Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Moralnost bez Boga

Go down 
+26
Green
primitive101
Melkior
Ephez
Legionar
SolarWind
Goran
AVeT
Armin od Irima
gothic45
neptun
Michael Wittmann
Athena
Gea
arhont
Archangel
MoW
Skulptura
Chakotay
Aurora Borealis
floridana
Blizzard
Alpha
tomi
zvezda
Fantom
30 posters
Go to page : Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 18 ... 24  Next
Autor/icaPoruka
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Moralnost bez Boga - Page 12 Empty
PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 12 Icon_minitimesub lip 12, 2010 11:53 am

@Omega nesebična ljubav bi bila kad drugome činiš dobro, ali na način da se i ti i on slažete da je to dobro i da pri tome ne tražiš ništa za uzvrat. Nema nikakvih uvjeta ili protuusluge, jednostavno hvala je i više nego dovoljno :)

Složio bi se sa MoW-om da bi vjerovao u postojanje takve ljubavi moraš ju osjetiti i to na način da ju osjetiš kao osoba koja dobiva takvu ljubav, ali i koja ju daje. To je malo teže kod muško ženskih odnosa jer koja je svrha voljeti osobu suprotnog spola ako ona ne uzvraća te iste osjećaje, tako da je ta ljubav po definiciji uvjetovana. No u drugim slučajevima npr. ljubav sestre prema bratu može biti bezuvjetna, tako da što god on učini ona će ga voljeti kao osobu.

Već smo spomenuli ljubav prema Bogu, osobama koje ne postoje, idejama, no nismo i ljubav prema samome sebi. Tu su objekt i subjekt jedno te ista osoba, mi ustvari možemo sami sebe voljeti, ali i ne voljeti. To je malo apsurdno, jer se na prvi pogled čini da svi volimo sami sebe i da ćemo učini sve najbolje za sebe, ali kad se malo pozornije pogleda većina ljudi sebi čini stvari koje im štete pa ispada da ponekad nismo u stanju voljeti niti sami sebe.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Moralnost bez Boga - Page 12 Empty
PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 12 Icon_minitimesub lip 12, 2010 1:52 pm

Već je bilo spomena na temi u vezi tanke granice između ljubavi i mržnje, ljubavi i opsesije itd. Raspravljati o takozvanoj ''bezuvjetnoj'' ljubavi je zeznuto i na neki način nezahvalno, kako sam već i spomenuo ranije u temi. Tu treba odrediti granicu ljubavi, opsesije i ostalih stanja, a to sve je itekako subjektivno.
Konkretno primjer ljubavi između članova obitelji, sestre prema bratu. Valja uzeti u obzir da su oni rod, te je pitanje koliki utjecaj na njen odnos prema njemu ima to što joj je zapravo brat, član obitelji, te u kojoj mjeri je nama usađeno da se moramo brinuti za ''svoje''.

Zgodno je što je Chakotay spomenuo ljubav prema nama samima. Kada se raspravlja o ''bezuvjetnoj'' ili ''savršenoj'' ljubavi, treba li isto tako uzeti u obzir i ljubav prema nama samima koju imamo u takvim odnosima? Što ako u nekom odnosu volimo neku osobu unatoč svemu i želimo joj pomoći, a pritom nemamo samopoštovanja i odričemo se ''sebe'', ili se čak zanemarujemo zbog te druge osobe? Radi li se onda o pravoj ljubavi, ili je to ipak nešto drugo?

Nakon svih ovih pitanja, pitam se može li postojati ''bezuvjetna'' ljubav bez trunkice ega i nekih razloga, je li ijedna ljubav za zbilja bez ikakvih uvjeta pravo bezuvjetna i je li i sam altruizam za zbilja lišen ega, ili su sve to samo iluzije, nedostižni ideali.
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Moralnost bez Boga - Page 12 Empty
PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 12 Icon_minitimesub lip 12, 2010 2:30 pm

Omega je napisao/la:

Nakon svih ovih pitanja, pitam se može li postojati ''bezuvjetna'' ljubav bez trunkice ega i nekih razloga, je li ijedna ljubav za zbilja bez ikakvih uvjeta pravo bezuvjetna i je li i sam altruizam za zbilja lišen ega, ili su sve to samo iluzije, nedostižni ideali. Moralnost bez Boga - Page 12 961139

Kao što već rekoh, smatram da objektivno ne postoji. :P
Takav stav apsolutno ništa ne govori o mom privatnom životu, ofc.
Trebali bi si postaviti pitanje da li je zaista nužno da takva "idealna" ljubav postoji? Kad bi se taj ideal savršene ljubavi ostvario, mi ga ne bismo znali dovoljno cijeniti, spoznati niti bi ga znali živjeti.

@Chakotay, slažem se. Moguće da nekom činimo dobro, a da ne očekujemo ništa zauzvrat. Ipak, rekla bih da se redovno radi o tome da mi putem takvih svojih "dobrih" djela prema drugima, nesvjesno sami sebi podižemo moral.
Veći smo u svojim očima. miga
Nekad je samo dobročinstvo (nesvjesno) oruđe kojim želimo mi sami želimo "rasti", osjećati to iznutra. E, u tom grmu leži zec. :D
To dakako nije ništa loše, normalno je, ljudski, ali ne radi se o toliko esencijalnom obliku altruizma, kako mi to mislimo ili bi željeli. miga

Smatram da altruizam na gubi na vrijednosti ukoliko involvira i ego, a sasvim je normalno da tu komponentu svjesno ili nesvjesno uključuje kod živih bića, ljudi.

