Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Termička obrada namirnica

Go down 
5 posters
Autor/icaPoruka
Michael Wittmann
Pračovjek
Michael Wittmann


Male
Scorpio Broj postova : 2443
Age : 132
Location : Heidenheim
Registration date : 24.05.2009

Termička obrada namirnica Empty
PostajNaslov: Termička obrada namirnica   Termička obrada namirnica Icon_minitimepon kol 24, 2009 5:10 pm

Ne znam da li ste ikada probali da przite na vodi, ali ova danasnja hrana koju przimo je toliko masna da kada je przim, posle isparavanja vode ostane i previse masti.
Neki kazu da u kobasice,virsle... ide najbolje meso a u stvari koliko vidim tu ide najgore meso, tj meso koje nemoze da se proda na oko.
[Vrh] Go down
Remke
Pračovjek
Remke


Male
Libra Pig
Broj postova : 3399
Age : 28
Location : Osijek
Registration date : 05.07.2009

Termička obrada namirnica Empty
PostajNaslov: Re: Termička obrada namirnica   Termička obrada namirnica Icon_minitimepon kol 24, 2009 8:17 pm

neznam, kad mi radimo ustipke mi u mast stavimo rakije, ili umjesto masti rakije, rakija ishlapi a ustipci nebudu masni :)
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 62
Registration date : 22.09.2007

Termička obrada namirnica Empty
PostajNaslov: Re: Termička obrada namirnica   Termička obrada namirnica Icon_minitimepon kol 24, 2009 9:16 pm

ne kužim kako se to prži na vodi conf1
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Termička obrada namirnica Empty
PostajNaslov: Re: Termička obrada namirnica   Termička obrada namirnica Icon_minitimepon kol 24, 2009 9:27 pm

Na vodi se nikako ne može pržiti, ali se može pirjati, odnosno dinstati, odnosno dušiti. Styter je u pravu, taj način obrade hrane je puno zdraviji i više se preporučuje nego prženje kod kojeg se u ulju stvaraju štetne masne kiseline. Samo treba promijeniti naslov topica - na vodi se ne može nikako pržiti, taj termin je vezan za termičku obradu hrane na ulju ili na masti. Možda da se postavi u obliku pitanja - Prženje ili pirjanje
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 62
Registration date : 22.09.2007

Termička obrada namirnica Empty
PostajNaslov: Re: Termička obrada namirnica   Termička obrada namirnica Icon_minitimepon kol 24, 2009 9:38 pm

ali i dinstanje se radi na ulju. ja kapulu dinstam na ulju, nikako na vodi. na vodi mogu samo skuhati.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Termička obrada namirnica Empty
PostajNaslov: Re: Termička obrada namirnica   Termička obrada namirnica Icon_minitimepon kol 24, 2009 9:48 pm

Možeš dinstati i bez ulja, to me mama naučila. Obično se poprži na ulju, zalije vodom i pirja na laganoj vatri. No ako si na dijeti, možeš staviti ono što spremaš u rajnglu, podliti s malo vode i dinstati. Stvar je u količini vode. Kuhanje je kad ima puno vode u kojoj meso ili povrće plivaju, a dinstanje kad su samo podliveni, s uljem ili bez :)
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 62
Registration date : 22.09.2007

Termička obrada namirnica Empty
PostajNaslov: Re: Termička obrada namirnica   Termička obrada namirnica Icon_minitimepon kol 24, 2009 9:58 pm

aha, kužim. nisam nikad to radila. inače dinstam na maslinovom ulju pa se ne brinem oko te puste masnoće.
[Vrh] Go down
Michael Wittmann
Pračovjek
Michael Wittmann


Male
Scorpio Broj postova : 2443
Age : 132
Location : Heidenheim
Registration date : 24.05.2009

Termička obrada namirnica Empty
PostajNaslov: Re: Termička obrada namirnica   Termička obrada namirnica Icon_minitimepon kol 24, 2009 10:59 pm

ja sam ga tako nazvao przenje na vodi jer kobasice koje prvo dinastm na vodi (pola case vode) a cim ispari ta voda skoro ispari ostane mast od kobasice koja nastavlja dalju radnju.
@svijetlo... neznam kako da nazovem drugacije ali moze lako da prodje przenje jer kobasice kada puste mast u vodu ta voda nekako teze isparava a efekat je isti kao da si przila na ulju. probaj pa ces videti :)
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Termička obrada namirnica Empty
PostajNaslov: Re: Termička obrada namirnica   Termička obrada namirnica Icon_minitimesri kol 26, 2009 3:21 pm

To je dinstanje ili pirjanje koje završava prženjem na kraju na masti od kobasica. Kuham desetljećima, ne moraš mi objašnjavati zubi
[Vrh] Go down
Michael Wittmann
Pračovjek
Michael Wittmann


Male
Scorpio Broj postova : 2443
Age : 132
Location : Heidenheim
Registration date : 24.05.2009

Termička obrada namirnica Empty
PostajNaslov: Re: Termička obrada namirnica   Termička obrada namirnica Icon_minitimesri kol 26, 2009 3:57 pm

veruj mi ispadne mnogo bolje nego da ga przis na ulju....
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Termička obrada namirnica Empty
PostajNaslov: Re: Termička obrada namirnica   Termička obrada namirnica Icon_minitimesri kol 26, 2009 10:29 pm

Da, ali ne može se pržiti na vodi.
[Vrh] Go down
Michael Wittmann
Pračovjek
Michael Wittmann


Male
Scorpio Broj postova : 2443
Age : 132
Location : Heidenheim
Registration date : 24.05.2009

Termička obrada namirnica Empty
PostajNaslov: Re: Termička obrada namirnica   Termička obrada namirnica Icon_minitimesri kol 26, 2009 10:32 pm

moze... isto izgleda ako stavis istu kolicinu vode ili ulja kada pocne da vri...
[Vrh] Go down
Remke
Pračovjek
Remke


Male
Libra Pig
Broj postova : 3399
Age : 28
Location : Osijek
Registration date : 05.07.2009

Termička obrada namirnica Empty
PostajNaslov: Re: Termička obrada namirnica   Termička obrada namirnica Icon_minitimesri kol 26, 2009 10:32 pm

-.-' a tvrdoglave li zene, nista neznas dok neprobas
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Termička obrada namirnica Empty
PostajNaslov: Re: Termička obrada namirnica   Termička obrada namirnica Icon_minitimesri kol 26, 2009 10:34 pm

Prženje je postupak termičke obrade pri čemu namirnice izlažemo jakoj temperaturi u plitkoj posudi ili na roštilju sa malo ili nimalo masnoće. Izlaganjem jakoj temperaturi dolazi do brzog zatvaranja pora na površini namirnica pa time sprečavamo gubitak tečnosti (a time i važnih sastojaka) iz unutrašnjosti namirnica čime postižemo da pržene namirnice ostanu mekane i sočne.

Pržimo najčešće meso, ali i druge vrste namirnica. Prženje u principu traje kratko pa je time izlaganje namirnica toploti kratkotrajno čime postižemo minimalan gubitak hranjivih sastojaka, a posebno vitamina.

Pirjanje

Pirjanje znači smekšavanje namirnica u vlastitom soku u pari u poklopljenoj posudi. Pirjanjem namirnice najmanje gube svoje prirodne osobine, i zato je to omiljen i vrlo čest tehnološki proces.

Pirjanje se provodi na temperaturi od 160–200°C. Toplinu prenose masnoća, tekućina i vodena para. Pirjati možemo razne vrste mesa, divljači, peradi, riba, rakova, školjki, mekušaca i povrća. Mesa za pirjanje je preporučljivo ostaviti u većem komadu, težine 1,5 do 2 kg., ali i oblikovano u odreske, filete, kocke, kotlete, mišiće, pržolice i sl. Prvi korak termičke obrade je pravilno stvaranje površinske korice na mesu koja nastaje koagulacijom bjelančevina mesu sačuva sočnost i bolju kvalitetu. Provodi se tako da meso površinski naglo sa svih strana prepečemo na plitkoj jače zagrijanoj masnoći (na cca.200°C). Nakon ovog koraka na meso nadolijemo tekućinu (temeljac, vino, umak, marinadu ili vodu ), koja ne smije preći polovicu visine mesa. Posuda se poklopi i polagano pirja na temperaturi 160-180°C, u pećnici ili na ploči štednjaka.Tekućina, masnoća i stvorena para polagano meso omekšavaju, čine ga vlažnim, sočnim i zadržavaju njegova prirodna svojstva i vlastiti okus.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Termička obrada namirnica Empty
PostajNaslov: Re: Termička obrada namirnica   Termička obrada namirnica Icon_minitimesri kol 26, 2009 10:35 pm

A vi ste umišljeni tipovi koji ne čitaju što im se piše. Samo vi uvjeravajte okolo ljude da pržite nešto na vodi, tako je krasno praviti budalu od sebe...
[Vrh] Go down
Remke
Pračovjek
Remke


Male
Libra Pig
Broj postova : 3399
Age : 28
Location : Osijek
Registration date : 05.07.2009

Termička obrada namirnica Empty
PostajNaslov: Re: Termička obrada namirnica   Termička obrada namirnica Icon_minitimesri kol 26, 2009 10:36 pm

Svjetloisjena je napisao/la:
A vi ste umišljeni tipovi koji ne čitaju što im se piše. Samo vi uvjeravajte okolo ljude da pržite nešto na vodi, tako je krasno praviti budalu od sebe...

sry, no hard fellings hug
[Vrh] Go down
Michael Wittmann
Pračovjek
Michael Wittmann


Male
Scorpio Broj postova : 2443
Age : 132
Location : Heidenheim
Registration date : 24.05.2009

Termička obrada namirnica Empty
PostajNaslov: Re: Termička obrada namirnica   Termička obrada namirnica Icon_minitimesri kol 26, 2009 10:39 pm

Ja stavim vode isto koliko i ulja tako da kada uvri meso pocinje da otpusta masnocu i time zadrzava vodu tako reci przi se na vodi.
Mrzi me da se sada raspravljam, cak ni matematika za koju svi kazu da je savrsena ima par trikova....
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Termička obrada namirnica Empty
PostajNaslov: Re: Termička obrada namirnica   Termička obrada namirnica Icon_minitimečet kol 27, 2009 7:45 am

I mene mrzi objašnjavanje, ali tvoja umišljenost me stvarno živcira.

Razumijem što radiš s mesom ili kobasicama, može se i s povrćem. Ne tvrdim da je ono što radiš loše ili neprovedivo jer to isto planiram i ja primijeniti upravo na današnjem ručku. Radi se o jezičnom terminu. Prži se na visokim temperaturama, a kako voda hlapi na oko 100°C, ona ne podržava prženje, nego proces koji zovemo kuhanje i proces koji zovemo pirjanje. Nigdje ne piše da se svi spomenuti procesi ne mogu primijeniti jedan za drugim. Staviš kobasicu u nešto ulja ili bez ulja u rajnglu s vodom, kad vopda zakipi i dok kipi to se zove kuhanje. Kad ishlapi dovoljno vode na je kobasica napola na suhom i počinje se onako krčkati, to je pirjanje. Na kraju kad ishlapi voda ili je ostane vrlo malo a i to malo šprica u masnoći, to se tek može nazvati prženjem.

Ako i dalje ne razumiješ što želim reći, budući da ne čitaš baš pažljivo postove dulje od tri retka, a još manje linkove koje čovjek stavlja, onda ti to i dalje superpametno nazivaj prženjem na vodi. Ali ako nastaviš raspravu na ignorantskom nivou na kojoj si to radio ovdje i na još jednoj temi, strpat ću te u kategoriju u koju stavljam umišljene tipove s kojima ne razgovaram.
[Vrh] Go down
Michael Wittmann
Pračovjek
Michael Wittmann


Male
Scorpio Broj postova : 2443
Age : 132
Location : Heidenheim
Registration date : 24.05.2009

Termička obrada namirnica Empty
PostajNaslov: Re: Termička obrada namirnica   Termička obrada namirnica Icon_minitimečet kol 27, 2009 8:43 am

u linkovima koje si mi dala ne pise nista o zamascenoj vodi. a ti radi sta hoces ne zanima me.
[Vrh] Go down
Nefertiti
Moderator
Nefertiti


Female
Pisces Pig
Broj postova : 3651
Age : 53
Registration date : 15.10.2007

Termička obrada namirnica Empty
PostajNaslov: Re: Termička obrada namirnica   Termička obrada namirnica Icon_minitimesri ruj 02, 2009 11:10 am

Dugo sam razmišljala o naslovu ove teme, jer se lome koplja oko iste....pa sam odlučila preimenovati istu u "TERMIČKA OBRADA NAMIRNICA" općeniti ja je i manje isključiva.....
[Vrh] Go down
Sponsored content





Termička obrada namirnica Empty
PostajNaslov: Re: Termička obrada namirnica   Termička obrada namirnica Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Termička obrada namirnica
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Znanstvena obrada NLO-a

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Gastronomija-
Forum(o)Bir: