Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Bijeli sljez

Go down 
2 posters
Autor/icaPoruka
Gringo
Višestanični organizam
Gringo


Male
Leo Snake
Broj postova : 37
Age : 46
Location : Đakovo
Registration date : 21.03.2008

Bijeli sljez Empty
PostajNaslov: Bijeli sljez   Bijeli sljez Icon_minitimečet pro 18, 2008 3:56 pm

Bijeli sljez, obični bijeli sljez, pitomi sljez, ljekoviti sljez, sljezovina
Althea officinalis
Porodica: Malvaceae, sljezovi

Sljez je stara ljekovita biljka. Kralj Karlo Veliki u svom je djelu Capitularia de villis vel curtis odredio da se mora uzgajati na njegovim državnim imanjima.

STANIŠTE: Raste na vlažnim livadam i, grmovitim mjestima, uz potoke, u blizini naselja. Katkada se uzgaja u vrtovima, a zbog svoje iznimne ljekovitosti bi trebao rasti u svakom vrtu.

OPIS BILJKE: Stabljika je visoka do jednog metra i puna je srži. Listovi su baršunasto bijeli, mekano zvjezdasto dlakavi i izmjenično poredani, jajastog oblika i šiljasti, donji su razdijeljeni, a gornji trokrpasti i nazubljeni. Iz pazuha listova na vrhu stabljike izbijaju cvjetovi koji su skoro sjedeći, a imaju pet latica, mnogo prašnika i plodnicu izgrađenu od 10 plodnih listića. Vanjska je čaška rascijepana većinom na 9 listića. Latice su blijedoružičaste ili bijele. Plod je zvjezdasto dlakavi kalavac. Biljka nema mirisa i sluzavog je okusa.

SASTAV I AKTIVNE TVARI: Korijen ujesen sadrži 15% sluzi, u proljeće tek 5-6%. Listovi i cvjetovi sadrže 6-9% sluzi. U korijenu se nalazi i dosta škroba, pektina, biljnog sterolija, poneštoeteričnog ulja, bjelančevina i aminokiselina. Sluzi se u korijenu nalaze u posebnim lsuznim kanalima, koji nastaju tako što se stanične stijenke zasluze. Posljednjih je godina utvrđeno da polisaharidi kompleksne građe stimuliraju imunološki sustav i djelomično suzbijaju razvoj tumora. Razgranati heteroglikani, koji nerijetko sadrže glukuronsku kiselinu, osim u sljezu, otkriveni su u pirici, nevenu, brđanki, kamilici, bijeloj imeli i još nekim biljkama. Sljez se u hladnoj vodi razlaže na glikozu, galaktozu i ksilozu.

SAKUPLJANJE I SUŠENJE: Ujesen ubiremo odebljalo korijenje jedno- ili višegodišnjih biljaka. Tada je količina sluzi najveća, dok starije, odrvenjeno korijenje ima bitno manje aktivnih tvari. Korijenje operemo, a možemo ih i oguliti tako da ostanu posve bijeli, razrežemo po dužini i brzo osušimo. Uglavnom koristimo umjetne izvore topline, ali tako da temperatura ne prijeđe 35°C. Sušenje traje više dana, a osušena se biljka čuva u dobro zatvorenim posudama. Nepotpuno osušena biljka često popljesnivi, poprima mrlje i neugodan miris.
Meke i dlakave listove ubiremo u doba cvatnje, u lipnju i kolovozu; potom ih dobro sušimo, a istodobno se mogu brati i svijetloružičasti cvjetovi.
Korijen je najljekovitiji dio biljke.

DJELOVANJE I UPOTREBA: Biljene sluzi djeluju lokalno na kožu i sluznicu i sprječavaju te ublažavaju sve vrste upala u cjelokupnom probavnom traktu, kod proljeva, osobito u dojenčadi i manje djece, pri upali želučane i crijevne sluznice, somatskim želučanim bolestima, čirevima na želucu. Važna je upotreba i kod katara glasnica, kod promuklosti, kašlja, hripavca, kod upala usne šupljine, kod paradentoze i rasta zuba u djece. Obloge koristimo kod upala na koži, svrbljive, suhe kože u djece s neurodermatitisom te svrbeža kože u starosti. Velike molekule sluzi mogu vezivati vodu, te tako kožu održavaju glatkom i mekom. Vrući oblozi pospješuju dozrijevanje ognojaka.

PRIPREMA:
• Dvije čajne žlice suhog korijena (može i svježeg) močimo u hladnoj vodi nekoliko sati. Kuhanje korijena nije dobro, jer se škrob koji se nalazi u biljci djelomično zasluzi i sprječava ekstrakciju biljnih sluzi. Tako spravljamo čaj od listova i cvjetova. Čaj koristimo i za ulkusnu kuru: svako jutro prije ustajanja, na prazan želudac, u razmacima i manjim gutljajima, pijemo veliku šalicu mlakog čaja. Pri tome 5 minuta ležimo na leđima, 5 minuta, na lijevoj strani, 5 minuta na trbuhu i 5 minuta na desnoj strani. Time postižemo da cijeli želudac ostaje obložen sluzima koje štite njegovu sluznicu. Postupak je dugotrajan, a kod redovitog uzimanja dovodi do poboljšanja znakova bolesti pa čak i do ozdravljenja.
• Protiv upale grla, jednjaka i dušnika: priprema se čaj od 50 grama narezanog korijana bijelog sljeza, 30 grama korijena sladića, 10 grama korijena ljubičice i 40 grama lišća podbjela, kuhamo 10-15 minuta, procijedimo i onda kuhamo s 3 velike žlice meda i piju se dvije do tri šalice dnevno. Dobro je 3 velike žlice te mješavine popariti s pola litre kipuće vode i pošto odstoji 3 sata, procijediti i piti umjesto vode tijekom dana. Taj se čaj može davati i djeci, osobito zimi, uz dodatak 50 grama kamilice. Daje se također kod promuklosti, bolesti dišnih organa i katara probavnih organa.
• Bijeli je sljez pomiješan s kamilicom prikladan za grgljanje.
• Dobro je 10 grama suhog ili svježeg sljeza kuhati 20-25 minuta u 2,5 dcl mješavine od pola vina i pola vode uz dodatak velike žlice meda. Pije se dnevno 1-2 šalice, svaki sat po 1 žlica. To liječi bolesti bubrega, žutice, žučnog mjehura, slezene, upale gušterače, hemeroida, maternice i bijelog pranja.
• Katkad se preporuča i čajna mješavina jednakih dijelova korijena, listova i cvijetova sljeza. Čaj spravljamo kao hladnu iscrpinu i pijemo po dvije do tri šalice dnevno. Druge se čajne mješavine spravljaju kao oparci.
• Kod kašlja i prehlade osobito su djelotvorne mješavine od: sljezovog korijena, podbjelovog lista, komoračevog ploda i lista suličastog trputca. Još je jedna mogućnost mješavine: sljezov korijen, komoračev plod, anišov plod. Prilikom pripremanja oparka uzimamo po dvije čajne žličice prve ili druge mješavine. Na dan pijemo po tri šalice vrućeg, medom zaslađenog čaja.
• Mješavinu sljezovog korijena, sljezovog lista i korijena glatkog sladića namočimo u hladnu vodu. U toj je vodi držimo pola sata, zatim je ugrijemo do temperature prikladne z apijenje. Zaslađeni čaj pijemo kod kašlja, a nezaslađeni kod želučanih tegoba.
• Oblozi: topli se oblozi od razmrvljene biljke stavljaju na ognojke, kako bi ovi prije dozreli i omekšali.

UPOTREBA U VETERINI: Kod tvrdog vimena i za omekšavanje čireva upotrebljavamo obloge s toplom pastom od korijena. Kod kašlja i plućnih bolesti, pri crijevnim bolestima, proljevima i kolikama, životinjama dajemo čaj.

Sljez je vrlo preporučljiva biljka koja treba biti sastavni dio svake priručne ljekarne.
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 62
Registration date : 22.09.2007

Bijeli sljez Empty
PostajNaslov: Re: Bijeli sljez   Bijeli sljez Icon_minitimečet pro 18, 2008 4:02 pm

Gringo, ako ti nije teško stavi sliku sljeza. tako ju je lakše prepoznati :)
[Vrh] Go down
Gringo
Višestanični organizam
Gringo


Male
Leo Snake
Broj postova : 37
Age : 46
Location : Đakovo
Registration date : 21.03.2008

Bijeli sljez Empty
PostajNaslov: Re: Bijeli sljez   Bijeli sljez Icon_minitimečet pro 18, 2008 4:07 pm

voah, rado bih stavio sliku, ali, ne smij mi se odmah, ne znam!!
zato bih molio nekoga da stavi sliku ako ima
obično je svjetloisjena to činila na mojim postovima, i zato neka joj veliki duh bude naklonjen na njenim putevima.
ja ionako samo dođem postirati ovdje ono što znam i što se trenutačno ili bere ili je dobro za korištenje...a budući da je sada sezona hripljanja, kašljanja i sličnih oblika bolest, mislim da će sljez nekima dobro doće
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 62
Registration date : 22.09.2007

Bijeli sljez Empty
PostajNaslov: Re: Bijeli sljez   Bijeli sljez Icon_minitimečet pro 18, 2008 4:10 pm

sve pet...ne znam jesam li pogodila

Bijeli sljez Sljez%20crni
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 62
Registration date : 22.09.2007

Bijeli sljez Empty
PostajNaslov: Re: Bijeli sljez   Bijeli sljez Icon_minitimečet pro 18, 2008 4:11 pm

nisam zubi
vjerovatno se radi o ovom

Bijeli sljez 240px-Althaea_officinalis01
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 62
Registration date : 22.09.2007

Bijeli sljez Empty
PostajNaslov: Re: Bijeli sljez   Bijeli sljez Icon_minitimečet pro 18, 2008 4:13 pm

Gringo je napisao/la:
voah, rado bih stavio sliku, ali, ne smij mi se odmah, ne znam!!
zato bih molio nekoga da stavi sliku ako ima
obično je svjetloisjena to činila na mojim postovima, i zato neka joj veliki duh bude naklonjen na njenim putevima.
ja ionako samo dođem postirati ovdje ono što znam i što se trenutačno ili bere ili je dobro za korištenje...a budući da je sada sezona hripljanja, kašljanja i sličnih oblika bolest, mislim da će sljez nekima dobro doće
ti si naš dobri duh koji se brine u sezoni kašljanja i hripljanja zubi
[Vrh] Go down
Gringo
Višestanični organizam
Gringo


Male
Leo Snake
Broj postova : 37
Age : 46
Location : Đakovo
Registration date : 21.03.2008

Bijeli sljez Empty
PostajNaslov: Re: Bijeli sljez   Bijeli sljez Icon_minitimečet pro 18, 2008 4:16 pm

taj je!!! taj je!!!
bravo čarolijo, čarobno si ovo izvela,
neka četiri vjetra svijeta šire jedra života tvog!
voah
[Vrh] Go down
Gringo
Višestanični organizam
Gringo


Male
Leo Snake
Broj postova : 37
Age : 46
Location : Đakovo
Registration date : 21.03.2008

Bijeli sljez Empty
PostajNaslov: Re: Bijeli sljez   Bijeli sljez Icon_minitimečet pro 18, 2008 4:28 pm

Čarolija je napisao/la:
Gringo je napisao/la:
voah, rado bih stavio sliku, ali, ne smij mi se odmah, ne znam!!
zato bih molio nekoga da stavi sliku ako ima
obično je svjetloisjena to činila na mojim postovima, i zato neka joj veliki duh bude naklonjen na njenim putevima.
ja ionako samo dođem postirati ovdje ono što znam i što se trenutačno ili bere ili je dobro za korištenje...a budući da je sada sezona hripljanja, kašljanja i sličnih oblika bolest, mislim da će sljez nekima dobro doće
ti si naš dobri duh koji se brine u sezoni kašljanja i hripljanja zubi
hvala na komplimentu! ipak, ja samo prenosim znanje i mogućnosti korištenja prirodnih izvora zdravlja koji su, barem ja tako mislim, danas puno zdraviji od gomile tableta i ostalih umjetnih lijekova. svatko treba odlučiti za sebe hoće li se koristiti njima ili neće, ali prije nego ih koristi, neka zahvali Majci Zemlji i Ocu Velikom Duhu na tome što je dozvolio da ta biljka naraste. I još jedna vrlo bitna stvar; neka zamoli biljku za oprost kada ju bere, (jer je i ona živo biće, a berbom joj uskraćujemo život i dajemo ga sebi) i neka ju zamoli da mu (joj) da zdravlje koje od nje traži. biljka osjeti naše riječi i čuti će naše molbe. priroda vidi naše patnje i čuje naše radosti. čujemo li i vidimo li mi njene?
voah, toliko od mene za danas
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 62
Registration date : 22.09.2007

Bijeli sljez Empty
PostajNaslov: Re: Bijeli sljez   Bijeli sljez Icon_minitimečet pro 18, 2008 8:04 pm

Gringo je napisao/la:
taj je!!! taj je!!!
bravo čarolijo, čarobno si ovo izvela,
neka četiri vjetra svijeta šire jedra života tvog!
voah
haug :)

lipo si ovo zadnje reka.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Bijeli sljez Empty
PostajNaslov: Re: Bijeli sljez   Bijeli sljez Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Bijeli sljez
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Gdje je bijeli covjek pogrijesio?
» fotografska natjecanja- 2009

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  CE-4 prošireno :: Herbal-
Forum(o)Bir: