Početna stranicaPortalPretraľnikRegistracijaLogin

Dvodimenzionalno

Go down 
Autor/icaPoruka
Shadowh86
Višestanični organizam
Shadowh86

Male
Scorpio Tiger
Broj postova : 44
Registration date : 31.01.2009

Dvodimenzionalno Empty
PostajNaslov: Dvodimenzionalno   Dvodimenzionalno Icon_minitimepon vel 16, 2009 1:01 pm

Jeste li ikada primjetili da bez obzira sto zivimo u 3D svijetu mi vidimo samo 2D?

Razmislite
mi znamo kako izgleda neka sipka sa svih strana kad ju okrenemo
Ali ju nemozemo vidjeti sa svih strana bez okretanja i vidimo samo onu "prednju" stranu tj stranu koja je okrenuta prema nama

kako ju god okrenete vidjet cete tako
Sta god da napravite tako cete vidjeti

Nas mozak obradjuje slike u 3D ali nase oci vide 2D
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana

Female
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Registration date : 22.09.2007

Dvodimenzionalno Empty
PostajNaslov: Re: Dvodimenzionalno   Dvodimenzionalno Icon_minitimepon vel 16, 2009 1:10 pm

priroda nam je dala dva oka da bi mogli viditi 3D. ljudi bez jednog oka imaju problema sa određivanjem udaljenosti. naravno da ne možemo viditi i ono šta se nalazi na onoj strani šipke koja nije okrenuta prema nama. iskustvo nas je naučilo da bi i s te druge strane šipka mogla biti obla ali ponekad se možemo i iznenaditi. mozak pretpostavlja a to nekad može biti i zajeb.
[Vrh] Go down
Nefertiti
Moderator
Nefertiti

Female
Pisces Pig
Broj postova : 3651
Registration date : 15.10.2007

Dvodimenzionalno Empty
PostajNaslov: Re: Dvodimenzionalno   Dvodimenzionalno Icon_minitimepon vel 16, 2009 1:55 pm

Ne vidimo iza nekog predmeta zbog prirode svjetlosnih zraka...te ponašanja istih u našoj atmosferi....
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena

Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Registration date : 15.09.2007

Dvodimenzionalno Empty
PostajNaslov: Re: Dvodimenzionalno   Dvodimenzionalno Icon_minitimepon vel 16, 2009 6:21 pm

Da, zanimljivo je kako tih nekoliko cm razmaka između očiju doprinosi sasvim drugačijem pogledu na svijet nego što bi bio da toga nema.
[Vrh] Go down
Shadowh86
Višestanični organizam
Shadowh86

Male
Scorpio Tiger

Dvodimenzionalno Empty
PostajNaslov: Re: Dvodimenzionalno   Dvodimenzionalno Icon_minitimeuto vel 17, 2009 6:25 pm

ja negovorim o tome

Izgubili ste bit odgovora

Oci nam gledaju 2D a mozak to preradjuje u 3D

sipka je bila samo primjer
kad si pogedate ruku probajte iskljuciti mozak (ako mozete) i vidjet cete ju 2D kao i pozadinu
Kao da je spojena sa pozadinom

zanimljivo je to kod mozga

koliko je samo godina evolucije trebalo da mozak pocne obradjivat slike 3D
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena

Female
Aquarius Dragon

Dvodimenzionalno Empty
PostajNaslov: Re: Dvodimenzionalno   Dvodimenzionalno Icon_minitimeuto vel 17, 2009 7:12 pm

Mozak ne može bez dva oka i razmaka među njima obraditi informacije tako da ih doživimo kao 3D. Ta mala razlika u kutu gledanja to omogućava, i ne vidim da sam izgubila bit odgovora. A nevjerojatno moćnom "stroju" koji nosimo u glavi divim se i iz brojnih drugih razloga. :)

Btw, mogu se potruditi da "vidim 2D" i kad gledam s oba oka. Jednako kao što s jednim mogu vidjeti 3D zbog iskustva s percepcijom stvarnosti. :)
[Vrh] Go down
Shadowh86
Višestanični organizam
Shadowh86

Male
Scorpio Tiger

Dvodimenzionalno Empty
PostajNaslov: Re: Dvodimenzionalno   Dvodimenzionalno Icon_minitimeuto vel 17, 2009 9:07 pm

3D je lako

Probaj zamisliti 4D

ja pokusavam vec 3 mjeseca
[Vrh] Go down
userNejm
Pračovjek
userNejm

Male
Leo Rooster
Broj postova : 3398
Registration date : 01.10.2007

Dvodimenzionalno Empty
PostajNaslov: Re: Dvodimenzionalno   Dvodimenzionalno Icon_minitimeuto vel 17, 2009 9:22 pm

Shadowh86 je napisao/la:

sipka je bila samo primjer
kad si pogedate ruku probajte iskljuciti mozak (ako mozete) i vidjet cete ju 2D kao i pozadinu
Kao da je spojena sa pozadinom
tu sliku možeš dobiti i ako zatvoriš jedno oko. nema dubine - sve je kao slika.

a što se tiče primanja 3d slike, a gledanja 2d slike ja bih prije rekao da je obrnuto jer - oba naša oka primaju po jednu 2d sliku od kojih mozak stvara iluziju (ili što već) dubine.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha

Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Registration date : 30.09.2007

Dvodimenzionalno Empty
PostajNaslov: Re: Dvodimenzionalno   Dvodimenzionalno Icon_minitimesri vel 18, 2009 1:30 pm

Shadowh86 to i govori...da je prikaz 2D, a ostalo odradi mozak...

@Shadowh86...forumas Qwertzuiop je radio neke visedimenzionalne prikaze...evo imas na OVOJ temi pa mozes prolistati ako zelis :)

Superprašina
Galileo Galilei

Male
Pisces Rat
Broj postova : 11032
Registration date : 26.12.2007

Dvodimenzionalno Empty
PostajNaslov: Re: Dvodimenzionalno   Dvodimenzionalno Icon_minitimeuto vel 24, 2009 11:51 pm

osjetim svako malo četvrtu dimenziju
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088

Dvodimenzionalno Empty
PostajNaslov: Re: Dvodimenzionalno   Dvodimenzionalno Icon_minitimesri vel 25, 2009 3:56 am

Shadowh86 je napisao/la:

Oci nam gledaju 2D a mozak to preradjuje u 3D

Ako imamo 2 zdrava oka, tada ono što mozak preradi nije 2D niti 3D, nešto između je, ali je puno bliže 2D nego 3D. To doista nije misterija, ali ljudi ne razmišljaju o tome da ne vide 3D, već je tu intuicija i iskustvo. Mala djeca nemaju osjećaj za udaljenost, visinu i sve to baš zato jer nemaju razvijenu intuiciju niti iskustvo.

Zamišljaš 4D? Moj prijedlog ti je da ne pokušavaš jer ne možeš, samo da ti uštedim trud. Pričati o 4D prostoru je isto kao kada čovjek koji nikad more nije vidio priča kako je ploviti morem.
[Vrh] Go down
Galileo Galilei
Superprašina
Galileo Galilei

Male
Pisces Rat
Broj postova : 11032
Registration date : 26.12.2007

Dvodimenzionalno Empty
PostajNaslov: Re: Dvodimenzionalno   Dvodimenzionalno Icon_minitimesri vel 25, 2009 11:07 pm

Mislim da nije tako. Što bi to bilo 4D. Kad bi to definirao, možda bi se približili u stavovima
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian
zvezda

Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3244
Registration date : 23.09.2007

Dvodimenzionalno Empty
PostajNaslov: Re: Dvodimenzionalno   Dvodimenzionalno Icon_minitimepet vel 27, 2009 2:30 am

Činjenica je da smo navikli da prostor oko sebe promatramo kao 3D okruženje, iako je sve što zapravo vidimo 2D, jer ako bismo uspeli da zamrznemo kadar kao na fotografiji, sve je dvodimenzionalno... No, sve oko nas je u stalnom pokretu i to mnogo više nego što i slutimo... Sve ono što nam izgleda statično zapravo se neprestano kreće, samo mi nismo navikli da to opažamo, ali kada jednom vidimo, videćemo uvek... Što se tiče razlike između onoga što vidi svako oko pojedinačno, i tu se mogu uočiti neke zanimljive stvari, a trik bi trebao da bude upravo u tom prostoru između 2 različite slike koje dobijamo od svakog oka... *

Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena

Female
Aquarius Dragon

Dvodimenzionalno Empty
PostajNaslov: Re: Dvodimenzionalno   Dvodimenzionalno Icon_minitimepet vel 27, 2009 2:45 am

Pa to je ta fora s razmakom među očima koju sam spominjala prije, taj mehanizam je poznat, no u svakom slučaju se radi o mehanizmu projekcije koji je s kopčan i s iskustvom. Zanimljivo je kako su ljudi postepeno dolazili do perspektive kroz recimo povijest slikarstva. U srednjem vijeku umjetnost je jako nazadovala i slike su bile rađene tako da se dubina nije percipirala nego su se mogle doživljavati jedino dvodimenzionalno, uz racionalno iskustvo da postoji i treća dimenzija. Postoji jedna slika s kraja tog razdoblja gdje se vidi djelomični pokušaj hvatanja ubine slike od strane umjetnika, ali nema šanse da se sad sjetim koja je, iako je poznata zbog toga. Kasnije to više nije predstavljhalo problem, a imamo recimo one fantastične 3D slike koje su u zasebnom topicu na kojima dvodimenzionalni prikazi doslovno iskaču iz podloge kad ih se gleda s određene strane pod određenim kutom.
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian
zvezda

Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3244
Registration date : 23.09.2007

Dvodimenzionalno Empty
PostajNaslov: Re: Dvodimenzionalno   Dvodimenzionalno Icon_minitimepet vel 27, 2009 3:02 am

Da, te slike su super... i koriste baš taj mehanizam, sasvim sam bila zaboravila na njih... *

Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena

Female
Aquarius Dragon

Dvodimenzionalno Empty
PostajNaslov: Re: Dvodimenzionalno   Dvodimenzionalno Icon_minitimepet vel 27, 2009 3:05 am

Evo ih OVDJE, prekrasne su neke lovely
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake

Dvodimenzionalno Empty
PostajNaslov: Re: Dvodimenzionalno   Dvodimenzionalno Icon_minitimepet ruj 25, 2009 3:39 am

Ova tema mi se ne čini za filozofiju... Niti za išta drugo... Što s njom?
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha

Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Registration date : 30.09.2007

Dvodimenzionalno Empty
PostajNaslov: Re: Dvodimenzionalno   Dvodimenzionalno Icon_minitimepet ruj 25, 2009 12:45 pm

Stavi na Znanost.

Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake

Dvodimenzionalno Empty
PostajNaslov: Re: Dvodimenzionalno   Dvodimenzionalno Icon_minitimepet ruj 25, 2009 12:51 pm

Premještam... :)
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6014
Registration date : 05.09.2009

Dvodimenzionalno Empty
PostajNaslov: Re: Dvodimenzionalno   Dvodimenzionalno Icon_minitimepet ruj 25, 2009 4:12 pm

Mislim da najvecu ulogu u prepoznavanju 3D objekata u 3D prostoru ima fokus... Nase oko se fokusira na odredeni predmet koji upravo promatramo i sve osim tog predmeta je u drugom planu. Kada bi mogli cjelokupnu sliku koju vidimo, vidjeti bez fokusiranja na odredeni predmet, onda bi sve bilo 2D. Valjda :P

Ali da se puno raspravljati o 2D-3D stvarcicama. Ako uzmete fotografiju, njen sadrzaj je u tri dimenzije, makar nemozemo vidjeti predmet koji je na fotografiji od iza, niti sa strane, nas mozak tu sliku prikazuje kao 3D. A i mozak se da vrlo lako prevariti. Evo i primjera:

Dvodimenzionalno 2rwuj3a

Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake

Dvodimenzionalno Empty
PostajNaslov: Re: Dvodimenzionalno   Dvodimenzionalno Icon_minitimesri stu 04, 2009 8:28 pm

Tonbo je napisao/la:
Mislim da nije tako. Što bi to bilo 4D. Kad bi to definirao, možda bi se približili u stavovima

Može se definirati, ovisno o domeni razmišljanja. Mislim da je ova tema prostorna karaktera, pa bismo 4D mogli definirati prostorno.

4D prostor je prostor koji je definiran sa 4 jedinična vektora, s tim da je skalarni umnožak svakog od njih jednak nuli, to jest svi su međusobno okomiti. U našem 3D prostoru najbolji primjer je kocka, to jest njen kut. Iz tog kuta izlaze 3 osnovna smjera bridova, a ti smjerovi su naši jedinični vektori u 3D prostoru. Kod 4D kocke, iz kuta bi izlazila 4 takva osnovna pravca pružanja, imali bismo 4 vektora.

Kako kod 3D imamo visinu, širinu i dubinu, kod 4D se uvodi pojam hiperdubine. To je, intuitivno rečeno, kao dubina unutar naše 3D dubine.

Kada mi promatramo kostur kocke koji je pred nama, tada nam ona dalja stranica djeluje manja od ove koja nam je bliža. To je primjer dubine. E, kad imamo hiperdubinu, tada se cijela stvar deformira u još jednu dubinu, gdje nam je opet ono dalje = manje, a ono bliže = veće. Kako je nama nemoguće realno zamisliti 4D prostor, tako mi iskustveno možemo zamisliti i zamišljamo samo 3D prostor, a 4D se može zamisliti samo kao projekcija na naš 3D. I onda se taj 3D projicira na ravninu i eto ti slike matematički izračunatog i urađenog 4D predmeta. Ali sve je to van našeg intuitivnog shvaćanja.

No 4D se u današnjoj publicističkoj literaturi definira kao potprostor unutar našeg prostora, kao paralelan svijet našemu, gdje bi bile izražene neke druge stvar koje nisu izražene kod nas, kao oblik duše itd.
[Vrh] Go down
Sponsored content

Dvodimenzionalno Empty
PostajNaslov: Re: Dvodimenzionalno   Dvodimenzionalno Icon_minitime

[Vrh] Go down

Dvodimenzionalno
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.