Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Razlika između ''znati'' i ''biti svjestan''

Go down 
+2
Svjetloisjena
Blizzard
6 posters
Autor/icaPoruka
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Razlika između ''znati'' i ''biti svjestan'' Empty
PostajNaslov: Razlika između ''znati'' i ''biti svjestan''   Razlika između ''znati'' i ''biti svjestan'' Icon_minitimepet sij 02, 2009 10:20 pm

Još jedna filozofska tema koja često dovodi do dvoumljenja s obzirom na ova 2 pojma: ''znati'' i ''biti svjestan''.

Nekoliko puta sam načuo kako se priča da ''znati'' i ''biti svjestan'' označavaju 2 slična, ali drugačija stanja. Mene zanima koja je to razlika, to jest što bi to značilo da čovjek nešto ''zna'', a što bi to značilo da je čovjek nečega ''svjestan''?

Postoji li doista razlika između ta dva pojma? Ako čovjek nečega nije ''svjestan'', je li onda uopće moguće da čovjek to nešto i ''zna''? I obratno, ako čovjek nešto ''zna'', može li onda biti ne ''svjestan'' toga?

Puno ovisi o tome kako definiramo te pojmove, no ovdje na pojam ''znati'' ne mislim kao znati kako se netko zove ili znati koja je životinja na slici, već ''znati'' kakva je situacija i slično...
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Razlika između ''znati'' i ''biti svjestan'' Empty
PostajNaslov: Re: Razlika između ''znati'' i ''biti svjestan''   Razlika između ''znati'' i ''biti svjestan'' Icon_minitimesub sij 03, 2009 12:37 am

Znanje se obično svodi na intelektualnu razinu, biti svjestan kao zahvaća dublje. No ja više volim izraz ZNATI u oba slučaja. Ovisi kako se riječ koristi - u kojoj prilici i u kojem kontekstu.
[Vrh] Go down
gloria_g
Čovjek
gloria_g


Female
Leo Tiger
Broj postova : 4131
Age : 49
Location : Zagreb
Registration date : 16.11.2007

Razlika između ''znati'' i ''biti svjestan'' Empty
PostajNaslov: Re: Razlika između ''znati'' i ''biti svjestan''   Razlika između ''znati'' i ''biti svjestan'' Icon_minitimepet sij 09, 2009 6:41 pm

možda ovaj primjer:

znati možeš povijest, možeš znati matematiku, možeš znati prekrasno slikati, svirati.....

ali svjestan si sebe, svjestan si da si danas u jutro rekao nešto što je povrijedilo tvog prijatelja...svjestan si svoje radosti, veselja, tuge....svjestan si kad ispadneš loš, svjestan si kad ispadneš veliki....

svakako teško objasniti, a pogotovo u slovima na papiru...
ali mislim da bih mogla ta dva pojma odvojiti
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Razlika između ''znati'' i ''biti svjestan'' Empty
PostajNaslov: Re: Razlika između ''znati'' i ''biti svjestan''   Razlika između ''znati'' i ''biti svjestan'' Icon_minitimesub sij 10, 2009 5:00 am

gloria_g je napisao/la:

znati možeš povijest, možeš znati matematiku, možeš znati prekrasno slikati, svirati.....

ali svjestan si sebe, svjestan si da si danas u jutro rekao nešto što je povrijedilo tvog prijatelja...svjestan si svoje radosti, veselja, tuge....svjestan si kad ispadneš loš, svjestan si kad ispadneš veliki....

svakako teško objasniti, a pogotovo u slovima na papiru...
ali mislim da bih mogla ta dva pojma odvojiti

Mene zanima poseban slučaj, uzmimo kao primjer baš pušenje. Moja baka je cijelo vrijeme govorila kako zna koliko pušenje šteti, da je to loše itd., no nije pokušavala prestati s tom navikom. Kada ju je srce pogodilo zbog toga, završila je u bolnici. Kada se vratila, rekla je da zapravo uopće nije bila svjesna koliko pušenje šteti zdravlju i prestala je pušiti.

Sad mene zanima na primjeru moje bake može li se uopće reći da je ona znala koliko pušenje šteti, a da nije bila svjesna toga? Pričamo li onda stvarno o znanju ili je ipak riječ o neznanju budući da nije bila svjesna?

Ili spominješ primjer kada povrijediš nekoga. Ako kažeš da znaš koliko si nekoga povrijedila i kakve su posljedice, možeš li onda uopće biti ne svjesna toga koliko si ga povrijedila i kakve su posljedice? Ako nisi svjesna toga, kako se onda uopće može reći da ''znaš''?


Dao sam primjere u kojima ja riječ znanje poistovjećujem sa pojmom svijesti, drugim riječima ako bi meni netko rekao da zna koliko smješak djeci znači, tada pod to podrazumijevam da je ta osoba svjesna toga.

Ali da, slažem se sa SiS da se pojam znanja i svijesti razlikuju u nekim situacijama, no mene baš zanimaju oni granični primjeri gdje bi jedno moglo značiti drugo :)
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Razlika između ''znati'' i ''biti svjestan'' Empty
PostajNaslov: Re: Razlika između ''znati'' i ''biti svjestan''   Razlika između ''znati'' i ''biti svjestan'' Icon_minitimesub sij 10, 2009 5:18 pm

Pa znanje se dijeli na duboko, površno i ono između. Neki duboko znanje vole nazivati i mudrošću, ali je izraz biti svjestan primjereniji ovoj temi.

Razliku između površnog i istinskog ili dubokog ili nazovigakakohoćeš znanja iskoristili su nedavno i u onoj reklami za Coldrex gdje prehlađena osoba koja uzima taj lijek kaže užasno prehlađenoj osobi koja ga ne uzima: Znam kako vam je... I da sad dalje ne prepričavam, toliko se vrtjela na telki da sam je i ja upamtila.

Ili recimo ovo s pušenjem. Svi znamo koliko je štetno, ali pušači naprosto nisu toga svjesni, zapravo ne posjeduju duboko znanje o sveobuhvatnim posljedicama pušenja čak ni kad su liječnici i imaju objektivno znanje anatomije, patologije i ostalog.

Recimo, sad mi stariji sin kaže kako zna da mu za upis u srednju trebaju dobre ocjene. No ja znam da je on toga tek nešto više svjestan nego prošle godine i puno više nego u prvom osnovne ili u vrtiću. Stvarno "znanje" doći će mu kad bude s dokumentima stajao u redu...
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 62
Registration date : 22.09.2007

Razlika između ''znati'' i ''biti svjestan'' Empty
PostajNaslov: Re: Razlika između ''znati'' i ''biti svjestan''   Razlika između ''znati'' i ''biti svjestan'' Icon_minitimesub sij 10, 2009 6:00 pm

slažem se s tobom Svjetlo.
svjesnost nečega je povezana sa doživljajem ili sa sadašnjošću. i ja znam da pušim ali često nisam svjesna pušenja. pušim cigaretu ali je pušim nesvjesno jer mi je u tom trenutku nešto drugo okupiralo pažnju, nešto važnije. teško je biti svejstan svega onoga šta znaš.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Razlika između ''znati'' i ''biti svjestan'' Empty
PostajNaslov: Re: Razlika između ''znati'' i ''biti svjestan''   Razlika između ''znati'' i ''biti svjestan'' Icon_minitimesub sij 10, 2009 6:49 pm

Kad postanes svjestan onda znas da nista ne znas zubi

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Razlika između ''znati'' i ''biti svjestan'' Empty
PostajNaslov: Re: Razlika između ''znati'' i ''biti svjestan''   Razlika između ''znati'' i ''biti svjestan'' Icon_minitimesub sij 10, 2009 9:37 pm

Alpha je napisao/la:
Kad postanes svjestan onda znas da nista ne znas zubi

Ovo je već za Sokratovce whee
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Razlika između ''znati'' i ''biti svjestan'' Empty
PostajNaslov: Re: Razlika između ''znati'' i ''biti svjestan''   Razlika između ''znati'' i ''biti svjestan'' Icon_minitimened sij 11, 2009 6:57 pm

Procyon je napisao/la:


Mene zanima poseban slučaj, uzmimo kao primjer baš pušenje. Moja baka je cijelo vrijeme govorila kako zna koliko pušenje šteti, da je to loše itd., no nije pokušavala prestati s tom navikom. Kada ju je srce pogodilo zbog toga, završila je u bolnici. Kada se vratila, rekla je da zapravo uopće nije bila svjesna koliko pušenje šteti zdravlju i prestala je pušiti.



Potpuno se slažem s ovim. Znala je koliko joj šteti zdravlje, no te kasnije je toga postala svjesna.

Znati posljedice - imati ih u vidu, a biti svjestan posljedica - ponašati se u skladu s time?

_________________
"Learn what is true in order to do what is right."
[Vrh] Go down
gloria_g
Čovjek
gloria_g


Female
Leo Tiger
Broj postova : 4131
Age : 49
Location : Zagreb
Registration date : 16.11.2007

Razlika između ''znati'' i ''biti svjestan'' Empty
PostajNaslov: Re: Razlika između ''znati'' i ''biti svjestan''   Razlika između ''znati'' i ''biti svjestan'' Icon_minitimečet sij 15, 2009 5:18 pm

da, tanka je linija između toga...
eto, ja pušim, i znam da pušenje šteti zdravlju. ne moram vam reći kada gledam reklamu kampanje protiv pušenja, pa pokazuju bolesna pluća....okrećem program od gadosti.
a u glavi tjeram te misli od sebe....
ne želim o tome misliti, jer ne želim prestati pušiti.

e pa sada dali ja samo znam da pušenje šteti, i toga nisam svjesna ili ???
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Razlika između ''znati'' i ''biti svjestan'' Empty
PostajNaslov: Re: Razlika između ''znati'' i ''biti svjestan''   Razlika između ''znati'' i ''biti svjestan'' Icon_minitimečet sij 15, 2009 5:38 pm

Jeap... conf1

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Razlika između ''znati'' i ''biti svjestan'' Empty
PostajNaslov: Re: Razlika između ''znati'' i ''biti svjestan''   Razlika između ''znati'' i ''biti svjestan'' Icon_minitimepon sij 19, 2009 2:46 pm

Eto, to je ono što mene muči. :P

Kao što netko reče, znati se koristi na malo plićoj razini, a svjesnost na malo dubljoj. Recimo znamo da se netko zove Grga, to je plitko znanje, ali istinito.
A svjesnost... Rekao bih da je to zapravo znanje, ali na dubljoj razini, znanje aka svjesnost iako se na taj način riječ znanja ne koristi u svakodnevnici.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Razlika između ''znati'' i ''biti svjestan'' Empty
PostajNaslov: Re: Razlika između ''znati'' i ''biti svjestan''   Razlika između ''znati'' i ''biti svjestan'' Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Razlika između ''znati'' i ''biti svjestan''
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Biti prvi, biti alfa
» Sta znaci svjesnost ili ko je ustvari taj ko je svjestan ?
» Razlika u godinama
» Ljubav i razlika u godinama
» KORISNO JE ZNATI!!! Obvezno procitati!!!

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Filozofija-
Forum(o)Bir: