Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 (Ne)plodnost

Go down 
+2
Gea
Svjetloisjena
6 posters
Autor/icaPoruka
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

(Ne)plodnost Empty
PostajNaslov: (Ne)plodnost   (Ne)plodnost Icon_minitimeuto tra 21, 2009 8:44 pm

Naišla sam OVDJE na zanimljive podatke o ljudskoj plodnosti. Čini se da za imati dijete treba imati više sreće nego biti marljiv u krevetu. Dobro da nisam sve to znala ovako detaljno kad sam odlučila imati djecu, ionako sam se nasekirala čekajući misli

Citat :
Ukoliko zdrav mladi par ima odnos točno na ovulaciju, šansa da žena zatrudni iznosi svega 20 posto. A što ako su stariji od 40? I ako ne ide prirodnim putem? Koje medicinske metode postoje?

U najnormalnijim prirodnim uvjetima plodnost žene je niska. To znači da ukoliko zdrav mladi par ima odnos točno na ovulaciju, šansa da žena zatrudni je svega 20%. U žene starije od 40 godina ta je šansa 4-5%. I kad žena zatrudni, 50-60% tih trudnoća će završiti vrlo rano, takozvanom biokemijskom trudnoćom (trudnoćom kod koje je povišen hormon trudnoće u krvi, ali se trudnoća odmah prestane dalje razvijati i razina ovog hormona pada).

Ukoliko se trudnoća nastavi dalje razvijati, šansa za rani spontani pobačaj (prije 12-og tjedna trudnoće) je 10-15%. Nakon 12-tog tjedna trudnoće pobačaji su rijetki, i trudnoća obično završava rađanjem djeteta u terminu.

Uzevši u obzir to, i činjenicu da postoji trend odgađanja rađanja prvog djeteta, gotovo je 15% parova neplodno. Neplodnost se definira kao nemogućnost zanošenja nakon jedne godine nezaštićenih odnosa. Glavni je uzrok, smatra se, odgađanje rađanja iza 30-te godine života. Naravno, osim dobi, odgađanja rađanja, i niske plodnosti žene, postoje i drugi uzroci neplodnosti te parovi koji prirodnim putem teško mogu ostvariti trudnoću. To su oštećenje jajovoda, teška endometrioza, loš nalaz spermiograma, nepostojanje ovulacije, itd..
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

(Ne)plodnost Empty
PostajNaslov: Re: (Ne)plodnost   (Ne)plodnost Icon_minitimečet svi 14, 2009 9:47 am

Kad ovo pogledamo vidimo kako je mala šansa bila da se i mi rodimo kava
[Vrh] Go down
Gea
Moderator
Gea


Female
Scorpio Snake
Broj postova : 10254
Age : 34
Location : Iznad Oblaka
Registration date : 21.04.2009

(Ne)plodnost Empty
PostajNaslov: Re: (Ne)plodnost   (Ne)plodnost Icon_minitimečet svi 14, 2009 11:18 pm

da, bila je neka reportaža o naglom usponu klinika koje ljeće neplodnost, pogotovo ovih zadnjih godina. i da je to ubiti i opasno, a da ne kažem skupo, jer se obićno pokreće hormonalnom terapijom, a postoji problem kasnije i više djece koja su se "primila" - slučaj one žene koja je rodila 8- morke

mislim da je sve to zbog načina suvremenog života koji vodimo, stalno okruženi stvarima koje zrače i hrana koju unosimao ...
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

(Ne)plodnost Empty
PostajNaslov: Re: (Ne)plodnost   (Ne)plodnost Icon_minitimepon lip 21, 2010 9:52 pm

Točno, danas smo sudionici suvremenog načina života.
Ginekolozi preporučuju kako bi optimalno doba za rađanje bilo u ranim/srednjim dvadesetim. Pitam se tko si to danas može priuštiti, posebno od onih žena koje nemaju osiguranu egzistenciju, školuju se i ostalo, a kojih je jako puno. confused
Vremena su se promijenila, no da se vratim na samu temu.

Statistike govore da se sa problemom neplodnosti suočava između 7% i 26% populacije barem jednom u životu. kava
Novija istraživanja (Francuska) su pokazala povezanost umjetne oplodnje sa prirođenim malformacijama kod tako začete djece.
U istraživanje je uklječeno 15 000 djece i pokazalo se da su prirođene malformacije češće, nego se to ranije smatralo.

Pokazalo se da je čak 4,24% djece koja su sudjelovala u istraživanju imalo neku urođenu malformaciju, dok se ranije smatralo da se radi o postotku od samo 2-3%.

Voditeljica istraživanja dr. Geraldine Viot smatra da dosad najveće istraživanje ovakvog tipa bolje oslikava stvarnu situaciju, što je posebno bitno danas, kada se broj neplodnih parova povećava.
Intenzivno se istražuje uzrok malformacije kod djece začete umjetnom oplodnjom.

LINK http://www.net.hr/bebe/page/2010/06/21/0012006.html

Radi komparacije, zna li netko koliki je postotak malformacija kod djece začete prirodnim putem? misli
[Vrh] Go down
ANTEA65
Žaba
ANTEA65


Female
Capricorn Snake
Broj postova : 295
Age : 58
Registration date : 30.03.2010

(Ne)plodnost Empty
PostajNaslov: Re: (Ne)plodnost   (Ne)plodnost Icon_minitimeuto lip 22, 2010 12:23 am

Zanimljiva i uvijek aktualna tema, jer svi prije ili kasnije imaju nešto s tim. Ili je problem neka vrsta neplodnosti ili malformacije ploda, odnosno nekakav poremećaj kod djeteta. Zašto ne znamo o tome kakve probleme imaju djeca koja su začeta prirodnim putem možda je i taj što se njih manje prati, iako to ne znači da oni imaju manje problema. Činjenica je da trudnoće koje su začete umjetnim putem su puno više kontrolirane i sam porod se bolje planira, a onda se i dijete koje je tim putem došlo više preglediva od one dječice koja stignu kako je bog dao.
Mislim da uopće nije čudno što nam se događaju takove stvari da ima sve više i više problema s plodnošću, obzirom na doba u kojem živimo kada se zagađenje rapidno povećava, ma koliko se trudili da ga smanjimo. Paralelno s time i prehrana nam je sva umjetna, industrijska puna razno raznih konzervansa, aditiva, da ne kažem otrova, a mi bi htjeli zdravu djecu. Ta se djeca razvijaju iz onoga što majke stavljaju u sebe, pa ako su to droge, alkohol i industrijska hrana, što više reći. No, nije to sve. Medicina sve više 'napreduje' i ono što je nekada bilo neizlječivo ili čemu nije bilo pomoći danas se uspješno tretira pa tako i kod trudnoća mnogokoji plod ostane zahvaljujući medicini, a nekada bi žena jednostavno pobacila i išlo se za novom trudnoćom. I, ne samo to, nekada je, shodno tome, bio i veći mortalitet novorođene djece, baš zato što nije bilo adekvatne medicinske skrbi za njih, a danas je ima, pa onda oni ostaju na životu, iako im je možda taj život veći teret jer ga moraju proživjeti u invaliditetu. Zato sam gore napisala da -medicina napreduje- pod nacodnicima, jer je veliko pitanje što je tu u stvari i za koga je to napredak?!
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

(Ne)plodnost Empty
PostajNaslov: Re: (Ne)plodnost   (Ne)plodnost Icon_minitimeuto lip 22, 2010 12:35 am

Komentirala bih uvodni post. Prvo nisam bas sigurna u to. Drugo ajmo reci da je to tocno. Da vidimo sto to znaci. Ako se prica o 20 % to znaci da bi ako je zena 100 puta imala snosaj za vrijeme ovulacije potencijalno zatrudnila 20 puta. Odnosno za 50 puta, zatrudnila bi 10 puta. Odnosno za 25 puta, 5 trudnoca odnosno u jednoj godini ako ima snosaj za vrijeme svake ovulacije sansa zaceca je oko 2 puta. Prvo, kad se to prikaze u brojevima i nije tako malo ali jos bitnije je sto mi se cini da nije bas niti istina. Mislim da je to sto su dali vrlo konzervativna racunica. A problem je sto je tekst napisan tako da ce neka curica to procitat i shvatit da je sansa da ostane trudna jako mala pa ce jos krenit u odnos bez zastite. Mislim da bi nekim novinarima trebalo zabranit da pisu.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

(Ne)plodnost Empty
PostajNaslov: Re: (Ne)plodnost   (Ne)plodnost Icon_minitimesri lip 23, 2010 7:41 pm

Mislim da sam u nekim medicinskim knjigama čitao da je šansa za trudnoću u idealnim uvjetima oko 25%, što se dosta slaže s uvodnim postom. To naravno ne daje za pravo mladim djevojkama da krenu u odnos bez zaštite i opreza.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

(Ne)plodnost Empty
PostajNaslov: Re: (Ne)plodnost   (Ne)plodnost Icon_minitimečet lip 24, 2010 10:16 am

Je, ali kad ti napises clanak u kojem pise "samo 20%" i onda to procita neka curica od 14 godina...mislim, pa cak je i Svjetlo komentirala kako je sansa mala. Na prvi pogled stvarno djeluje minimalno ali zapravo i nije bas.
[Vrh] Go down
Sponsored content





(Ne)plodnost Empty
PostajNaslov: Re: (Ne)plodnost   (Ne)plodnost Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
(Ne)plodnost
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Bakterija za duzi zivot i plodnost

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Zdravlje-
Forum(o)Bir: