo je da sam vizualac :)
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 61
Registration date : 22.09.2007

neurolingvistika Empty
PostajNaslov: Re: neurolingvistika   neurolingvistika Icon_minitimesub stu 01, 2008 1:36 am

možeš li opisati ukratko kakav je to način?
znam da sam u školi učila vizualno, pogotovo kad je trebalo učiti napamet. recimo pjesmicu, ja bi je vidila onako u strofama.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

neurolingvistika Empty
PostajNaslov: Re: neurolingvistika   neurolingvistika Icon_minitimesub stu 01, 2008 1:45 am

floridana je napisao/la:
možeš li opisati ukratko kakav je to način?
znam da sam u školi učila vizualno, pogotovo kad je trebalo učiti napamet. recimo pjesmicu, ja bi je vidila onako u strofama.

Potražit ću sutra, sad sam preumorna, imam negdje taj upitnik na kompu :)
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

neurolingvistika Empty
PostajNaslov: Re: neurolingvistika   neurolingvistika Icon_minitimesub oľu 05, 2011 1:34 am

Ja sam rješavala testove na tečaju i ispalo je da sam auditivni tip.
Međutim, prirodne znanosti mi nisu jača strana. miga

Dobili smo neke upute načina učenja, sukladno tipu kojem pripadamo.
Budući da imam samo upute za auditivne tipove, ovdje ću se fokusirati samo na taj tip. Možda pomogne studentima/učenicima u uspješnijem usvajanju gradiva.
Auditivni tip zahtijeva detaljna objašnjenja- pisana riječ nije dovoljna.

Auditivni tip

1. Usvajanje informacija
-obvezno prisustvovati predavanjima
-raspraviti temu s drugim studentima/učenicima
-dolaziti na konzulatacije
-koristiti se kasetama, CD-ovima ili drugim audiomaterijalom
-pamtiti zanimljive primjere, priče
-objasniti slike, materijale sa prozirnica (grafofolija) onima koji nisu bili na predavanju
-ostaviti prostora u svojim bilješkama za kasnije popunjavanje (onime čega se prisjetite s predavanja)

2. Preoblikovanje materijala
-bilješke mogu biti šture, jer dajete prednost slušanju, stoga se poslužite udžbenikom ili razgovarajte s kolegama o temi
-snimite svoje bilješke na diktafon ili kasetofon i slušajte ih
-podijelite s drugima svoje shvaćanje jezičnih problema
-čitajte svoje skraćene bilješke naglas
-objasnite svoje bilješke drugom kolegi koji je također auditivni tip

3. Prezentiranje znanja na testu
- razgovarajte s profesorom
-na pismenom dijelu zazovite u sjećanje znanja koja ste stekli slušajući materijal
-na pismenom dijelu (tiho) govorite odgovore pa ih onda zapišite
-provedite vrijeme na tihom mjestu zazivajući u sjećanje ideje koje ste imali učeći
[Vrh] Go down
biga
Pračovjek
biga


Male
Taurus Cat
Broj postova : 2861
Age : 36
Registration date : 28.08.2009

neurolingvistika Empty
PostajNaslov: Re: neurolingvistika   neurolingvistika Icon_minitimesub oľu 05, 2011 1:42 am

definitivno sam ovaj prvi... audio... mislim da će se oni koji me poznaju kad ovaj prvi post pročitaju složiti... hehe...
[Vrh] Go down
wanderer
Majmun
wanderer


Male
Cancer Cat
Broj postova : 1462
Age : 36
Registration date : 24.05.2010

neurolingvistika Empty
PostajNaslov: Re: neurolingvistika   neurolingvistika Icon_minitimesub oľu 05, 2011 4:12 am



teleskop :)
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

neurolingvistika Empty
PostajNaslov: Re: neurolingvistika   neurolingvistika Icon_minitimened oľu 06, 2011 1:18 pm

Meni nikad nije bilo jasno koji sam ja misli Imate kakve internet testove za to?

Često mi kažu da razmišljam "informatički", ovako kako je opisan auditivni tip, te nikad ne volim kada mi drugi govori kako da riješim problem. Najdraže mi je kad mi netko da pitanje i zadatak i malo mirnog vremena s njime.
No ne paše mi slušati nekakve materijale, govore itd. Što se tiče samog usvajanja sam "individualan". Potrebno mi je da to sam izvedem. Slušati tuđi glas ili čak gledati tuđe slike mi je odbojno. Najčešće crtam svoje skice, i sve si predočujem vizualno.
S druge strane, jako dobro se uživim u uloge i jednako dobro funkcioniram u timu, i uvijek sam u središtu stvari. Takva je moja uloga i ne moram se posebno boriti za nju, jednostavno se tako stvari poslože. Imam elemente kinestetičkog tipa po tome što si, da bih shvatio nešto, moram rukama i vizualno i osjećajno opisati stvari. To je jako izraženo u muzejima gdje jednostavno moram dotaknuti sve ono što ne smijem zubi

A glazbu doživljavam auditivno, vizualno i "unutarnjim osjetilima", kao da doživljavam promjene u osjetilu za ravnotežu i kinestetiku. Obično se to izmjenjuje pa često znam iste pjesme doživljavati na različiti način. Kroz opetovano slušanje se postupno mijenjaju pa su uvijek zanimljive.

Zato pitam... imate kakve testove?
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

neurolingvistika Empty
PostajNaslov: Re: neurolingvistika   neurolingvistika Icon_minitimened oľu 06, 2011 4:28 pm

Ja sam testove rješavala na tečaju brzog čitanja pa ih nemam, jer su ostali kod njih..:)
Možeš malo progooglati pa vidjeti, a možda netko drugi ima kakav ozbiljniji test pa slobodno podijeli informacije sa ostatkom foruma. miga
[Vrh] Go down
Lucifer
Višestanični organizam
Lucifer


Male
Taurus Dog
Broj postova : 48
Age : 29
Location : Karlovac
Registration date : 10.09.2011

neurolingvistika Empty
PostajNaslov: Re: neurolingvistika   neurolingvistika Icon_minitimened ruj 11, 2011 11:00 pm

ja sam kinesteticki tip valjda, tak mi je ispalo i na testu u jednoj knjizi a i ovdje se nalazim tak da...:)
[Vrh] Go down
Foto
Žaba
Foto


Male
Scorpio Tiger
Broj postova : 233
Age : 37
Location : Dugo Selo
Registration date : 22.06.2011

neurolingvistika Empty
PostajNaslov: Re: neurolingvistika   neurolingvistika Icon_minitimened ruj 11, 2011 11:57 pm

shock

jel mogu biti svo troje?

shock
[Vrh] Go down
Lucifer
Višestanični organizam
Lucifer


Male
Taurus Dog
Broj postova : 48
Age : 29
Location : Karlovac
Registration date : 10.09.2011

neurolingvistika Empty
PostajNaslov: Re: neurolingvistika   neurolingvistika Icon_minitimepon ruj 12, 2011 8:10 pm

msm da mozes, tak je bar pisalo u knjizi koju sam citao, ako su ti sva tri tipa podjednako razvijena onda je moguce
[Vrh] Go down
Foto
Žaba
Foto


Male
Scorpio Tiger
Broj postova : 233
Age : 37
Location : Dugo Selo
Registration date : 22.06.2011

neurolingvistika Empty
PostajNaslov: Re: neurolingvistika   neurolingvistika Icon_minitimepon ruj 12, 2011 10:12 pm

znaci Jack of all trades, master of none :D
a dobro, nije niti to lose..
meni su za razlicite situacije razliciti ti tipovi, a mislim da ovisi i s kime pricam i slicno..onako, po potrebi u razlicitim situacijama
[Vrh] Go down
Sponsored content





neurolingvistika Empty
PostajNaslov: Re: neurolingvistika   neurolingvistika Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
neurolingvistika
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Psihologija-
Forum(o)Bir: