Početna stranicaPortalPretraľnikRegistracijaLogin

Šta je to prostor-vrijeme?

Go down 
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
Hack_The_Universe
Stanica
Hack_The_Universe

Male
Scorpio Monkey
Broj postova : 21
Registration date : 06.07.2009

Šta je to prostor-vrijeme? Empty
PostajNaslov: Šta je to prostor-vrijeme?   Šta je to prostor-vrijeme? Icon_minitimepon srp 06, 2009 4:59 pm

PROSTOR-VRIJEME.

Svi smo više manje čuli za pojmove kao što su prostor i vrijeme i krivljenje istih pod utjecajem mase (Opča Relativnost), superpoziciju, supersimertiju, valna svojstva materije, čestice, antičestice i slie (npr. gravitacija - gravitoni). Međutim postoji jedan pojam o kojemu se vrlo rijetko (ako uopče) razmišlja i raspravlja a to je PROSTOR-VRIJEME odnosno tkivo svemira.

Odnosno šta je to točno šta odvaja česticu A od čestice B? Ako progooglaš, potražiš po knjižarama nečeš naiči na odgovor na to vrlo jednostavno iosnovno pitanje, samo nekakve kratke i glupe definicije (npr. prostor je nešto što odvaja predmet A od predmeta B)...

Čovječanstvo do dana današnjeg nije uspijelo odgovoriti na tako jednostavno i fundamentalno pitanje "Što je to prostor-vrijeme?", iako danas živimo u informatičkoj eri mi još uvijek neznamo objasniti ono naj fundamentalnije što se nalazi čak u osnovno školskom obrazovanju a izgradili smo svakojake uspješne i točne (i one malo manje točne) teorije o svijetu što nas okružuje. (O. relativnost, Kvantna teorja i mehanika, M-Teorija,...).

E pa ljudi što li vi mislite o tome "Šta je to u biti prostor-vrijeme?"

Zadnja promjena: Hack_The_Universe; sri srp 08, 2009 11:38 am; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Remke
Pračovjek
Remke

Male
Libra Pig
Broj postova : 3399
Registration date : 05.07.2009

PostajNaslov: Re: Šta je to prostor-vrijeme?   Šta je to prostor-vrijeme? Icon_minitimepon srp 06, 2009 5:11 pm

Mozda je to nesto naaaajmanje sto postoji nesto manje od cestice, nesto manje od subatomskih cestica, nesto oko (il bilo cemu drugom) nevidjeno nesto sto popunjava prostor, nesto sto se skupi izmedju necega gdje nista drugo nemoze, nesto sto je "prisiljeno" biti izmedju (s)tvar, ali ipak mozda grijesim mozda kad se to odkrije mozda ce bit jos nesto manje isto ko sto su rekli da je atom najmanja cestica mozda ce atom biti nesto tisuce i tisuce puta vece od najmanje cestice, mozda cak i "prazan prostor" ima svoje cestice samo sto su vrlo vrlo vrlo male
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha

Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Šta je to prostor-vrijeme?   Šta je to prostor-vrijeme? Icon_minitimepon srp 06, 2009 5:14 pm

Dakle prostor je ono sto odvaja prdemet A od... zubi miga ...u biti, ne bih rekla da prostor odvaja predmet A od predmata B...oni se nalaze u prostoru... :)

A prostor bi bio...ne znam...trodimenzionalna, fizicka manifestacija ideje Viseg Uma zubi

Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Registration date : 01.10.2007

PostajNaslov: Re: Šta je to prostor-vrijeme?   Šta je to prostor-vrijeme? Icon_minitimepon srp 06, 2009 5:19 pm

Trenutno ću samo reći da ću temu premjestiti na filozofiju, kasnije ću napisati nešto o njoj.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena

Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Registration date : 15.09.2007

PostajNaslov: Re: Šta je to prostor-vrijeme?   Šta je to prostor-vrijeme? Icon_minitimepon srp 06, 2009 5:23 pm

Stvarno, nije lako naći odgovor. Kad čujem prostor pomislim na zapreminu, no zapremine ne bi bilo kad ne bi bilo prostora i tako. To je valjda trodimenzionalni svijet u kojem živimo i na koji smo toliko navikli da ne razmišljamo od definiciji, prostor je nešto poput aksioma, ovdje je i gotovo miga
[Vrh] Go down
Remke
Pračovjek
Remke

Male
Libra Pig
Broj postova : 3399
Registration date : 05.07.2009

PostajNaslov: Re: Šta je to prostor-vrijeme?   Šta je to prostor-vrijeme? Icon_minitimepon srp 06, 2009 5:38 pm

zapravo to je jako jednostavno ali jako tesko objasnit gotovo nemoguce, mi svi shvacamo da je to "nista" ali opet je to nekako neshvaceno, koda je rijesenje na vrhu jezika ali se jednostavno nemoze doc do njega
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha

Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Šta je to prostor-vrijeme?   Šta je to prostor-vrijeme? Icon_minitimepon srp 06, 2009 7:22 pm

OK, ovo selim na PDF Filozofija...

Edit: Prebaceno

Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Šta je to prostor-vrijeme?   Šta je to prostor-vrijeme? Icon_minitimepon srp 06, 2009 7:48 pm

Jel čestice stoje razdvojene zato jer postoji prostor ili prostor postoji zato jer su čestice razdvojene?

Teorija:
Prostor bi bilo mjesto u kojem se izvršava neki događaj. Može se reći da je prostor zapravo definiran izvršavanjem događaja na nekom mjestu. Da ne postoji niti jedan događaj, apsolutno ništa, kako bi se onda uopće definirao prostor? Bi li postojalo tako nešto? Bi li imalo smisla da postoji tako nešto?

miga
[Vrh] Go down
Hack_The_Universe
Stanica
Hack_The_Universe

Male
Scorpio Monkey

PostajNaslov: Re: Šta je to prostor-vrijeme?   Šta je to prostor-vrijeme? Icon_minitimepon srp 06, 2009 8:01 pm

Ljudi ova tema nije u nikakvom pogledu filozofska, ova tema je realna koliko smo realni i mi sami. Prostor je i više nego konkretan on je fundamentalan jer neko je dobro naslutio da nema prostora ne bi bilo ni nas samih. A da je stvar itekako za fiziku stoji u tome što prostor posjeduje fizikalna svojstva kao što je obujam što se itekako da mjeriti ad da ne pričamo o koordinatnom sustavu...

Ako je to filozofija onda sam ja potratio preko 10 g. u proučavanju fizike uzalud...
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Šta je to prostor-vrijeme?   Šta je to prostor-vrijeme? Icon_minitimepon srp 06, 2009 8:06 pm

Tema može biti čista fizika ukoliko se tako zamisli, ali isto tako je odlična i za filozofiju. To što se u prostoru nalaze raznorazna fizikalna svojstva, to ne čini temu isključivo za razinu fizike.
[Vrh] Go down
Hack_The_Universe
Stanica
Hack_The_Universe

Male
Scorpio Monkey

PostajNaslov: Re: Šta je to prostor-vrijeme?   Šta je to prostor-vrijeme? Icon_minitimepon srp 06, 2009 8:44 pm

Nazgull je napisao/la:
Mozda je to nesto naaaajmanje sto postoji nesto manje od cestice, nesto manje od subatomskih cestica, nesto oko (il bilo cemu drugom) nevidjeno nesto sto popunjava prostor, nesto sto se skupi izmedju necega gdje nista drugo nemoze, nesto sto je "prisiljeno" biti izmedju (s)tvar, ali ipak mozda grijesim mozda kad se to odkrije mozda ce bit jos nesto manje isto ko sto su rekli da je atom najmanja cestica mozda ce atom biti nesto tisuce i tisuce puta vece od najmanje cestice, mozda cak i "prazan prostor" ima svoje cestice samo sto su vrlo vrlo vrlo male

Najmanja stvar sto postoju u našem svmiru, odnosno tvar koja gradi quarkove je struna

http://en.wikipedia.org/wiki/String_theory
https://www.youtube.com/watch?v=_B0Kaf7xYMk

11D struna koja svojim titranjem stvara čestice isto kao što žica na gitari svojim titranjem stvara note

https://www.youtube.com/watch?v=uq1h6jg61yI&feature=related
[Vrh] Go down
Narayana
Žaba
Narayana

Female
Libra Monkey
Broj postova : 233
Registration date : 03.07.2009

PostajNaslov: Re: Šta je to prostor-vrijeme?   Šta je to prostor-vrijeme? Icon_minitimepon srp 06, 2009 10:21 pm

Prostor je energija u fizickom obliku, sve vidljivo je energija u fizickoj manifestaciji, pa tako i prostor. Ono sta se nalazi izmedju cestica je cista energija, koja ih ili privlaci ili odbija ili i privlaci i odbija. Pa to su osnove kemije i fizike...
[Vrh] Go down
Hack_The_Universe
Stanica
Hack_The_Universe

Male
Scorpio Monkey

PostajNaslov: Re: Šta je to prostor-vrijeme?   Šta je to prostor-vrijeme? Icon_minitimeuto srp 07, 2009 12:51 am

Narayana je napisao/la:
Prostor je energija u fizickom obliku, sve vidljivo je energija u fizickoj manifestaciji, pa tako i prostor. Ono sta se nalazi izmedju cestica je cista energija, koja ih ili privlaci ili odbija ili i privlaci i odbija. Pa to su osnove kemije i fizike...

Energija koja kako kažeš "privlači ili odbija" čestice može jedino biti elektromagnetska sila (foton: spin 1, masa 0), gravitacijska (graviton: spin 0, masa 0) ili jaka nuklearna sila (gluon spin 1, masa 0) odnosno njihove antičestice fotino, gravitino i gluino sa spinom 1/2...

Toliko o tome da "su to osnove iz kemije i fizike..." , e i da, fizika je majka svih znanosti i bavi se subatomskim (fundamentalnim) veličinama te interakcijama čestica na tim veličinama kao i objašnjenja sila koje djeluju u prirodi, a kemija bi bila nešto kao praktični dio fizike (praksa) koji se bavi samo malim djeličem prirode odnosno prirode na melekularnim (ne fundamentalnim) veličinama i statistikom djelovanja medu molekulama, zato bi bilo lijepo od tebe da ne povezuješ samo tako te dvije sasvim različite znanosti.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Šta je to prostor-vrijeme?   Šta je to prostor-vrijeme? Icon_minitimeuto srp 07, 2009 2:40 am

Najbitnije je da se skuži na što je sugovornik mislio, a ovo sa kemijom i fizikom je manje bitno u njenom postu.
[Vrh] Go down
Narayana
Žaba
Narayana

Female
Libra Monkey

PostajNaslov: Re: Šta je to prostor-vrijeme?   Šta je to prostor-vrijeme? Icon_minitimeuto srp 07, 2009 10:40 am

Hack_The_Universe je napisao/la:
Narayana je napisao/la:

Energija koja kako kažeš "privlači ili odbija" čestice može jedino biti elektromagnetska sila (foton: spin 1, masa 0), gravitacijska (graviton: spin 0, masa 0) ili jaka nuklearna sila (gluon spin 1, masa 0) odnosno njihove antičestice fotino, gravitino i gluino sa spinom 1/2...

Toliko o tome da "su to osnove iz kemije i fizike..." , e i da, fizika je majka svih znanosti i bavi se subatomskim (fundamentalnim) veličinama te interakcijama čestica na tim veličinama kao i objašnjenja sila koje djeluju u prirodi, a kemija bi bila nešto kao praktični dio fizike (praksa) koji se bavi samo malim djeličem prirode odnosno prirode na melekularnim (ne fundamentalnim) veličinama i statistikom djelovanja medu molekulama, zato bi bilo lijepo od tebe da ne povezuješ samo tako te dvije sasvim različite znanosti.

...Dobro, sad kad si me naucio sto je kemija, a sto fizika, mozes li mi odgovoriti jesam li pogodila definiciju prostora ili se barem priblizila??
[Vrh] Go down
Narayana
Žaba
Narayana

Female
Libra Monkey

PostajNaslov: Re: Šta je to prostor-vrijeme?   Šta je to prostor-vrijeme? Icon_minitimeuto srp 07, 2009 12:21 pm

I btw, sta je sila nego jeb... energija?? Sve je energija, mi smo energija, svemir je energija, E=mc2 (na kvadrat), dakle ne vidim sta se ima oko ovoga filozofirati, jos u srednjoj skoli smo to ucili u podrucju nuklearne fizike, sjecam se kad je profa rekao da je lako shvatiti kako iz energije nastaje masa (zapalis ugljen i on gori i daje toplinsku energiju), ali da je malo teze shvatiti kako iz energije nastaje masa, spajanje i razdvajanje materije i antimaterije, fuzija, fisija, kvarkovi, kvazari, bla, bla...

A ima veze i s kemijom jer je jednostavno energija ta koja drzi elektron na odredjenoj udaljenosti od jezgre, tj. naboj...zar ne?

I zapravo su sve prirodne znanosti jedno i sve pricaju istu pricu, samo iz razlicitih aspekata...A prica glasi: ENERGIJA.

1. Zakon energije: energija nikada ne nestaje, ona samo prelazi iz jednog oblika u drugi...Ja time objasnjavam sebi i postojanje duse, tj. razliku izmedju mrtvog i zivog covjeka i zapravo sve objasnjavam energijom...

Uglavnom, jel po tvojoj nekakvoj zamisli prostor energija ili ne??
Ako nije, onda daj svoju definiciju pa cemo o tome razglabati...
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Šta je to prostor-vrijeme?   Šta je to prostor-vrijeme? Icon_minitimeuto srp 07, 2009 12:29 pm

Narayana je napisao/la:

...Dobro, sad kad si me naucio sto je kemija, a sto fizika, mozes li mi odgovoriti jesam li pogodila definiciju prostora ili se barem priblizila??

Ne zna se što je prostor zapravo, dakle ne zna se jesi li se približila njegovoj biti ili ne, ali se zna da si iznjela zanimljivu teoriju, sad ovisi koliko će se kome ona svidjeti.

Uglavnom, rekla si isto što i ja na prošloj stranici, samo si ti to nazvala energijom, a ja događajima. Energija doista stvara događaj, bila u pitanju sama vibracija ili 3D radnja, riječ je o događaju vezano za moj post.
[Vrh] Go down
Narayana
Žaba
Narayana

Female
Libra Monkey

PostajNaslov: Re: Šta je to prostor-vrijeme?   Šta je to prostor-vrijeme? Icon_minitimeuto srp 07, 2009 12:36 pm

Gripphon je napisao/la:
Narayana je napisao/la:

Ne zna se što je prostor zapravo, dakle ne zna se jesi li se približila njegovoj biti ili ne, ali se zna da si iznjela zanimljivu teoriju, sad ovisi koliko će se kome ona svidjeti.

Uglavnom, rekla si isto što i ja na prošloj stranici, samo si ti to nazvala energijom, a ja događajima. Energija doista stvara događaj, bila u pitanju sama vibracija ili 3D radnja, riječ je o događaju vezano za moj post.

Da, samo sta ja nisam tu definiciju "iz guzice" izvukla nego je to znanstvena cinjenica iz knjiga koje su napisali pametniji od mene...:)
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Šta je to prostor-vrijeme?   Šta je to prostor-vrijeme? Icon_minitimeuto srp 07, 2009 12:39 pm

Naravno da nisi izvukla iz ''guzice''. Ti si svoje rekla na temelju knjiga, ja na temelju svog mišljenja, a Hack na temelju svog znanja.
[Vrh] Go down
Narayana
Žaba
Narayana

Female
Libra Monkey

PostajNaslov: Re: Šta je to prostor-vrijeme?   Šta je to prostor-vrijeme? Icon_minitimeuto srp 07, 2009 12:42 pm

Gripphon je napisao/la:
Naravno da nisi izvukla iz ''guzice''. Ti si svoje rekla na temelju knjiga, ja na temelju svog mišljenja, a Hack na temelju svog znanja.

E, mene sad stvarno zanima sta on ima za reci i koja je stvarna definicija prostora, da ne moram googlati... lol study zaflo
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Šta je to prostor-vrijeme?   Šta je to prostor-vrijeme? Icon_minitimeuto srp 07, 2009 12:44 pm

Ajme rofl2

Prostor NEMA jedinstvenu definiciju, dakle progooglat ćeš više definicija i onda je pitanje koja će ti se od njih najviše svidjeti.
[Vrh] Go down
Narayana
Žaba
Narayana

Female
Libra Monkey

PostajNaslov: Re: Šta je to prostor-vrijeme?   Šta je to prostor-vrijeme? Icon_minitimeuto srp 07, 2009 12:45 pm

Gripphon je napisao/la:
Ajme rofl2

Prostor NEMA jedinstvenu definiciju, dakle progooglat ćeš više definicija, a opet je pitanje koja će ti se od njih svidjeti, a koja ne.

...Ma mene uvijek zanima ona znanstvena prije svega...
[Vrh] Go down
Hack_The_Universe
Stanica
Hack_The_Universe

Male
Scorpio Monkey

PostajNaslov: Re: Šta je to prostor-vrijeme?   Šta je to prostor-vrijeme? Icon_minitimeuto srp 07, 2009 2:48 pm

Narayana je napisao/la:

Na žalost nisi, jer ti si napisala da je "Prostor je energija u fizickom obliku" međutim energija u fizičkom obliku je materija odnosno antimaterija a "Ono sta se nalazi izmedju cestica je cista energija, koja ih ili privlaci ili odbija ili i privlaci i odbija" to su zapravo čestice sile koje sam opisao u prijašnjem postu a i one se također nalaze okružene prostorom.

Narayana je napisao/la:
I btw, sta je sila nego jeb... energija?? Sve je energija, mi smo energija, svemir je energija, E=mc2 (na kvadrat), dakle ne vidim sta se ima oko ovoga filozofirati, jos u srednjoj skoli smo to ucili u podrucju nuklearne fizike, sjecam se kad je profa rekao da je lako shvatiti kako iz energije nastaje masa (zapalis ugljen i on gori i daje toplinsku energiju), ali da je malo teze shvatiti kako iz energije nastaje masa, spajanje i razdvajanje materije i antimaterije, fuzija, fisija, kvarkovi, kvazari, bla, bla...

Materija je kondezacija energije odnosno energija koncentrirana na jednom mjestu a to kako iz energije nastaje masa je jednostavno i na to pitanje odgovara fizika majka svih znanosti zvana "Big Mama" evil a to ti se dušo draga odvija na sljedeči način... U praznom prostoru sve vrvi od virtualnih čestica, te čestice svakog djeliča sekunde nastaju i nestaju u parovima čestica-antičestica. Međutim prema zakonu o očuvanje energije ukoliko jedna čestica uspije uhvatiti dovoljno energije (čestica mora uhvatiti pozitivnu energiju a anti čestica negativnu energiju) da se uspije odvojiti od svog para onda ta čestica postaje pravom česticom. I evo ga od same energije uspijeli smo napraviti materiju, znaš to ti se svaki dan puno puta događa u CERN-u... I dušo to ti nema veze sa prostorom ka takvim odnosno kao fizikalnim entitetom

Narayana je napisao/la:

Ja neznam šta je prostor a to nezna nitko na ovoj jeb... planeti. Ja sam postavio ovu temu sa namjerom da zajedno možda dođemo do odgovora a ne da se natječemo tko je pametniji i tko ima više znanja... Vjeruj mi več dugo sam se bavim fizikom (bar onim teoretskim djelom) i znam da bar za sada ne postoji potpuna definicija za prostor a to je tako fundamentalna pojava
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Šta je to prostor-vrijeme?   Šta je to prostor-vrijeme? Icon_minitimeuto srp 07, 2009 2:51 pm

Čemu takvo obraćanje s visine? Možeš lijepo objasniti i bez takvih ispada.
[Vrh] Go down
Narayana
Žaba
Narayana

Female
Libra Monkey

PostajNaslov: Re: Šta je to prostor-vrijeme?   Šta je to prostor-vrijeme? Icon_minitimeuto srp 07, 2009 3:00 pm

Hack_The_Universe je napisao/la:
Narayana je napisao/la:

Na žalost nisi, jer ti si napisala da je "Prostor je energija u fizickom obliku" međutim energija u fizičkom obliku je materija odnosno antimaterija a "Ono sta se nalazi izmedju cestica je cista energija, koja ih ili privlaci ili odbija ili i privlaci i odbija" to su zapravo čestice sile koje sam opisao u prijašnjem postu a i one se također nalaze okružene prostorom.

Narayana je napisao/la:

Materija je kondezacija energije odnosno energija koncentrirana na jednom mjestu a to kako iz energije nastaje masa je jednostavno i na to pitanje odgovara fizika majka svih znanosti zvana "Big Mama" evil a to ti se dušo draga odvija na sljedeči način... U praznom prostoru sve vrvi od virtualnih čestica, te čestice svakog djeliča sekunde nastaju i nestaju u parovima čestica-antičestica. Međutim prema zakonu o očuvanje energije ukoliko jedna čestica uspije uhvatiti dovoljno energije (čestica mora uhvatiti pozitivnu energiju a anti čestica negativnu energiju) da se uspije odvojiti od svog para onda ta čestica postaje pravom česticom. I evo ga od same energije uspijeli smo napraviti materiju, znaš to ti se svaki dan puno puta događa u CERN-u... I dušo to ti nema veze sa prostorom ka takvim odnosno kao fizikalnim entitetom

Narayana je napisao/la:

Ja neznam šta je prostor a to nezna nitko na ovoj jeb... planeti. Ja sam postavio ovu temu sa namjerom da zajedno možda dođemo do odgovora a ne da se natječemo tko je pametniji i tko ima više znanja... Vjeruj mi več dugo sam se bavim fizikom (bar onim teoretskim djelom) i znam da bar za sada ne postoji potpuna definicija za prostor a to je tako fundamentalna pojava

...DUŠO...Drago mi je da si tako pametan, voljela bih da je i mene mama tako pametnu rodila...nikad ja cula ni za fiziku ni za Hawkinga, Einsteina, cestice...ja ti ovdje na ovom forumu samo da mi prodje vrijeme izmedju Red Carpeta i Farme...

Samo si mi uspio objasniti da si prepotentan, nista vise ni manje od onoga sto vec ne znam, a to je da je prostor zaista energija, bilo materijalizirana, bilo nematerijalizirana...

A to, sta ti uzivas ispasti pametan, a drugi glupi, to je samo tvoj problem...DUŠO...
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Šta je to prostor-vrijeme?   Šta je to prostor-vrijeme? Icon_minitime

[Vrh] Go down

Šta je to prostor-vrijeme?
[Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next