Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Začinsko bilje

Go down 
+3
urbanaaa
Alpha
malenaivi
7 posters
Autor/icaPoruka
malenaivi
Čovjek
malenaivi


Female
Virgo Rooster
Broj postova : 7178
Age : 42
Registration date : 13.12.2007

Začinsko bilje Empty
PostajNaslov: Začinsko bilje   Začinsko bilje Icon_minitimečet vel 05, 2009 12:07 pm

Začinsko bilje koristimo samo potpuno zdravo i čisto – najsigurnije ga je uzgajati u vlastitom vrtu, a ukoliko živite u stanu, poželjno je da ga smjestite što bliže radnoj površini gdje obično kuhate.
Jednostavno ga je uzgajati – potrebno mu je dovoljno svjetlosti i rutinska njega – redovito i ne preobilno zalijevanje, plijevljenje i prihrane gnojivima.
Kao i većina biljaka, i začinsko se sadi obično u proljeće. U većini trgovačkih centara moguće je kupiti posađene biljke ili sjemenke.
Posaditi ih možete u lončanice, najbolje od terakote. U uzgoj začinskog bilja može se krenuti već u zimi. U lončanicu prvo stavite sitne kamenčiće, zatim zemlju, sjemenke i opet tanki sloj zemlje, dobro zalijte vodom. Lončanicu postavite na radijator kako bi toplina potaknula klijanje sjemenja.

Načini korištenja:
U kuhanju se koriste različiti dijelovi biljaka. To mogu biti sjemenke, lišće, korijen, plodovi, cvjetni pupoljci ili kora. Dobro je znati da svježe začinsko bilje možemo koristiti i sušeno i zaleđeno. Sušiti ga možemo na zraku ili u pećnici (na najnižoj temperaturi 5-10 sati). Ako ga smrzavamo, oprano i osušeno svježe bilje dovoljno je staviti u plastičnu vrećicu i smrznuti.

Najčešći začini:
-peršin
-vlasac
-bosiljak
-ružmarin
-lavanda
-chili
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Začinsko bilje Empty
PostajNaslov: Re: Začinsko bilje   Začinsko bilje Icon_minitimečet vel 05, 2009 2:32 pm

Evo jedne Liste zacina...pokupih je s Wikipedije :)

* Anis
* Biber
* Bijeli luk
* Bosiljak (bazilika, Basilikum),
* Balzamovo sirće (Aceto Balsamico)
* Cimet (cimt)
* Curry
* Celer
* Estragon
* Hren
* Ingver (đumbir)
* Kapar
* Kardamom
* Kim (kumina)
* Klinčić
* Komorač
* Korijander
* Kurkuma
* Lorber-lovor
* Luk vlasac
* Majčina dušica (timijan)
* Majoran-mažuran
* Matičnjak,
* Metvica
* Muskatni oraščić (muškat)
* Lovorov list
* Origano
* Paprika
* Peršun
* Piment
* Ruzmarin
* Senf (gorušica)
* Sezam (susam)
* Šafran
* Vanilija
* Žalfija

_________________
Respect
[Vrh] Go down
urbanaaa
Čovjek
urbanaaa


Female
Scorpio Tiger
Broj postova : 3747
Age : 37
Location : Rijeka
Registration date : 24.09.2007

Začinsko bilje Empty
PostajNaslov: Re: Začinsko bilje   Začinsko bilje Icon_minitimečet vel 05, 2009 3:27 pm

Origano, papar, paprika, peršin, sezam, muškatni oraščić, cimet, hren i senf najčešće koristim i ne bih mogla bez njih :)
[Vrh] Go down
malenaivi
Čovjek
malenaivi


Female
Virgo Rooster
Broj postova : 7178
Age : 42
Registration date : 13.12.2007

Začinsko bilje Empty
PostajNaslov: Re: Začinsko bilje   Začinsko bilje Icon_minitimečet vel 05, 2009 3:51 pm

urbanaaa je napisao/la:
Origano, papar, paprika, peršin, sezam, muškatni oraščić, cimet, hren i senf najčešće koristim i ne bih mogla bez njih :)

koristim sve osim sezama, njegov okus mi se nikako ne sviđa

inače obožavam začine i nebi mogla bez njih
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Začinsko bilje Empty
PostajNaslov: Re: Začinsko bilje   Začinsko bilje Icon_minitimečet vel 05, 2009 3:53 pm

Ma vidi sta ste svi fini i ne bi mogli bez zacina :P ... miga

_________________
Respect
[Vrh] Go down
malenaivi
Čovjek
malenaivi


Female
Virgo Rooster
Broj postova : 7178
Age : 42
Registration date : 13.12.2007

Začinsko bilje Empty
PostajNaslov: Re: Začinsko bilje   Začinsko bilje Icon_minitimečet vel 05, 2009 4:01 pm

Alpha je napisao/la:
Ma vidi sta ste svi fini i ne bi mogli bez zacina :P ... miga

nekako si vražja danas, al baš zato te volam lovely
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Začinsko bilje Empty
PostajNaslov: Re: Začinsko bilje   Začinsko bilje Icon_minitimečet vel 05, 2009 4:05 pm

Ma zezam se...znas vec :) ...samo se danas zeza ova lijeva strana miga

_________________
Respect
[Vrh] Go down
malenaivi
Čovjek
malenaivi


Female
Virgo Rooster
Broj postova : 7178
Age : 42
Registration date : 13.12.2007

Začinsko bilje Empty
PostajNaslov: Re: Začinsko bilje   Začinsko bilje Icon_minitimečet vel 05, 2009 4:06 pm

PERŠIN

Njegovi zeleni svježi listovi blago ljutkastog okusa bogati su eteričnim uljima i vitaminom C. Peršin je najčešće korišteni začin u kuhinji, bilo da koristimo njegove listove ili pak korijen. Savršeno će se uklopiti u gotovo svako slano jelo - juhu, varivo, umak, jela od povrća, ribe ili mesa. Najbolje ga je koristiti svježeg, jer zamrzavanjem gubi svoja dragocjena svojstva. Osim što je ukusan, ima i mnoga ljekovita svojstva – odličan je diuretik, čaj od peršina pomaže pri regulaciji visokog krvnog tlaka, a poznato je da su ga Indijanci koristili za „jačanje“ krvi. Dobro ga je upotrijebiti i prilikom uboda komarca – svježim listićima istrljajte mjesto uboda i time smanjite iritaciju kože.

Začinsko bilje Pre03


RUŽMARIN

Grmolika mediteranska biljka sa zelenim, mirisnim, igličastim listićima. Raste na sunčanim kamenim područjima, a u kontinentalnom području uzgaja se kao ukrasna i začinska biljka – svojim mirisom ispunit će prostor. Listići gorkastog okusa se upotrebljavaju kao začin mediteranskim jelima od ribe i mesa, najčešće na žaru, nezaobilazan su sastojak raznih marinada, a mogu se koristiti i za jela od povrća, mesne i riblje juhe. Do današnjih dana u nekim krajevima održao se običaj ukrašavanja mladenaca mirisnom grančicom ružmarina. Bogat je jakim, mirisnim eteričnim uljem – koristi se protiv stresa i glavobolje, potiče koncentraciju, a kupka osvježava iscrpljeni organizam i ublažava simptome prehlade.

Začinsko bilje 2s6mzy8


ORIGANO

U mediteranskim krajevima naći ćemo ga na toplim kamenjarskim padinama. Višegodišnja je biljka, a koristimo njegove sitne listiće, svježe ili suhe. Ima nešto jaču aromu od mažurana, gorkastog je okusa, ali toplog, slatkastog mirisa. Jelo koje najčešće povezujemo s origanom je pizza. Osnovni je začin u grčkoj, talijanskoj i meksičkoj kuhinji, a najbolje se uklapa u umake s rajčicom, pirjanim mesom, tikvicama, graškom. Dobar je antioksidans, a zbog visokog sadržaja fenolne kiseline i flavonoida, kao i antibakterijskih svojstava, u nekim zemljama koriste ga kao „čuvara“ hrane.

Začinsko bilje 187133405_130358ff9f

CHILI

Za sve ljubitelje ljutih okusa, chili je neizostavan začin u kuhanju. Iako se chili paprike mogu smatrati povrćem, u kuhinji ih upotrebljavamo kao začin. Postoji nekoliko stotina vrsta chili paprika, koje razlikujemo po boji, veličini, okusu, obliku, ljutini. Bogati su vitaminima C i provitaminom A, magnezijem i željezom, odličan su izvor vitamina B skupine, naročito vitamina B6. sadrže i kapsaicinoide - zaslužni su za ljutinu, ali i za ljekovita svojstva ovog začina. Koriste se najviše u meksičkoj kuhinji, a vremenom su postale dio korejske, indijske, indonezijske i tajlandske kuhinje, kao i mnogih drugih svjetskih kuhinja. Chili se upotrebljava najčešće za razne ljute umake koji se serviraju uz mesna jela ili jela od povrća. Ljuti okus odličan je i u desertima, naročito onima od čokolade, a koristiti ga možete i kao dodatak raznim toplim napicima – kuhanom vinu, čaju, kavi, toploj
čokoladi. Zanimljiv je dekorativni detalj – u kuhinjama tradicionalnog stila odlično će izgledati vjenčić od crvenih sušenih chili papričica.

Začinsko bilje Chili-pepper-plant-pot
[Vrh] Go down
malenaivi
Čovjek
malenaivi


Female
Virgo Rooster
Broj postova : 7178
Age : 42
Registration date : 13.12.2007

Začinsko bilje Empty
PostajNaslov: Re: Začinsko bilje   Začinsko bilje Icon_minitimečet vel 05, 2009 4:08 pm

LAVANDA

Ova mediteranska biljka godinama se koristila kao lijek, ali i kao začin. Njena eterična ulja najčešće su bila upotrebljavana u kozmetičkoj industriji, dok je u kuhanju najčešće upotrebljavaju Francuzi. Jelima će dati cvjetni, slatkasti i elegantan, blagi okus. Uglavnom se koristi njen sušeni cvijet, bogat esencijalnim uljima; ukoliko volite eksperimentirati, poslužite se i sušenim listićima. U toplim, mediteranskim podnebljima uspijeva u svakom vrtu, dok je u kontinentalnom području potrebno potražiti posebnu, kontinentalnu lavandu, koju možete posaditi u vrt, ali i u lončanicu. Potrebno joj je puno sunca i redovito zalijevanje.
Danas se najčešće koristi u pripremi raznih deserta – sladoled, semifreddo, mousse, žele, sokovi samo su neki od njih. Kao svježa biljka, predivnim blagim mirisom ispunit će vaš dom.

Začinsko bilje 23vdnjt

VLASAC

Višegodišnja je biljka koja se sastoji od lukovice i gustih, cjevastih listova plavozelene boje. Listovi su vrlo ukusni – svojim svojstvima i aromom podsjećaju na luk, ali im je okus vrlo blag. Od svibnja do srpnja vlasac daje ljubičastocrvenkaste loptaste cvjetove. Kao začin upotrebljavaju se samo listovi – svježe i sitno nasjeckane koristimo za začinjavanje namaza, salata, jaja, juha od povrća i gljiva, kao i mnogih drugih slanih jela. Efektan je za dekoraciju jela, a s obzirom da ne podnosi termičku obradu, dodajemo ga na kraju kuhanja. Karakterističan je za francusku i švedsku kuhinju. Bogat je vitaminima A i C, kao i željezom, a ima blagotvorne učinke na poboljšanje cirkulacije i za rješavanje problema nadutosti.

Začinsko bilje Vlasac

BOSILJAK

Vjerojatno niste znali da naziv bosiljak potječe od grčke riječi „basileus“, što znači kralj. Zasluženo, bosiljak zauzima mjesto kralja među začinskim biljem – i najjednostavnije jelo u koje dodamo malo svježih listića bosiljka poprimit će kraljevski okus. Najčešće se koristi u talijanskoj kuhinji – kombinacija rajčice i bosiljka smatra se jednim od njenih značajnijih simbola. Lako ga je uzgajati u domu, gdje ga možete smjestiti i na najsunčaniju poziciju – obožava sunce, pod uvjetom da ga redovito zalijevate. Postoji nekoliko vrsta – zeleni, grimizni, limunski bosiljak, odnosno paprene i slatkaste arome. Koristi se najviše u mediteranskoj kuhinji, ali odlično će oplemeniti i neka azijska jela. Dobar je za tjesteninu, ribu, juhe te jela od jaja i gljiva.

Začinsko bilje Ocinium_basilicum__small_
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 61
Registration date : 22.09.2007

Začinsko bilje Empty
PostajNaslov: Re: Začinsko bilje   Začinsko bilje Icon_minitimečet vel 05, 2009 5:03 pm

recite mi kako da uzgojim vegetu u stanu?
zubi
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 61
Registration date : 22.09.2007

Začinsko bilje Empty
PostajNaslov: Re: Začinsko bilje   Začinsko bilje Icon_minitimečet vel 05, 2009 5:04 pm

bilo bi dobro staviti sličice ispod svakog začinskog bilja miga
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Začinsko bilje Empty
PostajNaslov: Re: Začinsko bilje   Začinsko bilje Icon_minitimečet vel 05, 2009 5:05 pm

Misečina je napisao/la:
recite mi kako da uzgojim vegetu u stanu?
zubi
Uzgoji frajera koji kuha i nauci ga da u sve stavi - jednu zlicu vegete cerek

_________________
Respect
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 61
Registration date : 22.09.2007

Začinsko bilje Empty
PostajNaslov: Re: Začinsko bilje   Začinsko bilje Icon_minitimečet vel 05, 2009 5:08 pm

uzgojila sam jednog takvog zubi
sad još samo vegetu pa sam na konju cerek
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Začinsko bilje Empty
PostajNaslov: Re: Začinsko bilje   Začinsko bilje Icon_minitimečet vel 05, 2009 5:38 pm

E, sad nek on vegetu iznalazi miga

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Gringo
Višestanični organizam
Gringo


Male
Leo Snake
Broj postova : 37
Age : 46
Location : Đakovo
Registration date : 21.03.2008

Začinsko bilje Empty
PostajNaslov: Re: Začinsko bilje   Začinsko bilje Icon_minitimeuto vel 10, 2009 11:52 am

ta se biljka zove ljupčac, a narod je zove vegeta budući da ima miris sličan vegeti.
ja svoje nagovaram da izbace vegetu iz upotrebe budući da se priprema od gmo povrća uz dodatke kojekakvih kemija

što se tiče uzgoja "vegete u stanu"...ne znam hoće li ti to uspjeti...
kod mene u vrtu je visoka preko 3 metra...pa eto, probaj, možda uspije
voah
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Začinsko bilje Empty
PostajNaslov: Re: Začinsko bilje   Začinsko bilje Icon_minitimeuto vel 10, 2009 12:16 pm

Mali offtopic - saznala sam da se u vegetu stavljaju pojačivači okusa koji ne samo da su štetni po zdravlje, nego izazivaju apetit pa je čovjek stalno gladan i to vodi izravno u pretilost. Na to me upozorio rođak liječnik. no Ja već dugo radim svoju "vegetu" od mljevenog i usoljenog povrća s placa.
[Vrh] Go down
Nefertiti
Moderator
Nefertiti


Female
Pisces Pig
Broj postova : 3651
Age : 53
Registration date : 15.10.2007

Začinsko bilje Empty
PostajNaslov: Re: Začinsko bilje   Začinsko bilje Icon_minitimeuto vel 10, 2009 2:52 pm

Svjetloisjena je napisao/la:
Mali offtopic - saznala sam da se u vegetu stavljaju pojačivači okusa koji ne samo da su štetni po zdravlje, nego izazivaju apetit pa je čovjek stalno gladan i to vodi izravno u pretilost. Na to me upozorio rođak liječnik. no Ja već dugo radim svoju "vegetu" od mljevenog i usoljenog povrća s placa.

Moja majka radi tu vegetu, ajme kako je dobra... klopa
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 61
Registration date : 22.09.2007

Začinsko bilje Empty
PostajNaslov: Re: Začinsko bilje   Začinsko bilje Icon_minitimeuto vel 10, 2009 2:56 pm

ajde dajte recept za domaću vegetu. ja ne mogu zamisliti kuhanje bez nje. Gringo, ja sam se u stvari zezala i nisam imala pojma da takva biljka postoji. hvala ti :)
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Začinsko bilje Empty
PostajNaslov: Re: Začinsko bilje   Začinsko bilje Icon_minitimeuto vel 10, 2009 3:10 pm

Uzmeš peršinov korijen s lišćem, mrkvu i crveni luk, recimo od svakoga pola kile, iako ja uzmem malo više jer se težina gubi u čisćenju povrća. To sameljem na stroj za mljevenje mesa ili u multipraktiku, pomiješam i onda selim žlicom u drugu posudu - 4-5 žlica mase, 1 žlica soli. Kad sve prebrojim, pomiješam još jednom i odmah stavim u oprane staklenke. Od ove mase ispadnu dvije staklenke za kisele krastavce i još obično nadopunim onu od prije. Ne smije dugo stajati u posudi kad se napravi jer potamni i ispusti vodu, ta voda se ravnomjerno također stavi u staklenke. Zatvori se običnim poklopcem i ne prokuhava jer je sol konzervans. Treba se naviknuti kod kuhanja jer je dosta slano, pa se onda manje soli kad nešto spremaš. Može se fino popržiti na ulju prije nego što na to staviš povrće, dodajem to u juhe i gotovo sva slana jela koja kuham. klopa
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 61
Registration date : 22.09.2007

Začinsko bilje Empty
PostajNaslov: Re: Začinsko bilje   Začinsko bilje Icon_minitimeuto vel 10, 2009 3:14 pm

nije neka filozofija. koliko stavljaš recimo u juhu? ja inače vegete stavim jednu malu žlicu isto toliko i soli.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Začinsko bilje Empty
PostajNaslov: Re: Začinsko bilje   Začinsko bilje Icon_minitimeuto vel 10, 2009 4:41 pm

Pa ovisi koliko juhe kuhaš. Ako litru i pol, onda to odgovara :)
[Vrh] Go down
Nefertiti
Moderator
Nefertiti


Female
Pisces Pig
Broj postova : 3651
Age : 53
Registration date : 15.10.2007

Začinsko bilje Empty
PostajNaslov: Re: Začinsko bilje   Začinsko bilje Icon_minitimečet kol 26, 2010 9:56 pm

Da malo ovo probudim...
Dakle, bez problema sam uzgojila bosiljak drugu godinu za redom... a pokušala sam, nažalost bezuspješno, uzgojiti metvicu i lavandu, i sad imam timjan koji mi je onako čudnjikav.... a koš bih probala uzgojiti origano i vlasac, ali en da kupim ogotove biljke udućanu nego iz sjemena...pa me interesira tko što od začina doma uzgaja...kako je krenuo...što treba paziti i tako.... study
[Vrh] Go down
Sponsored content





Začinsko bilje Empty
PostajNaslov: Re: Začinsko bilje   Začinsko bilje Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Začinsko bilje
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Sobno bilje
» Vrtno bilje

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  CE-4 prošireno :: Herbal-
Forum(o)Bir: