Početna stranicaPortalPretraľnikRegistracijaLogin

Share

Vječni studenti

Go down 
Autor/icaPoruka
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena

Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Registration date : 15.09.2007

Vječni studenti Empty
PostajNaslov: Vječni studenti   Vječni studenti Icon_minitimečet lip 11, 2009 5:16 pm

Jedan članak podsjetio me na ljude koji započnu školovanje, približe se često njegovom kraju, ali ga nikako ne završavaju. Imate li kakva iskustva, vlastita ili iz bliže okoline, o toj neugodnoj pojavi? Problem je u tome što se ljudi u takvoj situaciji loše osjećaju jer mnešto važno nisu dovršili iz raznih razloga, a kako vrijeme prolazi sve im je teže nadoknaditi propušteno. Trebali bi se zapravo s time špomiriti, mnogi uspješni ljudi nisu uspješno završili školovanje, no mnogima to ipak teško pada. Bakica iz članka nakon sedamdeset godina i uistinu velike obitelji (15 djece) imala je očito taj osjećaj promašenosti:

Citat :
Eleanor Benz srednju je školu napustila još za vrijeme Velike depresije kako bi pomogla svojoj obitelji, a životni ju je put odveo daleko od školskih klupa, no nedavno je konačno dobila svjedodžbu.

Eleanor Benz, koja je napustila srednju školu tijekom Velike depresije 30-ih godina prošlog stoljeća, konačno je nedavno, u 90-oj godini maturirala.

Ona je 1936., iako je bila zadnja godina, napustila čikašku srednju školu Lake View High. Kasnije se preselila u predgrađe Gurneea i rodila 15-ero djece. Danas ima 54 unuka i za sada 37 praunuka.

Benz je pohađala noćnu školu za daktilografkinje i tajnice, a nedavno je rekla jednoj od svojih kćeri kako joj je to što nije maturirala jedno od najvećih razočarenja u životu. Njena djeca su potom kontaktirala njenu bivšu srednju školu, koja joj je izdala svjedodžbu.

Na proslavi 90. rođendana njena su joj djeca uručila diplomu, odoru i kapu maturanata iz 2009., s izvezenim znakom generacije 1936.

IZVOR
[Vrh] Go down
urbanaaa
Čovjek
urbanaaa

Female
Scorpio Tiger
Broj postova : 3747
Registration date : 24.09.2007

Vječni studenti Empty
PostajNaslov: Re: Vječni studenti   Vječni studenti Icon_minitimečet lip 11, 2009 5:57 pm

Svjetloisjena je napisao/la:
Jedan članak podsjetio me na ljude koji započnu
školovanje, približe se često njegovom kraju, ali ga nikako ne
završavaju. Imate li kakva iskustva, vlastita ili iz bliže okoline, o
toj neugodnoj pojavi?

Na koliko dugo se to "nikako" odnosi? I zašto neugodno?

Znam masu ljudi koju produže apsolventski status koju godinu (sad se to može najviše na 2 godine, s tim da je 1 godina free, a druga nije - plaćaju se ispiti) ili koji svaku godinu pohađaju 2 puta...eto tih slučajeva više nema jer se po novom može pasti godina dva puta i onda se gubi pravo na studij..npr. padneš prvu, upišeš je ponovo, prođeš, upišeš drugu godinu, padneš, upišeš je ponovo..e sad ako padneš drugu ili neku višu godinu je gotovo...to je slučaj s jednim frendom.

Najbitnije je da se taj faks završi u nekom normalnom periodu od 3-4-5-6 godina, ovisi o trajanju studija.
Ja sam mogla diplomirat uhuhuhu, pa još nisam jer razvlačim, a apsolvent sam od 10.og mjeseca. zubo

Jedino ne poznam ljude koji su razvlačili sa srednjom, sve koje znam su maturirali, ako ne iz prve, onda iz druge.
[Vrh] Go down
Cuppycake.Disaster
Žaba
Cuppycake.Disaster

Female
Cancer Rooster
Broj postova : 257
Registration date : 02.09.2008

Vječni studenti Empty
PostajNaslov: Re: Vječni studenti   Vječni studenti Icon_minitimeuto lip 30, 2009 9:31 pm

Citat :
Imate li kakva iskustva, vlastita ili iz bliže okoline, o toj neugodnoj pojavi?
moja sestricna. kava
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena

Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Registration date : 15.09.2007

Vječni studenti Empty
PostajNaslov: Re: Vječni studenti   Vječni studenti Icon_minitimesri srp 01, 2009 9:26 am

@urbanaa, mislim da se iz uvodne priče vidi da ipak mislim na ekstremne slučajeve. I ja sam jednu godinu zavukla i diplomirala uz rad jer sam se u međuvremenu zaposlila, no recimo da ovdje mislim na period koji prelazi osam do deset godina od upisa na neki normalni četverogodišnji studij.
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena

Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12345
Registration date : 09.09.2009

Vječni studenti Empty
PostajNaslov: Re: Vječni studenti   Vječni studenti Icon_minitimened stu 20, 2011 9:56 pm

Poznajem dosta ljudi koji studiraju do 10 godina. zubi
Mislim da su razlozi tome raznoliki, ali najčešće se radi o ljudima koji uz fakultet paralelno i rade pa im je teško uskladiti obveze.
Vječni studenti najčešće su prisutni na zahtjevnijim fakultetima i onim sa lošom organizacijom.

Iako vječno studiranje nije pokazatelj inteligencije, svakako dosta govori o osobinama pojedinca.
Vječni studenti često imaju lošu samoorganizaciju, često (iako se ne može generalizirati) i problem sa lijenošću.

Razlozi dugog studiranja mogu biti raznoliki, od osobnih problema do razočaranje fakultetom i "zapinjanju" na pojedinim ispitima, koji se tada odlažu na duže vrijeme.
Vjerujem da su rijeđi primjeri kad studenti nikako ne mogu svladati neki ispit pa zato toliko dugo studiraju, osobito ako aktivno uče.
Svjetloisjena je napisao/la:
Trebali bi se zapravo s time špomiriti, mnogi uspješni ljudi nisu uspješno završili školovanje, no mnogima to ipak teško pada.
Ne slažem se s time, jer situacija u Hrvatskoj je vrlo teška, tako da završetak fakulteta ipak predstavlja neku "ulaznicu" za bolja mjesečna primanja, ukoliko netko nema dobre veze za zaposlenje.
Upravo je i to razlog zašto (većina) studenata studira i završava fakultete.

Mislim da bi se vječni studenti nekako morali aktivirati.
Dakle, pronaći privremeno zaposlenje ili se posvetiti polaganju ispita, a ne se hraniti osjećajem beskorisnosti i uljuljkavati u ulogu "vječnih studenata", koja nije nimalo zdrava.
Pada se u začarani krug, iz kojeg je jako teško izaći.

Žaba
Foto

Male
Scorpio Tiger
Broj postova : 233
Registration date : 22.06.2011

Vječni studenti Empty
PostajNaslov: Re: Vječni studenti   Vječni studenti Icon_minitimepon stu 21, 2011 8:24 pm

Ja nisam ekstra pametan, al sam zavrsio svoj fakultet u roku. Drugo je sta nemam koristi od faksa.. E sada, ja sam godinu placao 7500 kn i jos sam davao za pokaz 800 kn godisnje, a trebalo je i jest nesto. Po meni, a poucen iskustvom ljudi sa filozofskog, vecina vjecnih studenata ili ne placaju fakultet, ili ga jako malo placaju. Ne zelim sada rec nesto protiv filozofije, ali to mi je bio najblizi fakultet gdje sam vidio takve primjere vjecnog studiranja.

Ja jednostavno nisam imao nit vremena nit novaca da svake godine dam 7500 kn..
To je dosta. I znam da neki ljudi kazu da ne treba kriviti vjecne studente i gledati ih mrkim pogledom, ali sta da vam kazem, ne izvrsavaju svoje obaveze i tome se mora stati na kraj.

Bilo je usporedbi da je po tome onaj koji zavrsi u roku sa 3 pametniji ili sposobniji od onog koji ne zavrsi u roku, ali su mu u indeksu same 5-ice. Slazem se da to ne stima, ali jednom kada se zaposlis i sef ti kaze da napravis nesto za 3 tjedna a ti to napravis za 5, bez obzira sto si bolje napravio jer ti je trebalo vise vremena, neces dobro proc na poslu. Tako gledam i na ovaj problem.

Imas zadatak, odredeno vrijeme, i ako nisi uspio, a jbg, sta da ti kazem, nije sve za svakoga.
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena

Female
Gemini Buffalo

Vječni studenti Empty
PostajNaslov: Re: Vječni studenti   Vječni studenti Icon_minitimepon stu 21, 2011 8:36 pm

Foto je napisao/la:
Po meni, a poucen iskustvom ljudi sa filozofskog, vecina vjecnih studenata ili ne placaju fakultet, ili ga jako malo placaju.
Ima i onih kojima roditelji imaju dosta para pa si mogu dopustiti luksuz da (pre)dugo studiraju.
I na pravu puno studenata predugo studira, ali to im fakultet i omogućuje, nema prevelikih sankcija.
O.k., tamo polaganje ispita niti nije stvar pameti, već štrebanja ogromne literature.

Što se tiče filozofskog, mislim da je tamo vrlo čest slučaj da faks upisuju i završavaju u zrelim godinama.
Ljudi na filozofskom znaju biti svestrani i alternativci i čini mi se da često imaju nekakav "flegma" stav :P pa je zato tome tako.
Na nekim fakultetima se jednostavno ograničava vrijeme maksimalnog studiranja i to ima dobre strane.

Admin
Alpha

Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Registration date : 30.09.2007

Vječni studenti Empty
PostajNaslov: Re: Vječni studenti   Vječni studenti Icon_minitimeuto stu 22, 2011 12:43 pm

Meni je ok da netko studira duze jer moze imati poteskoce (npr. zdravstvene)...
Medjutim nije mi ok da se nakon zavrsenog fakulteta jednako tretira osoba koja je zavrsila u roku i ona koja je studirala 10 godina...izuzev u situaciji da je tih 10 godina opravdano (kao npr. to sto spomenuh zdravstvene probleme). Tu se slazem s Fotom. Mimo toga ako netko zeli i ima mogucnost studirat pola zivota nek studira.

Superforumaš CE-4
Athena

Female
Gemini Buffalo

Vječni studenti Empty
PostajNaslov: Re: Vječni studenti   Vječni studenti Icon_minitimeuto stu 22, 2011 12:47 pm

Osoba koja je završila fakultet, trebala bi se tretirati u tom rangu, bez obzira na trajanje studija.
Što se tiče zapošljavanja, tu bi trebali imati prednost oni najuspješniji, zatim oni koji su završili u roku pa potonji.
Ipak, ima slučajeva da će osoba koja je jako dugo studirala ipak imati prednost pred onim koji su brže završili, npr. radi boljeg poznavanja jezika itd.

Kako bilo, zna se da dužina studija najčešće nema puno veze sa zapošljavanjem, već da tu ulogu igraju neki drugi faktori. miga

PraGlodavac
kika13

Female
Aries Goat
Broj postova : 847
Registration date : 03.08.2011

Vječni studenti Empty
PostajNaslov: Re: Vječni studenti   Vječni studenti Icon_minitimeuto stu 22, 2011 12:49 pm

Što se tiče filozofskog - da, vječni studenti iz razloga kao što je Athena rekla. :) Ima ogroman broj ljudi koji su stariji od 30 godina. Čak i neki sa 60 godina dolaze, vjerovao ili ne. :P
A sad, što se tiče vječnog studiranja, eto, Bologna je učinila svoje. Više niti to nije moguće.
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena

Female
Gemini Buffalo

Vječni studenti Empty
PostajNaslov: Re: Vječni studenti   Vječni studenti Icon_minitimesri stu 23, 2011 3:00 pm

Foto je napisao/la:

Slazem se da to ne stima, ali jednom kada se zaposlis i sef ti kaze da napravis nesto za 3 tjedna a ti to napravis za 5, bez obzira sto si bolje napravio jer ti je trebalo vise vremena, neces dobro proc na poslu. Tako gledam i na ovaj problem.
Samo da se nadovežem.
Poznajem (između ostalog) i izuzetno načitane i u svakom slučaju inteligentne ljude koji su završili faks nakon npr. 9 godina, dakle dugo su studirali.
Neki od njih su bili perfekcionisti, koji su se uz faks bavili i drugim stvarima, drugi nisu.

Uopće nije pravilo da ljudi koji kasno završe budu lošiji zaposlenici od onih koji završavaju u roku, dapače.
Vidjela sam da često može biti obrnuto.
Može se dogoditi da redovno diplomirani postanu lijeni i traljavo rade posao, a oni koji su kasno završili nađu neki "polet", tako da ne bih rekla da je dugo studiranje pravilo ili pokazatelj buduće odgovornosti.

Neki ljudi se razočaraju ili imaju s nečim problema pa im je teško psihički podnijeti cijelo to studiranje, a upravo većina stvari dolazi upravo iz "psihe". miga
Naravno, zato (mogu) i dugo studirati, što ih čini vječnim studentima (to nije opravdanje), ali uz to ide i sankcija koju plaćaju kao takvi studenti.
Nije fakultet za najpametnije, već za one koji se mogu dobro nositi sa psihičkim pritiscima i uz to neometano raditi na faksu, dakle biti vrijedni.
Svejedno, nema razloga da i vječni studenti, ako su na višim godinama faksa, napokon ne završe taj faks, jer će im se isto isplatiti.

PraGlodavac
Mama

Female
Taurus Goat
Broj postova : 569
Registration date : 05.11.2009

Vječni studenti Empty
PostajNaslov: Re: Vječni studenti   Vječni studenti Icon_minitimesri stu 23, 2011 5:07 pm

Poznavala sam jednog "vječnog" studenta, iznimno inteligentnog. Nakon 10 godina je završil faks i sad je jedan od najjačih ljudi u svojoj firmi. Nije bila stvar u lovi, neg mu se jednostavno nije dalo. Onda mu je proradil "kliker" i završio faks začas. Po meni, je šteta, da ako već upišu faks, da ga ne završe jer se u Hrvatskoj ionak skoro nemoguće zaposliti.
Ok mi je slučaj kad ljudi počnu nekaj studirati, pa kad skuže da im to nije to, upišu nekaj drugo i to završe (i to se skupa dosta otegne). Jedna od gorih stvari je raditi nekaj kaj ne voliš cijeli život.
[Vrh] Go down
Sponsored content

Vječni studenti Empty
PostajNaslov: Re: Vječni studenti   Vječni studenti Icon_minitime

[Vrh] Go down

Vječni studenti
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.