Početna stranicaPortalPretraľnikRegistracijaLogin

Ukidanje obavezne matematike

Go down 
Go to page : Previous  1, 2, 3
Autor/icaPoruka
Athena
Superforumaš CE-4
Athena

Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12345
Registration date : 09.09.2009

Ukidanje obavezne matematike - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Ukidanje obavezne matematike   Ukidanje obavezne matematike - Page 3 Icon_minitimesri stu 16, 2011 2:52 pm

S time se slažem, međutim kvalifikacije su ipak bitne. miga
Danas imamo nebulozne situacije da se neki ljudi koji imaju diplomu ne mogu zaposliti, dok drugi koji uopće nemaju kvalifikacije rade na određenom radnom mjestu- npr. frizerka u MUP-u, profesor hrvatskog jezika predaje kemiju itd.

Obzirom na sve to (činjenicu da živimo u društvu koje je daleko od idealnog), mislim da bi se prvenstveno trebale uzimati određene kvalifikacije u obzir, a potom sve ostalo.
Lijepo je imati interese, ali oni zajedno sa ambicijama ionako neće doći do izražaja prilikom prvog zapošljavanja.
Naposljetku, školovali smo se, da bismo barem približno znali u kojoj ćemo branši raditi.

Admin
Alpha

Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Ukidanje obavezne matematike   Ukidanje obavezne matematike - Page 3 Icon_minitimesri stu 16, 2011 4:17 pm

Je, samo sto su te nebulozne situacije mahom rezultat zaposljavanja "po babi i stricevima" tj. preko veza i vezica. A ja imam vise iskustva sa ljudima koji su kadrovski u redu (dakle nisu frizerke u mup-u) al brate opet raspad sistema. Obzirom govorim iz prakse i prve ruke onda se nikako ne mogu sloziti s tobom jer je, po mom misljenju, najvaznije imati dva zrna soli u glavi. Sve ostalo ce se nauciti.

Sto se tice skolovanja...tu sam ti vec kazala...ljudi upisu nesto jer ne znaju sto bi upisali, upisu nesto pa se predomisle ali ne zele prekinuti fax koji je pri kraju ili na pola i ulozili su vrijeme i napor u to, upisu nesto sto znaju da nije to sto hoce ali nisu u mogucnosti (recimo nema u njihovom gradu) upisati ono sto zele, upisu nesto tek tako ali nisu dovoljno zreli da zbilja znaju sto zele (mislim da vecina ljudi od 18 godina zapravo ne znaju sto zele iako im se cini da znaju) i td. Postotak ljudi koji su upisali, zavrsili i definitivno pogodili da je to ono sto zele je vrlo mali. Puno vise je ovih prvonabrojenih...

PraGlodavac
kika13

Female
Aries Goat
Broj postova : 847
Registration date : 03.08.2011

PostajNaslov: Re: Ukidanje obavezne matematike   Ukidanje obavezne matematike - Page 3 Icon_minitimesri stu 16, 2011 11:56 pm

Slažem se sa Athenom.

Po meni, fakultet nije trošenje vremena, već jednostavno upoznavanje sa strukom i teorijom. Praksa dolazi za vrijeme fakulteta ili poslije, ovisno koliko su ljudi zagrijani za to što uče. Praksa ne ide bez teorije, kao niti teorija bez prakse. Dakle, i jedno i drugo je važno.

S druge strane, ne znam čemu tolika negativnost, Alpha.
Istina JE da postoje osobe koje su se stvorila na fakultetu tek toliko do dođu do papira, a to šta nemaju pojma na kraju koji su fakultet uopće završili, nema veze, jer tu su "stričevi i babe" (kak si gore rekla). Ali tu zato postoje i druga polovica njih koja se upisala jer ih to nešto zanima, zagrijani su za to, često se uz fakultet i bira volontiranje kako bi dobili praksu.
Tako da ne možeš baš sam tak gledati na te stvari.... To je isto ko kad ljudi nađu neki poso tek toliko da dobivaju novce a mrze ga iz dna duše.
Možda će netko od ovih "glupih" (šta samo žive za diplomu) kasnije upisati nešto što ih zanima, ili će pak se ipak zainteresirati na kraju krajeva za tu struku za koju su se obrazovali.

Velik dio ljudi, barem u Hr, završi ono što želi i voli samo šta je jedini problem (za državu) odljev mozgova...

Hrpa njih zapravo nema pojma šta uopće žele raditi u životu do 30e. Tako da ono...

Tko želi naučiti nešto i baviti se sa nečim što se završio, to će i napraviti, a sad...osoba koje troše kisik na fakultetu će uvijek biti... Kao i na radnim mjestima i svugdje drugdje..
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena

Female
Gemini Buffalo

PostajNaslov: Re: Ukidanje obavezne matematike   Ukidanje obavezne matematike - Page 3 Icon_minitimečet stu 17, 2011 12:20 am

Hm...koliko tko ima "zrna u glavi" teško je znati prilikom zapošljavanja.
Dakle, netko tko je diplomirao engleski i njemački na filozofskom, trebao bi imati prednost zapošljavanja kao prevoditelj, za razliku od onog tko je npr. diplomirao filozofiju.

Upravo se najčešće preko veze i zapošljavaju ljudi, izvan svoje branše.

Naravno, svatko od nas može pogriješiti (i griješi) prilikom upisa na neki fakultet, u smislu da naknadno shvati da je završio nešto što ga ne zanima, ali pri zapošljavanju ti razlozi ne bi trebali biti odlučujući.
Ja mogu završiti npr. veterinu, a shvatiti da me zanima ekonomija, ali ne očekujem da me radi toga netko treba zaposliti u banci i dati mi prednost pred toliko kvalificiranih diplomiranih ekonomista, koji traže posao. confused
Naravno, država je u banani pa bi mladi ljudi itekako pristali na tako nešto, samo je pitanje kakve su masovne posljedice toga.

Valjda bi se trebalo prvenstveno gledati da neko radno mjesto barem približno korespondira završenom fakultetu.
U protivnom, koji je smisao da uopće biramo neki fakultet, kad on ionako neće imati utjecaja pri našem zapošljavanju na nekom radnom mjestu?

Što se tiče onih koji kadrovski odgovaraju službi koju obavljaju, a prilično su nekompetentni, trebalo bi reagirati nakon što im se da šansa.
Ako ih se i zamijeni boljima, mislim da bi trebalo tražiti prvenstveno kvalificirane ljude, a tek potom one koji se nisu pronašli u svojoj struci, a pokazali su se (potencijalno) dobrim zaposlenicima.

Admin
Alpha

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Ukidanje obavezne matematike   Ukidanje obavezne matematike - Page 3 Icon_minitimečet stu 17, 2011 11:09 am

@Kika i Athena...nije to negativnost niti govorim kontra fakulteta. Dapace, upravo je razlog zasto se toliko iznenadjujem (jos uvijek) kada visokoobrazovani ljudi ne mogu spojit dvoje premise jeste zato jer (pogresno) ocekujem vise od ljudi koji su zavrsili fax. Iako mi se milion puta pokazalo kako je to posve pogresno i kako diploma nema veze s nicim ipak mi se desi...ponekad...ali se desi...

Dakle, cure, ja sam za visoko obrazovanje u svakom slucaju, ali vasi nefleksibilni pogledi su, po meni, pogresni. Mozda ste vi upisale fakultete koje ste bas htjele i mozda cete raditi bas ono sto zelite ali rijetki su ljudi kojima se tako stvari posloze. Vecina osamnaestogodisnjaka nije sigurna sto zeli i upise pogresan fax. Sto da rade onda? Da citav zivot ostanu u bransi samo radi toga jer imaju diplomu? Ili da odbijaju druge mogucnosti jer nije u skladu s njihovom diplomom?
Ne znam sto se i kako danas uci na faksu ali cisto suuuuumnjam da je program kvalitetniji nego kada je moja generacija studirala. A fakultet ti daje abecedu. Ne prprema te za zbiljski rad i to nema nikakve veze s time sto ljudi ne zele uciti ili sto nabubaju nesto samo za ispit. Programi su zastarjeli. Uce se bespotrebne stvari koje se niti ne koriste vec 50 i vise godina. Nije to do studenata.

Kuzim da ste vi sada na faxu i da vam se ne svidja ideja da bi netko mogao zauzeti neko mjesto na koje same ciljate a da je jos k tome zavrsio neki drugi fax. Kuzim i da jos niste usle u poslovne vode pa da vam se cini kako bi svi trebali raditi samo ono za sto imaju papir i da bi to bilo ok i posteno i da bi tada sve funkcioniralo. Jedini problem je sto to nije tako... Mozda cete vi biti takve srece da cete upasti na neko mjesto gdje je super radna okolina i gdje cete biti zadovoljne i ostati tu do kraja zivota. To bi bilo odlicno ali je scenarij koji se ne desava cesto.

Jos jednom ponavljam...ne citajte moje rijeci s negativizmom...samo iznosim kako jeste...radim u privatnom sektoru i dolazim u kontakt sa citavom paletom ljudi raznih struka te vidim to na svim tim poljima...tako je kako je...

PraGlodavac
kika13

Female
Aries Goat
Broj postova : 847
Registration date : 03.08.2011

PostajNaslov: Re: Ukidanje obavezne matematike   Ukidanje obavezne matematike - Page 3 Icon_minitimečet stu 17, 2011 1:50 pm

Ne znam kako je prije bilo, no što se Bologne tiče - na fakultetu se "nudi" (sam zapravo moraš doći do toga) to obrazovanje u velikim količinama, samo što je način rješavanja i učenja u potpunosti kriv. Ljudi se zadovoljavaju dvojkama i svaki put kad uče, uče minimalno. Tek toliko da skupe ects bodove.
No s druge strane, na fakultetima se mnogo toga nudi... Samo što, eto, opet, neki su ljeni i neda im se istraživati i pitati.
Također, većina mladih zapravo odrasta u tom nekom vremenu gdje se dobiva jasna slika o našim političarima i svim kakti obrazovanim i kulturnim ljudima. Ta slika je - nemoj se truditi; pokušaj na što lakši način doći do cilja. No dobro...to je skroz drugi problem.

Ja se uopće ne brinem za to da će moje radno mjesto netko zauzeti. Sumnjam da će netko sa npr završenom kroatistikom ili ekonomijom biti sposoban za to. Bez obzira na stričeve,babe,ove one iz nekog koljena.. A i ako se to dogodi, pa Bože moj! Stjeram ga :P Neće dugo izdržati.
evil

Citat :
Kuzim i da jos niste usle u poslovne vode pa da vam se cini kako bi svi trebali raditi samo ono za sto imaju papir i da bi to bilo ok i posteno i da bi tada sve funkcioniralo.
Volontiram od 16e. Radim od svoje 17e. Na totalno različitim područjima (dakle,i ekonomija i rad sa drugim ljudima i vezano za telekomunikacije) - i u državnim i u privatnim firmama. No kroz to sam sve prošla naravno, iz jasnih razloga - pare! Ali ne pada mi na pamet da se zadržim cijeli svoj život na nečemu što nije vezano za moju struku. :D A i nebi bilo fer.

Dakle, samo želim reći da je stvar u tome da fakultet pruža onoliko koliko treba. Ne mora se zadržati na nečemu što samo u knjizi piše ili profesor izblebeta na preadvanju. Imamo razno razne mogućnosti, samo se treba snaći. I 100% sam sigurna da se sa fakulteta može izaći
sa ogromnom količinom znanja. Jedini je problem pojedinac - njegove navike i uopće to da li zna kako doći do pravog znanja tijekom vladavine ove odurne, idiotske, bespotrebne, očajne, primitivne, balkanske wannabe Bologne.

Da li će netko biti pametan i iskoristiti to sve što se pruža ili samo proć kroz fakultet tek toliko da kaže da je završio - ovisi sve o toj osobi...

Kao što sam gore rekla, neki nemaju pojma što bi radili sa svojim životima do pitaj boga koje godine... Ali eto,kasnije se nađu.
A ove druge polovice,koje žive od stričeva i strina,to naravno postoji.
Moja majka radi sa osobom koja sa 40 godina radnog staža (isto mjesto na poslu) nema pojma NIŠTA. Posao je dobila - guess how - od nekog nečiji stric u 15.-om koljenu.

Ima nas svakakvih.
I oni koji dobiju diplomu sa razlogom i oni koji ne. Uvijek je bilo takvih...
Hvala Bogu, ima dovoljno radnih mjesta.
Vani.
Jbg.
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena

Female
Gemini Buffalo

PostajNaslov: Re: Ukidanje obavezne matematike   Ukidanje obavezne matematike - Page 3 Icon_minitimečet stu 17, 2011 2:30 pm

Alpha je napisao/la:

Dakle, cure, ja sam za visoko obrazovanje u svakom slucaju, ali vasi nefleksibilni pogledi su, po meni, pogresni. Mozda ste vi upisale fakultete koje ste bas htjele i mozda cete raditi bas ono sto zelite ali rijetki su ljudi kojima se tako stvari posloze. Vecina osamnaestogodisnjaka nije sigurna sto zeli i upise pogresan fax. Sto da rade onda? Da citav zivot ostanu u bransi samo radi toga jer imaju diplomu? Ili da odbijaju druge mogucnosti jer nije u skladu s njihovom diplomom?
@Alpha, je ne gledam uopće negativno, ali logično postavljam neka pitanja.
Možda uopće nisam upisala željeni faks, tj. moguće je da se pokazalo da i nije bio ono što sam očekivala ili očekujem, ali situacija je takva da ću prvenstveno očekivati radno mjesto negdje u toj branši.
Svaka "pogreška" također ima svoju posljedicu. Tu moje želje nisu uopće bitne.
Tko me uopće pita? scratch

Jako je lijepo biti kreativan i željeti istražiti svoje mogućnosti i na raznim drugim radnim mjestima, ali što je sa onima koji imaju diplomu za određeno mjesto, na kojem bi ja željela probati raditi? confused
Zato i imamo situacije da ljudi sa diplomom ne mogu dobiti mjesto u svojoj branši, dok drugi rade na njihovom mjestu.
I dakako...ima jako puno sposobnih i školovanih mladih ljudi, kojima nitko neće dati niti priliku, samo zato jer im je lakše zaposliti kumče, sestričnu, bratića bez kvalifikacija.
O.k., ako se još radi o nekoj privatnoj firmi, ali takvih je slučajeva mali milijun i u državnim službama.
Sa stranu stavimo "ambicioznost", nadobudnost i sentiment.

Činjenica je da određeno radno mjesto postoji upravo zato da bi se za isto prvenstveno razmatrali oni sa kvalifikacijama.
Zaposliti neku kemičarku u nekoj firmi koja se npr. bavi financijama, dok tisuće nezaposlenih ekonomista čeka na burzi, nije u redu.
Vani ne postoji ta praksa, osobito AKO na burzi imaju nezaposlene mlade ljude, koji su se specijalizirali za određeni posao, iz razloga što se barem masovno ne zapošljava po "vezama" i "vezicama".
Ispada kao da nemamo dovoljno radne i kvalificirane radne snage da konkurira na nekom mjestu.
Fleksibilnost je u redu, ali ako se prethodno razviju uvjeti za istu.

U ovim vremenima kad ljudi ne mogu naći posao za 2500 kuna (i to ljudi sa diplomom), sve drugo, od istraživanja vlastitih mogućnosti na raznim radnim mjestima bez potrebne kvalifikacije (posebno ako se mogu zaposliti u svojoj branši), mi djeluje pomalo kao "luksuziranje". roll
Barem za mene.

Admin
Alpha

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Ukidanje obavezne matematike   Ukidanje obavezne matematike - Page 3 Icon_minitimečet stu 17, 2011 6:01 pm

@Kika...sad kad citam tvoje zadnji post zapravo imamo isti pogled...nitko ne zeli biti lancima vezan za struku, a za svaki posao je najvanije biti u stanju povezati konce (dakle imati ona zrna soli u glavi ;) ). Slazem se da fakultet nudi nesto...ja to zovem abecedom. Svakako je lakse nekome tko zna abecedu polovit (ako zeli i ima ona zrna soli) posao nego nekom tko tek na poslu treba prvo naucit abecedu. Medjutim cak i u tom drugom slucaju (ako se ima sol ;) ) nije problem....

@Athena...nisam kazala da gledas negativno nego samo da ja ne gledam negativno. Ako ti imas diplomu za nesto, a otvoreno je mjesto bas za taj kadar onda onaj sa bas tom diplomom ima prednost (osim ako nije privatna firma kad nista nema veze). Medjutim ti mozda neces biti dobra na tom mjestu i mozda ce te zamijeniti netko tko je vec u firmi (dakle bez raspisivanja natjecaja) i tko nema tvoju diplomu (nego neku drugu) i taj ce biti zadrzan. Tako to ide i ne samo kod privatnika. Nije bitno kakva ti je diploma nego kako radis.

Generalno bih dodala da je danas diploma postala kao sto je prije bila matura srednje skole...masu ljudi ide na fakultet, masu ih zavrsi ali samo rijetki su zbilja zasluzili taj papir.

Superforumaš CE-4
Athena

Female
Gemini Buffalo

PostajNaslov: Re: Ukidanje obavezne matematike   Ukidanje obavezne matematike - Page 3 Icon_minitimečet stu 17, 2011 6:25 pm

Alpha je napisao/la:
Nije bitno kakva ti je diploma nego kako radis.
Iz iskustva ljudi oko sebe, nažalost čini se ne samo da se popunjavaju mjesta po kojekakvim vezama pa da nekima "fale" neki papiri za određeni posao, već puno ljudi itekako zabušava i ne rade dobro.
To se i odražava na cjelokupno stanje u državi, ali se često tolerira.
Ljudi imaju neku diplomu i vezu pa se zadržavaju u službi, dok konkretno ne rade kako bi trebali.

Dakle, danas je diploma uglavnom neizostavna.
Ljudi koji imaju sposobnosti i ambicije se mogu "potrgati", ukoliko nemaju taj komad papira ili dobru vezu.
Poruka je da svatko mora imati diplomu, a kvaliteta individualnog rada je često sasvim sporedna.

Inače, mislim da svatko tko se trudi oko svog posla, može biti dobar radnik, tim više ako se i usavršavao/školovao za neki posao.
Ne mislim da ljudi prosječne inteligencije (takvi su oni koji završe faks), ne mogu svladati neke poteškoće na poslu niti da drugi kolege (u prosjeku) spadaju u kategoriju Übermenscha.
Većina uspjeha ovisi o trudu, ako on izostane nema napredovanja.

Admin
Alpha

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Ukidanje obavezne matematike   Ukidanje obavezne matematike - Page 3 Icon_minitimečet stu 17, 2011 10:41 pm

Tako je. To je zato jer se zaposljavaju "po babi i stricevima" ali uzeli smo predpostavku da se ti ne bi zaposlila "po babi i stricevima" pa onda ne bi imala zaledje...

Obzirom znamo kolika je nezaposlenost danas mozemo reci da je svejedno jel imas diplomu ili nemas. Dapace, cak moze biti smetnja jer te nece primit na neka mjesta za koja traze nizu strucnu spremu ako imas diplomu. Tako da je to sve relativno.

Nisam sigurna da uspjeh ovisi samo o trudu. Netko tko nema smisla za nesto moze se trudit do sutra. Jednostavno za sve treba pamet. I za krojaca i za frizera i za inzenjera i za kirurga. Ako nema onih zrna soli u glavi dolazi do problemcine.

Superforumaš CE-4
Athena

Female
Gemini Buffalo

PostajNaslov: Re: Ukidanje obavezne matematike   Ukidanje obavezne matematike - Page 3 Icon_minitimepet stu 18, 2011 12:26 am

Alpha je napisao/la:
Ako nema onih zrna soli u glavi dolazi do problemcine.
Je, ali uzelo bi se da ljudi koji završavaju faks imaju barem prosječni kvocijent inteligencije i da se na prosječnim radnim mjestima ne traži Einstein.
Tako je nama na prvoj godini jedna profa rekla: "Dovoljno ste pametni da sve to naučite, jer da niste, ne bi uopće niti upali na fakultet".

Zato uzimam da ljudi prosječne inteligencije mogu biti (uz trud) relativno dobri u svom poslu, ako nije primjerice neke umjetničke prirode ili ukoliko se ne traži neka posebna darovitost.
Ipak, ispada da onda kod tih "zrna soli u glavi" IQ ne igra nikakvu ulogu, jer znamo da ispod prosječno inteligentni ljudi ipak obično nemaju v.s.s. misli
Ako bi se zapošljavalo ljude prvenstveno prema tome koliko je tko "pametan", a da se (uopće) ne vodi dovoljno računa o kvalifikacijama, onda se pak otvara prostor za dosta improvizacija kriterija i subjektivnih procjena pa opet nije dobro.

Što se tiče zaposlenja po "babama i stričevima", mislim da bi rijetko tko danas odbio zaposlenje, ako nikako ne može naći posao, a godine prolaze, čak iako nema kvalifikacije za isti.
Zato, ne mogu kategorički tvrditi da bih i ja odbila posao u određenoj situaciji.
Svejedno, to ipak ne znači da bih rekla kako je isto korektno prema ostalim ljudima na burzi, sa odgovarajućim kvalifikacijama. miga

PostajNaslov: Re: Ukidanje obavezne matematike   Ukidanje obavezne matematike - Page 3 Icon_minitime

[Vrh] Go down

Ukidanje obavezne matematike
[Vrh] 
Stranica 3 / 3.Go to page : Previous  1, 2, 3