Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Shiatsu

Go down 
5 posters
Autor/icaPoruka
maradja
Prašina
maradja


Female
Pisces Cat
Broj postova : 3
Age : 49
Registration date : 25.06.2009

Shiatsu Empty
PostajNaslov: Shiatsu   Shiatsu Icon_minitimesub lip 27, 2009 9:11 am

Shiatsu masaža je oblik terapije koja svoje korijene vuče iz tradicionalne istočnjačke medicine. Opisuju je i nazivom japanska fizioterapija. Postupak i filozofija vrlo su slični akupunkturi, u svom korištenju energetskih tokova i točaka pritisaka, kao i po metodama dijagnostike. Međutim, Shiatsu u svom radu ne koristi igle. Za razliku od drugih oblika masaže, u Shiatsuu primatelj zadržava odjeću i pri masaži se ne koristi ulje.

Shiatsu je japanska riječ nastala od 2 ideograma koji znače prst (shi) i pritisak (atsu). Primjena dodira je osnovni princip Shiatsua. Kasnije su ga nazvali akupresura, mada to nije baš točno ta tehnika. Mogli bismo reći da je Shiatsu oblik akupresure, budući da uključuje stimulaciju akupunkturnih točaka pritiskom.

Međutim, to nije jedini princip tehnike kojom se Shiatsu služi. Pritisak je u Shiatsuu nešto što se primjenjuje iznad šire površine a ne samo akupunkturne točke, iako je ponekad pritisak usmjeren precizno preko akupunkturne točke. Oni, koji prakticiraju ovaj oblik masaže, koriste prste i palac za stvaranje pritiska precizno preko locirane točke. Za stvaranje pritiska preko veće površine, rabe dlanove, laktove, koljena i stopala.

Dodatno, osim pritiskanja, Shiatsu uključuje i nježno istezanje i tehnike upravljanja, prije posuđene iz moderne fizioterapije nego iz antičke orijentalne medicine. Ali Shiatsu se, kao i u teoriji, u tehnici razlikuje od zapadnjačke medicine. Dok zapadnjački fizioterapeuti koriste duge pokrete koji teku za gnječenje mišića, oni koji prakticiraju Shiatsu koriste ritmična i postupna pritiskanja na meridijane i energetske točke. Ponekad se koriste tehnike laganog dodira, obično dlanom, vrlo nježno, skoro kao polaganje ruku kao pri duhovnom liječenju. Vježbe istezanja i ostale korektivne tehnike stvaraju gipkost i balans u tijelu, fiziološki i energetski.

Shiatsu radi s protokom energije ili kija koja kruži našim tijelom specijalnim energetskim kanalima, odnosno meridijanima. Tradicionalna istočnjačka medicina sugerira da svi imamo živu silu, odnosno živu energiju koja tvori našu fizičku strukturu i regulira fizičku, emocionalnu, psihičku i duhovnu stabilnost. Ta se životna sila zove qi ili chi u Kini, odnosno ki u Japanu, a predstavlja homeostatski balans u našem tijelu.

Energija kija može biti poremećena ili vanjskom traumom, kao što je ozljeda, ili unutarnjom traumom, kao što je depresija ili stres. Počinju se pojavljivati simptomi poput bola i patnje i time započinje iskustvo stanja bolesti. U Shiatsuu se fizički dodir koristi za određivanje distribucije kija kroz tijela i za pokušaje korigiranja svih nebalansa.
Dodir - esencija Shiatsua
Dodir je esencija Shiatsua. Dodir je prekrasan oblik komunikacije naše ljubavi i suosjećanja za druge na vrlo direktan način. Dodir može biti vrlo različite kvalitete, od agresivnog, uvredljivog i mehaničkog, do nježnog, pažljivog i opažajnog. Sva živa bića odazivaju se dodiru i Shiatsu pomaže u ispunjenju tih potreba. Pažljiv dodir korišten u Shiatsuu pomaže kao obarač u procesu samoizliječenja.

Moderni Shiatsu sjedinjuje mješavinu dvaju različitih pristupa – antičkog i modernog.

Uključuje dodir, trljanje, tapšanje, lupkanje, udaranje, drmanje, stiskanje, gnječenje, izvlačenje, upiranje i pritiskanje, namještanje, sagibanje, istezanje i u jednoj varijaciji zvanoj Bosi Shiatsu, uključuje hodanje po leđima onog koga se masira.

Shiatsu je postao cijenjena alternativna terapija u Zapadnim zemljama i u mnogim se bolnicama nudi kao dopunska terapija za tretiranje i prevenciju mnogih bolesti. Vrlo je siguran i učinkovit.

preuzeto sa stranice www.ivosab.com
[Vrh] Go down
Berny_Sinara
Pračovjek
Berny_Sinara


Female
Sagittarius Snake
Broj postova : 2704
Age : 34
Location : Zagreb :D
Registration date : 24.02.2009

Shiatsu Empty
PostajNaslov: Re: Shiatsu   Shiatsu Icon_minitimesub lip 27, 2009 4:56 pm

Hvala Maradja na opisu :)
[Vrh] Go down
ANTEA65
Žaba
ANTEA65


Female
Capricorn Snake
Broj postova : 295
Age : 58
Registration date : 30.03.2010

Shiatsu Empty
PostajNaslov: Re: Shiatsu   Shiatsu Icon_minitimesri svi 12, 2010 12:30 pm

Ne znam s kojim ciljem je otvorena ova tema jer osim uvodnika nije bilo daljnjih komentara. Ono što bih ja tu nadodala je da postoji još jedna vrsta masaže kao što je shiatsu, vrlo slična, a to je Tajlandska tradicionalna masaža ili samo Thai masaža. Ona se radi na futonu (strunjači) na podu dok je primalac masaže odjeven u prostranu, ugodnu odjeću (trenirku uglavnom). Sama masaža obuhvaća tri vrste radnji. Pritisci dlanovima i palčevima gdje se obrađuju akupresurne točke i energetske linije, istezanja i torzije i na kraju postavljanje u yoga položaje (tzv. pasivna yoga). Postoji i vid tajlandske akupresure gdje se radi precizno i ciljano na problem, bilo da su to donja leđa, bolno koljeno, istegnuće vrata, ukočeni prst, bol u lopaticama.... Masaža traje najmanje sati pol, a primatelji se nakon nje osjećaju otprilike kao da hodaju pola metra iznad zemlje, karikirano Shiatsu 295661
U istočnoj tradiciji ljudi kad se razbole obično prvo idu svom maseru, pa tek onda doktoru. Znači, redovitom masažom može se održati ravnoteža i možda čak smanjiti podložnosti nekim bolestima u vidu povećanja i imuniteta.

Kakvo mišljenje imate o masažama? Hodate li i sami na masaže, koje vrste i kako ste zadovoljni s njima??
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Shiatsu Empty
PostajNaslov: Re: Shiatsu   Shiatsu Icon_minitimepet svi 14, 2010 12:44 pm

Bila sam jednom na Thai masazi. Meni je problem sto ne volim da me diraju ljudi koje dobro ne poznajem. U biti cak ni oni koje dobro poznajem ako nemaju dozvolu za tako nesto.

Inace, zadnje vrijeme, idem svako 10-ak dana kod moje trenerice pilatesa na masazu. Dovoljno dugo ju znam, svidja mi se i smije me taknut sada :D Ona radi 'obicnu' medicinsku masazu cijelog tijela, znaci ruke, noge, stomak, ledja, ramena. :)

EDIT: Idem radi toga sto me cesto boli kicma od sjedenja ali me nagovorila da probam tu masazu citavog tijela jer je vrlo opustajuca...i zbilja jeste :)

_________________
Respect
[Vrh] Go down
ANTEA65
Žaba
ANTEA65


Female
Capricorn Snake
Broj postova : 295
Age : 58
Registration date : 30.03.2010

Shiatsu Empty
PostajNaslov: Re: Shiatsu   Shiatsu Icon_minitimepet svi 14, 2010 4:46 pm

Bravo za tebe Shiatsu 158397
Sretala sam ljude koji se jednostavno ne daju masirati jer ne mogu zamisliti da bi netko po njima nešto prčkao i to doživljavaju vrlo neugodno. Moje je mišljenje da je tu onda kod dotičnih ljudi došlo do blokade nekog tipa, jer nije u prirodi ljudskog organizma da se ne može prepustiti i smatram da ti koji imaju takav problem moraju poraditi na sebi kako bi ga riješili. Masaža ima iscjeliteljske moći, ona može biti upravo onakova kakovu određeni pojedinac treba, može se prilagoditi, ali ako ju netko ne može primiti onda je to njegov problem.
Ne tvrdim sada kako se svi moraju masirati - svak se brine o sebi kako najbolje zna i umije, da se razumijemo.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Shiatsu Empty
PostajNaslov: Re: Shiatsu   Shiatsu Icon_minitimepet svi 14, 2010 7:18 pm

Ja više od masaže volim kad me netko češka po leđima ili tabanima. cerek
Masažu volim samo kad imam upalu mišića od pretjeranog fizičkog rada, a to je rijetko. :)

Uglavnom, ne razumijem zašto je autorica ostavila temu otvorenom, ako sama neće ništa više reći o shiatsuu? misli

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Shiatsu Empty
PostajNaslov: Re: Shiatsu   Shiatsu Icon_minitimepet svi 14, 2010 7:21 pm

Inače, zanimljiv avatar, maradja. Ultimecia?
Ajme, kako je to bilo davno...

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
Sponsored content





Shiatsu Empty
PostajNaslov: Re: Shiatsu   Shiatsu Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Shiatsu
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Misterije i neobjašnjivi fenomeni :: Alternativna medicina-
Forum(o)Bir: