Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Što mi možemo učiniti

Go down 
+5
Gea
tomi
Remke
floridana
Svjetloisjena
9 posters
Autor/icaPoruka
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Što mi možemo učiniti Empty
PostajNaslov: Što mi možemo učiniti   Što mi možemo učiniti Icon_minitimepon kol 10, 2009 9:36 pm

Savjeti što učiniti kako bi se smanjio ljudski utjecaj na klimatske promjene (uglavnom se govori o porastu stakleničkih plinova i globalnom zagrijavanju. Inače je linkani članak dolje dobro pročitati od početka :)

ŠTO MOŽETE VI UČINITI?

Što mislite kako bi se vaš život mogao promijeniti s klimatskim promjenama? Svaki čovjek može učini nešto za očuvanje okoliša i smanjenja stakleničkih plinova. Prije svega treba krenuti od malih stvari u kućanstvu gdje se energijom treba raspolagati racionalno:

* gasiti svjetlo u prostorijama u kojima se ne boravi,
* kuhati samo onoliko vode koliko nam treba,
* ugasiti kućanske uređaje koji nisu u upotrebi,
* što manje otvarati frižider i nikako ne držati vrata otvorena,
* sušiti odjeću prirodno na zraku, a ne u sušilici,
* prati odjeću i suđe na ekonomičnim programima,
* zimi smanjiti temperaturu u zatvorenim prostorima za 1 stupanj,
* reciklirati plastiku, papir, limenke, odjeću
* da bi zadržali toplinu u prostoriji, ujutro navući zastore,
* pješačiti i voziti se biciklom umjesto automobilom.

Gore navedene stvari koje možete izvesti u vašem kućanstvu ne stoje vas ništa, a mogu učini puno za očuvanje našeg planeta.

Ukoliko ste voljni izdvojiti nešto novaca za borbu protiv naglih klimatskih promjena uvijek možete:

* koristiti štedne žarulje
* graditi kuće s boljom izolacijom
* na krov postaviti solarne ploče koje će vam grijati vodu
* izolirati prozore i vrata i postaviti duple prozore
* koristiti obnovljive izvore energije (sunčeva energija, snaga vjetra, geotermalna energija, snaga vode i valova te nuklearna energija)

Prilagodba novim klimatskim uvjetima u budućnosti bi mogla biti vrlo skupa. Klimatske promjene neće imati jednak utjecaj na sve dijelove svijeta. Siromašniji dijelovi neće biti toliko fleksibilni i prilagodba će biti duga i teška. Ako sada počnemo, prilagodit ćemo se s manje posljedica. Još nije kasno! Zemlja je naš jedini planet na kojem zasad možemo živjeti, ponašajmo se svi prema njoj s poštovanjem i čuvajmo ju. Nemamo drugi izbor. Čuvajmo ono što imamo, dok to još imamo.

IZVOR
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 62
Registration date : 22.09.2007

Što mi možemo učiniti Empty
PostajNaslov: Re: Što mi možemo učiniti   Što mi možemo učiniti Icon_minitimepon kol 31, 2009 11:46 pm

pokvario nam se električni nož za rezanje kruha. i pokušali smo ga otvoriti, međutim, vida je van svih standarda pa nismo imali odgovarajući odvijač iliti kacavidu. nije prvi put da nailazimo na takvo što. i sad, mi se tu trudimo napraviti male korake naprijed a cijela mašinerija proizvođača se trudi da ono šta proizvedu bude slabe kvalitete, da se što prije pokvari i da, nedaj bože, nitko to ne može popraviti i da hoće. njihov moto je baci u smeće i kupi novo.
problem je u tome šta svi, više manje, doživljavaju planetu Zemlju kao rudnik koji treba eksploatirati. i to rudnik koji nema dobrog gospodara, tj rudnik koji nema gospodara pa svatko iz njega vadi pohlepno me misleći da će se jednog dana urušiti svima na glavu. ne doživljamo je kao nešto zajednićko, nešto o čemu se moramo brinuti jer će naša djeca to nasljediti. mislim da ljudska vrsta nije dorasla tom problemu. nemamo mi razvijenu ni svijest ni savjest. ogrezli smo u materijalizmu, previše nam je dobro okruženi svim tim stvarima koje posjedujemo. teško se tome othrvati. uglavnom se razmišlja "dok dura, dura. glavno da je meni dobro..."
[Vrh] Go down
Remke
Pračovjek
Remke


Male
Libra Pig
Broj postova : 3399
Age : 29
Location : Osijek
Registration date : 05.07.2009

Što mi možemo učiniti Empty
PostajNaslov: Re: Što mi možemo učiniti   Što mi možemo učiniti Icon_minitimepon kol 31, 2009 11:47 pm

ko jos ima elektricni rezac kruha u kuci??? omg, ja sam to vidio sam u restoranu, noz, kruh i rezi sta ces vise, kolko tesko moze bit
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 62
Registration date : 22.09.2007

Što mi možemo učiniti Empty
PostajNaslov: Re: Što mi možemo učiniti   Što mi možemo učiniti Icon_minitimepon kol 31, 2009 11:58 pm

električni nož mi služi za rezanje nečeg drugog šta nema veze sa kruhom
[Vrh] Go down
Remke
Pračovjek
Remke


Male
Libra Pig
Broj postova : 3399
Age : 29
Location : Osijek
Registration date : 05.07.2009

Što mi možemo učiniti Empty
PostajNaslov: Re: Što mi možemo učiniti   Što mi možemo učiniti Icon_minitimeuto ruj 01, 2009 12:00 am

za sta?
banirane forumase? rofl2
[Vrh] Go down
tomi
Pračovjek
tomi


Male
Libra Goat
Broj postova : 2381
Age : 33
Location : Zagreb
Registration date : 22.08.2009

Što mi možemo učiniti Empty
PostajNaslov: Re: Što mi možemo učiniti   Što mi možemo učiniti Icon_minitimeuto ruj 01, 2009 12:16 am

floridana je napisao/la:
cijela mašinerija proizvođača se trudi da ono šta proizvedu bude slabe kvalitete, da se što prije pokvari i da, nedaj bože, nitko to ne može popraviti i da hoće.
Cuo sam negdje da ima proizvodjaca koji tempiraju trajanje proizvoda tako da crkne taman poslije isteka garancije. Poznanik radi u ovlastenom servisu nekih televizora i kaze da ima uzasno puno slucajeva da televizor crkne nakon godinu i kusur dana, bas poslije isteka garancije. scratch
[Vrh] Go down
Gea
Moderator
Gea


Female
Scorpio Snake
Broj postova : 10254
Age : 34
Location : Iznad Oblaka
Registration date : 21.04.2009

Što mi možemo učiniti Empty
PostajNaslov: Re: Što mi možemo učiniti   Što mi možemo učiniti Icon_minitimeuto ruj 01, 2009 2:07 am

to sam i ja čula...

inaće moji se dosta brinu oko toga svega, večina žarulja nam je štedljiva, prozori i vrata poduplana

na moru koristimo solarnu energiju na 8 solarnih ploča i imamo jednu vjetrenjaču zubi
u biti jedino bi trebali poraditi u gašenj svijetla confused toga se nekako slabo pridržavamo... u biti ostali ja samo idem i iza mene dolazi mrak zubi

_________________
I never lose myself because I never found me
[Vrh] Go down
Michael Wittmann
Pračovjek
Michael Wittmann


Male
Scorpio Broj postova : 2443
Age : 132
Location : Heidenheim
Registration date : 24.05.2009

Što mi možemo učiniti Empty
PostajNaslov: Re: Što mi možemo učiniti   Što mi možemo učiniti Icon_minitimeuto ruj 01, 2009 10:34 am

najbolje resenje:
-Ubiti se zubo
[Vrh] Go down
tomi
Pračovjek
tomi


Male
Libra Goat
Broj postova : 2381
Age : 33
Location : Zagreb
Registration date : 22.08.2009

Što mi možemo učiniti Empty
PostajNaslov: Re: Što mi možemo učiniti   Što mi možemo učiniti Icon_minitimeuto ruj 01, 2009 2:57 pm

Gea je napisao/la:

u biti jedino bi trebali poraditi u gašenj svijetla confused toga se nekako slabo pridržavamo... u biti ostali ja samo idem i iza mene dolazi mrak zubi
E moji na tome najvise inzistiraju :D Mogu ostaviti i laptop preko noci upaljen, ali nedajboze da ostavim lampicu u kupaonici.
[Vrh] Go down
Nefertiti
Moderator
Nefertiti


Female
Pisces Pig
Broj postova : 3651
Age : 53
Registration date : 15.10.2007

Što mi možemo učiniti Empty
PostajNaslov: Re: Što mi možemo učiniti   Što mi možemo učiniti Icon_minitimeuto ruj 01, 2009 3:59 pm

Muku mučim sa ovim svojim kolegama, odgajajući ih da nema smisla imati i klimu upaljenu i prozor otvoren...već sam se sama sebi pretvorila u aždaju oko toga... Ne mogu se strppiti 10 minuta kad dođu da se provjetri ured, nego bi odmah da im je lijepo i hladno i ugodno.... roll

Trudim se ne paliti što mi ne treba, recikliram što se da....jedino me brinu ti aparati koji se pokvare...flo ima pravo...danas se ne isplati ništa popravljati....pokvario mi se fen, to niko neće popraviti za 50 kn, a novi mogu kupiti za 90 kn ...a kad sam bila klinka imali smo desetljećima jedan te isti fen i nikad nije crkao, a ja ću u 6 godina kupiti treći fen, jer crkavaju.... shock
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Što mi možemo učiniti Empty
PostajNaslov: Re: Što mi možemo učiniti   Što mi možemo učiniti Icon_minitimečet ruj 10, 2009 9:24 am

Mi još uvijek imamo fen koji je muž kupio prije dvadesetak i više godina... A televizor je star oko petnaest godina, imala ga je moja baka i zamijenit ćemo ga samo zbog ovog novog digitalnog signala. I daljinac nam je riknuo prije sedam ili osam godina, ali smo se naviknuli na ustajanje kad želimo nešto promijeniti.
[Vrh] Go down
josip21
banned



Male
Libra Buffalo
Broj postova : 4822
Age : 51
Location : Kerumovo city
Registration date : 15.12.2008

Što mi možemo učiniti Empty
PostajNaslov: Re: Što mi možemo učiniti   Što mi možemo učiniti Icon_minitimečet ruj 10, 2009 2:43 pm

Svjetlo pa ti si jos u kamenom dobu......ne mogu to da zamislim.....recimo sjedim u fotelji i pijem pivo i tribam pribacit program.....joj tlake......
[Vrh] Go down
Nefertiti
Moderator
Nefertiti


Female
Pisces Pig
Broj postova : 3651
Age : 53
Registration date : 15.10.2007

Što mi možemo učiniti Empty
PostajNaslov: Re: Što mi možemo učiniti   Što mi možemo učiniti Icon_minitimečet ruj 10, 2009 3:06 pm

Meni je Ok da se ručno prebacuju programi, smatram to kao dio tjelovježbe....a ne tlaku.... zubo
[Vrh] Go down
josip21
banned



Male
Libra Buffalo
Broj postova : 4822
Age : 51
Location : Kerumovo city
Registration date : 15.12.2008

Što mi možemo učiniti Empty
PostajNaslov: Re: Što mi možemo učiniti   Što mi možemo učiniti Icon_minitimečet ruj 10, 2009 3:48 pm

a je.... :P

zato i imas 5-6 daljinskih kraj sebe za svaki aparat posebno......i bezicni telefon.....malo morgen.....
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Što mi možemo učiniti Empty
PostajNaslov: Re: Što mi možemo učiniti   Što mi možemo učiniti Icon_minitimened oľu 21, 2010 1:14 am

Evo malo c/p iz prvog posta:
* gasiti svjetlo u prostorijama u kojima se ne boravi,
* kuhati samo onoliko vode koliko nam treba,
* ugasiti kućanske uređaje koji nisu u upotrebi,
* što manje otvarati frižider i nikako ne držati vrata otvorena,
* sušiti odjeću prirodno na zraku, a ne u sušilici,
* prati odjeću i suđe na ekonomičnim programima,
* zimi smanjiti temperaturu u zatvorenim prostorima za 1 stupanj,
* reciklirati plastiku, papir, limenke, odjeću
* da bi zadržali toplinu u prostoriji, ujutro navući zastore,
* pješačiti i voziti se biciklom umjesto automobilom.

Gore navedene stvari koje možete izvesti u vašem kućanstvu ne stoje vas ništa, a mogu učini puno za očuvanje našeg planeta.

Ukoliko ste voljni izdvojiti nešto novaca za borbu protiv naglih klimatskih promjena uvijek možete:

* koristiti štedne žarulje
* graditi kuće s boljom izolacijom
* na krov postaviti solarne ploče koje će vam grijati vodu
* izolirati prozore i vrata i postaviti duple prozore
* koristiti obnovljive izvore energije (sunčeva energija, snaga vjetra, geotermalna energija, snaga vode i valova te nuklearna energija)


Sigurno možemo učiniti još nešto, pa da vidimo, tko ima ideju whee
[Vrh] Go down
flory
Majmun
flory


Female
Pisces Rooster
Broj postova : 1335
Age : 31
Registration date : 06.01.2010

Što mi možemo učiniti Empty
PostajNaslov: Re: Što mi možemo učiniti   Što mi možemo učiniti Icon_minitimened oľu 21, 2010 1:25 am

Koristiti roll-on deziće, umjesto onih u spreju..
[Vrh] Go down
flory
Majmun
flory


Female
Pisces Rooster
Broj postova : 1335
Age : 31
Registration date : 06.01.2010

Što mi možemo učiniti Empty
PostajNaslov: Re: Što mi možemo učiniti   Što mi možemo učiniti Icon_minitimesri pro 29, 2010 5:23 pm

Danas sam se jako razveselila jer su nam u zgradu donijeli kantu samo za papir. Dobro je i što joj je otvor dovoljno velik da se vidi što ima unutra (kako ljudi ne bi bacali obično smeće).
Za razliku od istih kanta koje se nalaze nasred ulica i ljudi često bacaju svašta unutra, u stambenim zgradama će ljudi valjda imati više obzira.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Što mi možemo učiniti Empty
PostajNaslov: Re: Što mi možemo učiniti   Što mi možemo učiniti Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Što mi možemo učiniti
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Ekologija-
Forum(o)Bir: