Početna stranicaPortalPretraľnikRegistracijaLogin

Numizmatika

Go down 
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
Remke
Pračovjek
Remke

Male
Libra Pig
Broj postova : 3399
Registration date : 05.07.2009

Numizmatika Empty
PostajNaslov: Numizmatika   Numizmatika Icon_minitimepon srp 06, 2009 5:31 pm

Evo i jedan topic za sve vas koji se bave numizmatikom i vas koji bi se željeli njome baviti.
Za početak numizmatika je skupljanje starog novca, a ponekad moze biti i novac koji se koristi sve ovisi o skupljacu.
Kako početi skupljati?

Većina numizmatičara započne s ovim hobijem još kao djeca. U tom razdoblju kovanice se većinom „stavljaju na hrpu“, tj. skuplja se sve i svašta, bez nekakvog reda i sistematičnosti. Kada se čovjek više angažira oko toga, onda i takvo ozbiljnije skupljanje zahtjeva određeni red, poštivanje određenih pravila i sl.

Najbolji način za kretanje u ovaj hobi je „inventura“ postojeće kolekcije, odn. izvlačenje kovanica iz kutija i raspoređivanje u određene grupe. Najbolje je za početak kovanice grupirati po državama. Tu se dobije jedan osnovni pregled nad kolekcijom. Daljnji korak je odluka o tome što će se skupljati.

Nakon što se o tome odluči, potrebno je iz kolekcije izdvojiti duple primjerke (koji će kasnije poslužiti za daljnje razmjene). Da bi se kolekcija povećala (a i broj duplih potrebnih za razmjene) potrebno je nabavljati nove kovanice. Najbolje je da se odmah raspitate kod svojih prijatelja i poznanika da li imaju šta kovanica. Velik broj ljudi uvijek ima nešto starog ili stranog novca koji više ne vrijedi i koji im zapravo ne treba, a šteta je da se baci u smeće kada jednom numizmatičaru dobro dođe. Puno ljudi takav novac i baci u smeće, pa je zato dobro raspitati se na što više strana. Drugi način nabavke kovanica je kroz razmjene s drugim numizmatičarima, te kupovinom od trgovaca numizmatikom, kupovinom na numizmatičkim aukcijama, te danas preko raznih aukcijskih Internet stranica (npr. www.aukcije.biz) i sl. O razmjenama i kupovini biti će riječi kasnije. Svakako, preporuka je posjetiti i učlaniti se u numizmatički klub, ukoliko takav postoji u vašem gradu.

Koje kovanice skupljati?

Na ovo pitanje ne postoji odgovor koji bi mogao zadovoljiti svakoga, postoji toliko različitih načina i kriterija za skupljanje kovanica, a koji najviše ovise o afinitetima sakupljača. Neki skupljaju sve kovanice svijeta, neki samo određene države, neki određenog kontinenta, zatim razdoblja (npr. samo 20. stoljeće), neki skupljaju po motivima, vrsti metala, itd. Evo nekoliko najčešćih načina:

Skupljanje po godinama – skupljanje kovanica po različitim godištima koja se javljaju na njima, najčešće uz ovaj način skupljanja ide i skupljanje po oznaci kovnice (tzv. mintmark). Ovo je svakako najsveobuhvatniji način, osobito ako se radi o skupljanju kovanica cijelog svijeta. Daleko češći primjeri su skupljanje određene države (najčešće vlastite) po godinama. Prednost ovog načina skupljanja je što se materijal za kolekciju lakše pronalazi, tj. „uvijek nešto fali“, neka godina, pa se i u razmjenama s drugim numizmatičarima uvijek nešto nađe za sebe (godina koja fali i sl.). Isto tako, kolekcija brzo raste i sadržava velik broj primjeraka. Problem kod ovog načina skupljanja je u tome što se rjeđe godine teže nalaze i znaju bit poprilično skupe, dok je neke gotovo nemoguće pronaći (postoje svega nekoliko primjeraka i sl.). Drugi problem je u velikoj količini materijala kojeg treba nekamo smjestiti, pa su i troškovi za albume daleko veći. Treći problem je u manjem broju slobodnih duplih primjeraka koji mogu služiti za daljnje razmjene s drugim numizmatičarima (većina komada završi u kolekciji).

Skupljanje po tipu – predstavlja najrašireniji oblik skupljanja. Dakle, skupljaju se sve kovanice istog tipa (izgleda) bez obzira na godinu kovanja (za isti tip). Najčešći oblik je skupljanje cijelog svijeta po tipu, dok je manje rašireno skupljanje samo jednog kontinenta ili vremenskog razdoblja. Prednost kod ovakvog načina skupljanja je što se brže i lakše skupi ono što je potrebno za kompletiranje kolekcije, te je i financijski povoljnije. Prednost je također kod smještaja kovanica i velikom broju duplih primjeraka koji se nakupe i koji služe za daljnje razmjene. Nedostaci su što se većina tipova brzo skupi, pa je krug ljudi za mjenjanje daleko ograničeniji nego u prethodnim primjeru. Zatim, kao i kod skupljanja po godinama, neki tipovi kovanica su izrazito rijetki i skupi, pa ih je teže nabaviti.

Skupljanje po motivu – dakle, ovdje spadaju npr. skupljanje kovanica s florom i faunom, kovanica s brodovima, likovima vladara, građevinama, grbovima, sa sportskim motivima, zatim skupljanje kovanica samo s jednom određenom godinom (npr. godinom rođenja) i sl. Ovaj način skupljanja nije toliko raširen, ali ipak postoji određen broj numizmatičara koji skupljaju na ovaj način.

Skupljanje po metalu – u većini slučajeva se odnosi na plemenite metale; zlato, srebro, platina itd. Ovakav način skupljanja zahtjeva svakako veliku financijsku podlogu.

Ja trenutno jos nemam album (nema nigdje za kupit) pa ih skupljam one koje su mi ljepe zubo
eto to bi bilo ukratko zubi ako vas malo opsirnije zanima procitajte na:
http://numizmatika.aukcije.hr/pocetnici.html
Ovdje se mozete razmjenjivat novcima i hvalit naravno :)
Nadam se da vas ima dosta numizmaticara, a pocetnicima cu rado pomoc ako treba i bilo bi mi drago da i drugi (iskusniji) to ucine, i nadam se da kad postanete iskusniji da ce te vi i drugima pomagat.
Zasad novce mozete nabaviti na http://www.aukcije.hr/ (kao i druge stvari)
tj. http://www.aukcije.hr/browse.php?id=211
ili mozete na sajmovima antikviteta, recimo bio je u subotu u osijeku (svake prve subote u mjesecu) bilo je dosta povoljnih stvari ali opet i dosta skupih npr. bilo je kovanica od 25 kn za 75 kn no , ali je bilo kavanica za 2,3 kn to vam je povoljno i morate se prvo raspitat na internetu kolko sta kosta da nebi nesto preskupo kupili, evo recimo ja znam otprilike cijene stvari na netu i bas zato u dardi nisam kupovo skuupe kovanice po 10kn ili novcanice po 30kn, najlakse vam je vidit otprilike cijene na aukciji.hr pa nemojte skuplje od toga kupovat jer to mozete uzet kad god hocete (al pogledajte vise cijena ne jednu), ako nadjete jeftinije morate se opet raspitat (prije naravno) jel ta novcanica postoji jer zna bit prevara ako je niste prije vidili pogledajte vodeni zig (ako ima) ako ne raspitajte se prije i naravno ako nenadjete nesto na aukcije.hr slobodno postajte na ovoj temi da vas nebi prevarili
[Vrh] Go down
Remke
Pračovjek
Remke

Male
Libra Pig

Numizmatika Empty
PostajNaslov: Re: Numizmatika   Numizmatika Icon_minitimepon srp 06, 2009 5:34 pm

Evo recimo sad sam vidio NDH (nezavisna drzava hrvatska) 20kn za 750kn znam da je to priblizna vrijednost, ali negdje recimo u americi (po cem se gleda cesto) a ovdje to sto posto mozete nabavit za manje od 50kn, recimo ja sam svoji 5000kn iz NDH nabavio na aukciji.hr za manje od 20kn i ovdje mozete vidit vrijednost novcica iz cijelog svijeta (vrijednost je u dolarima i vrijednost u americi tu bi recimo hrv. nabavili za 10-ak puta manjue)http://worldcoingallery.com/index.php
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena

Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Registration date : 15.09.2007

Numizmatika Empty
PostajNaslov: Re: Numizmatika   Numizmatika Icon_minitimepon srp 06, 2009 5:40 pm

Nažalost nisam nikad sistematično sakupljala novčiće, premda razumijem takav hobi, naprosto se ne sjetim spremiti poneki primjerak koji mi privuče pažnju. Mi novac ne bacamo, pa ako nađem koji muzejski primjerak u svom džumbusu postat ću ovdje i pokloniti prvome tko pokaže interes da ga uzme :)

Zanimljiva tema :)
[Vrh] Go down
Remke
Pračovjek
Remke

Male
Libra Pig

Numizmatika Empty
PostajNaslov: Re: Numizmatika   Numizmatika Icon_minitimepon srp 06, 2009 5:44 pm

nekako mi je zanimljivo to imat ima stvarno tako lijepih novcica i kovanica recimo ima set iz kine (jos se koriste) s jedne strane lice a s druge tako lijepe rijeke, planine, livade nesto sto se jednostavno mora vidit, al nemogu to uslikat jer nece ispast dobro, poslije cu skenirat pa vam pokazat
[Vrh] Go down
Remke
Pračovjek
Remke

Male
Libra Pig

Numizmatika Empty
PostajNaslov: Re: Numizmatika   Numizmatika Icon_minitimepon srp 06, 2009 6:00 pm

evo scan:
Numizmatika RnEurotrade159
stvarno je preljepo nemoze se rec i ko to sad nebi volio imat, jest dugo treba da se skupio to sve ali ne pozalis, i preporucam vam da skupljate[/img]
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena

Female
Aquarius Dragon

Numizmatika Empty
PostajNaslov: Re: Numizmatika   Numizmatika Icon_minitimepon srp 06, 2009 6:01 pm

Prekrasne slike, stvarno. Kinezi su majstori u tome! hail
[Vrh] Go down
Remke
Pračovjek
Remke

Male
Libra Pig

Numizmatika Empty
PostajNaslov: Re: Numizmatika   Numizmatika Icon_minitimepon srp 06, 2009 6:04 pm

i belgijski su prekrasni al mi se sad neda skenirat jer skener nije na mom kompu
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena

Female
Aquarius Dragon

Numizmatika Empty
PostajNaslov: Re: Numizmatika   Numizmatika Icon_minitimepon srp 06, 2009 6:10 pm

Budeš kasnije, samo polako da svi vide ovu ljepotu :)
[Vrh] Go down
Remke
Pračovjek
Remke

Male
Libra Pig

Numizmatika Empty
PostajNaslov: Re: Numizmatika   Numizmatika Icon_minitimeuto srp 07, 2009 10:46 am

ajde pa pisite ljudi malo ako vas zanima
[Vrh] Go down
Remke
Pračovjek
Remke

Male
Libra Pig

Numizmatika Empty
PostajNaslov: Re: Numizmatika   Numizmatika Icon_minitimeuto srp 07, 2009 10:38 pm

refresh* :(
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom

Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Registration date : 23.06.2009

Numizmatika Empty
PostajNaslov: Re: Numizmatika   Numizmatika Icon_minitimeuto srp 07, 2009 10:57 pm

Jedina novcanica koja je za mene imala neku vrijednost je
Numizmatika V100817p0

radi njene vrijednosti je nisam mogao zadrzati za uspomenu
a tako rado bih je volio ponovo imati u rukama i sjetiti se
njenog velicanstva "Njemacke marke".
[Vrh] Go down
Remke
Pračovjek
Remke

Male
Libra Pig

Numizmatika Empty
PostajNaslov: Re: Numizmatika   Numizmatika Icon_minitimeuto srp 07, 2009 11:09 pm

imo si je pa si je prodo ili?
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom

Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Registration date : 23.06.2009

Numizmatika Empty
PostajNaslov: Re: Numizmatika   Numizmatika Icon_minitimeuto srp 07, 2009 11:30 pm

Pri uvodjenju evra 2002-god. morao sam je zamjeniti za 50-evra.
Stariji clanovi foruma znaju o cemu pricam.
Sa sto maraka u dzepu si bio car,nemozes ih potrositi a sada sa
100 evra samo pola kesice stvari u lidlu ili hoferu.
Te su mi marke ostale drage i pojam za vrijednost nekog novca.
Toliko imucan nisam bio da bih ih tek tako zadrzao za uspomenu.
[Vrh] Go down
josip21
banned

Male
Libra Buffalo
Broj postova : 4822
Registration date : 15.12.2008

Numizmatika Empty
PostajNaslov: Re: Numizmatika   Numizmatika Icon_minitimeuto srp 07, 2009 11:31 pm

haha prodo.....ne vjerujem jer ta novcanica nema nikakvu kolekcionarsku vrijednost jer nije starina....to ti je 100 orlica i bila je glavna valuta na ovim nasim prostorima a i sire prije dolaska eura....
[Vrh] Go down
Remke
Pračovjek
Remke

Male
Libra Pig

Numizmatika Empty
PostajNaslov: Re: Numizmatika   Numizmatika Icon_minitimesri srp 08, 2009 10:52 am

pa kake to veze ima da je imo nekog kupca (kolekcionara) iz recimo amerike on bi dao mozda cak i duplo, recimo sad kovanica od 1 lipe u americi vrijedi (dobro ocuvana) vrijedi min 50 centi
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena

Female
Aquarius Dragon

Numizmatika Empty
PostajNaslov: Re: Numizmatika   Numizmatika Icon_minitimesri srp 08, 2009 11:08 am

fantom je napisao/la:
Jedina novcanica koja je za mene imala neku vrijednost je
Numizmatika V100817p0

radi njene vrijednosti je nisam mogao zadrzati za uspomenu
a tako rado bih je volio ponovo imati u rukama i sjetiti se
njenog velicanstva "Njemacke marke".

I meni je ova bila prekrasna lovely Šteta što je ta serija njemačkih maraka tako kratko trajala. Nazgull, u vremenu o kojem govori fantom ova novčanica je bila više od pola moje plaće, a imam VSS i tada nisam bila početnik. I meni je žao što barem jednu nisam mogla sačuvati, no bilo je neizvedivo, kao da danas želiš pod svaku cijenu sačuvati 2-3 tisuće kuna u običnoj građanskoj obitelji tuzni
[Vrh] Go down
Remke
Pračovjek
Remke

Male
Libra Pig

Numizmatika Empty
PostajNaslov: Re: Numizmatika   Numizmatika Icon_minitimesri srp 08, 2009 12:28 pm

ja imam jednu novcanicu od 5 maraka i jos jedno 5-10 u kovanicama zubi , i cuvam jedno 100-200 kn za buducnost zubi (ali jos nista u papirnatima), samo mi je zao sto nisam sacuvo od 5kn papirnato jer se to vise ne proizvodi cry :(
[Vrh] Go down
Remke
Pračovjek
Remke

Male
Libra Pig

Numizmatika Empty
PostajNaslov: Re: Numizmatika   Numizmatika Icon_minitimečet srp 16, 2009 11:50 am

ajde pisite nesto malo nije moguce da na cijelom forumu ovo zanima samo mene
[Vrh] Go down
Gea
Moderator
Gea

Female
Scorpio Snake
Broj postova : 10254
Registration date : 21.04.2009

Numizmatika Empty
PostajNaslov: Re: Numizmatika   Numizmatika Icon_minitimečet srp 16, 2009 8:27 pm

ja negdje među svojim papirima imam stare kanatske novčanice... samo di sam ih stavila confused

Pračovjek
Remke

Male
Libra Pig

Numizmatika Empty
PostajNaslov: Re: Numizmatika   Numizmatika Icon_minitimečet srp 16, 2009 8:46 pm

mislis kanadske?

pa gea di si mi bila nismo se dugo citali niti smo postali
[Vrh] Go down
Jaykof
Pračovjek
Jaykof

Male
Gemini Goat
Broj postova : 2477
Registration date : 30.07.2008

Numizmatika Empty
PostajNaslov: Re: Numizmatika   Numizmatika Icon_minitimepet srp 17, 2009 12:27 am

Imam ja neke novce (forinte mislim, a i krune od prošle godine). Baš me i ne privlači skupljanje novca (osim štednje :P)

Što se tiče kolekcionarstva općenito, skupljam šećere, tj. maznem šećer di god idem, i sve si nekak mislim da ću jedan dan pogledat sve koje imam :)

Imam i hrpu figurica iz kinder jajeta, sad polako i skupljam one iz "životinjsko carstvo" kinder jaja :D
(p.s. jel ima ko duplića tih iz životinjskog carstva, možemo se mijenjat :D)
[Vrh] Go down
Remke
Pračovjek
Remke

Male
Libra Pig

Numizmatika Empty
PostajNaslov: Re: Numizmatika   Numizmatika Icon_minitimepet srp 17, 2009 10:38 am

imo sam ja kao mali puuuuuuno tih figurica cijeli ormar (vislji od mene :D) i sirok oko 1 metar, imo je oblik kuce :P, a slicice neznam prije sam skupljo mozda imam negdje znam da sam imo bas bunt duplih
[Vrh] Go down
Gea
Moderator
Gea

Female
Scorpio Snake
Broj postova : 10254
Registration date : 21.04.2009

Numizmatika Empty
PostajNaslov: Re: Numizmatika   Numizmatika Icon_minitimepet srp 17, 2009 12:08 pm

da tipfelerala sam - kanadske

joj ja skupljam knjige, stripove, razglednice, olovke... osjećam se ko mali hrčak lol sve skupljam

Pračovjek
Remke

Male
Libra Pig

Numizmatika Empty
PostajNaslov: Re: Numizmatika   Numizmatika Icon_minitimepet srp 17, 2009 1:57 pm

tako sam i ja prije skupljo: salvete, marke, novce, baterije (vjerujte mi nije najgluplje od svega), telefonske kartice, kutije od spiceva za spicaricu (ni ovo nije najgluplje od svega),itd... nemogu se svega ni sjetit XD al to je bilo kad sam bio mali
[Vrh] Go down
Jaykof
Pračovjek
Jaykof

Male
Gemini Goat
Broj postova : 2477
Registration date : 30.07.2008

Numizmatika Empty
PostajNaslov: Re: Numizmatika   Numizmatika Icon_minitimepet srp 17, 2009 10:44 pm

trenutno i ja skupljam novce, kupit ću si motor :P
[Vrh] Go down
Sponsored content

Numizmatika Empty
PostajNaslov: Re: Numizmatika   Numizmatika Icon_minitime

[Vrh] Go down

Numizmatika
[Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next