Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Empatija

Go down 
+4
Blizzard
gloria_g
Svjetloisjena
Alpha
8 posters
Autor/icaPoruka
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Empatija Empty
PostajNaslov: Empatija   Empatija Icon_minitimečet vel 12, 2009 4:49 pm

Razina empatije koju ljudi pokazuju zapisana je u genima i okolina ima vrlo malo veze s tim, tvrde znanstvenici koji su za sada svoju teoriju uspjeli dokazati na miševima.

Dobri samaritanci se rađaju, a ne odgajaju, tvrde znanstvenici iz SAD-a koji su izgleda pronašli gen za empatiju.

Znanstvenici vjeruju da je sposobnost razumijevanja i suosjećanja s drugima barem dijelom nasljedna i ''ugrađena''' u naša tijela rođenjem.

Dok odgoj i okolina mogu modificirati naše ponašanje, znanstvenici vjeruju da u ekstremnim slučajevima gen ili njegov nedostatak mogu odigrati ključnu ulogu, recimo u stanjima poput autizma gdje mogućnost empatije ne postoji.

Studija provedena na sveučilištima u Wisconsinu i Oregonu pokazuje da prijateljski i darežljivi individualci imaju spomenuti gen.

U studiji su uspoređena empatična ponašanja genski različitih miševa. Kao i ljudi, miševi mogu automatski osjetiti i reagirati na pozitivne i negativne emocije, kao što su uzbuđenje, strah ili ljutnja.

Razumijevanje empatije kod miševa može dovesti do važnih otkrića kada se radi o pomanjkanju socijalne interakcije kod različitih psiholoških poremećaja, kao što su autizam, shizofrenija, depresija i ovisnost.

Znanstvenici su otkrili da miševi s velikim brojem društvenih veza pokazuju empatiju, dok oni introvertni ne reagiraju na tuđe osjećaje.

''Miševi su sposobni za složeniju vrstu empatije nego što smo vjerovali da je moguće'', kaže profesor Garet Lahvis, koautor studije.

''Vjerujemo da geni utječu na mogućnost empatije, što je proširilo prostor za istraživanje autizma i drugih psihičkih poremećaja.''

Izvor: Net.hr


I tako...koliko empatija vlada vasim zivotima? Koliko nailazite na nju od strane drugih? Koliko je zastupljena u danasnjem drustvu uopce...
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Empatija Empty
PostajNaslov: Re: Empatija   Empatija Icon_minitimečet vel 12, 2009 5:09 pm

Očito je slabo zastupljena, recimo da nije u modi što je katastrofa, ali je tako. A ovo gore je pomalo bez veze. Postoji mogućnost, ako vjerujemo da je teorija evolucije točna, da su ljudi s višom razinom empatije lakše preživljavali iz praktičnog razloga - socijalna smo bića i ako smo u stanju suosjećati s nekim, onda je veća šansa da ćemo mu i pomoći pa su tako zajednice s više empatije lakše preživljavale. Ipak mislim da je nešto što je urođeno samo podloga za ono što se stječe nakon rođenja odgojem i iskustvima. Dakle, taj fizički razlog može utjecati samo na ekstremne slučajeve kad empatije ima premalo ili je naizgled nema kod nekoga, ili je ima previše pa je preemocionalna osoba također na neki način onesposobljena za normalan život. Ponavljam, to su ekstremi.

Općenito mi smeta kad se o ovakvim stvarima koje se protežu kroz čovjekovo emocionalno i duhovno biće pokušava govoriti kao da je u pitanju nešto sasvim materijalno. Nedavno me raspalilo kad je jedan autor svekoliku ljudsku duhovnost pokušao svesti na centar za religioznost u mozgu pa sam na blogu napisala dugačak članak na tu temu, ako se nekome da čitati - OVDJE
[Vrh] Go down
gloria_g
Čovjek
gloria_g


Female
Leo Tiger
Broj postova : 4131
Age : 49
Location : Zagreb
Registration date : 16.11.2007

Empatija Empty
PostajNaslov: Re: Empatija   Empatija Icon_minitimečet vel 12, 2009 5:33 pm

upravo pročitala taj članak, i mislim si....
jel mi se samo čini? al u zadnje vrijeme stalno naletavam na znanstvena istraživanja u ljudi o koječemu, i svaki njihov kranji zaključak je da je istraživana tema genetska.
odnosno, sada ispada da je apsolutno sve kod ljudi uvjetovano genetikom. pitam se dali je to fakat tako?
znam da geni igraju ogromnu ulogu u našoj konstituciji, ali dali stvarno toliku??
scratch
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Empatija Empty
PostajNaslov: Re: Empatija   Empatija Icon_minitimepet vel 13, 2009 3:51 pm

Ako je tako kako si oni tumace onda su odgovorena vjecna pitanja o Bogu (i svemu sto tu spada) i Smslu. Boga nema, a Smisao je hedonizam... Divotica...
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Empatija Empty
PostajNaslov: Re: Empatija   Empatija Icon_minitimečet svi 28, 2009 9:53 pm

Moguće je da je sve zapravo u genima, da su naše misli produkt izmjene informacije između molekula i slično... Ne volim takvu teoriju, ali ju smatram mogućom. Istraživanje na tom području ne može škoditi, možda otkrimo da zbilja jest tako, a možda otkrimo još bolju povezanost sa duhovnim svijetom.

Ne znam koliko geni imaju utjecaj na empatiju i postoji li gen za određeno ljudsko svojstvo (ne vjerujem u to), ali znam da se empatija može jako razviti tijekom života. Ako nema tog određenog gena kod pojedinca, bi li se onda mogla razviti? Znanstvena pretpostavka je, ako doista postoji gen za empatiju, tada postoji mogućnost da taj pojedinac koji nema taj gen niti neće moći razviti empatiju. Ja ne mislim tako niti vjerujem u takvo nešto, vjerujem u učenje koje je dostupno svima o kakvom god biću da je riječ. Pas možda neće shvatiti veličinu svemira, ali možda bolje zna neke jednostavnije stvari od nas, a samim time mu spoznaja o veličini svemira jest nadohvat znanja, samo ga spriječava razvijenost uma ili nešto takvo. Tako gledam na proces učenja i život, ne preko gena. Dakle teoretski vjerujem da nam je sveopće Božje znanje nadohvat ruke, samo nemamo dovoljno razvijen um da neke stvari shvatimo. Teško da možemo shvatiti da vrijeme nije linearno ako živimo unutar takvog vremena gdje sve ima početak i kraj, što se materijalnog tiče.
[Vrh] Go down
vladimir je idiot
Dinosaur
vladimir je idiot


Female
Taurus Dog
Broj postova : 417
Age : 53
Location : Trocadero,Paris
Registration date : 25.05.2009

Empatija Empty
PostajNaslov: Re: Empatija   Empatija Icon_minitimesub lip 13, 2009 9:10 am

Jednom sam negde procitao:da Bog postoji,da li bi itko verovao u njega?
licno misljenje a donekle i iskustvom.......Geni nikako ne uticu na empatiju(citaj osecanja,dobrotu itd) dok odgoj od malih nogu itekako...
Geni mogu uticati i to 100% na recimo neke poroke ili bolje receno hereditoarne(nasledne)bolesti
a gen za ljudsko svojstvo postoji itekako i to je onaj koji nas cini najteligentnijom zivotinjom na planeti....
A o empatiji mozemo unadogled i po meni empatija je pitanje duha ali nije nasledno
ili se takvi rodimo ili ne jer ne dolazi samo po sebi i taj blazeni osecaj zvan empatija je jedan od najlepsih ljudskih osecaja ali i jedan od najtezih,cak mozda i najtezi od svih ali treba ga dobro razumeti i kontrolirati(mada se osecaji ne kontrolisu u vecini)i nikako ne pomesati sa zaloscu,pasijom....recimo:prodjete pored nekog petshopa i u vitrini vidite male kuce i mace na usvajanje pa se srce stegne i usvojite jedno ili dvoje...ali jeste kada vidite gorile u kavezu ili jos bolje geparde u 200kvadratnih metara cime im je oduzeta brzina,to sto ih cini tako velicanstvenim...
preporucujem film "the instinct"(glavna uloga je glumac koji je igrao hanibala) u kojemu se oseti empatija..
Obicno sam sklon nauci ali ljudi koji istrazuju ljudska osecanja i definisu ga po ovome ili onome je kretenizam i svrstacu ih u neke tkv parapsihologe,ljudi koji imaju odgovor za sve a za sebe nikako....
Neki su cak i nobelovu nagradu dobili mada njihov rad nije bas nesto(ono sto svako ljudsko bice zna)doprineo ljudskom bicu dok recimo za matematiku ne postoji nobelova nagrada....a zasto?
zato sto je madam nobel prevarila gospodina nobela sa jednim matematicarem(istinito)...toliko o naslednim genima empatije i glupim istrazivanjem o njoj
ili je covek ima ili nema
ali to je samo moje misljenje
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Empatija Empty
PostajNaslov: Re: Empatija   Empatija Icon_minitimepon ruj 26, 2011 2:04 pm

Trazila sam da li postoji odredjena tema pa sam naletjela na ovu...

Zanimljivo kako su empatiju pronasli i kod zivotinja sto se kosi sa stavom vecine ljudi kako zivotinje nemaju takve osobine.
[Vrh] Go down
orca
PraGlodavac
orca


Male
Libra Dragon
Broj postova : 592
Age : 35
Location : Under the Guillotine
Registration date : 17.08.2011

Empatija Empty
PostajNaslov: Re: Empatija   Empatija Icon_minitimepon ruj 26, 2011 2:24 pm

Vis Alpha bas kad spominjes empatiju kod zivotinja.. nemrem se nikak sjetit di je ono bilo kada je majka medvjedica ako se ne varam ubila vlastito mladunce da ju ne doceka ono sto i ostale zivotinje u tom nekom laboratoriju ili sta je vec bilo...

EDIT: 24
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Empatija Empty
PostajNaslov: Re: Empatija   Empatija Icon_minitimepon ruj 26, 2011 3:06 pm

To mi je bilo promaklo conf1 ...ali ima jako puno primjera gdje se vidi empatija kod zivotinja samo sto to ljudi tumace nagonom i sl. Valjda je pojam 'empatija', 'ljubav' i sl. rezervirano samo za vrstu koja planski muci i ubija kako vlastiti rod tako i zivotinjski...
[Vrh] Go down
Lyra
Majmun
Lyra


Female
Leo Snake
Broj postova : 1398
Age : 46
Registration date : 09.06.2011

Empatija Empty
PostajNaslov: Re: Empatija   Empatija Icon_minitimepon ruj 26, 2011 3:28 pm

Jadni miševi ...

Nego, zar ne postoji ista tema...znam da smo negdje puno raspravljali o empatiji.

Ne bih miješala empatiju sa instiktima. Mislim, ne znam zašto se empatija ne bi mogla nasijediti. S druge strane, ako se dijete rodi senzibilno, a roditelji nisu, odgoj i okolina mu mogu usaditi nekakve mehanizme, pa to dijete/čovjek jednostavno zablokira protok te energije.
E sad, znam da i zlostavljana dijeca jako razviju senzibilnost, da bi se nekako zaštitila od zlostavljača... pa recimo u djeliću sekunde procjene kakvog je raspoloženja osoba od koje strahuju...tako da, kada je preživljavanje u pitanju, tko zna što smo sve u stanju razviti.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Empatija Empty
PostajNaslov: Re: Empatija   Empatija Icon_minitimepon ruj 26, 2011 3:31 pm

Znamo imati vise slicnih tema ali na razlicitim PDF-ovima sto zapravo govori iz kojeg kuta promatramo problem :)
[Vrh] Go down
Einar
Majmun
Einar


Male
Capricorn Broj postova : 1241
Location : Daleko od zdravog razuma...
Registration date : 27.04.2010

Empatija Empty
PostajNaslov: Re: Empatija   Empatija Icon_minitimesub lis 15, 2011 9:54 pm

ne valja generalizirat ljude. ako postoje nacistički znanstvenici koji planski muče druge ljude, djecu, fetuse blizanaca i sl. onda nisu svi ljudi nacistički znanstvenici koji muče bla bla bla.
ako su neki ljudi sociopati, nisu onda svi. zašto onda to istraživanje toliko generalizira?
nisu napisali kolika je ta reprezentativna skupina ljudi. to me najviše muči. ma da ih je 10, 100 ili pak 1000 to nije dosta niti je u redu.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Empatija Empty
PostajNaslov: Re: Empatija   Empatija Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Empatija
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Empatija

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Psihologija-
Forum(o)Bir: