Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Platonska ljubav

Go down 
+3
Svjetloisjena
malenaivi
floridana
7 posters
Autor/icaPoruka
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 61
Registration date : 22.09.2007

Platonska ljubav Empty
PostajNaslov: Platonska ljubav   Platonska ljubav Icon_minitimepet oľu 27, 2009 11:18 am

započeti ću sa Wikipediom koja kaže...

Platonska ljubav u suvremenu značenju je izraz koji se koristi za aseksuslni odnos ljubavi i privrženosti prema nekoj osobi, pogotovo u slučaju kada se pretpostavlja suprotno. Najjednostavniji primjer platonskog odnosa je duboko prijateljstvo prema nekoj osobi koje je potpuno lišeno seksualnih žudnji.

Takvo tumačenje platonske ljubavi se temelji na pogrešnom tumačenju platonskog ideala ljubavi, koja je u svom originalnom obliku bila kreposna ali strastvena ljubavu, temeljena ne na nedostatku žudnje nego na duhovnoj pretvorbi seksualnog nagona koji je otvarao vrata za suptilnije užitke od seksa. U svojoj originalnoj platonskoj formi, ova vrsta ljubavi je ljubavnike trebala približiti mudrosti ui platonskom obliku Ljepote. Detaljno je obrađena u Platonovom Fedru i Simpoziju. U Fedru je opisana kao oblik božanske ludosti koja je dobijena na dar od bogova, a njeno pravilno izražavanje se nagrađuje od bogova u zagrobnom životu; u Simpoziju je metoda kojom ljubav čovjeka dovodi do oblika ljepote i mudrosti.


nisam čitala ova djela pa i ne znam točno definirati platonsku ljubav. tu me zanima vaše mišljenje.
po mome to nije aseksualna ljubav. kad je neki odnos aseksualni onda mi to više spada u prijateljstvo. dakle, žudnja za nekim ali iz nekih razloga nemogućnost ostvarivanja fizičkog odnosa. koji bi to sve razlozi mogli biti? jedan od razloga bi mogao biti i strah da ne pokvarimo idealnu sliku obožavane osobe.
jeste li ikad bili tako zaljubljeni i zašto je to ostalo na toj razini?
[Vrh] Go down
malenaivi
Čovjek
malenaivi


Female
Virgo Rooster
Broj postova : 7178
Age : 42
Registration date : 13.12.2007

Platonska ljubav Empty
PostajNaslov: Re: Platonska ljubav   Platonska ljubav Icon_minitimepet oľu 27, 2009 12:23 pm

Mislim da se platonska ljubav odnosi na ljubav koja nije seksualno konzumirana, već je odrađena u mašti...
Platonska ljubav je neostvariva ljubav spram osobe suprotnog spola.
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 61
Registration date : 22.09.2007

Platonska ljubav Empty
PostajNaslov: Re: Platonska ljubav   Platonska ljubav Icon_minitimesri tra 01, 2009 10:23 am

pa dobro šta je ovo? zar nitko nije platonski ljubio i zar nikoga nije pododila platonova srelica u petu kava

ja sam više puta tako voljela. pitam se da li je to normalno lood
[Vrh] Go down
malenaivi
Čovjek
malenaivi


Female
Virgo Rooster
Broj postova : 7178
Age : 42
Registration date : 13.12.2007

Platonska ljubav Empty
PostajNaslov: Re: Platonska ljubav   Platonska ljubav Icon_minitimesri tra 01, 2009 7:55 pm

najbolje da nije normalno!!

imala sam platonske ljubavi,al kad sam bila mlađa
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Platonska ljubav Empty
PostajNaslov: Re: Platonska ljubav   Platonska ljubav Icon_minitimečet tra 02, 2009 12:17 am

Zašto platonska ljubav ne bi bila normalna? Ona je dio života. Pitanje je samo hoćemo li platonsku ljubav svrstati u posebnu kategoriju ili je definirati kao "normalnu" ljubav lišenu tjelesnosti. Mislim da jew platonska ljubav samo jedna od bezbrojnih nijansi ljubavi. :)
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 61
Registration date : 22.09.2007

Platonska ljubav Empty
PostajNaslov: Re: Platonska ljubav   Platonska ljubav Icon_minitimečet tra 02, 2009 10:03 am

onda sam normalna zubi
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Platonska ljubav Empty
PostajNaslov: Re: Platonska ljubav   Platonska ljubav Icon_minitimečet tra 02, 2009 10:12 am

Naravno da jesi hug miga
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Platonska ljubav Empty
PostajNaslov: Re: Platonska ljubav   Platonska ljubav Icon_minitimesri ruj 09, 2009 4:11 pm

Ne bih rekla da je primjer platonske ljubavi prijateljstvo ili simpatija. Ja sam iskusila platonsku ljubav i ona se temelji na međusobnoj privlačnosti i uzajamnoj ljubavi dvije osobe, ali nije fizički ostvarena. Međusobni osjećaji postoje, kao i osjećaj zaljubljenosti, ali se ona iz nekih razloga ne realizira tjelesno.

Danas je većini ljudi teško shvatiti da muškarac može voljeti ženu ili obrnuto na način lišen seksualnih užitaka. Ako taj aspekt izostane, mnogi taj odnos definiraju prijateljskim što je netočno.

Naravno da osoba koju platonski volimo može istodobno biti i naš prijatelj, ali samo prijateljstvo ne obilježava taj odnos, već mu naglasak daje zaljubljenost, kasnije romantična ljubav prema drugoj osobi.

Platonska ljubav ima duhovnu dimenziju i može biti izuzetno ranjiva, uvuče se u samu podsvijest pojedinca. Ona postoji sama radi sebe, radi same ljubavi prema voljenoj osobi koja se ne treba potvrđivati ničim fizičkim. Upravo joj to daje snagu, nije ničim uvjetovana i traje jako dugo.
Platonske ljubavi se nikad ne zaboravljaju, jer su rijetke i izuzetno snažne.

O razlozima zbog kojih zaljubljena osoba ne realizira i fizički aspekt veze s nekim moglo bi se raspravljati. Ne mora značiti da postoje neke ozbiljne prepreke koje bi neku osobu spriječile u tome. Izvrsno prethodno konstatirano, možda je upravo jedan od razloga taj što ne želimo izgubiti idealnu sliku voljene osobe, jer upravo je ljepota ideala u nemogućnosti realizacije. Preostaje nam samo OBOŽAVANJE voljene osobe.
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Platonska ljubav Empty
PostajNaslov: Re: Platonska ljubav   Platonska ljubav Icon_minitimečet ruj 10, 2009 7:59 pm

floridana je napisao/la:
započeti ću sa Wikipediom koja kaže...

Platonska ljubav u suvremenu značenju je izraz koji se koristi za aseksuslni odnos ljubavi i privrženosti prema nekoj osobi, pogotovo u slučaju kada se pretpostavlja suprotno. Najjednostavniji primjer platonskog odnosa je duboko prijateljstvo prema nekoj osobi koje je potpuno lišeno seksualnih žudnji.

Takvo tumačenje platonske ljubavi se temelji na pogrešnom tumačenju platonskog ideala ljubavi, koja je u svom originalnom obliku bila kreposna ali strastvena ljubavu, temeljena ne na nedostatku žudnje nego na duhovnoj pretvorbi seksualnog nagona koji je otvarao vrata za suptilnije užitke od seksa. U svojoj originalnoj platonskoj formi, ova vrsta ljubavi je ljubavnike trebala približiti mudrosti ui platonskom obliku Ljepote. Detaljno je obrađena u Platonovom Fedru i Simpoziju. U Fedru je opisana kao oblik božanske ludosti koja je dobijena na dar od bogova, a njeno pravilno izražavanje se nagrađuje od bogova u zagrobnom životu; u Simpoziju je metoda kojom ljubav čovjeka dovodi do oblika ljepote i mudrosti.


nisam čitala ova djela pa i ne znam točno definirati platonsku ljubav. tu me zanima vaše mišljenje.
po mome to nije aseksualna ljubav. kad je neki odnos aseksualni onda mi to više spada u prijateljstvo. dakle, žudnja za nekim ali iz nekih razloga nemogućnost ostvarivanja fizičkog odnosa. koji bi to sve razlozi mogli biti? jedan od razloga bi mogao biti i strah da ne pokvarimo idealnu sliku obožavane osobe.
jeste li ikad bili tako zaljubljeni i zašto je to ostalo na toj razini?

Ne spada aseksualni odnos isključivo u prijateljstvo, samo zato što se kod prijateljstva ne realizira fizički odnos.
Aseksualnost nije jednoznačan, šturi pojam i ima više podvrsta. Dakle, aseksualci mogu imati seksualni nagon, ali se on ne ostvaruje tjelesnim odnosom s drugom osobom jer oni to ne žele.

Aseksualci mogu biti zaljubljeni, ali nemaju potrebu za seksom. Sigurno je da oni ne bi osobu spram koje imaju takve nagone i romantične osjećaje nazvali svojim prijeteljem/prijeteljicom, samo zato što nisu konzumirali odnos. no S druge strane, pravo prijateljstvo automatski ne implicira postojanje potisnutih nagona i osjećaja ljubavi prema nekome.

Neka me netko demantira, naposljetku svatko drugačije interpretira ono što misli da zna... suspect

Zapravo, tema je platonska ljubav pa pišite o iskustvima, razlozima...
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Platonska ljubav Empty
PostajNaslov: Re: Platonska ljubav   Platonska ljubav Icon_minitimepet ruj 11, 2009 2:06 pm

floridana je napisao/la:
onda sam normalna zubi

Samo ti se čini zub
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 61
Registration date : 22.09.2007

Platonska ljubav Empty
PostajNaslov: Re: Platonska ljubav   Platonska ljubav Icon_minitimepet ruj 11, 2009 8:17 pm

Athena, slažem se s tvojim mišljenjem.
Omega, ne slažem se s tvojim mišljenjem :P
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Platonska ljubav Empty
PostajNaslov: Re: Platonska ljubav   Platonska ljubav Icon_minitimepet ruj 11, 2009 8:47 pm

Pa normalno kad nisi normalna zubi

hug
[Vrh] Go down
josip21
banned



Male
Libra Buffalo
Broj postova : 4822
Age : 50
Location : Kerumovo city
Registration date : 15.12.2008

Platonska ljubav Empty
PostajNaslov: Re: Platonska ljubav   Platonska ljubav Icon_minitimepet ruj 11, 2009 8:51 pm

aj definirajte mi ovo.....

ja kad sa bija mladji imao sam prijateljicu i bili smo stvarno dobri ali.....ja sam stalno gledao kako da naskocim na nju i na kraju nisam uspio...jbga mlad bio nisam znao sve fore....uglavno bili smo prijatelji......


i je li to ta,kako uceni ljudi kazu,Platonska ljubav??
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Platonska ljubav Empty
PostajNaslov: Re: Platonska ljubav   Platonska ljubav Icon_minitimepet ruj 11, 2009 9:12 pm

floridana je napisao/la:
Athena, slažem se s tvojim mišljenjem.
Omega, ne slažem se s tvojim mišljenjem :P

Drago mi je što se slažeš. :P Kratko i slatko.

Btw. Omega i drugi sa sličnim komentarima, malo bolje argumentirajte svoje stavove. Mi smo iznijele svoja mišljenja i obrazložile.
Najlakše je "bubnuti" nešto i ostati živ, he, he...

Ako imaš definiciju što to znači biti "normalan" i po kojim kriterijima to netko je ili nije (a da se ne pozivaš na npr. površne spike iz reklama za pivo, koje glase :"Svaki muškarac/svaka žena..."- moš' mislit!) kapa dolje!;);)

Tolerancija 100% (gotovo 100%.)
:P
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Platonska ljubav Empty
PostajNaslov: Re: Platonska ljubav   Platonska ljubav Icon_minitimepet ruj 11, 2009 9:15 pm

Ne znam za tebe, ali ne mislim argumentirati šalu jer onda ona gubi smisao :P
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Platonska ljubav Empty
PostajNaslov: Re: Platonska ljubav   Platonska ljubav Icon_minitimepet ruj 11, 2009 9:23 pm

josip21 je napisao/la:
aj definirajte mi ovo.....

ja kad sa bija mladji imao sam prijateljicu i bili smo stvarno dobri ali.....ja sam stalno gledao kako da naskocim na nju i na kraju nisam uspio...jbga mlad bio nisam znao sve fore....uglavno bili smo prijatelji......


i je li to ta,kako uceni ljudi kazu,Platonska ljubav??


Teško je to reći, to najbolje sam znaš. Nema nekog parametra za mjerenje platonske ljubavi ili neke druge.

Ovisi o tome jesi li gledao isključivo da je zaskočiš, ili si joj se divio, dugotrajno razmišljao o njoj, volio je duboko bez nekog posebno vidljivog razloga i to kao cjelovitu osobu, a ne kao seksualni objekt.
Kod platonske ljubavi se tolerira strast, fizička privlačnost, ali ona je nekako samo usputna, "sluškinja" velike ljubavi koju osjećaš prema nekoj osobi. Emocija je u prvom planu. Postavi si pitanje je li to prijateljstvo i osjećaj ljubavi bilo samo sredstvo za postizanje cilja-seksa? Ako je, onda to nije bila platonska ljubav.
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Platonska ljubav Empty
PostajNaslov: Re: Platonska ljubav   Platonska ljubav Icon_minitimepet ruj 11, 2009 9:26 pm

Omega je napisao/la:
Ne znam za tebe, ali ne mislim argumentirati šalu jer onda ona gubi smisao :P

Priznajem, osobno uvijek komentiram i šalu. Problem, znam. Što mogu kad volim dulje viceve koji svima nisu razumljivi. :P
[Vrh] Go down
legenda007
Pračovjek
legenda007


Female
Aquarius Monkey
Broj postova : 2191
Age : 56
Location : na morskom plavom žalu gdje leluja vjetrić mio....
Registration date : 23.12.2009

Platonska ljubav Empty
PostajNaslov: Re: Platonska ljubav   Platonska ljubav Icon_minitimeuto pro 29, 2009 7:32 am

ja mislim da je Platonska ljubav jednostrana..kad sam jedno pati za onim drugim...ili možda...kad se dvoje onako mjerkaju, mjerkaju, al se nikako izmjerit..a jbg...valjda je jedno od ovo dvoje... misli misli
[Vrh] Go down
Sponsored content





Platonska ljubav Empty
PostajNaslov: Re: Platonska ljubav   Platonska ljubav Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Platonska ljubav
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» STA-KAJ JE LJUBAV...
» ljubav
» Prijateljstvo i Ljubav
» ljubav...
» Da li je ljubav trampa?

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Ljubav-
Forum(o)Bir: