Početna stranicaPortalPretraľnikRegistracijaLogin

Ukidanje obavezne matematike

Go down 
Go to page : Previous  1, 2, 3  Next
Autor/icaPoruka
kika13
PraGlodavac
kika13

Female
Aries Goat
Broj postova : 847
Registration date : 03.08.2011

Ukidanje obavezne matematike - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Ukidanje obavezne matematike   Ukidanje obavezne matematike - Page 2 Icon_minitimeuto stu 15, 2011 1:24 am

Mow - Slažem se s tim da se ne slažemo. :D

Vezano za ovo -
MoW je napisao/la:
To ne znači da ljudi koji su završili društvene fakseve ne znaju razmišljati. To samo znači da najvjerojatnije nisu u stanju apstraktno razmišljati.

Evo, na primjer, moj faks - filozofski. Osim što je naravno potrebno bilo položiti matematiku na maturi, imali smo prijemni od dva dijela. Sve skupa je trajalo negdje 3-4 sata. Dakle, ispit je bio PUN matematike,logike i sličnog... Bilo je zaista teško i komplicirano.

Uz sve to, od prve godine studija imaš razne "matematičke" predmete, tipa statistika u struci ili slični predmeti koji znaju biti pain in ass. Dovedu te do živčanog sloma. :D

Tako da, matematika nas prati gdje god otišli. Samo u drugom obliku možda.
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena

Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12345
Registration date : 09.09.2009

PostajNaslov: Re: Ukidanje obavezne matematike   Ukidanje obavezne matematike - Page 2 Icon_minitimeuto stu 15, 2011 1:38 am

Sad će ispasti da masa ljudi kojima matematika ne ide, ne može upisati čak niti društveni fakultet, iako se na tim fakultetima traži (i tražit će se i dalje) isključivo "biflanje", a od matematike neće biti niti "m".
Naš fakultet primjerice, odlučuje studirati dosta ljudi, zato što "bježe" od matematike i prirodnih predmeta koji im ne leže.

Stoga sam ipak za koncept da dotični predmeti budu prisutni u srednjoj školi, a da se kasnije učenici fokusirano pripremaju za one predmete koji su im bitni pri upisu na fakultet.
Naravno, mi smo također polagali društvene predmete na upisima za faks, međutim ako bi se još uvela i matematika u tom "obujmu" (četiri godine, opširno gradivo), to bi bilo izuzetno zahtjevno.
Nešto od predmeta bi se ozbiljno moralo "rezati". misli

Admin
Alpha

Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Ukidanje obavezne matematike   Ukidanje obavezne matematike - Page 2 Icon_minitimeuto stu 15, 2011 11:41 am

@Athena...na tim se fakultetima trazi biflanje ali se u praksi trazi razmisljanje (bilo kojoj praksi pa cak i kuhanju sarme - da malo izbanaliziram). Ne zelim da me se krivo shvati ali daleko cesce sam nailazila na ljude za koje bi se kazalo da su nepametni (ili sto bi se u narodu reklo - glupi) medju onima koji su drustvenjaci s antitalentom za matematiku nego medju onima koji imaju nekog smisla u tom podruciju (matematike, jelte). Ovi prvi nisu u stanju proturit ni najprostije konkluzije i to toliko da se zacudis. Ono, nije ti jasno pa mislis da te zajebava shock Pa se mislis "kako je ta osoba zavrsila srednju skolu, a kamoli fax (a takvih ima mooore conf1 ). E sad, to sto nekome nije isla matematika u osnovnoj/srednjoj ne znaci nuzno da je nepametan niti da mu fali apstraktna inteligencija. Moze biti da je osoba imala lose profesore koji nisu niti objasnili niti naucili klince onome sto su trebali. Medjutim gotovo je nepogresivo da ako je netko nesposoban mislit svojom glavom, nesposoban proturit konkluziju, nesposoban povezat stvari i sl. da tome sigurno nije isla matematika ma kako profesor bio dobar. Pod time ne mislim na samu ocjenu jer se i matematika (skolska) moze nabubat nago na razumijevanje.
U nasem drustvu (ne samo HR nego opcenito) je daleko manje onih koji imaj "matematicki mozak" nego ovih antitalenata. Zanimljiva je stvar da se broj odlikasa povecava, da je broj onih koji imaju odlican iz matematike takodje veci no ikad...a djeca znaju sve manje. Zato se i kaze da su ljudi ovce...

Čovjek
MoW

Male
Libra Dog
Broj postova : 6337
Registration date : 26.05.2009

PostajNaslov: Re: Ukidanje obavezne matematike   Ukidanje obavezne matematike - Page 2 Icon_minitimeuto stu 15, 2011 12:04 pm

kika13 je napisao/la:

Evo, na primjer, moj faks - filozofski. Osim što je naravno potrebno bilo položiti matematiku na maturi, imali smo prijemni od dva dijela. Sve skupa je trajalo negdje 3-4 sata. Dakle, ispit je bio PUN matematike,logike i sličnog... Bilo je zaista teško i komplicirano.

Uz sve to, od prve godine studija imaš razne "matematičke" predmete, tipa statistika u struci ili slični predmeti koji znaju biti pain in ass. Dovedu te do živčanog sloma. :D

Tako da, matematika nas prati gdje god otišli. Samo u drugom obliku možda.

Prijemni i matura su jedna stvar, no kad govorimo o matematici i matematičkoj logici, tada je činjenica da studenti društvenih fakulteta, iako imaju neke takve predmete, mahom bježe od toga i kao što i sama kažeš, takvi predmeti su im "pain in the ass". Na tehničkim faksevima su uglavnom društveni predmeti "pain in the ass", dok npr. trebaš položiti 5 različitih matematika tijekom faksa, ali ih nitko ne smatra problematičnima jer znaju da će im to trebati u životu.
Ljudi koji idu na tehničke i prirodoslovne faksove su, osim što su pripremljeni na učenje matematike, ujedno i skloniji takvom načinu razmišljanja. Inače ne bi ni upisali takav faks, "čast" iznimkama koje ubrzo "otpadnu".
Nije stvar u tome da je matematika u društvenim znanostima nepotrebna. Dapače, ona je nužna. Problem je u mentalnom sklopu društvenjaka koje, opet, čast iznimkama, matematika ne zanima, boje ju se ili ju ne razumiju.

Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Registration date : 01.10.2007

PostajNaslov: Re: Ukidanje obavezne matematike   Ukidanje obavezne matematike - Page 2 Icon_minitimeuto stu 15, 2011 1:11 pm

Nekako mislim da kod nas ima najviše onih koji se prave da su antitalenti za matku što im daje opravdanje da ju ni ne uče. "Što da ju učim kad me ne zanima nit ništ ne razmem", kažu. Sutra piše test, pitaš ga je li pročitao što piše u knjizi, je li riješio koji zadatak, kaže da knjigu nije ni otvorio. Išao sam u srednju ne tako davno, znam kako je to kod nas bilo, i ne samo kod nas, nego i u drugom razredu. Koji put sam znao dat instrukcije pa su mi učenici opet to potvrdili od kolega iz razreda. Nije da ima toliko antitalenata u matki, već je puno više lijenih koji su odlučili ne učiti i praviti se bedasti. Kad bolje razmislim, nisam ni ja bio drugačiji po tom pitanju, iz jezika recimo. Radije sam se pravio da sam antitalent za učenje jezika nego da se primim knjige.
I onda tako rade 2 godine i odjednom dođe gradivo koje ne razumiju jer se nisu trudili razumijeti ni ova prijašnja gradiva koja im sada trebaju. Na kraju 4. ima svega nekoliko učenika u razredu koji matku nešto znaju, nekoliko koji ju štrebaju i ostatak koji pojma nema.

Tako da, od tih svih silnih "antitalenta" pitam se koji zbilja to jesu, a koji su samo lijeni da nešto naprave po tom pitanju jer ih eto to ne zanima. Ipak, treba prilagoditi razinu matematike za različite smjerove. Na nekim prijemnima se traže stvari koje ti doista ne trebaju na fakultetu koji misliš upisati, a pritom su te iste stvari komplicirane i ne baš osnovne.

[Vrh] Go down
kika13
PraGlodavac
kika13

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Ukidanje obavezne matematike   Ukidanje obavezne matematike - Page 2 Icon_minitimeuto stu 15, 2011 1:18 pm

E da...zaboravih komentirato samo ovo:

Citat :
Nerazumijevanje matematike je zapravo ogledalo apstraktne inteligencije.

A sa socijalnom inteligencijom ili emocionalnom?
Mislim,ako ćemo baš toliko generalizirati s obzirom na završeni fakultet,onda osobe koje su npr završile FSB ili FER imaju nisu emocionalnu ili socijalnu ili verbalnu inteligenciju. Što je zapravo isto vrlo važno za funkcioniranje mozga u određenim situacijama života. Jer ono...zna se,stalno su u tim nekim računanjima, tom nekom internet-svijetu i znaju normalno komunicirati samo vezano za matematiku ili fiziku.
Ponavljam - ako ćemo baš generalizirati kao ti gore.

Nije da branim sad svoj društveni smjer, već jednostavno, nisu sve osobe iste.
Svaka vrsta inteligencije je bitna i važna za svakodnevno funkcioniranje,ajmo to tako reći,
ali sad da nekoga tko studira npr hrvatski ili sociologiju siliš da radi neku
"inženjersku matematiku" (ili kako vi to već zovete...) - mislim da to zaista nema smisla!
Ili ako ćemo tako gledati, onda nek na FER uvedu npr "biološku psihologiju", koja je isto osnova poznavanja svakodnevnog ljuskog ponašanja.

Ako se ozbiljno radi matematika u osnovnoj i srednjoj školi, mislim da je to dovoljno.
Svi mi,ili barem većina, razumijemo matematiku i sad da baš ulazimo u neke njezine "bolesne" detalje na društvenom fakultetu - nema smisla...
[Vrh] Go down
Shindayume
Višestanični organizam
Shindayume

Female
Aquarius Broj postova : 32
Registration date : 12.11.2011

PostajNaslov: Re: Ukidanje obavezne matematike   Ukidanje obavezne matematike - Page 2 Icon_minitimeuto stu 15, 2011 2:08 pm

ako je razumjevanje matematike ogledalo apstraktne inteligencije onda meni apstraktna inteligencija pada te su moj rodjak i prijatelj vrlo apstraktno neinteligentni sto je netocno.. Primjer prijatelja, koliko god bio matematicar razumije moje apstraktne radove, koliko god apstraktno razmisljam, toliko i uspijem razumjeti njegove zakljucke donesene po 'matematickoj formuli'.. Apstraktno razmisljanje i matematika mogu ici zajedno, a kao takvi imaju bolje rezultate nego kad su zasebni, samo sto to vecina ne shvaca..
[Vrh] Go down
orca
PraGlodavac
orca

Male
Libra Dragon
Broj postova : 592
Registration date : 17.08.2011

PostajNaslov: Re: Ukidanje obavezne matematike   Ukidanje obavezne matematike - Page 2 Icon_minitimeuto stu 15, 2011 3:43 pm

Jedan od najvecih problema profesora danasnjice je i ovaj..
Ukidanje obavezne matematike - Page 2 Alberteinsteineinsteins

Nadalje vezano za samu temu..

Nije problem matematika, problem je u cijelom obrazovnom sustavu o kojem nema smisla raspravljati dok se neke stvari iz samog korjena ne pocmu mjenjati. U skolu bi ljudi trebali ici radi znanja, ne radi toga da mladi ljudi sa 20 godina dobivaju srcane udare od stresa, gutaju helexe i sl. stvari. Ne zbog toga da se radi separacija medju klincima (tipa ovaj je dobio 5 a ovaj 2) ili pak na fakultetima tko si ima za platiti faks a tko ne.. cijeli sistem je u takvom kurcu da bi ga trebalo od nule rekonstruirati, a vecinu danasnjih akademika i ostale nis koristi bagre koji diktiraju kakav ce isti biti spucat nogom direktno u dupe i zatvorit u samice, prvo radi degeneracije pravih vrijednosti, a potom i radi otupljivanja mladih mozgova jer u skolama trenutno se ne uci nista korisno za razvoj jednog kvalitetnog bica. Naravno iznimke su oni koji se otrgnu od cijelog tog robotskog sistema pa krenu pored svih tih govana upijati i neke druge stvari jel jer su gladni, gladni znanja kao onaj anoreksicni lav iz zagrebackog zooa toplog mesa frisko zaklane antilope..
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Ukidanje obavezne matematike   Ukidanje obavezne matematike - Page 2 Icon_minitimeuto stu 15, 2011 3:56 pm

Shindayume...ja pak ne shvacam tvoj post...kakva tvoja "apstraktna razmisljanja"? Matematika je usko vezana sa moci apstraktne logike. Kao sto rekoh skolska matematika nije najbolji pokazatelj jer jako ovisi o profesoru koji moze uceniku jednako pribliziti ili udaljiti volju za svladavanjem gradiva. Netko moze imati super apstraktnu logiku i katastrofa profesora te imati 0 iz matematike.

@Orca...slazem se...trebalo bi napraviti opaku reformu...ali tu smo gdje smo i mozemo uzeti samo ovo sto imamo kao neke pokazatelje...

Višestanični organizam
Shindayume

Female
Aquarius Broj postova : 32
Registration date : 12.11.2011

PostajNaslov: Re: Ukidanje obavezne matematike   Ukidanje obavezne matematike - Page 2 Icon_minitimeuto stu 15, 2011 4:24 pm

samo sam pokusala dati primjer ljudi koji su odlicni matematicari i apstraktno inteligentni.. No imam osjecaj da sam se malo zanjela..
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW

Male
Libra Dog

PostajNaslov: Re: Ukidanje obavezne matematike   Ukidanje obavezne matematike - Page 2 Icon_minitimeuto stu 15, 2011 4:34 pm

kika13 je napisao/la:

A sa socijalnom inteligencijom ili emocionalnom?

Nerazumijevanje odnosa među ljudima je ogledalo socijalne inteligencije, a nerazumijevanje toga kad nekoga vrijeđaš je ogledalo emocionalne.
Nisam ništa loše mislio kad sam rekao da je matematika ogledalo apstraktne inteligencije. :)

kika13 je napisao/la:

Mislim,ako ćemo baš toliko generalizirati s obzirom na završeni fakultet,onda osobe koje su npr završile FSB ili FER imaju nisu emocionalnu ili socijalnu ili verbalnu inteligenciju.

Upravo tako, češće je i nemaju. Naravno da i na jednom i na drugom faksu postoje iznimke, ali one uglavnom potvrđuju pravilo: da je izbor fakulteta stvar afiniteta, pod uvjetom da je svojevoljno birano.

kika13 je napisao/la:

Nije da branim sad svoj društveni smjer, već jednostavno, nisu sve osobe iste.
Svaka vrsta inteligencije je bitna i važna za svakodnevno funkcioniranje,ajmo to tako reći,
"inženjersku matematiku" (ili kako vi to već zovete...) - mislim da to zaista nema smisla!
Ili ako ćemo tako gledati, onda nek na FER uvedu npr "biološku psihologiju", koja je isto osnova poznavanja svakodnevnog ljuskog ponašanja.

Naravno da nisu iste, na to i ciljamo u ovoj temi. Bilo bi vjerojatno loša ideja uvoditi neke napredne stvari iz drugih područja na neki fakultet, jer ljudi koji ga upisuju nemaju afiniteta prema njima i to jednostavno ne vole. Čast iznimkama, ali oni će se tako i tako isticati i sami se obrazovati.

kika13 je napisao/la:

Ako se ozbiljno radi matematika u osnovnoj i srednjoj školi, mislim da je to dovoljno.
Svi mi,ili barem većina, razumijemo matematiku i sad da baš ulazimo u neke njezine "bolesne" detalje na društvenom fakultetu - nema smisla...

Slažem se. Vjerojatno bi najbolje bilo da se do određenog stupnja podučava neki predmet i da se onda na temelju rezultata koji iskazuje pojedinac određuje daljnji stupanj učenja tog predmeta. Još tijekom srednje škole. Taj individualni pristup je trenutno neostvariv, ali bi u nekoj idealnoj situaciji bio poželjan.

Superforumaš CE-4
Athena

Female
Gemini Buffalo

PostajNaslov: Re: Ukidanje obavezne matematike   Ukidanje obavezne matematike - Page 2 Icon_minitimeuto stu 15, 2011 4:37 pm

Alpha je napisao/la:
@Athena...na tim se fakultetima trazi biflanje ali se u praksi trazi razmisljanje (bilo kojoj praksi pa cak i kuhanju sarme - da malo izbanaliziram). Ne zelim da me se krivo shvati ali daleko cesce sam nailazila na ljude za koje bi se kazalo da su nepametni (ili sto bi se u narodu reklo - glupi) medju onima koji su drustvenjaci s antitalentom za matematiku nego medju onima koji imaju nekog smisla u tom podruciju (matematike, jelte).
Ne znam za praksu, ali tzv. matematičko-logička inteligencija nema nužno veze sa "verbalnim" razmišljanjem niti uspjehom u obavljanju nekog posla, posebno onog društvenog smjera :P.
Tako možemo imati primjerice izvrsne psihologe, novinare, pravnike...koji nemaju pojma niti interesa za matematiku.

Ja sam primijetila da ima puno studenata koji su vrlo uspješni primjerice na društvenim fakultetima (gdje se zahtijeva štrebanje), a u svakodnevnim razgovorima ispadaju kao da ne znaju uopće proturiti neku konkluziju, objasniti svoje razmišljanje. conf1
Međutim, ne bih generalizirala da takvi pojedinci nemaju razvijenu matematičku inteligenciju, jer ispada da im jako šteka i verbalna inteligencija.

kika13 je napisao/la:
Da.
Osobno, smatram da uopće nisam nadarena za matematiku, ali me ona nikad nije niti zanimala. :P
Iz matematike sam imala nižu ocjenu (također, nisam voljela ni druge prirodne predmete), ali sam uspjela prolaziti sa 5, zahvaljujući predmetima koji su me zanimali.
Jednostavno, nije mi padalo napamet dignuti ocjene iz predmeta prirodnog smjera, jer sam na početku znala da ne planiram upisati ništa što ima veze sa navedenim pa je fokus bio drugdje usmjeren.
Ukoliko će se matematika nužno tražiti, tada to treba biti prisutno praktički na svima fakultetima, a tu se onda može doći do pomalo apsurdnih situacija.

Mislim da bi bilo dovoljno uvesti test opće inteligencije na fakultete, umjesto pomalo isforsiranog načina usmjeravanja srednjoškolaca na prirodne fakultete, samo zbog činjenice da je interes za dotične fakultete prilično slab.

PraGlodavac
kika13

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Ukidanje obavezne matematike   Ukidanje obavezne matematike - Page 2 Icon_minitimeuto stu 15, 2011 4:44 pm

Mow - e sad se slažem s tobom! :D

...ali i dalje se ne slažem sa ovim iz tvog prošlog posta:
Citat :
Nije stvar u tome da je matematika u društvenim znanostima nepotrebna. Dapače, ona je nužna.

:P

No dobro... :)
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW

Male
Libra Dog

PostajNaslov: Re: Ukidanje obavezne matematike   Ukidanje obavezne matematike - Page 2 Icon_minitimeuto stu 15, 2011 5:22 pm

kika13 je napisao/la:
Mow - e sad se slažem s tobom! :D

...ali i dalje se ne slažem sa ovim iz tvog prošlog posta:
Citat :
Nije stvar u tome da je matematika u društvenim znanostima nepotrebna. Dapače, ona je nužna.

:P

No dobro... :)

Mislio sam na društvene znanosti, ne na društvene fakultete. Dakle, za osobu koja dalje misli ostati na faksu i baviti se znanstvenim radom, matematika je nužna. :)

PraGlodavac
kika13

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Ukidanje obavezne matematike   Ukidanje obavezne matematike - Page 2 Icon_minitimeuto stu 15, 2011 5:29 pm

...matematika vezana za struku - da.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Ukidanje obavezne matematike   Ukidanje obavezne matematike - Page 2 Icon_minitimeuto stu 15, 2011 5:32 pm

Postoje razlicite vrste inteligencije kao sto objasnjava MoW. Svi to znamo. Osoba je tim potpunija sto ima bolje izbalansirane/zastupljene sve vidove. Netko tko ima visok apstraktni IQ koji se, svidjalo se to nama ili ne, mjeri na osnov matematike nije nuzno pametna osoba (ako joj fali socijalna i/ili emocionalna inteligencija).

Danasnji testovi IQ-a (apstraktnog, a to je onaj koji se podrazumijeva kada netko kaze koliki mu je IQ) temelji se na odredjenoj vrsti logike. Ta vrsta logike (naj)razvijenija je kod matematicara (i tih takvih), a ujedno je razvijenija kod muskaraca nego kod zena. Zato statistike i pokazuju kako muskarci postizu vise rezultate na IQ testovima. To nije nista neobicno jer se jednostavno radi o tome da je kod muskog roda taj dio mozga razvijeniji ili, bolje receno, aktivniji nego kod zena. Istovremeno su im manje aktivni negi drugi dijelovi.

@Athena...ima ljudi koji mogu nabubati telefonski imenik al ne mogu proturit konkluziju pa da mu zivot o tome ovisi. To i sama kazes. Istovremeno postoje ljudi koji mogu na pamet rijesavati kompleksne apstraktne zadatke ali nisu u stanju komunicirati s okolinom. To se zna sresti kod autisticnih ljudi (malo ekstremniji primjer). Dakle, u oba slucaja imamo nekompletnu osobu.

Ti nisi imala dobar prolaz iz matematike sto moze biti odraz loseg profesora. Zato je nezahvalno uzimati skolske ocjene kao mjerilo. Ipak, one mogu biti pokazatelj (ne mislim na tebe ili ikoga osobno nego generalno...nije slucajno zasto neke skole nemaju matematiku uopce i koji ljudi upisuju te skole).

Slazem se da bi bilo najbolje uvesti neki test opce inteligencije (kako god to izgledalo). Svakako bolje od samih matematickih zadataka. Ali nesto bi trebalo uvesti jer...npr. ja se u poslu (a i privatno) susrecem sa raznim visokoobrazovanim ljudima koji, jednostavno, nisu smjeli zavrsiti fakultet, postati kadrovski pogodni za neka radna mjesta (makar skola u danasnje doba nema veze s nicim al eto) jer su glupi. Jbg, nema drugog izraza. I onda takvi koce citav sistem. Ili primjer administracije...kada nesto treba administrativno provesti i naidjes na osobu sa apstraktnim IQ-om "nula" ma mos se odmah ic ubit. Pogotovo ako je nesto sto iole odskace od onog sto ta osoba inace radi. Nek je jedan dokument drugaciji ili nesto...ma gotovo, raspad sistema. Istovremeno ako naidjes na osobu koja posjeduje apstraktnu inteligenciju ona ce znati premostiti problem. Vrlo jednostavno.

Bilo bi u redu da svi zavrsavaju sto hoce ali onda oni koji su nigdje s apstraktnim IQ-om nek tuku pecate ili nesto i ne dolaze u dodir s ostalim ljudima (kad je posao u pitanju). Ali ne...oni su upravo drustvenjaci...oni hoce kontakte s ljudima...i eto raspad sistema.

PraGlodavac
kika13

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Ukidanje obavezne matematike   Ukidanje obavezne matematike - Page 2 Icon_minitimeuto stu 15, 2011 5:45 pm

Testova opće inteligencije imaš gotovo pa na svakom prijemnom na bilo kojem većem fakultetu.

Citat :
Osobno, smatram da uopće nisam nadarena za matematiku, ali me ona nikad nije niti zanimala.

Isto je kod mene.. Jednostavno me ne zanima i dosadna mi je.
Problem ne dolazi od profesora u osnovnoj i srednjoj, već mi je jednostavno dosadna.
Rađe ću sjediti satima u jednom položaju i promatrati ljude i njihovo ponašanje nego da moram 5 minuta rješavati neki matematički zadatak.
-.- Bilo što samo ne matematika :)
Ali eto...ako se mora naučiti, naučim je.
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena

Female
Gemini Buffalo

PostajNaslov: Re: Ukidanje obavezne matematike   Ukidanje obavezne matematike - Page 2 Icon_minitimeuto stu 15, 2011 6:01 pm

@Alpha, ja sam imala nisku ocjenu iz matematike i zato što je uopće nisam vježbala, osim kad sam morala, za neki prolaz.
Osim toga, profesorica baš i nije bila najbolja, na satu se obradio najjednostavniji zadatak, a na ispitu složeni.
Alpha je napisao/la:

Bilo bi u redu da svi zavrsavaju sto hoce ali onda oni koji su nigdje s apstraktnim IQ-om nek tuku pecate ili nesto i ne dolaze u dodir s ostalim ljudima (kad je posao u pitanju). Ali ne...oni su upravo drustvenjaci...oni hoce kontakte s ljudima...i eto raspad sistema.
Ne znam je li razlog slabe matematičke inteligencije činjenica da netko ne zna nešto administrativno provesti u drugačijem obliku.
Postoji razlika između složenih matematičkih zadataka i nekih statistika/postotaka, o kojima bi svatko trebao imati pojma, posebno oni kojima to zahtijeva priroda posla.
Ipak, logično mi je da se društvenjaci žele baviti društvenim poslom.
Bez obzira na slabu matematičku inteligenciju, oni mogu biti bolji u nekim poslovima od onih koji imaju iznimnu matematičku inteligenciju, a s druge strane im fali neka interpersonalna ili intrapersonalna inteligencija.

Primjer, moj kolega iz srednje škole je briljirao u svim predmetima i postao je liječnik.
Ipak, ja njemu ne bi ni pod razno bila pacijent lol!, jer ima toliko lošu interpersonalnu inteligenciju (što bi mu trebalo biti jako bitno u poslu), a toliko je egoistično-licemjerno usmjeren na sebe, da mu niti sva apstraktna inteligencija ne može pomoći da bude dobar liječnik.
Zato, ukoliko bismo radili neke "rezove", obzirom na razne vrste inteligencije, puno njih bi palo na "jednostavnijim" vidovima inteligencije.
U konačnici, oni mogu napraviti istu ili veću štetu od onih koji nemaju razvijenu apstraktnu inteligenciju.
Naravno, bitna je vrsta posla koju netko obavlja, sukladno tome bi i određena vrsta inteligencije trebala biti više-manje razvijena.

Smatram da bi se ljudi trebali i zapošljavati u "branši" za koju su se specijalizirali, a ne raditi neki posao koji nema nikakve veze sa njihovim zvanjem.
Možda bi se i tako mogli prevenirati slučajevi da netko ozbiljno "kiksa" u svom poslu.

Čovjek
MoW

Male
Libra Dog

PostajNaslov: Re: Ukidanje obavezne matematike   Ukidanje obavezne matematike - Page 2 Icon_minitimeuto stu 15, 2011 6:39 pm

Alpha je napisao/la:
Postoje razlicite vrste inteligencije kao sto objasnjava MoW. Svi to znamo. Osoba je tim potpunija sto ima bolje izbalansirane/zastupljene sve vidove. Netko tko ima visok apstraktni IQ koji se, svidjalo se to nama ili ne, mjeri na osnov matematike nije nuzno pametna osoba (ako joj fali socijalna i/ili emocionalna inteligencija).

Danasnji testovi IQ-a (apstraktnog, a to je onaj koji se podrazumijeva kada netko kaze koliki mu je IQ) temelji se na odredjenoj vrsti logike. Ta vrsta logike (naj)razvijenija je kod matematicara (i tih takvih), a ujedno je razvijenija kod muskaraca nego kod zena. Zato statistike i pokazuju kako muskarci postizu vise rezultate na IQ testovima. To nije nista neobicno jer se jednostavno radi o tome da je kod muskog roda taj dio mozga razvijeniji ili, bolje receno, aktivniji nego kod zena. Istovremeno su im manje aktivni negi drugi dijelovi.

ides
Bilo bi zanimljivo razumijeti zašto su zapravo neki dijelovi mozga aktivniji kod muškaraca nego kod žena i obrnuto, budući da ima puno primjera koji su baš suprotni od uobičajenog ponašanja. Koliko tu odgoj i obrazovanje roditelja kod kuće i profesori u školi utječu na razvoj neke vrste inteligencije, a u kojoj mjeri nam je ona dana u genima, a u kojoj mjeri nam je dana možda samom dušom? misli
No to je već neka druga tema...

Čovjek
MoW

Male
Libra Dog

PostajNaslov: Re: Ukidanje obavezne matematike   Ukidanje obavezne matematike - Page 2 Icon_minitimeuto stu 15, 2011 6:40 pm

Meni recimo matematika nije dosadna, ali nije niti naročito zanimljiva. Ipak, disciplinom (stalnim vježbanjem zadataka i učenjem teorije) sam prošao kroz sve matematike na faksu bez problema, jer mi je razumljiv takav način razmišljanja.

Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Registration date : 01.10.2007

PostajNaslov: Re: Ukidanje obavezne matematike   Ukidanje obavezne matematike - Page 2 Icon_minitimeuto stu 15, 2011 7:09 pm

Matematika kao skup brojeva/pravila/teorema može biti nešto odvratno. Još je super dok ideš računati problem, to može biti i zabavno, ali dok trebaš naučiti teoreme i dokaze zašto uopće možemo koristiti tu formulu, to je za krepat. Srednjoškolska matka je smijurija, dok počne problematika ići u dubinu zašto je to tako kako je i kako se dođe do toga... Sjećam se da sam se to štrebao hrpu vremena da naučim tridesetak teorema (ili koliko ih je već bilo) i njihove dokaze. A sve zato da riješimo običan integral. Taj dio matke je ubitačan.

No, fora je u tome što se problemi u matki (kao i brojevi općenito) mogu vizualizirati. Na taj način ne samo da je sve skupa zabavnije, već i jednostavnije. Obično se uči da su realni brojevi na pravcu kao i prirodni brojevi, pa se to obično zamišlja kao neko ravnalo. Razmak između crtica je jedinična veličina, dvojka je duplo veća od jedinice jer je duplo dalje od ishodišta itd... No mogu se brojevi vizualizirati i kao kvadratići, što može biti praktično u nekim problemima. Ili kao kockice ako trebamo kubove. I onda zadatak zapravo rješavaš pomoću vizualizacija, dok na papiru imaš đumbuse od formula.
Matematika je veoma kreativna disciplina, ili barem to može biti. Pa eto, obično crtanje funkcija je kao vizualizacija problema, oni grafovi. No, čini mi se da mnogi uopće ništa ne vizualiziraju, već brojke i varijable gledaju kao simbole na papiru. Na taj način to jest dosadno, obično pimplanje po formulama.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Ukidanje obavezne matematike   Ukidanje obavezne matematike - Page 2 Icon_minitimeuto stu 15, 2011 11:14 pm

@Kika...u moje doba nije bilo tih opcih testova inteligencije, a u ovo sadanje doba ocito nisu bas kvalitetni obzirom svako ziv upisuje fax tako da bi se trebalo napraviti neke postenije testove.

@Athena...eto, i sama kazes da ti profa nije valjala...nista neobicno...
Sto se tice mog primjera s administracijom...to je samo primjer. Ista stvar se nalazi u svim aspektima rada.
Definitivno se ne slazem da bi ljudi trebali raditi samo u struci za koju su zavrsili skolu/fax. Prije svega zato jer je masu ljudi (citaj: djece) upisalo fax a da nisu zapravo znali sto zele. Pa je tako dosta njih islo na ekonomiju jer vecina upisuje to (ili pravo) kad ne zna sto bi. Onda postoje ljudi koji su upisali fax koji su htjeli i skuzili da to nije kako su zamisljali ili su im se zelje promijenile. Osim toga u danasnje doba dosta ljudi ne zeli raditi citav zivot istu stvar vec zele promjenu, nesto novo. Hoce mijenjati posao. Uciti nove stvari. Neki su pak prisiljeni raditi van struke jer ne mogu naci posao u samoj struci. Kroz rad savladaju nova znanja koja ih mogu opet odvesti u nekom petom smijeru. I td...
Na koncu konca ima puno ljudi koji zele raditi nesto sto im nikako ne ide. I sama spominjes tog doktora. Eto on je zavrsio i radi u struci ali bilo bi bolje da ne radi. Da se najde u necem drugom.

@MoW...kaze se da je 10% talent, a 90% rad...tako da vjerujem da se puuuuno toga temelji na okolini, mogucnostima i edukaciji....

Inace meni je matematika bila drag predmet samo sto kad bih pokontala o cem se radi bilo bi mi zabavno rjesavati zadatke u pocetku, a onda bi mi dosadilo (to nije zato jer smo mi dalmatinci lijeni nego zato jer nam se ne da zubi ).

@Blizz...slazem se da je srednjoskolska matematika "mala beba". Super ti je tehnika vizualizacije ides

Čovjek
MoW

Male
Libra Dog

PostajNaslov: Re: Ukidanje obavezne matematike   Ukidanje obavezne matematike - Page 2 Icon_minitimeuto stu 15, 2011 11:14 pm

@Blizzard Ali to kad se ide u dubinu onda zaista i pomaže da konačno čovjek razumije matematiku i da mu postane zapravo lagana. Jednom mi je brat rekao kako potpuno razumije zbunjenost učenika u srednjoj školi s kemijom. Bez obzira na profesore, tamo je to looooše objašnjeno i svodi se na bubanje često i ne do kraja točnih formula koje su pale ko grom iz vedra neba.
Jednom kad se na faksu prođe kroz to gradivo i vidi otkud su te formule dobivene, tek onda to sve skupa ima smisla. A to zahtijeva određeni trud. Mislim da je vrlo slična stvar s matematikom. :)

Superforumaš CE-4
Athena

Female
Gemini Buffalo

PostajNaslov: Re: Ukidanje obavezne matematike   Ukidanje obavezne matematike - Page 2 Icon_minitimeuto stu 15, 2011 11:22 pm

Alpha je napisao/la:

Definitivno se ne slazem da bi ljudi trebali raditi samo u struci za koju su zavrsili skolu/fax. Prije svega zato jer je masu ljudi (citaj: djece) upisalo fax a da nisu zapravo znali sto zele. Pa je tako dosta njih islo na ekonomiju jer vecina upisuje to (ili pravo) kad ne zna sto bi. Onda postoje ljudi koji su upisali fax koji su htjeli i skuzili da to nije kako su zamisljali ili su im se zelje promijenile.
Nažalost, ima primjera da ljudi koji primjerice diplomiraju hrvatski jezik rade kao profesori matematike ili netko zaposli nekog sa srednjom zubotehničarskom u kancelariji, preko veze. scratch

Dakle, ja se zalažem za veću fleksibilnost ljudi i na radnim mjestima, međutim zaposlenje bi po mom mišljenju trebala biti srodno onome za što smo se školovali.
Mnogi danas rade na mjestima za koja nisu kvalificirani, štoviše nemaju pojma o tome što rade, dok drugi koji traže posao ne mogu isti naći u struci.
Ja mogu završiti npr. filozofski fakultet (književnost), ali što ću (i kako) zaboga raditi u nekoj kancelariji sa statistikama ili u banci, kad ništa o tome ne znam. confused
Naravno, mogu naučiti, ali i za to treba vremena, stjecanja znanja i kiksanja. :P

Admin
Alpha

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Ukidanje obavezne matematike   Ukidanje obavezne matematike - Page 2 Icon_minitimeuto stu 15, 2011 11:32 pm

@Athena...previse se uzdas u ono sto se uci na faxu...ajmo rec ovako...diploma je nesto sto je najcesce potrebno samo za kadrovsku sluzbu dok se posao uci na licu mjesta tj. kad se pocme raditi. Fakultet (ili srednja skola) u najboljem slucaju posluze kao neka abeceda ali nista vise od toga. Nazalost vecina ljudi zavrsava skolu na kojekakve nacine tako da ne postoji niti taj efekt abecede.

Ljudi se mogu skolovat za nesto sto im uopce ne lezi i mogu to zavrsiti ali ja bih svakako prije bila za to da se bave onim sto im lezi ma koliko to daleko od njihove struke bilo jer na kraju se gledaju rezultati. Meni je svejedno koji je netko fax ili skolu zavrsio. Sasvim svejedno. Vazno mi je samo da zele odraditi posao, da kuze ili se barem trude kuzit ono sto rade. To je najvaznije.

PostajNaslov: Re: Ukidanje obavezne matematike   Ukidanje obavezne matematike - Page 2 Icon_minitime

[Vrh] Go down

Ukidanje obavezne matematike
[Vrh] 
Stranica 2 / 3.Go to page : Previous  1, 2, 3  Next