Početna stranicaPortalPretraľnikRegistracijaLogin

Patat-Batat

Go down 
Go to page : Previous  1, 2
Autor/icaPoruka
Lyra
Majmun
Lyra

Female
Leo Snake
Broj postova : 1398
Registration date : 09.06.2011

Patat-Batat - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Patat-Batat   Patat-Batat - Page 2 Icon_minitimened lis 16, 2011 4:55 pm

Čovjek
MoW

Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Registration date : 26.05.2009

PostajNaslov: Re: Patat-Batat   Patat-Batat - Page 2 Icon_minitimened lis 16, 2011 9:57 pm

Lyra je napisao/la:

Ja jako volim kuhati, i baveći se time, sve sam više i više zahtjevna, u smislu da svaki put tražim nešto neobično, i kombiniram nešto što do sada nisam. I kad odem u neki restoran i pogledam menu, dođe mi da se roknem. Zadnjih sto godina nisu niti jedno novo jelo ubacili...prilog riža, pomfrit... i desert palačinke! I tako u 98% restorana... Nije to za mene, skače mi tlak. zubo

Tako i ja u principu. U svim restoranima isto. Posvuda. OK, na moru je malo drugačije nego u unutrašnjosti, ali razlike nisu velike. Zato ja volim otići u egzotičnije restorane kao što su kineski, meksički ili u moj najdraži, makrobiotički. Čisto da se nauživam raznoraznih finih kombinacija i okusa. Inače obožavam kombinacije slanog i slatkog, slatkog i kiselog, dok nisam baš obožavatelj ljute hrane.

Batate ću sigurno probati. Moram priznati da ih ne kupujem na tržnici jer ih nisam ni zamijetio, ali sigurno ću ih potražiti sad kad znam da su stigli. I da, oni nemaju veze s krumpirom, čak ni ne spadaju u gomolje. I mnogo su zdraviji od krumpira, u rangu su mrkve ili bundeve.

Majmun
Lyra

Female
Leo Snake

PostajNaslov: Re: Patat-Batat   Patat-Batat - Page 2 Icon_minitimepon lis 17, 2011 12:01 am

E MoW, totalno smo kompatibilni što se hrane tiče. Moj omiljeni restoran je MakroVega. Inače, ovde jako nedostaje egzotičnih, i to što ima nije baš na nekoj razini. Ali se nadam da će vremenom zaživjeti. Do tada, furamo <sam svoj majstor> .

Je je, batat ti je odlična stvar. Počeli su u Višnjici uzgajati prije par godina, i zanimljivo je što se može iskoristiti i cvijet i korijen. Oni su baš počeli proizvoditi čaj i brašno. Vjerojatno si vidio nutritivne vrijednosti, i najbolje kod njega što se termičkom obradom ništa ne gubi, eventualno nešto malo vitamina C.

Ja imam sreću , moji ga uzgajaju zadnje dvije godine, pa mi je često dostupan.

Edit: http://www.visnjica.hr/hr/uzgoj_batata/

Čovjek
MoW

Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Registration date : 26.05.2009

PostajNaslov: Re: Patat-Batat   Patat-Batat - Page 2 Icon_minitimepon lis 17, 2011 11:41 pm

Vrlo je dobro to što u Dalmaciji imaš jako dobar izbor kvalitetnog povrća i ribe, pa se razne fine mediteranske stvari daju iskombinirati. Meni je izvorna mediteranska kuhinja jedna od najboljih kuhinja na svijetu, dok god se pazi da ne bude puno ulja i soli.
Srećom, tu u Zagrebu imamo veliki izbor hrane iz svih dijelova Lijepe naše pa mogu pripremati i mediteransku hranu jednako kao i kontinentalnu. :)

A propos batata, znam i otprije da ima visoku nutritivnu vrijednost, iako u članku pretjeruju s visokom razinom vitamina E u njima. U količini koju navode (140 g), standardna američka baza podataka o namirnicama mi izbacuje količinu E vitamina od 0.36 mg što čini oko 3.5% dnevnih potreba odrasle osobe.
Njihova najveća snaga leži pak u vitaminu A, odnosno u beta-karotenu, koji sadrži nešto više od buće i nešto manje od mrkve u istoj masi. U svakom slučaju tu ulazi u najuži izbor po količini vitamina A.
Općenito je pravilo da narančasta i žučkasta povrća imaju puno vitamina A, više od zelenih povrća (uz iznimku tek špinata i blitve koji ga sadrže približno isto kao i narančasta povrća).

Admin
Alpha

Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Patat-Batat   Patat-Batat - Page 2 Icon_minitimeuto lis 18, 2011 12:30 pm

Meni je batat zakon. Jedino je malo tvrd za ogulit. Ali je i dalje zakon lovely

A sto se tice restorana...ne isplati se mijenjati menu za onh 1% populacije koju zanima nesto drugo osim pommes frites-a...

Majmun
Lyra

Female
Leo Snake

PostajNaslov: Re: Patat-Batat   Patat-Batat - Page 2 Icon_minitimeuto lis 18, 2011 2:58 pm

Eto, konačno :)

Samo, ne znam kako je tvrd za ogulit, nisam primjetila...jedino se malo teže reže (u odnosu na krumpir). Možda si na to mislila?

PostajNaslov: Re: Patat-Batat   Patat-Batat - Page 2 Icon_minitime

[Vrh] Go down

Patat-Batat
[Vrh] 
Stranica 2 / 2.Go to page : Previous  1, 2