Vezano uz samu definiciju savršenstva, za mene je npr. savršena ljubav ona kakvu je gore Omega opisao. Lišena trunkice egoizma, potpuno bezuvjetna, koja egzistira radi nje same, čak i kad nam netko "zabija nož u leđa" (ne mora se raditi o muško-ženskom odnosu), konstantna, izbalansirana i ne graniči sa negativnim emocijama, čak ni u slučaju povrede od strane druge osobe. Dakle, neostvariva u praksi, a moguća u slučaju kreiranog ideala.

Vjerujem da sam o ovoj temi već i previše puta rekla svoje mišljenje pa da vidimo druge kako dišu. kava
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Moralnost bez Boga - Page 12 Empty
PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 12 Icon_minitimened lip 13, 2010 9:59 pm

MoW je napisao/la:
Archangel, ako je tako kao što kažeš, da je samo bildanje ega ono što je bitno, onda ja tu ne vidim neki napredak u odnosu na ono što je bilo prije 1000 godina.
Ovaj "u se, na se, poda se..." princip nema veze s onim što nas uči duhovni razvoj i što se smatra karakteristikom velikog i mudrog čovjeka.
Naime, bildanjem ega je samo toliko korisno koliko je potrebno da bi mogao unaprijediti svijet u smislu da na njemu ima više ljubavi, zdravlja, razumijevanja, sloge i iskrenosti.
Ego nam služi da bi moglo koliko sebi toliko i drugima. To je pozitivna strana ega - bivanjem herojem. Što znači da si sam svoj heroj? Apsolutno ništa. Herojem se postaje tako da druge potakneš da se i sami poboljšavaju. Da im pomogneš da "stanu na noge", da im osiguraš bolje životne uvjete, da im pomogneš ako su slabi i bolesni. Tad naš ego, njegova iskrena strana, cvate. Kad se osjećamo korisnim jer smo drugome pomogli. Ostalo sve je kratkoga vijeka, eventualno samo za ovaj život. :)

@MoW, ne znam gdje si iskopao tog „heroja“ – ali nek’ ti bude… :)

Neizbježno je "bildanje ega". Možeš li da rekonstruišeš u sebi proces koji te je „natjerao“ da napišeš ovaj post? Eto ti primjera. Ovako ja to aproksimativno vidim: ti pročitaš ovo što sam napisao, u tebi se javi slika mene kako se osjećam: da znam više od tebe, kako sam moćniji, jači, kako hoću da ti nametnem svoje mišljenje, kako potcjenjujem ono što tebi pruža dobar osjećaj, i još tko-zna-šta, zatim, taj osjećaj utječe na tvoj ego, tjera ga da se odupre, da se bori, da se izdigne iznad moga, kako bi vratio onaj dobri osjećaj mira i zadovoljstva. Da ti dokažem? Odgovori sebi na dva pitanja:

1. kako si se osjećao prije nego što si izrekao svoj komentar?

2. kako si se osjećao poslije?

(Naravno, ovdje je sad još jedan problem. Potrebno je jako mnogo energije da bi se osujetio pokušaj ega da na ovom mjestu slaže sam sebi, to je jedino moguće ako mu se cilj učini privlačnijim, ako dobije signal da će mu takav samoudarac donijeti više moći nego oduzeti. Za takvo što treba mnogo vremena i mnogo se sretnih slučajnosti mora poklopiti. Nimalo lako.)

Moram još napomenuti da se ovaj gorenavedeni proces dešava instinktivno, on je automatiziran – i vodi korijene još od prvih ljudi, prvih živih bića (možda i dalje)... To mogu biti vrlo minimalne razlike u moći, ali i to je dovoljno. Sve što čovjek radi, radi da bi zadovoljio neku potrebu, on neće nikad uraditi nešto slučajno. Slučajnosti ne postoje. Postoji uzrok i posljedica - koja je uzrok druge posljedice, ova uzrok treće itd. do početka i kraja. A moguće ni prvi uzrok nije uzrok nego samo posljedica nečeg drugog, trećeg ili zadnjeg. Uviđaš li sad koliki je tu zajeb u pitanju? Ovo pitanje je sve, samo jedno nije – jednostavno...!


Nadalje: šta je to napredak? Mi i dan-danas moramo jesti, moramo piti – gdje je TU napredak? Postoje razne vrste “napretka” - ali nije napredak sve što se takvim zove. Osim toga, i napredak treba gorivo, i treba inicijatora. Šta to tjera ljude naprijed (brže, više, jače)? Valjalo bi i to uklopiti negdje – gdje?

Šta se to “smatra karakteristikom velikog i mudrog čovjeka”. Šta je to što se takvim DANAS smatra? Stari Grci su imali umnogome drugačije shvatanje “veličine” i “mudrosti”, a isto tako i Rimljani, a prije njih Sumerani, Egipćani, Hetiti... Sve različiti standardi. Umnogome slični, a opet - umnogome različiti... Nema osnova da se tvrdi da danas znamo BOLJE od tih ljudi “ŠTA je to što je veličina, ŠTA je to što je mudrost? Ne daj se da te zavara to što danas imamo avione, šatlove, što cijepamo atom – ništa od toga ne govori ni jedne riječi o ljudima, još manje o mudrosti. Mogu reći da je sav “napredak” do danas bio gotovo u potpunosti TEHNOLOŠKI i TEHNIČKI – a šta se u međuvremenu dešavalo i dešava sa LJUDIMA? Ljudi se se usredsredili na to da poboljšavaju svoju okolinu, prave bolje alate kako bi im život bio lakši, kako bi imali više vremena da leže s nogama uza zid – a šta su poboljšali NA SEBI? Malo ili nimalo – upravo zato što je nedostajao apsolutni kriterijum “poboljšanja” odn. dobroga; jest, mnogi su se javljali, govorili da je neki tamo Bog naredio da moraju biti takvi i takvi, da svi moraju težiti JEDNOM cilju... a sad vidimo koliko je i to imalo vajde... :P

Šta je to duhovni RAZVOJ? Po čemu znaš da se duh RAZVIO, i po čemu znaš da je upravo DUH taj KOJI se razvio? Znam ja dobro šta ti govoriš i o čemu govoriš, samo imam filing da ti mene uopšte ne kontaš. Meni je ovaj “duh” ništa drugo nego taj – koliko prezirani-toliko strašni – ego, koji pokreće sve što čovjek čini. A preziran je i boje ga se jer ljudi, često nesvjesno i pogrešno učeni, preziru sami sebe i boje se sebe. “’Volite, ako hoćete, svoga bližnjega kao i sebe – ali najprije budite oni koji sami sebe vole - vole velikom ljubavlju, vole velikim prijezirom!’ Tako govori Zaratustra, bezbožni!”, rečeno je na jednom mjestu. Nešto najprije valja imati. I tek kad to imaš, možeš odlučiti da to nekome daš ili da ne daš. mudri

@MoW, ubi me u pojam ovo detaljisanje – ajd’, ako ti nije lijeno i ako imaš kad – pročitaj jedan tekst, da ne moram pisati ono što je već napisano (ima drugih stvari koje nisu napisane, a ovako nikad neću do njih stići...) - to je izvadak iz Ničeovih bilježnica pod naslovom “Saznajno-teorijski uvod o istini i laži u izvanmoralnom smislu (ljeto 1873. godine)” Ako hoćeš a ne možeš naći, imam taj PDF mogu ti poslati. zivili



Chakotay je napisao/la:
Archangel mislim da previše poistovjećuješ ego sa nama samima. Mi nismo ego, ego je samo djelić nas mi smo puno više od samog ega.

@Chak... druže...brate moj najdraži.... pa odakle ti to sad, bog te vidio? tuzni Ego na latinskom znači “ja”. To je ono značenje koje je preuzeto i u srpskom i u hrvatskom i u engleskom i u japanskom. Reći to značilo bi zapravo: “Ja sam puno više od samog sebe.” Ili, matematički, 1>>1. (“Ja sam mnogo viši od samog sebe - ja imam 190 cm, ali ja imam i 314 cm. Istovremeno!” Eeee, ljudino moja... šta ću ja s tobom...? A? lol! )

Što se tiče “univerzalnih pravila” o kojima si govorio - dobro si primijetio kad si rekao da se oni mogu primijeniti na veći broj GRUPA ljudi. Ali avaj! - ta velika množina sada hoće da primijeni ista pravila na SVE ljude, da ih učini svojim i potčini svojoj doktrini, pa imamo: u Srednjem vijeku - ubijanja, progone i mučenja jeretika i vještica; u Novom vijeku za vrijeme Francuske revolucije masovna odrubljivanja glave svim Francuzima koji nisu bili kotlokrpe ili sinovi svinjara; u SAD-u 1950-ih i ‘60-ih godina progone, zatvaranja i ubijanja komunista (da pomenem samo neke najgrublje primjere). Rijeka ne staje na svom ušću u more. Ona ide dokle god ima vode. I upravo zbog ovakvih razlika među ljudima, zbog razlika – prvo u usvojenim vrijednostima, a potom u ostalom - “univerzalna pravila” će uvijek biti i jesu silovanje slabijih od strane još slabijih. To je veliko prokletstvo ljudske istorije: što u njoj svega ima – osim mjere. Jer, životinja nema moral, nema propovjednika koji trube po čitave božje dane sa brda: “Nemojte ubijati jedni druge! To je loše...!” - pa ipak, među pripadnicima većine vrsta ima daleko manje pogibija nego što bi se očekivalo (nego što bi očekivao “današnji čovjek”!) Jer, da je drugačije, sve na ovom svijetu bi pomrlo, a preostali bi samo “moralni ljudi”. Ali zato postoje instinkti, oni bazični instinkti koje sam prošli put napomenuo (a koje @MoW smatra, možda, prezira vrijednim ili takvo što) – koji dozvoljavaju jedinki da odbrani sebe od protivnika, da osigura sebi opstanak, ali da, čim opasnost prođe, nastavi dalje živjeti kao i prije, a ne krene u neki ubilački pohod na sve što diše. Jednom sam gledao jedan dokumentarac gdje se dva mužjaka kraljevske kobre bore za ženku: svaki od njih ima u svojim zubima toliko otrova da bi mogao pobiti svaki po 1000 drugih kobri, ali – umjesto da grizu jedan drugoga oni su – plesali! (ja pomisli’ - da nisu pe*eri?! zubo ) Fino se uvijali jedan oko drugoga u spiralama i nakon par minuta – jedan, valjda poraženi, odleprša dalje - a ovaj ode za ženkom.

Samo, ljudi su umislili da znaju bolje od prirode, pa moraju sebe prisiljavati na nešto što životinje rade već milionima godina.

Ovo o tretiranju žena kao “nižih bića” - ne znam odakle ti to, to ne slijedi ni iz čega – a ponajmanje iz ovog što si prije naveo.

Indijski kastinski sistem postoji već stotinama godina, a prije toga je postojao, opet, u određenom obliku – kao čoporska hijerarhija. Kad su ljudi živjeli u malim skupinama, znalo se tačno ko lovi, ko skuplja granje za potpalu, izrađuje odjeću, ko gradi skrovište, ko izrađuje alat. Podjela dužnosti. Takođe se znalo ko odlučuje, ko je stariji, a ko je odmah poslije njega po tim istim osobinama, pa poslije njega, pa poslije njega, itd. I danas se to vrlo lako može vidjeti: u školi, osnovnoj, srednjoj, na poslu, u timskim sportovima, među čoporskim životinjama...ma, što će mi ikakav drugi primjer osim – našeg društvenog uređenja, demokratije. Jedini način da se ljudi “izjednače” je kada glasuju: ali tu postoji opasna mana takvog sistema – recimo, svi mi slušamo predizbornu kampanju, i ja i ti i ovaj i onaj nađemo da taj i taj kandidat laže, petlja, demagogiše... Ali na kraju pobijedi – upravo zato što je uspio zavesti milion onih drugih, naivnijih, koji imaju slabije analitičke sposobnosti. Dakle, naš glas je tu izjednačen sa glasom onih koji nemaju pojma već samo idu kud ih rijeka nosi...a to sve na štetu svih nas. I još kad mi se neko tuži da ovo ili ono ne valja - a podupire takav sistem... :x

Hm... Ravnopravnost...

Bila jednom jedna ribica i jedan morski pas. I jednoga dana morski pas dopliva do ribice i pita je: “Hoćeš li da budemo ravnopravni” “Hoću!” “Izvoli, progutaj me!” Ribica pokuša i ne može. Morski pas pokuša i – gle čuda...! miga

Ima već 15 godina kako sam ovo pročitao u nekom zabavniku i još se sjećam...

Citat :
Veliki i mudri učitelji se nikada nisu prema svojim učenicima odnosili kao prema slugama ili prema nižima od sebe, pa čak i kad bi njihovi učenici pristali na takav odnos, oni im to nisu DOPUSTILI.
Ova rečenica pobija samu sebe.

@Alpha, kad bi ti samo mogla shvatiti koliko ja dobro znam o čemu govoriš, i šta hoćeš reći... Ja sam već navikao da svijet posmatram kroz male detalje, koji su možda ispod radara i uglavnom ga drugi neko ne registruje – ali sve te detalje kad sastaviš zajedno, dobije se svijet. Primjer jednog takvog detalja je ovaj:

Citat :
...Oni su za tebe, ocito, istiniti i ja to mogu razumjeti. Kod mene, kada to citam, dolazi do reakcije tipa shock ... lolcina ...DAKLE, za mene to nije točno.
Zanimljiv kriterijum istine...! confused Kod mene, kada to čitam, dolazi do reakcije tipa mlati

Citat :
Vidiš li možda neku nelogicnost sto mi razmisljamo na jedan nacin, a ti, ocito, na drugi? Misliš li da smo zasigurno mi u krivu, a ti u pravu?

Vidiš li možda neku nelogičnost u tome da kvantitet dokazuje kvalitet? Ako milion ljudi kaže da je Zemlja ravna, a samo jedan kaže da je okrugla – da li to znači da onda i jest ravna?

Jedno je “razmišljati”, drugo je “osjećati”. Obadvoje je potrebno - ali se međusobno ne trpe: dokaz je fiziološka podijeljenost ljudskog mozga na specijalizovane hemisfere. Znaš li koja je temeljna razlika između mene i npr. tebe? To što ja “mislim da osjećam”, a ti “osjećaš da misliš”. Nas dvoje smo dvije hemisfere, kontaš? Ako kontaš, onda vidiš da nema nikakve nelogičnosti. gica

A mislim da ćeš to jednom shvatiti, ima nekih detalja i u tvom pisanju (slično kao kod @Athene) koji daju naslutiti da je to samo pitanje vremena.

(Nema mi druge, nego odsad dizati se u pet ujutro...ode mi dan dok ovo napišem... :) )
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Moralnost bez Boga - Page 12 Empty
PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 12 Icon_minitimened lip 13, 2010 11:18 pm

Archangel je napisao/la:

Chakotay je napisao/la:
Archangel mislim da previše poistovjećuješ ego sa nama samima. Mi nismo ego, ego je samo djelić nas mi smo puno više od samog ega.

@Chak... druže...brate moj najdraži.... pa odakle ti to sad, bog te vidio? tuzni Ego na latinskom znači “ja”. To je ono značenje koje je preuzeto i u srpskom i u hrvatskom i u engleskom i u japanskom. Reći to značilo bi zapravo: “Ja sam puno više od samog sebe.” Ili, matematički, 1>>1. (“Ja sam mnogo viši od samog sebe - ja imam 190 cm, ali ja imam i 314 cm. Istovremeno!” Eeee, ljudino moja... šta ću ja s tobom...? A? lol! )
Samo znaš što je tu problem, teško je definirati nas, što smo to mi. Hm ako kažeš da nema ništa više od ega, onda je moje pitanje što je sa id-om i supereg-om. Što su oni, gdje oni spadaju, zar nisu i oni također dio nas, a opet nisu ego?

Archangel je napisao/la:

Hm... Ravnopravnost...

Bila jednom jedna ribica i jedan morski pas. I jednoga dana morski pas dopliva do ribice i pita je: “Hoćeš li da budemo ravnopravni” “Hoću!” “Izvoli, progutaj me!” Ribica pokuša i ne može. Morski pas pokuša i – gle čuda...! miga

Ima već 15 godina kako sam ovo pročitao u nekom zabavniku i još se sjećam...
Kao što rekoh teško je razumjeti taj pojam. Ono o čemu ti govoriš je jednakost, naravno da mi nismo svi jednaki, jasno je da postoji razlika po dobi, spolu, nacionalnosti, školskoj spremi...no niti jedna od tih stvari ne čini neku osobu boljom u moralnom smislu. Ništa od toga ne može učini jednu osobu da oduzme slobodu ili neka prava drugoj osobi. Npr. žene nisu imale prava glasa u prošlosti zato što su bile žene, to ih je činilo neravnopravnima prema muškarcima. Danas žene imaju pravo glasa i po tom pitanju su ravnopravne, ali one su i dalje žene i dalje postoji razlika između muškaraca i žena samo što više nema one neravnopravnosti.

U ovom primjeru sa ribicom i morskim psom bi načelo ravnopravnosti reklo; ribica ne smije pojesti morskog psa, niti morski pas smije pojesti ribicu, pa čak kad bi ta naivna ribica i pristala na onu gornju igri :)

Archangel je napisao/la:
Chakotay je napisao/la:

Veliki i mudri učitelji se nikada nisu prema svojim učenicima odnosili kao prema slugama ili prema nižima od sebe, pa čak i kad bi njihovi učenici pristali na takav odnos, oni im to nisu DOPUSTILI.

Ova rečenica pobija samu sebe.
Ne pobija, samo se tako čini, no logički je sve ok ;)

Archangel je napisao/la:
Citat :
Vidiš li možda neku nelogicnost sto mi razmisljamo na jedan nacin, a ti, ocito, na drugi? Misliš li da smo zasigurno mi u krivu, a ti u pravu?

Vidiš li možda neku nelogičnost u tome da kvantitet dokazuje kvalitet? Ako milion ljudi kaže da je Zemlja ravna, a samo jedan kaže da je okrugla – da li to znači da onda i jest ravna?
U većini slučajeva se slažem s Alphom, no ovaj puta si u pravu, to što većina kaže ne mora nužno biti i točno, ako malo bolje pogledamo, većina je u pravilu u krivu ;)

Athena je napisao/la:

@Chakotay, slažem se. Moguće da nekom činimo dobro, a da ne očekujemo ništa zauzvrat. Ipak, rekla bih da se redovno radi o tome da mi putem takvih svojih "dobrih" djela prema drugima, nesvjesno sami sebi podižemo moral.
Veći smo u svojim očima. miga
Kao što je već netko rekao mislim MoW. Bezuvjetna ljubav ispunjava i osobu koja ju daje i osobu koja ju prima. Nije ništa loše osjećati se dobro, kad činimo dobro.
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Moralnost bez Boga - Page 12 Empty
PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 12 Icon_minitimened lip 13, 2010 11:46 pm

Chakotay je napisao/la:


Athena je napisao/la:

@Chakotay, slažem se. Moguće da nekom činimo dobro, a da ne očekujemo ništa zauzvrat. Ipak, rekla bih da se redovno radi o tome da mi putem takvih svojih "dobrih" djela prema drugima, nesvjesno sami sebi podižemo moral.
Veći smo u svojim očima. miga
Kao što je već netko rekao mislim MoW. Bezuvjetna ljubav ispunjava i osobu koja ju daje i osobu koja ju prima. Nije ništa loše osjećati se dobro, kad činimo dobro.

Naravno :), meni je samo dvojben taj termin "bezuvjetnosti", ništa drugo.
Postavlja se pitanje što kada ispunjenje zakaže na jednoj strani i da li se tada mijenja situacija, jer više nema balansa.
Quid pro quo zakaže.
Ovdje se već puno puta dotaklo tu temu i razlike pojmova "bezuvjetnosti" i "bezuslovnosti", čini mi se. misli Neki od nas su čak malo drukčije počeli gledati na navedene termine.

Mislim da neki uvjeti uvijek postoje kako na raznim poljima, tako i na onima koja se tiču ljubavi.
Jedan od bitnih (pred)uvjeta da bismo uopće nekoga voljeli jest da prvenstveno volimo/poštujemo sebe, što je također rečeno. To nije uvijek primjer pa se zna dogoditi da se mnogi kunu u "bezuvjetnu" ljubav prema nekome, a istodobno svjesno sebe vode u samodestrukciju. Kontradikcija.

Raspravama smo očito otvorili novu temu o bezuvjetnoj ljubavi, gledano sa filozofskog aspekta pa da se vratimo na tračnice same teme. miga
[Vrh] Go down
SolarWind
Višestanični organizam
SolarWind


Female
Aquarius Rooster
Broj postova : 58
Age : 42
Registration date : 17.06.2010

Moralnost bez Boga - Page 12 Empty
PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 12 Icon_minitimečet lip 17, 2010 3:39 pm

Moral je kompleksna pojava i grade je razliciti cimbenici
Apsolutno ne mislim da nema morala bez religije
Mislim da svaki covjek osjeca sta je dobro a sta lose....a neki treci razlog odlucuje da li ce postupiti po ovom ili onom nahodjenju
Isto tako, sta je moralno u jednom drustvo, smatra se amoralnim u nekom drugom....a osoba moze da osjeti da je dobro ili lose ono sto radi, uprkos formi morala koji vlada u njenom drustvu.
Npr. u nekim drustvima se pojam golotinje dozivljava kao tipicnio amoralna pojava, a u nekim drugim drustvima je to jedna sasvim uobicajena pojava...itd, ima veliki broj primjera

Tako da mislim da ne postoji "univerzalna matrica" morala....na kraju se sve svodi na pojedinca sta ce i na koji nacin nesto percipirati, dozivjeti i vrednovati

PS.vidim naceli ste temu o ljubavi......
Ljubav je ljubav.....nema savrsena i nesavrsena....to je jednostavno osjecaj koji postoji zbog necega i uprkos necega....
I nema potrebe da vam neko uzvati da bi se ta ljubav nazvala "nesebicnom","savrsenom"....jer sam osjecaj koji osjecate dok nesto/nekoga volite, i dajete zbog tog osjecaja , je sam po sebi neka forma nagrade.
Jednostavno, nije potrebno ni ono obicno "hvala", da bi osjetili da vam je nesto uzvraceno
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Moralnost bez Boga - Page 12 Empty
PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 12 Icon_minitimečet lip 17, 2010 4:44 pm

@Archangel...u pravu si. Samo zato jer je troje ili pet ljudi reklo jedno, a jedan covjek drugo to ne znaci da je onaj jedan u krivu. Dakle, definitivno sam se krivo izrazila. Pokusati cu se popraviti. To sto ti pricas je meni takav apsurd da je to prestrasno. Sto o tome misli Athena, MoW, Chak, sabor i predsjednik Amerike je potpuno nevazno. Ono kako razmisljam i sto osjecam ti ne mozes pojmit i nema nacina da ti objasnim. Ti nisi altruist, nisi empat i to je to. Kao da opisujem boje sljepcu.

Ipak, jedno cu prokomentirat. Jel ti to objasnjavas Chaku sto znaci rijec Ego? I jel to tvoje objasnjenje? Jel se ti zezas?
Btw, ja sam ti objasnila ranije da postoje tri osnovne pokretacke energije. Energija fizickog tijela je Ego o kojem ti pricas i koji vlada tobom. Druga energija je energija duse ili duha (ovisi o terminologiji). To je nasa stvarna priroda to smo mi. O trecoj energiji necu niti pricati jer se ti nisi osvjestio niti toliko da spoznas i razlikujes prvu i drugu.


@Solar Wnd...lijepo napisno ides
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Moralnost bez Boga - Page 12 Empty
PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 12 Icon_minitimečet lip 17, 2010 5:02 pm

To što Archangel piše je malo kompleksnije za shvatiti, naročito zato jer opisuje ego na malo širi i kompletniji način. O egu se često piše sa negativnim prizvukom, kao treba ga se riješiti, raditi na tome i tada je to nepisani ideal, a Arch o njemu ne piše sa tim negativnim prizvukom, naprotiv, piše o njemu kao o nečemu što nas zapravo definira uopće.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Moralnost bez Boga - Page 12 Empty
PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 12 Icon_minitimečet lip 17, 2010 5:18 pm

Ili mozda kuze oni slicni njemu, a oni koji su prosli takva razmisljanja i pokusavaju proturit iduci korak su za vas glupi. A cuj. Tako je to u zivotu.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Moralnost bez Boga - Page 12 Empty
PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 12 Icon_minitimečet lip 17, 2010 6:05 pm

@ Alpha

S jedne strane Archangelu kažeš da ne razumije i da ne može pojmiti, a s druge strane postovima potvrdiš upravo ono o čemu on cijelo vrijeme i piše confused
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Moralnost bez Boga - Page 12 Empty
PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 12 Icon_minitimečet lip 17, 2010 9:53 pm

Alpha je napisao/la:
Ili mozda kuze oni slicni njemu, a oni koji su prosli takva razmisljanja i pokusavaju proturit iduci korak su za vas glupi. A cuj. Tako je to u zivotu.
Mislim da si malo pretjerala, nisu Arch ili Omega nigdje rekli da su glupi oni koji ne misle kao oni. Je da se ja sa Archangelom ne slažem skoro s ničim u ovom topicu, no čovjek ima svoje mišljenje i ima dobre argumente. Bez njegovih postova bi ova rasprava bila poprilično dosadna :)
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Moralnost bez Boga - Page 12 Empty
PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 12 Icon_minitimečet lip 17, 2010 11:39 pm

Glupi? Ko je reko da je netko bas ono glup? Ja sam rekla da me ne moze shvatit, a Omegi da nisu drugi glupi jer vide drugacije. Recimo, ako nikad nisi pojeo nista slatko kako mozes shvatit o cem ja pricam kada ti opisujem okus cokolade? Jesi ti zato glup jer ne shvacas? Nisi. Samo ti fali to iskustvo. Nista vise. Sto se tice Ega s time se bavim od vrlo malih nogu i prosla sam predivne faze s njime pa tako i odvajanje od Vodica u jednom periodu. Ne kazem da Arch ima lose argumente niti da nema pravo na svoje misljenje. Ono sto mi je bezveze sto covjek ne dozvoljava da postoji ista drugo osim njegovog misljenja. Ne dozvoljava da je netko prosao to o cem on prica i da je spoznao jos nesto dalje od toga. Ne, za njega postoji samo ono sto on vidi i gotovo. A ja se s time ne slazem. Isto kao sto postoje ljudi koji vide dalje od ovog sto ja vidim i ja ih mozda ne mogu pojimt u potpunosti (tj. sigurno ne mogu) ali ih slusam i slusam i pokusavam se pripremiti jer kad tad doci cu i na taj dio puta.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Moralnost bez Boga - Page 12 Empty
PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 12 Icon_minitimepet lip 18, 2010 12:10 am

@Chakotay i @Archangel, vi kroz cijeli topic vodite nekakve konstruktivne diskusije unatoč tome što se lagano razilazite u razmišljanjima. To je za svaku pohvalu. Rečeno je zbilja mnogo zanimljivih stvari. Uostalom, tko god pogleda malo kroz temu vidjet će da Arch nije pao iz vedra neba u topic i počeo formirati nekakvu NeW Age Moral Bible. Vidi se da je čovjek proučavao materiju i da itekako ima temelja za to što piše.

@ Alpha
U zadnja 3 posta nisi napisala ništa konkretno, samo naglašavaš kako tebe netko ne može razumijeti iz nekog razloga.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Moralnost bez Boga - Page 12 Empty
PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 12 Icon_minitimepet lip 18, 2010 12:13 am

Ne, nisam to rekla. Koliko vidim Chak me sasvim dobro kuzi. I MoW isto, a i Athena poprilicno. Ja pak kuzim Archa jer sam prosla to o cem govori ali pokusavam reci da ima neceg i nakon toga samo sto on ne prihvaca da postoji nesto sto sam nije iskusio. I sto da onda dalje pisem kad nema smisla.
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Moralnost bez Boga - Page 12 Empty
PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 12 Icon_minitimepet lip 18, 2010 12:23 am

Ironično je što se Alphi predbacuje što je izrazila sumnju da će ju Archangel shvatiti, a Archangelu za druge ne. roll
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Moralnost bez Boga - Page 12 Empty
PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 12 Icon_minitimepet lip 18, 2010 11:00 am

Hvala Legi. Sigurna sam da me i ti razumijes hug


Razmisljala sam sinoc kako sam mozda isla na krivi nacin ovo tu objasnjavat. Pa sam onda razmisljala i na koji princip Arch razmislja. Dosla sam do objasnjenja koje bih mogla ilustracijski prikazat samo ne znam kako da to napravim preko foruma. Zamislila sam taj put kojim kaskamo dok radimo na sebi i na Egu. Zamislila sam tri osnovne cjeline koje prelazimo. Prvu, tjelesnu, sebicnu, vladavinu Ega. Dok idemo prema drugoj razini (mrizm kad moram koristiti te rijeci tipa "razina" pa ispada ko neko natjecanje conf1 ) sve bolje upoznajemo sebe i svoj Ego te ga naucimo kontrolirati, a onda i rasprsiti. Prelazak iz prve u drugu razinu je dugacak i idemo malo naprijed malo nazad (da se tako izrazim). Mislim da je Arch dosao na taj jedan nivo gdje jako dobro kuzi postojanje Ega i razumije ga. Mislim da je on odlican za shvatit veliku vecinu ljudi jer veliku vecinu pokrece bas Ego, a on je u stanju razumjeti tu pokretacku snagu. Mislim da je Arch napravio kao jednu spiralu "u visinu" unutar navedene prve razine. Iskreno, kada sam dobro razmislila rekla bih da mu treba cestitat. Mislim da on puno bolje od mene razumije Ego bas zato jer se toliko posvetio (da tako kazem) razumijevanju istog. Ja sam drugacija. Iako sam, uvjetno receno, prosla taj Ego-put ipak ga nisam tako dobro apsolvirala. I zato ja dosta lose razumijem ljude. To je cinjenica. Na ovom forumu sam barem 20 puta rekla da ja ljude ne kuzim. To je zato jer gledam kroz svoju prizmu u kojoj se Ego tek jos javi ponekad u onoj pravoj svjetlosti. Ali ljudi su vecinom ovakvi kakve opisuje Arch. To moram priznati. Ipak, i dalje stoji da se on i ja razumjeti ne mozemo. On mene ne razumije jer ne titra na mojoj frekvenciji niti ce mi ju priznat dok ne dojde u nju. Ja njega ne razumijem jer mi je prijem njegove frekvencije los i ono sto cujem, vidim i pojmim je kroz jedan sum. Tesko mi je prihvatiti da vecina ljudi titra bas tu i "cuju program bez problema".
Da naglasim, da netko ne bi pomislio da su te frekvencije i razine i nivoi o kojima pricam nesto "ispod" i "iznad" da je to "losije" i "bolje". Nije. Svatko ima svoj put koji je za njega najpotrebniji. Zato nema losije i bolje i ispod i iznad. Ali kako u nasem jeziku nema drugog nacina da nesto opisem nego tim izrazima onda sam prisiljena tako pricati.

Arch, ako sam djelovala bahato ili tako nesto prema tebi - oprosti. Kao sto rekoh i dalje stoji da se ti i ja necemo skuzit iz gore navedenih razloga ali sada shvacam koliko dobro ti razumijes vecinu ljudi i koliko si zapravo u pravu jer (svidjalo se to meni ili ne) vecinu ipak pokrece Ego.
Zato, kao sto moj potpis kaze - Respect zivili
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Moralnost bez Boga - Page 12 Empty
PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 12 Icon_minitimepet lip 18, 2010 11:52 am

Dobro je, Alpha. :)

Razumijeti druge ljude je općenito zeznuto, jer ma kako neke akcije djelovale slično kod drugih ljudi, iza njih se mogu skrivati drugačiji razlozi. Često jest da se iza istih akcija skrivaju isti razlozi, no nije uvijek tako. Nekad mi vidimo početak i kraj akcije i zaključimo ''to je to!''. Nekad to nije dovoljno. Za razumijeti druge potrebno je znati razmišljati na njihov način. No, kada mi zbilja razumijemo nekoga, to opet ne znači da smo mi isti kao i ta osoba, ili da imamo velikih sličnosti niti da se slažemo u stavovima. Recimo meni se nekad desi da razumijem neku osobu, pa mi se na temelju toga pripiše nekakva sličnost s istom, na faksu, na igralištu itd., sličnost koje zapravo nema. To je onaj princip, da bi razumio lopova, trebaš i sam biti lopov. E ne moraš. Potencijalni lopov, možda. Razumijemo razmišljanja koja i sami imamo, ili ona koja smo već imali, pa smo krenuli i dalje od toga, ili jednostavno ona koja su nam banalna za shvatiti. I sad je tu jedan trik! Dvije osobe mogu imati različita mišljenja, a krenuti od iste baze. Naprosto u različitim razmišljanjima nalaze određenu logiku.

Kako bilo, razumijeti druge je, kako sam spomenuo, zeznuto, jer valja svakakve faktore uzeti u obzir. Isto tako razumijeti druge ne znači razumijeti ih na način koji njima odgovara, što je isto tako česta zabluda u društvu. Kako bilo ljudi su različiti, isti, ali različiti.
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Moralnost bez Boga - Page 12 Empty
PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 12 Icon_minitimepet lip 18, 2010 8:55 pm

@Omega; Arch i ja se u potpunosti razilazimo na ovoj temi, no na nekim drugim temama se slažemo, jer i on i ja smatramo da je svaki čovjek slobodno i razumno biće. Jedino što ja smatram da smo mi nešto više od toga. E sad kako dokazati da smo mi više od ovog fizičkog, jako teško. Alpha je to lijepo opisala, ako nikada nisi probao čokoladu, onda ti se ne može objasniti kako je ona slatka :)

@Alpha lijep post, slažem se s tobom da je Arch jako dobro razradio svoja razmišljanja, no jednostavno ne želi prihvatiti da postoji nešto što ne može u potpunosti dokazati. Iz moje perspektive izgleda da bi trebao samo malo šire gledati i da će uočiti mnoge nove stvari. No iz njegove perspektive smo mi lakovjerni i naivno vjerujemo u ono što ne postoji :)
[Vrh] Go down
SolarWind
Višestanični organizam
SolarWind


Female
Aquarius Rooster
Broj postova : 58
Age : 42
Registration date : 17.06.2010

Moralnost bez Boga - Page 12 Empty
PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 12 Icon_minitimepet lip 18, 2010 9:55 pm

@ Chakotay: "No iz njegove perspektive smo mi lakovjerni i naivno vjerujemo u ono što ne postoji"

Mislim da je ovo malo sirov opis necije vjere u nesto.....neko ko vjeruje u nesto, za njega je to i vise nego stvarno i nesto sto apsolutno postoji
A na kraju krajeva, ne znam da li je uopste ista nedvojbeno dokazanao na svijetu, da su nasa uvjerenja nedvojbeno ispravna i poduprta neoborivim dokazima tacnosti i postojanosti?
Ljudi su prije "znali" da je zemlja ravna, "znali" da postoji kraj svijeta gdje brodovima padas sa ruba Zemlje......
"Znali" su da ce se bogovi na njih naljutiti ako im ne prinesu zrtve..."znali" su da se Sunce okrece oko Zemlje, itd itd
Koliko su nasa danasnja uvjerenja i znanja u stvari tacna?
Da li je cisto vjerovanje dovoljno ili trebaju dokazi? Ali sta na kraju i ti dokazi dokazuju? U nauci se i dalje pronalaze nove cinjenice koje pobijaju one dotadasnje.....a i ko garantuje da su te nove cinjenice konacne? Da se kasnije nece otkriti neke nove koje ce i njih pobiti....

Ni pojam cinjenice nije sto je nekad bio :D
Bas zato je potrebno imati i um i dusu otvorenu za nove spoznaje
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom


Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Age : 52
Location : Salzburg
Registration date : 23.06.2009

Moralnost bez Boga - Page 12 Empty
PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 12 Icon_minitimepet lip 18, 2010 10:27 pm

Solarni vjetru,oni tj.ljudi u proslosti kao i danas su "vjerovali" a ne "znali"....Moralnost bez Boga - Page 12 888361
[Vrh] Go down
SolarWind
Višestanični organizam
SolarWind


Female
Aquarius Rooster
Broj postova : 58
Age : 42
Registration date : 17.06.2010

Moralnost bez Boga - Page 12 Empty
PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 12 Icon_minitimepet lip 18, 2010 10:39 pm

@Fantom nauci se koristiti znacima navoda....ja sam s namjerom stavila navode na "znali" jer je bilo u pitanju njihovo tadasnje uvjerenje u to,i da si tada pitao nekog covjeka: "znas li ti jel Zemlja ravna", on bi ti odgovorio nesto a la: "Naravno da znam da je Zemlja ravna"
Kontas??
A ne znam cemu ovi znaci navoda na tvome "vjerovali" u ovoj gore recenici?? Bas van konteksta :S

I molim te probaj naci nekoga drugoga za polemisanje, tvoje ruzno ophodjenje koje si na predhodnim topicima pokazao, sto se mene tice, ne zasluzuje nikakvu lijepu paznju
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Moralnost bez Boga - Page 12 Empty
PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 12 Icon_minitimepet lip 18, 2010 10:43 pm

SolarWind je napisao/la:
@ Chakotay: "No iz njegove perspektive smo mi lakovjerni i naivno vjerujemo u ono što ne postoji"

Mislim da je ovo malo sirov opis necije vjere u nesto.....neko ko vjeruje u nesto, za njega je to i vise nego stvarno i nesto sto apsolutno postoji
Slažem se ja s tobom, no ja sam se pokušao staviti u položaj osobe koja ne vjeruje, koja sumnja i sve preispituje. Iz perspektive tih ljudi ne postoji ništa što ne mogu opipati, vidjeti, ćuti... Ja ipak vjerujem da postoji nešto više, nešto što ne možemo dokazati nekim čvrstim dokazima, ali ipak možemo intuitivno osjetiti.
[Vrh] Go down
SolarWind
Višestanični organizam
SolarWind


Female
Aquarius Rooster
Broj postova : 58
Age : 42
Registration date : 17.06.2010

Moralnost bez Boga - Page 12 Empty
PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 12 Icon_minitimepet lip 18, 2010 11:10 pm

@Chakotay:" Iz perspektive tih ljudi ne postoji ništa što ne mogu opipati, vidjeti, ćuti... "......jel stvarno mislis da ovakav tip osoba, ne moze da posjeduje intuiciju da osjeti da ima jos nesto mimo onoga sto moze da dodirne?
Mislim da i oni mogu da osjete da nesto postoji sto je mimo njihovog fizickog poimanja svijeta, ali jednostavno nece da ga priznaju dok ga ne mogu dotaci
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Moralnost bez Boga - Page 12 Empty
PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 12 Icon_minitimepet lip 18, 2010 11:22 pm

I ja to mislim, ali kad razgovaraš s njima, teško da će ti to oni priznati. Oni jednostavno negiraju taj dio sebe. Zašto je to tako, ah tko zna, možda iz straha, možda zato što su podražaji prejaki, nešto kao što je teško vidjeti zvijezde za dana, zbog sjaja Sunca, no one ipak postoje :)
[Vrh] Go down
Sponsored content





Moralnost bez Boga - Page 12 Empty
PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 12 Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Moralnost bez Boga
[Vrh] 
Stranica 12 / 24.Go to page : Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 18 ... 24  Next
 Similar topics
-
» Evolucija Boga
» Quinque viae - 5 argumenata za postojanje Boga

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Filozofija-
Forum(o)Bir: