Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Bagdadska baterija

Go down 
+8
Florence123
silver
mind_challenge
Reptil
Gea
Remke
tomi
Legionar
12 posters
Autor/icaPoruka
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Bagdadska baterija Empty
PostajNaslov: Bagdadska baterija   Bagdadska baterija Icon_minitimepon kol 31, 2009 12:51 pm

U Bagdadu irački arheolozi rado raspravljaju o predmetu koji, kako vjeruju, potvrđuje da su njihovi preci znali proizvesti elektricitet čitavih 1800 godina prije nego što je Galvani proizveo dovoljno struje da se znameniti žablji kraci trznu.

Priča počinje 1936.godine, kad je u laboratoriju Iračkog muzeja stigla pošiljka predmeta iskopanih na mjestu gdje su nekad živjeli Parti. U to vrijeme laboratoriju vodio Njemac Wilhelm König. Poslije je napisao:

„Nađeno je nešto prilicno neobično i, nakon što je prošlo kroz nekoliko ruku, doneseno je k meni: posuda slicna vazi od svijetložute gline, grlić koje bijaše odrezan, zadržala je bakreni tuljak ucvršćen asfaltom. Vaza je bila oko 15 cm visoka; cilindričan tuljak od valjanog bakra sa dnom imao je promjer od 26 cm i bio je 9 cm dug. U njemu je, držan nekom vrstom čepa od asfalta, bio je potpuno oksidovan željezni štapić kojega je vrh stršao oko 1 cm iznad čepa i bio pokriven žutosivom, potpuno oksidovanom tankom oblogom od neke kovine nalik na olovo. Donji kraj željezne šipke nije dosezao do dna cilindra, na kom je bio sloj asfalta debeo oko 3 cm. Na pitanje šta bi to moglo biti, dobijen je zapanjujući odgovor. Svi dijelovi bili su doneseni u jednom komadu, no kad su pregledani pojedinačno postalo je očigledno: to je mogao biti jedino električni element. Trebalo je samo dodati kiselinu ili lužinu da bi se članak upotpunio.“

Činilo se da je to baterija, ali nađena u ruševinama partskog sela – a Parti su u tom podrucju živjeli izmedu 248.godine prije naše ere do 226.godine naše ere. König vjeruje da su oni poznavali elektricitet i da su se Volta i Galvani, kojima se pripisuje pronalazak prvih baterija, ove samo prenijeli Zapadu. Usprkos tvrdenju da je König pogrešno protumacio nalaz i da su to ostaci svitka koji je bio spremljen u keramicku posudu, ili ostaci moderne baterije koju su možda odbacili telegrafski tehnicari pokraj devetnaestog ili pocetkom dvadesetog vijeka drugi Njemac je pribavio dramatičnu podršku Königovoj teoriji. Bio je to dr. Arne Eggebrecht, egiptolog iz Hildesheima u SR Njemackoj; on je prvi put naišao na bateriju kad je putujuća izložba starina drevnog Istoka bila izložena u muzeju u kojem radi. Od svih izložaka – velicanstvenoga mramornog kipa nekog drevnog vladara, šestougaonih pločica i fino izradenih vaza – najviše ga je, nesumnjivo, privukla skromna skupina: bakarni valjak, željezna šipka i zemljani lonac. Kao i König on kaže:

„Ako te predmete gledate povezano, po naučniku mogu značiti samo jedno: električnu ćeliju ili bateriju.„

Od prvog saznanja Eggebrecht je teoriju mnogo puta provjerio sa baterijom napravljenom od tačnih kopija originalnih dijelova. Za lužnatu tekućinu, kakvu je predlagao König, Eggebrecht je upotrebio sok gnječenog grožda koje je kupio u obližnjoj voćarnici. Čim je tekućinu ulio u bakarni tuljak, voltmetar spojen sa baterijom bilježio je pola volta elektriciteta. Eggebrechtova znatiželja nije puko traćenje vremena: on vjeruje da bi postojanje takve baterije moglo pomoci da se riješi tajna koju arheolozi dosad nisu uspjeli rješiti. Svjetski muzeji su puni pozlaćenih predmeta, a u mnogo slucajeva metoda kojom je izvađano pozlaćivanje je očigledna: ponekad su zlatni listići natisnuti oko njih ili čak naljepljeni. Ali takve tehnike nisu, čini se, bile upotrebljavane uvijek. Na primjer, Eggebrecht ima mali kipić egipatskog boga Ozirisa iz otprilike 400.godine prije naše ere. Napravljen je od srebra i prevucen slojem zlata koji je, kako vjeruje, previše tanak i gladak da bi bio nanesen grubim tučenjem ili ljepljenjem. Jesu li, pita se, za pozlaćivanje bile primjenjene baterije? Na to se pitanje sa replikom baterije pri ruci može lako odgovoriti. Potapanjem srebrena kipića u rastopinu zlata i cijanida i provodenjem kroz nju električne struje bagdadske baterije Eggebrecht je uspio za manje od 2h dobiti fini sloj pozlate. Nakon što je eksperiment izveo više puta spopala ga je uznemirujuća misao: možda su nova blaga koja svjetski muzeji u svojim zbirkama izlažu kao zlatna, zapravo napravljena od srebra sa tankom pozlatom. Pita se neće li sada, sa obzirom na njegovo iskustvo, mnogi svjetski muzeji zapoceti sa nezgodnim poslom da preispitaju svoja blaga, kako bi se uvjerili da je sav onaj sjaj izložen u muzejskim vitrinama doista čisto zlato. U slučaju bagdadske baterije moglo bi se stoga tumacenje da je drevna civilizacija možda poznavala elektricitet pokazati dvosjeklim mačem.
http://www.znanje.org/i/i25/05iv10/05iv1014/baterija.htm

Ovo je isječak iz knjige ''Misterije svijeta'' (Arthur C. Clark).
Evo par slika:
Bagdadska baterija Bagdadska_baterija_large Bagdadska baterija Bagdadska-baterija

Šteta što Google ništa ne izbacuje o načinima pozlaćivanja kroz povijest tako da ne mogu provjeriti je li namjena ove baterije u svrhu pozlaćivanja billa jedina koja bi dala puno bolje rezultate od običnog lijepljenja ili tiskanja.

_________________
"Learn what is true in order to do what is right."
[Vrh] Go down
tomi
Pračovjek
tomi


Male
Libra Goat
Broj postova : 2381
Age : 32
Location : Zagreb
Registration date : 22.08.2009

Bagdadska baterija Empty
PostajNaslov: Re: Bagdadska baterija   Bagdadska baterija Icon_minitimepon kol 31, 2009 1:12 pm

Citao sam vec o tome. Cini mi se moguce.


Inace, muzeji se pitaju je li njihovo blago od cistog zlata? Pa sto ne mogu to lagano provjeriti odredjivanjem gustoce?
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Bagdadska baterija Empty
PostajNaslov: Re: Bagdadska baterija   Bagdadska baterija Icon_minitimepon kol 31, 2009 1:21 pm

tgudlek je napisao/la:
Inace, muzeji se pitaju je li njihovo blago od cistog zlata? Pa sto ne mogu to lagano provjeriti odredjivanjem gustoce?
To sam i ja pomislio. Kao stari Arhimed, potopiti u kadu i ... :P

_________________
"Learn what is true in order to do what is right."
[Vrh] Go down
tomi
Pračovjek
tomi


Male
Libra Goat
Broj postova : 2381
Age : 32
Location : Zagreb
Registration date : 22.08.2009

Bagdadska baterija Empty
PostajNaslov: Re: Bagdadska baterija   Bagdadska baterija Icon_minitimepon kol 31, 2009 1:59 pm

Legionar je napisao/la:
tgudlek je napisao/la:
Inace, muzeji se pitaju je li njihovo blago od cistog zlata? Pa sto ne mogu to lagano provjeriti odredjivanjem gustoce?
To sam i ja pomislio. Kao stari Arhimed, potopiti u kadu i ... :P
E to, to :D
[Vrh] Go down
Remke
Pračovjek
Remke


Male
Libra Pig
Broj postova : 3399
Age : 28
Location : Osijek
Registration date : 05.07.2009

Bagdadska baterija Empty
PostajNaslov: Re: Bagdadska baterija   Bagdadska baterija Icon_minitimepon kol 31, 2009 2:13 pm

ma znam cito je oj tat o tome, ima neke knjige, kaze da je to moglo postic snagu od 10 000 volti
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Bagdadska baterija Empty
PostajNaslov: Re: Bagdadska baterija   Bagdadska baterija Icon_minitimepon kol 31, 2009 2:16 pm

Ne, moglo je postići snagu od oko pola volta...Pročitaj tekst roll

_________________
"Learn what is true in order to do what is right."
[Vrh] Go down
Remke
Pračovjek
Remke


Male
Libra Pig
Broj postova : 3399
Age : 28
Location : Osijek
Registration date : 05.07.2009

Bagdadska baterija Empty
PostajNaslov: Re: Bagdadska baterija   Bagdadska baterija Icon_minitimepon kol 31, 2009 2:21 pm

nisam siguran, mozda je 10 000 wata, melo me to dvoje zbunjuje posto je jako slicno
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Bagdadska baterija Empty
PostajNaslov: Re: Bagdadska baterija   Bagdadska baterija Icon_minitimepon kol 31, 2009 2:42 pm

rofl2 10 000 wata sigurno nije...
Da ti možda ne slušaš dobro tatu kad ti priča? nono :P
Ajde pristupaj temama malo ozbiljnije

_________________
"Learn what is true in order to do what is right."
[Vrh] Go down
Remke
Pračovjek
Remke


Male
Libra Pig
Broj postova : 3399
Age : 28
Location : Osijek
Registration date : 05.07.2009

Bagdadska baterija Empty
PostajNaslov: Re: Bagdadska baterija   Bagdadska baterija Icon_minitimepon kol 31, 2009 2:47 pm

Legionar je napisao/la:
rofl2 10 000 wata sigurno nije...
Da ti možda ne slušaš dobro tatu kad ti priča? nono :P
Ajde pristupaj temama malo ozbiljnije

kad nadjem tu knjigu onda cu postat
[Vrh] Go down
Gea
Moderator
Gea


Female
Scorpio Snake
Broj postova : 10254
Age : 34
Location : Iznad Oblaka
Registration date : 21.04.2009

Bagdadska baterija Empty
PostajNaslov: Re: Bagdadska baterija   Bagdadska baterija Icon_minitimesri ruj 02, 2009 1:12 am

zanimljivo... i ja sam načula nešto o postojanju el.energije u starim civilizacijama, da su one u biti naprednije nego što si mi dopuštamo misliti, ali iskreno nisam čula za ovu praprabateriju... kad bi me mašta povela prije bi rekla da su znali iskoristit moć munje... ali kao što rekoh - kad me mašta povede

_________________
I never lose myself because I never found me
[Vrh] Go down
Reptil
Višestanični organizam



Male
Virgo Monkey
Broj postova : 85
Age : 31
Location : Zagreb
Registration date : 21.07.2009

Bagdadska baterija Empty
PostajNaslov: Re: Bagdadska baterija   Bagdadska baterija Icon_minitimesri ruj 02, 2009 2:03 am

Izum je sa ovoga planeta, ali je napravljen po ostacima drevnih znanja koja možda i nisu.
[Vrh] Go down
Remke
Pračovjek
Remke


Male
Libra Pig
Broj postova : 3399
Age : 28
Location : Osijek
Registration date : 05.07.2009

Bagdadska baterija Empty
PostajNaslov: Re: Bagdadska baterija   Bagdadska baterija Icon_minitimesri ruj 02, 2009 10:26 am

pa egipcani jesu bile pre napredni za svoje vrijeme, mozda se vec dogodilo nesto ko u planet majmuna misli hmmm...
[Vrh] Go down
mind_challenge
Višestanični organizam
mind_challenge


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 66
Age : 34
Location : Atlantida
Registration date : 02.09.2009

Bagdadska baterija Empty
PostajNaslov: Re: Bagdadska baterija   Bagdadska baterija Icon_minitimesri ruj 02, 2009 11:26 am

da, vjerujem da su ovakve stvari bile poznate našim precima, a za ovaj izum je definitivno s ovog planeta...
[Vrh] Go down
silver
Majmun
silver


Male
Pisces Horse
Broj postova : 1439
Age : 34
Registration date : 25.10.2007

Bagdadska baterija Empty
PostajNaslov: Re: Bagdadska baterija   Bagdadska baterija Icon_minitimepet ruj 04, 2009 11:48 am

citao sam o tim baterijama i ne može se baš puno struje proizvesti s tim, kao, uostalom, ni s običnom današnjom baterijom, ali očito je bilo dovoljno za neke složenije postupke. Uostalom, i stari grci su dobro poznavali elektricitet, no o tome se danas malo priča.
Nisu baš naši preci bili tako nerazvijeni kao što danas mislimo..
[Vrh] Go down
Florence123
Prašina
Florence123


Female
Leo Monkey
Broj postova : 2
Age : 43
Location : NLO
Registration date : 29.01.2013

Bagdadska baterija Empty
PostajNaslov: Baterija   Bagdadska baterija Icon_minitimesri sij 30, 2013 1:43 pm

silver je napisao/la:
citao sam o tim baterijama i ne može se baš puno struje proizvesti s tim, kao, uostalom, ni s običnom današnjom baterijom, ali očito je bilo dovoljno za neke složenije postupke. Uostalom, i stari grci su dobro poznavali elektricitet, no o tome se danas malo priča.
Nisu baš naši preci bili tako nerazvijeni kao što danas mislimo..

Mislim da su mogli i imali puno vise nego sto mi sad mozemo, mozda su te baterije na neki nacin bile drukcije od ovih sad, netko tko sad zivi na zemlji vjerojatno zna tu "tajnu" ali ju ne smije reci... study
[Vrh] Go down
Q
Riba
Q


Male
Sagittarius Rat
Broj postova : 170
Age : 111
Location : u kontiniumu
Registration date : 14.12.2009

Bagdadska baterija Empty
PostajNaslov: Re: Bagdadska baterija   Bagdadska baterija Icon_minitimesri sij 30, 2013 3:42 pm

Florence123 je napisao/la:
silver je napisao/la:
citao sam o tim baterijama i ne može se baš puno struje proizvesti s tim, kao, uostalom, ni s običnom današnjom baterijom, ali očito je bilo dovoljno za neke složenije postupke. Uostalom, i stari grci su dobro poznavali elektricitet, no o tome se danas malo priča.
Nisu baš naši preci bili tako nerazvijeni kao što danas mislimo..

Mislim da su mogli i imali puno vise nego sto mi sad mozemo, mozda su te baterije na neki nacin bile drukcije od ovih sad, netko tko sad zivi na zemlji vjerojatno zna tu "tajnu" ali ju ne smije reci... study


Zašt ju nebi smjel reči? Kad bi neko znal kako napravit bateriju koja daje napon od 10.000 V budi sigurna
da taj nebi čekal ni sekunde da to objavi. Valjda ti je jasno koliko bi to love kapnulo. Jer znaš onu
- tajna je samo tajna ali penezi su penezi-






[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Bagdadska baterija Empty
PostajNaslov: Re: Bagdadska baterija   Bagdadska baterija Icon_minitimesri sij 30, 2013 4:43 pm

Mene više zanima kako im je pao na pamet takav neki postupak. Jesu li se to sami dovinuli ili je to povezano sa znanjem "bogova"? Konačno, u Egiptu nalazimo crteže s raznim čudnim objektima koji izgledaju kao da mogu proizvoditi struju.

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
konoko1
Riba
konoko1


Male
Virgo Dog
Broj postova : 102
Age : 41
Location : SL.BROD
Registration date : 24.01.2010

Bagdadska baterija Empty
PostajNaslov: Re: Bagdadska baterija   Bagdadska baterija Icon_minitimečet sij 31, 2013 1:43 am

To su sve crtezi potrebni za pogreb vidis koliko im je trebalo za grobnicu da naprave sta mislis onda koliko je trajala ceremonija,narikace su udarale zalopojke cim se rodio faraon . lol!


[Vrh] Go down
wanderer
Majmun
wanderer


Male
Cancer Cat
Broj postova : 1462
Age : 36
Registration date : 24.05.2010

Bagdadska baterija Empty
PostajNaslov: Re: Bagdadska baterija   Bagdadska baterija Icon_minitimečet sij 31, 2013 2:45 am

Legionar je napisao/la:
Ne, moglo je postići snagu od oko pola volta...Pročitaj tekst roll

Pola vata se dobilo sa malo svježeg soka od grožđa. A koliko bi se vati dobilo sa kiselinom koju su upotrebljavali u to vrijeme to ne znamo. A mislim da bi se dobilo puno više vati kad bi se upotrijebila prava autentična kiselina. Desetak takvih baterija davalo bi dovoljno struje za elektrolizu.Inče za pozlaćivanje ili općenito za rad sa plemenitim metalima pri galvanizaciji nije potrebno puno vati nego stabilnost procesa obzirom da oni (plemeniti metali) daju mali otpor i dobru vodljivost struje. Znaci sa šest do sedam vati i dovoljnim brojem baterija može se izvesti solidna galvanizacija :)
[Vrh] Go down
Sponsored content





Bagdadska baterija Empty
PostajNaslov: Re: Bagdadska baterija   Bagdadska baterija Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Bagdadska baterija
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Misterije i neobjašnjivi fenomeni :: Alternativna povijest-
Forum(o)Bir: