Početna stranicaPortalPretraľnikRegistracijaLogin

Share

nasilje djece nad roditeljima

Go down 
Autor/icaPoruka
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana

Female
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Registration date : 22.09.2007

nasilje djece nad roditeljima Empty
PostajNaslov: nasilje djece nad roditeljima   nasilje djece nad roditeljima Icon_minitimepon oľu 16, 2009 9:46 am

Gaduro, zašuti, glupačo! Ful si glupa! Razbit ću ti njušku, razbit ću te! Kretenko, blesava si ko ponoć, crkni! - samo je dio bogatog repertoara kojim je prije koju godinu vidljivo alkoholizirana maloljetnica vrijeđala svoju preplašenu majku ispred jedne riječke srednje škole.

Taj primjer jedan je u nizu rastuće pojave koja je u našem društvu, sve dosad, ostala jednim od posljednjih obiteljskih tabua - nasilja djece, i to maloljetne, posebno adolescenata, nad svojim roditeljima

...Točnije, 122 maloljetna sina i 58 kćeri počinilo je neki od prekršaja iz članka 4. Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji, poput verbalnog ili fizičkog nasrtaja na roditelje, pokušaja uništavanja imovine i slično. Tjelesne ozljede, dakle (ne)djelo iz Kaznenog zakona, svojim je roditeljima nanijelo 14 maloljetnih sinova i šest kćeri.

...Iskustva iz svijeta pokazuju da je najveći broj maloljetnih zlostavljača u dobi od 12 do 14 godina, a da roditelji žrtve u prosjeku imaju 44 godine. Najčešće su žrtve pomajke i samohrane majke, a očevi najčešće oni koji imaju zdravstvenih ili tjelesnih problema. Slučaj s početka teksta jedan je od oblika psihološkog nasilja nad roditeljima, koji su brojni, a često puta ustrašeni, posramljeni roditelji ne usude ih se priznati ni sebi, a kamoli stručnim službama. U današnje vrijeme posebno je čest oblik ekonomskog, odnosno materijalnog iskorištavanja i ucjenjivanja, pa se roditelji nerijetko moraju zaduživati kako bi ispunili želje obijesne djece.

- Često smo svjedoci kako u šoping centrima djeca prave scene da im se kupi neki skupi komad odjeće, onaj s markicom, koji je in - navodi dr. Zloković.

„Umne igre“, kojima se roditelje pokušava napraviti ludima, ismijavanje pred prijateljima, prijetvornost i lažna empatija, odbijanje da kažu gdje i s kim izlaze, do ponižavanja, pljuvanja, fizičkog maltretiranja i ozljeđivanja, širok je dijapazon iživljavanja djece nad roditeljima.

više ovdje

jeste li ikad bili svjedoci ovakvom nasilju i šta mislite šta je glavni uzrok ovakvom ponašanju djece prema roditeljima?
[Vrh] Go down
switch
Višestanični organizam
switch

Male
Leo Horse
Broj postova : 75
Registration date : 26.01.2009

PostajNaslov: Re: nasilje djece nad roditeljima   nasilje djece nad roditeljima Icon_minitimepon oľu 16, 2009 12:13 pm

mislim da kad bi ja svojoj mami rekao nesto tako da bi si slobodno mogao sam iskopati grob kako bi me razbila
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha

Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: nasilje djece nad roditeljima   nasilje djece nad roditeljima Icon_minitimepon oľu 16, 2009 12:36 pm

Mislim da je razlog nedostatak postovanja...koji je pak proizasao iz toga da se djeci sve dopusta i da im se nije usadio nikakv strah prema nicemu...

Da sam u tim godinama tako sta napravila bilo bi ko sto je Switch rekao...i sad nije tu bitno sto si ti tada cesto veci i jaci od vlastitog roditelja nego sto imas respekt takav da ces doslovno dozvolit da ubije boga u tebi i neces ga udrarit nazad...prvo iz postovanja, drugo jer znas da si zapravo zasro motku svojim postupkom...e, ali danas mahom nije tako...

Moderator
Nefertiti

Female
Pisces Pig
Broj postova : 3651
Registration date : 15.10.2007

PostajNaslov: Re: nasilje djece nad roditeljima   nasilje djece nad roditeljima Icon_minitimepon oľu 16, 2009 4:22 pm

znam nekoliko scenarija.....i definitivno mislim da su roditelji tu krivi....po principu: kako si sijao tako ćeš požnjeti....nemam sad vremena raspisati se o tome sli budem....
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena

Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Registration date : 15.09.2007

PostajNaslov: Re: nasilje djece nad roditeljima   nasilje djece nad roditeljima Icon_minitimesub svi 02, 2009 9:34 pm

Sjećam se jednog slučaja za koji sam znala dok sam još bila klinka. U šesti razred sam išla u jednu zagrebačku školu, a stanovali smo te godine kod bake da sad sve ne pričam jer bi bilo predugo. Dvije djevojčice blizanke počele su se iz čista mira bez ikakvog povoda iživljavati na meni, gnjavile su me, gurale pod odmorom, vrijeđale, huškale druge na mene bez puno uspjeha jer naprosto nisam davala povoda za takvo nešto. Bio je to potpuno bezrazložan bullying jer ih nisam otprije poznavala niti su one poznavale mene. Kako sam imala taj problem, baka je upamtila cure i kasnije se raspitivala o njima kod njihove majke koja je radila u obližnjem kiosku. Već tijekom srednje škole postale su užasno divlje i tukle su svoju vlastitu majku lancem, na kraju su nekamo otišle. Sjećam se kako mi je bilo nezamislivo da dijete može podići ruku na roditelje. Zapravo mi je nezamislivo i danas, imam relativno pristojnu djecu, ali si ove nove generacije uistinu dopuštaju svašta što je nama prije bilo nezamislivo. Čak ni kućni odgoj ne može u potpunosti ukloniti utjecaj okoline pa se tako kriterfiji postepeno srozavaju i gube. Možda bi se ipak trebalo prisjetiti mudre četvrte Božje zapovijedi koja nalaže da poštujemo roditelje, ne da ih volimo, jer ponekad je to nažalost nemoguće, nego da ih poštujemo. Kad nema poštovanja u obitelji, nema ga ni u društvu pa to sve skupa vuče dolje. Pitam se kakva je daljnja sudbina te djece koja zlostavljaju roditelje, ne bih im bila u koži jer mislim da su od samog početka izgubili svaku šansu da budu sretni u životu.
[Vrh] Go down
Ymir
Žaba
Ymir

Male
Pisces Cat
Broj postova : 216
Registration date : 16.02.2014

PostajNaslov: Re: nasilje djece nad roditeljima   nasilje djece nad roditeljima Icon_minitimesub tra 05, 2014 1:43 pm

Baš je mudra ta božja zapovijed... A što ako te roditelji zlostavljaju...
[Vrh] Go down
Jedi Mind Tricks
Majmun
Jedi Mind Tricks

Male
Aquarius Monkey
Broj postova : 1448
Registration date : 10.08.2012

PostajNaslov: Re: nasilje djece nad roditeljima   nasilje djece nad roditeljima Icon_minitimesub tra 05, 2014 3:35 pm

Ymir je napisao/la:
Baš je mudra ta božja zapovijed... A što ako te roditelji zlostavljaju...
Jbg, onda bi bio isti kao i oni ako bi ti njih zlostavljao.
Bolje maknit se od njih na miran nacin, nego uzvracati istom mjerom.
[Vrh] Go down
Ymir
Žaba
Ymir

Male
Pisces Cat
Broj postova : 216
Registration date : 16.02.2014

PostajNaslov: Re: nasilje djece nad roditeljima   nasilje djece nad roditeljima Icon_minitimesub tra 05, 2014 6:41 pm

Krivo si me shvatio... Ako poštujemo oca i majku, a što ako nas zlostavljaju? I onda ih poštujemo?
[Vrh] Go down
Ascended
Višestanični organizam
Ascended

Female
Pisces Rat
Broj postova : 69
Registration date : 05.01.2014

PostajNaslov: Re: nasilje djece nad roditeljima   nasilje djece nad roditeljima Icon_minitimened tra 06, 2014 1:50 pm

Ne podržavam nasilje ni verbalno ni fizičko ali moram primijetiti da u zadnje vrijeme sve češće viđam i nasilje nad roditeljima i nad djecom. Naime svi od mojih prijatelja su ili zlostavljali ili su zlostavljani. Imala sam prijateljicu koja se 3 dana nije vraćala kući te bi se vratila sa "daj me pusti kujo" a imala sam i prijatelja kojih su roditelji mlatili do milog Boga iz jako glupih razloga (tipa kašnjenje od doslovno 2 minute). Nažalost sami ne možemo puno utjecati, jedino možemo biti korektniji prema svim živim bićima a pogotovo prema roditeljima/djecom. Znam iz osobnog iskustva da ti plavi telefoni niti policija ne pomažu jer sam osobno išla kada je otac tukao i mene i majku te su ga priveli i pustili doma s novčanom kaznom zbog koje nas je još više natukao. Jbg, rješenja ima - postrožiti kazne a roditelji bi mogli biti malo strožiji sa zabranama. Ja sam svoje lekcije bome naučila a sad ako je to pravo riješenje - dalo bi se o tome.
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6014
Registration date : 05.09.2009

PostajNaslov: Re: nasilje djece nad roditeljima   nasilje djece nad roditeljima Icon_minitimened tra 06, 2014 2:18 pm

Djeci se danas previše dopušta iz razloga što su djeca. Tu su i udruge koje doslovno brane roditeljima da djecu nauče pameti ako je to zaista potrebno. Protiv bilo kakvog nasilja u obitelji sam, ali ponekad je delikventa potrebno pošteno išamarati, a kad se to desi onda klinac podigne slušalicu i nazove neku udrugu jer ga roditelji zlostavljaju.

Odgoj sigurno nije jednostavna stvar i treba dosta toga raditi proračunato, no propusti se dešavaju i onda je potrebno reagirati naknadno, a kad dođe do stanja puberteta onda uglavnom nikakav razgovor ne može riješiti problem jer starci su stari, glupi, ništa ne kuže, pričaju gluposti i svojim "pametovanjima" samo dosađuju.

Tu roditelji postaju bespomoćni, jer ne ide milom a ne smije se silom, alternativa je da se djetetu pokuša objasniti i onda se nadati da je shvatio i da više neće raditi sranja. No svjedoci smo tome da ipak ne shvate svi i dalje rade ta ista sranja, kod djece sve je više vandalizma, opijanja, drogiranja, pljački, maltretiranja i ostalog.

Da se vratim na temu, roditelji ne smiju previše dopuštati svojoj djeci, klinac od susjeda ima 17 godina i tati se obraća sa konjino, majmune i sl. Stari u tome ne vidi ništa previše loše, vjerojatno misli da je izvan kuće to jedan sasvim kulturan i fin dečko, znači ovdje je definitivno stvar u odgoju jer se klinac ne bi tako ponašao da mu se to nije dozvoljavalo, ako se sjetim sebe sa 17 godina, ako bi starom rekao "Ej konino, daj mi dvajst kuna za pljuge", istog trena bi mogao očekivati minimalno jednu zidarsku.

Majmun
Jedi Mind Tricks

Male
Aquarius Monkey
Broj postova : 1448
Registration date : 10.08.2012

PostajNaslov: Re: nasilje djece nad roditeljima   nasilje djece nad roditeljima Icon_minitimened tra 06, 2014 2:27 pm

Istina , puno toga se dopusta djeci danas, tako je kod nas zadnjih mjeseci ovo tema koja se najcesce spominje:
http://www.24sata.hr/crna-kronika-news/uzas-na-kolovarama-petorica-silovala-djevojku-17-na-plazi-340419
Jednom je otac policajac, koji reketari u selu u kojem zivi, + ima pistolj pa mu se nitko ne smije pribliziti, a 3 od ovih 5 su na Velebitu prosle godine ubili trudnu kobilu s pistoljem, izvadili zdrijebe i ostavili da ugine, a prvobitna namjera je bila da prodaju meso kobile. Ni za to nisu kaznjeni.
A kad se bolje razmisli, jbg. sto djeci dopustis da rade, radit ce. I dok odrastu ce to razvijati u nesto jos gore.
[Vrh] Go down
Ascended
Višestanični organizam
Ascended

Female
Pisces Rat
Broj postova : 69
Registration date : 05.01.2014

PostajNaslov: Re: nasilje djece nad roditeljima   nasilje djece nad roditeljima Icon_minitimened tra 06, 2014 3:43 pm

Slažem se sa gore navedenim, djeca u pubertetu imaju svoj vlastiti um te često postaju egocentrični i misle da su najpametniji od svih a opet nije od mene uredu upitivati tuđi odgoj jer nisam to nikada iskusila. Lako reći "ja bi bolje" ali je teško kada ti se doma nalazi teenager kojega moraš uputiti na "pravi put" a on te ne sluša.
A što se tiče udruga - kada ti zaljepe šamar zasluženo, o tome bi se dalo. Neki odgajaju šamaranjem neki malo drugačije, koliko ja znam zabranjeno je dizati ruku na svoje dijete ali eto to je današnjica. Vjerujem da ima propusnica ako ti recimo kćer nije bila doma cijelu noć te dolazi mrtva pijana doma pa kresni joj šamar i iskreno vjerujem da udruge nebi tu ništa učinile ali ako ju ideš natuć iz glupih razloga tipa iskaljavanje bijesa nek podignu tu slušalicu i nek zovu iako pomoć nažalost neće dobiti.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Registration date : 15.08.2009

PostajNaslov: Re: nasilje djece nad roditeljima   nasilje djece nad roditeljima Icon_minitimened tra 06, 2014 4:41 pm

Skulptura je napisao/la:
Djeci se danas previše dopušta iz razloga što su djeca. Tu su i udruge koje doslovno brane roditeljima da djecu nauče pameti ako je to zaista potrebno. Protiv bilo kakvog nasilja u obitelji sam, ali ponekad je delikventa potrebno pošteno išamarati, a kad se to desi onda klinac podigne slušalicu i nazove neku udrugu jer ga roditelji zlostavljaju.

Ja mislim da je bolje da roditelji disciplinuju svoje dijete, da ga ne bi disciplinovali ostali zatvorenici... Oni neće biti ni nježni ni obzirni.

Ovi ultra-liberali izgleda da žive u nekom svom svijetu, koji s ovim našim ni ne graniči. Vezati ruke svim roditeljima samo zato što među njima ima šljama koji se iživljava na djeci - i onda - nadaj se da to neće imati posljedice. E pa evo, pogledajte oko sebe i recite mi ima li ili nema posljedica. Kriminal stalno raste a roditeljima se sve više opcija oduzima u pogledu vaspitanja.

Da sam neki, rekao bi da ti zakoni imaju upravo tu svrhu. Naposljetku, kazneno-popravna industrija je postala multimilijarderski biznis...

Srećom pa nisam "neki" pa to neću reći... cerek

Guardian
Chakotay

Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8408
Registration date : 28.12.2007

PostajNaslov: Re: nasilje djece nad roditeljima   nasilje djece nad roditeljima Icon_minitimepet tra 18, 2014 11:16 pm

Na žalost razne udruge i institucije neće zaštiti onu djecu koja pomoć doista i trebaju, ali će mučiti one roditelje koji u odgoju koriste malo strože metode.

Današlji standardi odgoja su otišli u pogrešan smijer. Kad sam ja bio srednjoškolac nije mi palo na pamet da kritiziram svoje roditelje, profesore ili starije pa makar bio i u pravu, kad bi to učinio, odmah bi me poklopili oni koji bi me čuli. Danas je tako nešto sasvim normalno, normalno je kritizirati, vrijeđati, pa kad je to ok, zašto se ne bi napadalo i zlostavljalo. Nažalost govori se puno o pravima djece, ali jako malo o tome da su ona zločesta i da ona ta svoja prava zloupotrebljavaju na štetu druge djece i na štetu drugih osoba.

PostajNaslov: Re: nasilje djece nad roditeljima   nasilje djece nad roditeljima Icon_minitime

[Vrh] Go down

nasilje djece nad roditeljima
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.