Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Objektivna subjektivnost

Go down 
+3
Legionar
floridana
Blizzard
7 posters
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Objektivna subjektivnost Empty
PostajNaslov: Objektivna subjektivnost   Objektivna subjektivnost Icon_minitimesri tra 29, 2009 3:02 am

Objektivnost, taj divan pojam, taj divan cilj shvaćanja stvari...

Svijet u koji živimo se ugrubo može podijeliti na 2 dijela, van nas i unutar nas, objektivnost i subjektivnost. Subjektivnost bi bila ''unutar nas'', to je zapravo projekcija vanjskog svijeta u nama, ''iskrivljena'' slika kakvu vidimo i na temelju koje učimo i zaključujemo.
Objektivnost bi bila ''van nas'', to bi bio sam vanjski svijet onakav kakav jest, nikakvo iskrivljavanje, nikakve projekcije, to je realna slika samog svijeta koji nas okružuje.

Može li čovjek spoznati tu realnu sliku svijeta bez da ju iskrivi, to jest može li čovjek spoznati objektivno stanje stvari? Postoji li objektivnost samog ljudkog ponašanja i karaktera (on je objektivno glup, on je objektivno duhovit...), ili je sve to dio ljudske subjektivnosti? Koja je povezanost objektivnosti i subjektivnosti unutar osobe?
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 61
Registration date : 22.09.2007

Objektivna subjektivnost Empty
PostajNaslov: Re: Objektivna subjektivnost   Objektivna subjektivnost Icon_minitimesri tra 29, 2009 6:00 am

da bi čovjek mogao objektivno doživiti realnost morao bi biti sveznajući pa tako ne možeš reći za nekoga da je objektivno glup na temelju površnih informacija kojima raspolažeš.
ne možemo reći ni da je svemir objektivno velik. mi smo mali pa nam se čini velik, a možda je iz neke druge perspektive mali. uvijek polazimo od sebe.
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Objektivna subjektivnost Empty
PostajNaslov: Re: Objektivna subjektivnost   Objektivna subjektivnost Icon_minitimesri tra 29, 2009 1:15 pm

floridana je napisao/la:

ne možemo reći ni da je svemir objektivno velik. mi smo mali pa nam se čini velik, a možda je iz neke druge perspektive mali. uvijek polazimo od sebe.

Ovo je odlična misao i potpuno se slažem s tobom. Svaki stav je subjektivan, bio da se radio iz oka profesora koji promatra svađu učenika, suca na sudu ili nas koji smo razočarani tračanjem svoga prijatelja.

Trebali bismo biti sveznajući da promatramo objektivno.
Naravno, svakom razumnom čovjeku cilj treba biti da postane što objektivniji.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Objektivna subjektivnost Empty
PostajNaslov: Re: Objektivna subjektivnost   Objektivna subjektivnost Icon_minitimesri tra 29, 2009 2:02 pm

Ne postoji apsolutna objektivnost jer smo mi subjekti i kao takvi nužno subjektivni. Neke stvari se čine objektivne i dogovorili smo se da ih takvima prihvatimo, no one iz nekog drugog kuta gledanja mogu biti sasvim drugačije. Osim toga, čini se da svaki čovjek, a možda i svako biće stvara oko sebe jedan specifični subjektivni svijet. Objektivnost je dakle jako ograničen pojam (mislim, granice su mu tijesne, ne mislim da je glupa), ali nam je potrebna kako bismo funkcionirali. To bi bilo nešto kao zajednička stvarnost.

Recimo da ljudski rod ima svoju dogovorenu zajedničku stvarnost, ostala živa bića ili neki manje prilagođeni pojedinci sa svojim nekakvim životnim poljima u najširem smislu riječi mogu samo malim dijelom sudjelovati u toj objektivnosti - ovisno o količini preklapanja pojedinačnih polja s tim dogovorenim ili ustanovljenim zajedničkim poljem.

Inače se mogućnošću spoznaje svijeta, Boga i samoga sebe bavi druga najvažnija grana psihologije - gnoseologija.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Objektivna subjektivnost Empty
PostajNaslov: Re: Objektivna subjektivnost   Objektivna subjektivnost Icon_minitimepet svi 15, 2009 2:17 pm

Sto je uopce Objektivnost? Sto ako kazem da sam ja mjerilo objektivnosti? Tko mi moze proturjeciti? Svatko ima pravo na to ali to je samo njegov subjektivni dozivljaj moje objektivnosti. Dakle, ja jesam mjerilo Objektivnosti. U mom svemiru su stvari tocno onakve kavim ih vidim. Netko vidi drugacije? Njegov problem. Krivo vidi. Hehe zubi Poanta je da je pitanje da li Objektivnost uopce moze biti definirana. Na Objektivnosti bi se temeljio eventualni Bozji sud. Pa da razmislimo. Ako pise (a pise) "Ne ubij" ali netko ubije u samoobrani...sto je to? To su Okolnosti. Kako suditi? Ipak je ubio. Mozda je trebao dopustiti da bude ubijen. Tko to moze znati? Da li bi se mi, kao publika, slozili da se na Pakao osudi hladnokrvnog ubojicu i ubojicu u samoobrani? Tesko. Ali tko nas pita. Mi smo subjektivni. Ne razumjemo Objektivnost.

Tako da se pitam da li Objektivnost uopce postoji tj. sto je to?

Tko to moze znati? Visa Sila eventualno. A sto ce Visoj Sili taj pojam uopce? Mozda joj treba ako postoji Sud. Postoji li? Nemam pojma.

Ljudi su stvarima pripojili nazive, definicije...bez toga bi se tesko sporazumjeli, zar ne? Istodobno smo se time udaljili od istih. Drvo je postalo Drvo. Ptica je Ptica. Kada smo naucili pojam za nesto prestali smo to gledati kao Cudo. Navikli smo.
A sad...sto ce Bogu Objektivnost? Za sto? Za procijenit ili definirat sto tocno? Mozda je njemu nije niti potreban taj pojam. Mozda je potreban samo nama. I onda, mozda, on u realnosti niti ne postoji.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Objektivna subjektivnost Empty
PostajNaslov: Re: Objektivna subjektivnost   Objektivna subjektivnost Icon_minitimepet svi 15, 2009 3:15 pm

Ja definiram Objektivnost kao pravu stvarnost, i van i unutar naše subjektivnosti. To znači da je neki događaj objektivan po svim svojim mjerilima bez obzira spoznali mi sva ta mjerila ili ne. Objektivno je u nekim slučajevima i subjektivno, recimo objektivan razlog zašto smo nešto učinili, koji nam je bio cilj. Recimo ja sam pošteno kupovao u dućanu jer sam to htio i želio, to su moji objektivni razlozi.

Objektivnosti bi, drugim riječima, bio sinonim za Istinu koja se sastoji od mnogo grana, a Bog bi sudio prema toj Istini ako bi uopće i sudio. Dakle rekao bih da objektivnost postoji, a da je to sama opća Istina. Na pitanje što će Bogu objektivnosti odgovorio bih da On jest objektivnost prema mojim razmišljanjima.

No sada, kakav bi bio odnos objektivnosti unutar naše subjektivnosti?
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Objektivna subjektivnost Empty
PostajNaslov: Re: Objektivna subjektivnost   Objektivna subjektivnost Icon_minitimepet svi 15, 2009 3:33 pm

Da bi nesto bilo ili Objektivno ili Subjektivno mora imati nesto prema cemu se ravna. Nesto uz sto se usporedjuje na neki nacin. Znaci ubojstvo moze biti i dobro i lose u ovisnosti s okolnostima. Okolnosti oblikuju Stvarnost. U nasoj Stvarnosti postoji Dobro i Zlo. A da li to postoji i Visoj Sili? Sto ako je za Visu Silu sve samo Energija ili bivstvovanje? Sto ako je sve, zapravo, dobro radi necega sto mi na ovoj razini ne mozemo spoznati? I sto je onda Istina kod onog ubojstva? Jel to nesto Dobro ili Lose? Ili je samo nesto sto jeste. A onda nema nicega doli postojanja i nema ni Subjektivnosti ni Objektivnosti.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Objektivna subjektivnost Empty
PostajNaslov: Re: Objektivna subjektivnost   Objektivna subjektivnost Icon_minitimepet svi 15, 2009 3:36 pm

Ako bih uzeo svoju definiciju objektivnosti, rekao bih da je moguće da ubojstvo može biti objektivno i dobro i loše. Istinu ne znamo, ali znamo subjektivnu istinu, to jest ono što mislimo o nekom događaju i kako ga percipiramo.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Objektivna subjektivnost Empty
PostajNaslov: Re: Objektivna subjektivnost   Objektivna subjektivnost Icon_minitimepet svi 15, 2009 3:54 pm

Pardoncek, ali to nije objektivno nego je to tako. Naravno da moze biti i dobro i lose. Ovisi tko gleda. Ovisi o okolnostima. Ovisi o puno toga. Ali to nije objektivno.

Mislim da i objektivnost i subjektivnost postoje za ovaj svijet koji jeste i na nacin na koji ih ljudi definiraju. To bi znacilo da objektivnost zapravo ne postoji. Samo veca i manja subjektivnost.

A univerzalno gledano ne mozemo znati. Kad ne znamo sto je bit svega.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Objektivna subjektivnost Empty
PostajNaslov: Re: Objektivna subjektivnost   Objektivna subjektivnost Icon_minitimepet svi 15, 2009 4:05 pm

Alpha je napisao/la:
Pardoncek, ali to nije objektivno nego je to tako. Naravno da moze biti i dobro i lose. Ovisi tko gleda. Ovisi o okolnostima. Ovisi o puno toga. Ali to nije objektivno.

Ne shvaćam što želiš reći. Ja sam objektivnost opisao da je ona ono stvarno, dakle kada bi rekla ''to nije objektivnost, to je tako'', to je kontradikcija jer objektivnost i jest ''tako'', barem sam ju ja tako opisao.

Citat :
Mislim da i objektivnost i subjektivnost postoje za ovaj svijet koji jeste i na nacin na koji ih ljudi definiraju. To bi znacilo da objektivnost zapravo ne postoji. Samo veca i manja subjektivnost.

Za mene postoji jer sam ju definirao i mogu se dati primjeri na temelju te definicije da se vidi kako postoji, ali ovisno o definiciji. Ti svoju definiciju objektivnosti ne znaš? Ja svoju znam i znam zašto postoji za mene.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Objektivna subjektivnost Empty
PostajNaslov: Re: Objektivna subjektivnost   Objektivna subjektivnost Icon_minitimesri svi 27, 2009 2:34 am

Daj bar neku svoju površnu definiciju objektivnosti ili bilo šta da znam o čemu pričaš kada spomeneš ''objektivnost''.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Objektivna subjektivnost Empty
PostajNaslov: Re: Objektivna subjektivnost   Objektivna subjektivnost Icon_minitimesri svi 27, 2009 10:34 am

Jeap, ti si definrao sebi. Dakle to je tvoja subjektivna definicija objektivnosti koja moze biti potpuno kriva zubi

Hocu reci ovo. Cak ni nesto sto bismo nazvali cinjenicom ne znamo da li mozemo nazvati objektivnim. Primjer: Osoba A ubije osobu B. Cinjenica je da osoba B vise ne dise. Dakle, rekli bismo da je osoba B mrtva. Ali to bi bilo iz naseg kuta shvacanja. Mozda osoba B u tom trenu prolazi iskustvo koje bi se, iz njenog kuta, moglo nazvat novo radjanje. Iz kuta viseg denziteta to bi bila promjena vibracije i td.

Zato sam kazala da objektivnost mozda niti ne postoji ili da se ne moze definirat osim ako se ne zna sam smisao zivota kao takvog (znaci ne samo ljudskog nego opcenito).
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Objektivna subjektivnost Empty
PostajNaslov: Re: Objektivna subjektivnost   Objektivna subjektivnost Icon_minitimesri svi 27, 2009 10:52 am

Pa ti si se obratila mojoj definiciji objektivnosti, pa sam samo komentirao.

Shvaćam što hoćeš reći i muči me slična stvar. Recimo kako bi ti pokušala argumentirati da je ubijanje iz želje objektivno (na Božjoj razini) loše?

Ono što sam nazvao objektivnim jest istina unutar nas samih, kada mi ne lažemo sami sebe već kažemo istinu svog djelovanja. To sam u principu nazvao objektivnim. Recimo objektivno je da sam napisao ovaj post jer sam htio i jer me zanima što ćeš odgovoriti kao i moja želja za učenjem.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Objektivna subjektivnost Empty
PostajNaslov: Re: Objektivna subjektivnost   Objektivna subjektivnost Icon_minitimeuto srp 14, 2009 10:31 pm

Alpha? :)
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Objektivna subjektivnost Empty
PostajNaslov: Re: Objektivna subjektivnost   Objektivna subjektivnost Icon_minitimeuto srp 14, 2009 10:37 pm

Ne kuzim...misli, stavljas Boga u ulogu ubojice??
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Objektivna subjektivnost Empty
PostajNaslov: Re: Objektivna subjektivnost   Objektivna subjektivnost Icon_minitimeuto srp 14, 2009 10:40 pm

Napokon, nakon 4 posta na ovoj temi napokon si reala rofl2

Nimalo. Pitao sam kako bi ti argumentirala da je ubijanje zbilja loš čin.

Nego jesi li pohvatala što smatram ''objektivnošću''?
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Objektivna subjektivnost Empty
PostajNaslov: Re: Objektivna subjektivnost   Objektivna subjektivnost Icon_minitimeuto srp 14, 2009 10:44 pm

Ovako...oduzimanje necijeg zivota je, svakako, vrlo stresno za zrtvu...otpusta se velika energija tu...i ostavlja trag na ubojici. Dakle, iako je to mozda samo prelazak, novo rodjenje ili nazovimo to necim trecim i dalje je i bol i patanja i strah...a izazivanje tih situacija ne moze, karmicki, proci 'nekaznjeno'...
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Objektivna subjektivnost Empty
PostajNaslov: Re: Objektivna subjektivnost   Objektivna subjektivnost Icon_minitimeuto srp 14, 2009 10:45 pm

Nisi odgovorila na zadnje pitanje. 8)
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Objektivna subjektivnost Empty
PostajNaslov: Re: Objektivna subjektivnost   Objektivna subjektivnost Icon_minitimeuto srp 14, 2009 10:53 pm

Aha...da, nisam pohvatala zubi
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Objektivna subjektivnost Empty
PostajNaslov: Re: Objektivna subjektivnost   Objektivna subjektivnost Icon_minitimeuto srp 14, 2009 10:56 pm

Ajmo ovako. Istina. Smatraš li da postoji samo jedna istina, ili da ih postoji više ovisno o kutu gledanja?
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom


Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Age : 52
Location : Salzburg
Registration date : 23.06.2009

Objektivna subjektivnost Empty
PostajNaslov: Re: Objektivna subjektivnost   Objektivna subjektivnost Icon_minitimeuto srp 14, 2009 11:57 pm

Gripphon je napisao/la:
Objektivnost, taj divan pojam, taj divan cilj shvaćanja stvari...

Svijet u koji živimo se ugrubo može podijeliti na 2 dijela, van nas i unutar nas, objektivnost i subjektivnost. Subjektivnost bi bila ''unutar nas'', to je zapravo projekcija vanjskog svijeta u nama, ''iskrivljena'' slika kakvu vidimo i na temelju koje učimo i zaključujemo.
Objektivnost bi bila ''van nas'', to bi bio sam vanjski svijet onakav kakav jest, nikakvo iskrivljavanje, nikakve projekcije, to je realna slika samog svijeta koji nas okružuje.

Može li čovjek spoznati tu realnu sliku svijeta bez da ju iskrivi, to jest može li čovjek spoznati objektivno stanje stvari? Postoji li objektivnost samog ljudkog ponašanja i karaktera (on je objektivno glup, on je objektivno duhovit...), ili je sve to dio ljudske subjektivnosti? Koja je povezanost objektivnosti i subjektivnosti unutar osobe?

Sa obzirom na obzir da uzmemo u obzir,covjek nikada nije,nece niti ce
spoznati realnu sliku svijeta.
Kao sto rece jedan veliki filozof,inace moj dobar prijatelj,
objektivnost je,karakteristika neke cinjenice, iskaza i teorije koja oznacava da su oni utemeljeni na stvarnom stanju, da su realni, ispravni, istiniti i da nisu podlozni subjektivnim ciniocima.
A subjektivnost, kao sto rece jedan profesor iz Salzburga,inace takodje moj dobar prijatelj je duboko ukorijenjena u covjekovoj svijesti i uvijek preovladava kod interpretacije realnosti. Ona se moze definisati kao sposobnost da se stvari dozivljavaju na licno specifican nacin, cesto tako da se one ne mogu predstaviti drugome a da s tacke gledista tog drugog, one budu percipirane na isti ili slican nacin. Tendencija ka subjektivnosti predstavlja glavnu prepreku za jasnu komunikaciju izmedju ljudi.
Subjektivnost se cesto povezuje sa emocionalnim reakcijama mada ona nije isto sto i emocije. Ona podrazumijeva davanje prioriteta omiljenim licnim vjerovanjima. Takva covjekova tendencija cesto je poduprta i jakim emotivnim vezama sa tim vjerovanjima. Emocije same po sebi mogu da pomognu da se svijet vidi onakvim kakav on jeste, tako da subjektivnost samo zloupotrebljava emocije, dok s njima istovremeno nema niceg zajednickog.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Objektivna subjektivnost Empty
PostajNaslov: Re: Objektivna subjektivnost   Objektivna subjektivnost Icon_minitimesri srp 15, 2009 11:14 am

@Gripphon...ne znam. Obzirom smatram da ne mozemo postici objektivnost na ovom nivou onda bi i Istinu bilo nemoguce definirati...sto bi uopce Istina bila...
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Objektivna subjektivnost Empty
PostajNaslov: Re: Objektivna subjektivnost   Objektivna subjektivnost Icon_minitimesri srp 15, 2009 2:04 pm

Istina bi bila nepromjenjiva činjenica stanja stvarnosti. Na primjer nepromjenjiva činjenica stanja stvarnosti jest da sam sada na forumu napisao ovaj post, to je istina. Isto tako nepromjenjiva činjenica stanja stvarnosti jest da se trenutno ''kuham'' od vrućine. Mnoge istine zapravo zavise o trenutku u kojem se one definiraju i poopćavaju sa radnjama ili objektima vanjezične zbilje.
[Vrh] Go down
Greed
Višestanični organizam
Greed


Male
Virgo Horse
Broj postova : 90
Age : 33
Location : Vinkovci
Registration date : 16.07.2009

Objektivna subjektivnost Empty
PostajNaslov: Re: Objektivna subjektivnost   Objektivna subjektivnost Icon_minitimečet srp 16, 2009 3:21 am

objektivnosti nema, ona je zapravo po meni samo subjektivnost koja prevladava ^^
da bi se objektivno moglo nesta prosudit, mora se znat sve sto direktno il indirektno utjece na dogadaj, sto je po meni nemoguce i automatizmom dobijes, nema objektivnog, to je subjektivno koje vlada svijetom i ima vecinu
sta je dobro? sta je lose? da li covjek to moze razlikovat od rodenja? il je to nesto sto dobije socijalizacijom ajmorec? sve je to tu povezano ;)
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Objektivna subjektivnost Empty
PostajNaslov: Re: Objektivna subjektivnost   Objektivna subjektivnost Icon_minitimečet srp 16, 2009 9:37 am

@Gripphon...u biti ne znam jel to Istina ili subjetivni dozivljaj...jer nekom drugom ne bi mozda bilo vruce...a i pitanje je jel se ti 'kuhas' ili tvoje tijelo...ako me kuzis..

Zato se slazem s Greedom da objektivnosti zapravo nema...ili barem ne spoznatljivom na nasoj razini postojanja...a da li postoji u odnosu na Visu Silu...nemam pojma...ne znam ni jel postoji Visa Sila pa kako onda znati ista vezano za nju...
[Vrh] Go down
Sponsored content





Objektivna subjektivnost Empty
PostajNaslov: Re: Objektivna subjektivnost   Objektivna subjektivnost Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Objektivna subjektivnost
[Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Objektivna i subjektivna ljepota

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Filozofija-
Forum(o)Bir: