Najnovije Cassinijeve fotografije otkrivaju heksagonalnu strukturu koja se nalazi iznad Saturnovog sjevernog pola. Ovaj čudnovati šesterokut gotovo je nepomičan, a možda se radi o valu koji se proteže duboko u divovsku atmosferu prestenastog planeta.
NASA-ine letjelice Voyager 1 i Voyager 2 uočile su dio ove strukture prije gotovo 30 godina, ali, zbog kuta pod kojim su snimale, nisu mogle “uhvatiti” čitavu stvar. Sada je Cassinijev vizualni i infracrveni spektrometar po prvi put snimio čitav heksagon, zahvaljujući nizu infracrvenih fotografija koje su snimljene u listopadu i studenom 2006., kad se letjelica nalazila točno iznad Saturnovog sjevernog pola. Heksagon se proteže kroz područje od oko 25.000 kilometara – što je gotovo dvostruki promjer Zemlje – i izgleda kao područje vedrine u oblacima koji se dižu najmanje 75 kilometara iznad površine Saturna.
“Ova je vrlo neobična struktura precizno smještena i ima gotovo geometrijski pravilne stranice”, kaže Kevin Baines iz NASA-inog JPL-a. “Nikada ništa slično nismo vidjeli ni na jednom planetu”. NASA je u službenoj izjavi navela da bi se moglo raditi o “neobično jakom planetarnom valu koji okružuje planet i spušta se duboko u amosferu”.
Čudnovatih pojava ima i na Saturnovom južnom polu – oluja nalik uraganu, velika gotovo kao dvije trećine Zemlje. “Zapanjujuće je vidjeti takve očite razlike na suprotnim krajevima Saturna”, kaže Bob Brown, voditelj Cassinijevog vizualnog i infracrvenog spektrografskog mapiranja sa Sveučilišta Arizona. “Na južnom polu imamo nešto što izgleda kao uragan s divovskim središtem, a na sjevernom polu imamo ovu geometrijsku strukturu”, rekao je.
Trenutno se heksagon može snimiti samo u infracrvenim valnim duljinama jer je na Saturnovoj sjevernoj hemisferi zima – “godišnje doba” koje traje 15 godina u kojima Sunčeva svjetlost ne pada na pol. S početkom proljeća, koje se očekuje kroz dvije godine, znanstvenici će početi promatrati šesterokut i u vidljivom spektru.
Izvor:
http://nosf.net/2007/prsten-i-heksagon-na-saturnu/