Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Vulkani

Go down 
+6
Aurora Borealis
josip21
floridana
MoW
Michael Wittmann
Svjetloisjena
10 posters
Autor/icaPoruka
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Vulkani Empty
PostajNaslov: Vulkani   Vulkani Icon_minitimesri lip 24, 2009 8:56 pm

Vulkani su vrlo opasna ali veličanstvena prirodna pojava i mislim da zaslužuju posebnu temu. Ima dosta stranica o vulkanima, no OVA mi se učinila kratkom, jasnom i zanimljivom, pa ću malo kopipejstati.

Vulkani se dijele prema:


mjestu pojave (kopneni, podmorski ili podvodni)

vremenu pojave (ugašeni i živi ili aktivni);

obliku vulkanske aktivnosti (fumarole, solfatare, mofete, gejziri, termalne vode i dr.);

vrsti, sastavu, obliku i kretanju lave (havajski, strombolski, vulkanoški, peleški, vezuvski i azerbejdžanski);

obliku kupe, vrsti i strukruri nataložene vul. mase (konusni s kraterom, štitasti i kupolaste).


Aktivni vulkan redovno izbacuje lavu, pepeo, dim i druge materije. Kod vrlo aktivnih vulkana ovo se dešava skoro neprestano. Kod drugih izmedju erupcije prođu nedelje ili mjeseci. Ako kod nekog vulkana nema erupcija tokom godina ili vijekova, ali do njih može doći u budućnosti, radi se o uspavanom vulkanu. Ne dođe li do erupcija tokom desetina hiljada godina, radi se o ugašenom vulkanu. Neki vulkani izbacuju gas i užarenu lavu u zastrašujućim erupcijama. Drugi imaju eksplozivnije erupcije i izbacuju oblake pepela i gasa. Na kopnu, najveći dio magme curi lagano na površinu tokom dugih razdoblja, bez eksplozivne snage. Magma izlazi iz dugih pukotina ili visura i širi se stvarajući niske humke od vulkanskih stijena.


Dok su neki vulkani uspavani već stotinama godina, drugi za koje se smatralo da su ugašeni, ponovo postaju aktivni, kao što se dogodilo 1973. sa Helgafelom (Hajmej, Island). Jedan od najnovijih vulkana, koji se pojavio 1943. je Parikutun u Meksiku.
Okamenjeni vulkani su bogati geološkim tragovima koji omogućavaju da se odredi njihova starost.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Vulkani Empty
PostajNaslov: Re: Vulkani   Vulkani Icon_minitimesri lip 24, 2009 8:59 pm

Vulkani su u neku ruku, ventili sigurnosti i ukoliko su tešnji utoliko su erupcije žešće. Najjača dosad poznata bila je erupcija vulkana Tambora (Sumbava, Indonezija). Ona je 1815. ostavila 12 000 žrtava. Ostrvo Tera (Santorin) bilo je svjedok još žešće erupcije koja se dogodila oko 1000. godine p. n. e.

Bilježenje potresa izazvanih penjanjem magme, određivanje deformacije zemljišta inklinometrima, analize gasova i para, omogućuje da se predvidi erupcija.

Erupcija havajskog tipa odlikuje se izlivima bazaltne lave, praćenim vodoskocima lave ponekad visokim kao Ajfelov toranj.


Santorini, u Grčkoj, 1450. godine prije n.e. Najveća eksplozija u starim vremenima a predhodno je bio uspavani vulkan. Snažna eksplozija je digla površinu u vazduh a, erupcija je trajala danoma jer se morska voda mješala sa magmom. U posljednjoj eksploziji nestalo je gotovo cijelo ostrvo a, danas postoji samo mali prsten ostrva.


·Vezuv, u Italiji, 79. godine n. e. Opisao ga je Plinije Mlađi. Plinije Stariji stradao je od erupcije.


Tambora, u Indoneziji, 1815. godine. Stradalo je više od 90.000 ljudi.


Krakatau, ostrvo Java. Čula se na udaljenosti od 5000 km.



Planina Sv. Helena, u SAD. Postoji snimak toka erupcije.


Pinatubo, na Filipinima. Uticala je na vremenske prilike u svijetu tokom naredne dvije godine
.
[Vrh] Go down
Michael Wittmann
Pračovjek
Michael Wittmann


Male
Scorpio Broj postova : 2443
Age : 132
Location : Heidenheim
Registration date : 24.05.2009

Vulkani Empty
PostajNaslov: Re: Vulkani   Vulkani Icon_minitimepet lip 26, 2009 11:15 pm

imam ja nesto da napisem o super vulkanima i smaku sveta ali me mrzi :)
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Vulkani Empty
PostajNaslov: Re: Vulkani   Vulkani Icon_minitimened lip 28, 2009 12:04 am

kao što je i napisano u postu od svjetlaisjene, vulkane možemo smatrati ispušnim ventilima naše planete. oni svu onu energiju akumuliranu kroz procese sudaranja i podvlačenja oceanskih ploča izbacuju van.
ja si to slikovito predočavam kao da su to prištići na koži Zemlje koji povremeno prsnu. :D
kad je Zemlja bila mlada i u pubertetu, procesi grijanja i sudaranja ploča bili su češći i žešći i stoga je bilo i više vulkana.
kako zemlja stari (a ovdje na starenje gledam kao na starenje u odnosu na Sunce), tako je sad u jednoj srednjoj dobi manje bučna i manje prištava nego prije. I sporije se vrti nego kao mlada. :)
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 61
Registration date : 22.09.2007

Vulkani Empty
PostajNaslov: Re: Vulkani   Vulkani Icon_minitimened lip 28, 2009 8:17 am

i ja sebi predočavam te vulkane kao prištiće na koži zubi
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Vulkani Empty
PostajNaslov: Re: Vulkani   Vulkani Icon_minitimened lip 28, 2009 3:48 pm

samo što erupcije ako ih istisneš budu do Marsa. lol
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Vulkani Empty
PostajNaslov: Re: Vulkani   Vulkani Icon_minitimepon lip 29, 2009 10:43 pm

Vulkani 60233395

Posada Međunarodne svemirske stanice, snimila je fotografije koje jednostavno ostavljaju bez daha, iz Zemljine orbite, na visini od 340 kilometara, iznad zabačenog ruskog otoka na sjevernom Pacifiku. Oblake je u krug formirao snažan udarni val, koji je nastao erupcijom vuklana, a kroz taj krug uzdiže se sivo-crna 'gljiva'.

Znanstvenike je zadivio i prizor bijelog oblaka, koji se stopio s vrhom dimnog stupa, a nastao je naglim uzdizanjem mokrog i vrućeg zraka, koji je kondenzirao i stvorio oblak, koji izgleda kao snježni pokrov na vrhu dimnog stupa. Otok Matua, na kojem se dogodila ova erupcija, na sreću nije nastanjen pa nema opasnosti za ljude, no erupcija vulkana je počela prije čak tjedan dana i još uvijek traje.

IZVOR
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Vulkani Empty
PostajNaslov: Re: Vulkani   Vulkani Icon_minitimepon lip 29, 2009 11:38 pm

veličanstveno! toliko snage...
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Vulkani Empty
PostajNaslov: Re: Vulkani   Vulkani Icon_minitimepon lip 29, 2009 11:45 pm

Mene fascinira i ona kugla od pare koja probija kroz dim na vrhu stupa hail
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Vulkani Empty
PostajNaslov: Re: Vulkani   Vulkani Icon_minitimepon lip 29, 2009 11:54 pm

da, izgleda čak kao neka jestiva gljiva. ili da je ono unutra bjelanjak neki. :D
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Vulkani Empty
PostajNaslov: Re: Vulkani   Vulkani Icon_minitimepon lip 29, 2009 11:58 pm

Ili šnenokla klopa
[Vrh] Go down
Michael Wittmann
Pračovjek
Michael Wittmann


Male
Scorpio Broj postova : 2443
Age : 132
Location : Heidenheim
Registration date : 24.05.2009

Vulkani Empty
PostajNaslov: Re: Vulkani   Vulkani Icon_minitimeuto lip 30, 2009 12:03 am

meni vise lici na atomsku bombu...
[Vrh] Go down
Michael Wittmann
Pračovjek
Michael Wittmann


Male
Scorpio Broj postova : 2443
Age : 132
Location : Heidenheim
Registration date : 24.05.2009

Vulkani Empty
PostajNaslov: Re: Vulkani   Vulkani Icon_minitimeuto lip 30, 2009 12:04 am

Svjetloisjena je napisao/la:
Ili šnenokla klopa
snenokle, jel to ono sa belncetom i zumancetom ?! klopa ?
[Vrh] Go down
josip21
banned



Male
Libra Buffalo
Broj postova : 4822
Age : 50
Location : Kerumovo city
Registration date : 15.12.2008

Vulkani Empty
PostajNaslov: Re: Vulkani   Vulkani Icon_minitimeuto lip 30, 2009 12:42 am

kugla od vanilije.....

jednom sam gledao neku emisiju o vulkanima i bilo je price o nekom vulkanu koji je eruptirao dok su ga znanstvenici promatrali.....ne sjecam se sad detalja ni gdje se to dogodilo ali zapamtio sam dvije stvari u vezi tog vulkana.....prva je da to nije bila kako da kazem uobicajena erupcija vulkana jer uobicajeno je da vulkan eruptira ravno prema gore na vrhu nekakvog brda i sl. a ovaj vulkan je eruptirao sa strane brda.......
i drugo je to sto su znanstvenici u danima prije erupcije primjetili tocno na onom dijelu brda di je izbila magma da taj dio raste tj. kao na natice...oni su to opisali kao prist na ljudskoj kozi koji raste i pukne....
eto malo sam smotano objasnio ali.....valjda se razumije sto je pisac htio reci study kriva je piva cuga
[Vrh] Go down
Aurora Borealis
Dinosaur
Aurora Borealis


Female
Scorpio Cat
Broj postova : 474
Age : 36
Location : Split/Sovinjak
Registration date : 25.06.2009

Vulkani Empty
PostajNaslov: Re: Vulkani   Vulkani Icon_minitimeuto lip 30, 2009 1:02 am

mislim da se radilo o vulkanu MT.saint Helen's,u americi,taj je vulkan eruptira kroz čini mi se "parazitski" krater i natica je danima prije... dosta ljudi nije bilo upozoreno da će eruptirat
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Vulkani Empty
PostajNaslov: Re: Vulkani   Vulkani Icon_minitimeuto lip 30, 2009 8:08 am

Stayter je napisao/la:
Svjetloisjena je napisao/la:
Ili šnenokla klopa
snenokle, jel to ono sa belncetom i zumancetom ?! klopa ?

To su veliki žličnjaci od bjelanjka u kremi od vanilije ili čokolade, ovako otprilike:

Vulkani Thumb_Snenokle
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Vulkani Empty
PostajNaslov: Re: Vulkani   Vulkani Icon_minitimeuto lip 30, 2009 10:41 am

Stayter je napisao/la:
Svjetloisjena je napisao/la:
Ili šnenokla klopa
snenokle, jel to ono sa belncetom i zumancetom ?! klopa ?

Evo šnenokla: http://farm3.static.flickr.com/2061/2316562180_f0030d363f.jpg

A tu je i recept zubi http://www.coolinarika.com/recept/snenokle

Malo podsjeća, jel da?
[Vrh] Go down
Michael Wittmann
Pračovjek
Michael Wittmann


Male
Scorpio Broj postova : 2443
Age : 132
Location : Heidenheim
Registration date : 24.05.2009

Vulkani Empty
PostajNaslov: Re: Vulkani   Vulkani Icon_minitimeuto lip 30, 2009 10:59 am

Svjetloisjena je napisao/la:
Stayter je napisao/la:
Svjetloisjena je napisao/la:
Ili šnenokla klopa
snenokle, jel to ono sa belncetom i zumancetom ?! klopa ?

To su veliki žličnjaci od bjelanjka u kremi od vanilije ili čokolade, ovako otprilike:

Vulkani Thumb_Snenokle
znam sta je, btw nisi morala sliku da postavljas. zubi
[Vrh] Go down
Michael Wittmann
Pračovjek
Michael Wittmann


Male
Scorpio Broj postova : 2443
Age : 132
Location : Heidenheim
Registration date : 24.05.2009

Vulkani Empty
PostajNaslov: Re: Vulkani   Vulkani Icon_minitimeuto lip 30, 2009 11:00 am

MoW znam kako se prave ^^
[Vrh] Go down
Remke
Pračovjek
Remke


Male
Libra Pig
Broj postova : 3399
Age : 28
Location : Osijek
Registration date : 05.07.2009

Vulkani Empty
PostajNaslov: Re: Vulkani   Vulkani Icon_minitimepon srp 06, 2009 9:13 am

mene stvarno sve ovo fascinira ali se nestigne sve ni procitat XD,
najveci vulkan u sunčevom sustavu je na marsu: Olympus Mons, visok je 29 km (gotovo 3 puta veci od mount everesta) 50 puta je veci nego zemljin najveci vulkan - Mauna Loa (Havaji), ugašen je vulkan (ali je prije bilo erupcija), krater mu ima oblik "štita" i 80 km je sirok. Pa si vi sada mislite jeli on imao veze sa sadašnjim izgledom marsa (znam da skrecem s teme ali mi se sad to malo podudara)
i znam da su neki dinosauri (ukljucujuci T-rex-a) nastali erupcijom vulkana, bas ima jedan video o tome sad neznam kako se zove al cu napisat kad se sjetim.
[Vrh] Go down
Remke
Pračovjek
Remke


Male
Libra Pig
Broj postova : 3399
Age : 28
Location : Osijek
Registration date : 05.07.2009

Vulkani Empty
PostajNaslov: Re: Vulkani   Vulkani Icon_minitimepon srp 06, 2009 9:21 am

josip21 je napisao/la:
kugla od vanilije.....

jednom sam gledao neku emisiju o vulkanima i bilo je price o nekom vulkanu koji je eruptirao dok su ga znanstvenici promatrali.....ne sjecam se sad detalja ni gdje se to dogodilo ali zapamtio sam dvije stvari u vezi tog vulkana.....prva je da to nije bila kako da kazem uobicajena erupcija vulkana jer uobicajeno je da vulkan eruptira ravno prema gore na vrhu nekakvog brda i sl. a ovaj vulkan je eruptirao sa strane brda.......
i drugo je to sto su znanstvenici u danima prije erupcije primjetili tocno na onom dijelu brda di je izbila magma da taj dio raste tj. kao na natice...oni su to opisali kao prist na ljudskoj kozi koji raste i pukne....
eto malo sam smotano objasnio ali.....valjda se razumije sto je pisac htio reci study kriva je piva cuga

tocno se toga sjecam znanstvenici su odredili mogucu granicu gdje ce vulkan eruptirat i evakuirali sve od tamo, ali je vulkan eruptiro sa strane prda zbog nakupine magme i pobio puno ljudi od kojih je samo 3 u podrucju koje su znanstvenici odredili i bilo je najgore od toga to sto je na planini bilo puno leda pa se sav otopio i nastala je poplava uz tu kobnu erupciju, ali je poplava zapravo bila opasnije jer je tvorila bujalu "rijeku" koja je nosila puuuno drveca i takih stvari i tocno su govorili o jednoj grupici ljudi koji su tamo kampirali i dvoje ih je vidilo kako voda "dolazi". E da i dio sume je bio totalno spaljen i dio grupice u sumi je bio jako opecen, tj. jednom je cak i meso bilo izgoreno popc
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Vulkani Empty
PostajNaslov: Re: Vulkani   Vulkani Icon_minitimesri stu 04, 2009 8:42 pm

josip21 je napisao/la:
kugla od vanilije.....

jednom sam gledao neku emisiju o vulkanima i bilo je price o nekom vulkanu koji je eruptirao dok su ga znanstvenici promatrali.....ne sjecam se sad detalja ni gdje se to dogodilo ali zapamtio sam dvije stvari u vezi tog vulkana.....prva je da to nije bila kako da kazem uobicajena erupcija vulkana jer uobicajeno je da vulkan eruptira ravno prema gore na vrhu nekakvog brda i sl. a ovaj vulkan je eruptirao sa strane brda.......
i drugo je to sto su znanstvenici u danima prije erupcije primjetili tocno na onom dijelu brda di je izbila magma da taj dio raste tj. kao na natice...oni su to opisali kao prist na ljudskoj kozi koji raste i pukne....
eto malo sam smotano objasnio ali.....valjda se razumije sto je pisac htio reci study kriva je piva cuga

Da, riječ je o st. Helen kako Aurora kaže.

Taj vulkan bio je pod prismotrom znanstvenika tog trena. Pratile su se uobičajene reakcije, podrhtavanja i slično, a isto tako vodili su se proračuni koja područja oko vulkana su potencijalno opasna da se evakuiraju. Sve je bilo u redu tako dugo dok jedan znanstvenik nije primjetio grbu na rubu vulkana kako raste. Svakim danom bila je sve veća. Taj znanstvenik upozoravao je druge na što su ga ovi smirivali i rekli mu da i dalje promatra. Slijedila je ''eksplozija'', vreo dim zasuo je okolinu i pobio neke od znanstvenika, lava se razljevala, led se topio pa je nastao šireći ''plimni'' val na rijekama koje su rušile mostove i uništavale sve pred sobom.

Uglavnom, sve što je i Skulptura opisao.

Tog dana jedan par je bio na logorovanju daleko van potencijalnog opasnog područja, kad je odjednom na njih naletjela vrela podivljala bujica. Jedva su se izvukli i to sa brdo opekotina, kažu da je bilo na tisuće drva u rijeci, raznoraznih komadića...

Kod erupcije vulkana ono što je najopasnije je dim poslije erupcije, koji se širi jako brzo, a jako je vreo i sprži sve na putu. Ne znam kako se zove taj dim. Nakon njega ostane tama na tom području, Sunce se ne vidi, pepeo pada... Katastrofa uglavnom.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Vulkani Empty
PostajNaslov: Re: Vulkani   Vulkani Icon_minitimepet tra 16, 2010 11:20 pm

Eruptirao vulkan neizrecivog imena na Islandu. Vjerujem da čitate novosti miga

LINK

Oblak vulkana se širi Europom... To je jedan vulkan, što bi bilo da eruptira nekoliko njih istovremeno :o
Noćas bi oblak trebao stići i do Hrvatske. Pričao sam sa nekim Njemcima, kažu da se ništa ne vidi, tako da... miga

Vulkanska erupcija će dovesti do zahlađenja

Oblak prijeti i zdravlju
[Vrh] Go down
urbanaaa
Čovjek
urbanaaa


Female
Scorpio Tiger
Broj postova : 3747
Age : 37
Location : Rijeka
Registration date : 24.09.2007

Vulkani Empty
PostajNaslov: Re: Vulkani   Vulkani Icon_minitimened tra 18, 2010 8:01 pm

Nego šta nego da se prati! ides
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom


Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Age : 52
Location : Salzburg
Registration date : 23.06.2009

Vulkani Empty
PostajNaslov: Re: Vulkani   Vulkani Icon_minitimečet vel 24, 2011 1:07 am

Umro je Dzimi Hendriks iz Sijetla
a Klepton i Pejdz su dva matora pijetla
al buducnost je ipak svijetla
sve dok nam je Popokatepetla... zubi
[Vrh] Go down
Sponsored content





Vulkani Empty
PostajNaslov: Re: Vulkani   Vulkani Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Vulkani
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Znanost i tehnologija-
Forum(o)Bir: