Početna stranicaPortalPretraľnikRegistracijaLogin

Moralnost bez Boga

Go down 
Go to page : Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 18 ... 24  Next
Autor/icaPoruka
MoW
Čovjek
MoW

Male
Libra Dog
Broj postova : 6338
Registration date : 26.05.2009

Moralnost bez Boga - Page 13 Empty
PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 13 Icon_minitimepet lip 18, 2010 11:32 pm

SolarWind je napisao/la:

Koliko su nasa danasnja uvjerenja i znanja u stvari tacna?
Da li je cisto vjerovanje dovoljno ili trebaju dokazi? Ali sta na kraju i ti dokazi dokazuju? U nauci se i dalje pronalaze nove cinjenice koje pobijaju one dotadasnje.....a i ko garantuje da su te nove cinjenice konacne? Da se kasnije nece otkriti neke nove koje ce i njih pobiti....

Ni pojam cinjenice nije sto je nekad bio :D
Bas zato je potrebno imati i um i dusu otvorenu za nove spoznaje

Nauka se izgrađuje postepeno. Danas je već značajno naprednija neko što je bila početkom 19. ili početkom 20. stoljeća. Međutim, sve se ne zna. Nismo sveznajući, iako znamo dosta toga. Sve što je dosad bačeno recimo na teoriju kvantne fizike nije ju uspjelo oboriti. To ne znači da je ta teorija potpuno, ali to znači da je mi s današnjim znanjem ne znamo oboriti.
Znanost se uglavnom ne petlja u pitanje vjere jer tu nije nadležna. Rijetki će znanstvenici ići protiv vjere, budući da su i sami u neke stvari uvjereni. Zdrava skepsa je međutim dobra, tako da vjera bazirana na vanjskom iskustvu nikad ne bi trebala biti do kraja čvrsta i kruta.
Jedino mi unutar sebe možemo nešto zaista spoznati i razumijeti. To se čini otvorenošću.

Čovjek
MoW

Male
Libra Dog
Broj postova : 6338
Registration date : 26.05.2009

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 13 Icon_minitimepet lip 18, 2010 11:35 pm

Chakotay je napisao/la:
I ja to mislim, ali kad razgovaraš s njima, teško da će ti to oni priznati. Oni jednostavno negiraju taj dio sebe. Zašto je to tako, ah tko zna, možda iz straha, možda zato što su podražaji prejaki, nešto kao što je teško vidjeti zvijezde za dana, zbog sjaja Sunca, no one ipak postoje :)

Mislim također da je to iz straha. Boje se ostaviti se starih uvjerenja i zakoračiti u novo otvorenih očiju i ušiju. I još s pokojih 50-ak osjetila koja se trenutno ne priznaju.
Ima raznih osoba, no zajedničko svima koji negiraju bilo što osim materijalnog je strah. Naravno, oni će reći da to nije tako. Ali to je samozavaravanje. Svemir je jednostavno prevelik i presavršen da bi trpio zatvorenost, pa će te osobe ili progledati ili će se još dugo bojati.

Guardian
Chakotay

Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8408
Registration date : 28.12.2007

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 13 Icon_minitimesub lip 19, 2010 11:56 am

...i na kraju ipak progledati ;)

Da strah je naš veliki neprijatelj, ustvari nas štiti od opasnosti, ali nam ne dozvoljava da idemo u nepoznato. Volimo biti na sigurnom i poznatom terenu.

Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Registration date : 01.10.2007

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 13 Icon_minitimesub lip 19, 2010 1:36 pm

Chakotay je napisao/la:
ako nikada nisi probao čokoladu, onda ti se ne može objasniti kako je ona slatka :)

Točno. Međutim, nekad se možemo zapitati je li netko doista nije probao tu čokoladu. To što ju doživljava drugačije ne mora značiti to. ;)
A vidio sam da se ljudi nekad povode za tim ''pravilom'', čak i na ovoj temi.
[Vrh] Go down
SolarWind
Višestanični organizam
SolarWind

Female
Aquarius Rooster
Broj postova : 58
Registration date : 17.06.2010

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 13 Icon_minitimesub lip 19, 2010 1:47 pm

@Omega, dobra konstatacija!
Jer razliciti ljudi razlicito i percipiraju i dozivljavaju razlicite stvari i pojave
Ista stvar apsolutno ne mora izazvati istu reakciju kod svakoga
Pa tako imas cokoholike i imas ljude koji uopste ne vole cokoladu....s druge strane, neki su indiferenti prema njoj a neki pak alergicni ....itd

I da li onda time,jedan cokoholik,moze reci jednom ne ljubitelju cokolade, da on nema dovoljno razvijenu percepciju?
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 13 Icon_minitimesub lip 19, 2010 1:52 pm

E, to pitanje se i ja pitam. Recimo, netko osjeća ljubav koju roditelji imaju prema njemu, zbilja osjeća. I ako sada ta osoba kaže da ne smatra da postoji savršena ili bezuvjetna ljubav, da li bi to nužno značilo da njena percepcija nije dovoljno razvijena, pa nije u stanju uvidjeti to? Ili da toj osobi roditelji nisu pružali pravu ljubav?
[Vrh] Go down
SolarWind
Višestanični organizam
SolarWind

Female
Aquarius Rooster
Broj postova : 58
Registration date : 17.06.2010

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 13 Icon_minitimesub lip 19, 2010 1:56 pm

Hmmm uvijek ljudi nekako zapnu na poimanju "savrsene", "bezuvjetne" ljubavi....jer i poimanje toga dozivljavaju na razlicite nacine
Mislim da bi kao prvo, prije ikakve diskusije o tome, trebao definisati te pojmove....odnosno, obrazlozi kako ih ti shvatas...
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 13 Icon_minitimesub lip 19, 2010 2:05 pm

Da. Inače volim filozofiju, ali dok u raspravi vidim tonu takvih pojmova koje valja nekako definirati, pa dok listam gdje je tko i kako definirao te pojmove, pa ovo pa ono i izgubim volju zubo
Nekad ljudi pričaju o istoj stvari, samo ju drugačije definiraju, pa dolazi do nesporazuma. Što se definicije tiče, ne znam, nemam neke precizne definicije za te pojmove. Savršeno je poprilično subjektivan pojam, a bezuvjetno bi značilo bez ikakvog uvjeta, tj. ne bi to trebalo shvaćati doslovno.
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena

Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12345
Registration date : 09.09.2009

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 13 Icon_minitimesub lip 19, 2010 3:04 pm

Apsolutno se slažem u vezi čokolade, čak sam upravo to mislila napisati. :D
Jednostavno, mi nismo u stanju spoznati u kojoj smo fazi "razvoja", osobito kod pitanja ega i svijesti. Još manje u kojoj je fazi netko drugi. Percepcija je subjektivna stvar.

Možda ćemo upravo mi usavršiti primjerice ego i njegovo poimanje, nakon što već prijeđemo " viši stupanj razvoja" (ili samo imamo takav dojam da smo ga prešli).
To bi na prvi pogled izgledalo kao povratak na "nižu razinu" koju samo već nadrasli, ali ne mora biti tako, ni blizu.

Guardian
Chakotay

Male
Scorpio Dragon

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 13 Icon_minitimesub lip 19, 2010 10:42 pm

Eh mislim da ste pogrešno skužili usporedbu sa čokoladom. Ukratko onaj tko nikada nije probao čokoladu će vrlo vjerojatno negirati postojanje tog okusa. Onaj pak tko ju je probao, ali mu se ne sviđa taj okus, neće negirati postojanje toga, već će jednostavno imati svoje mišljenje o tome.

Vratimo se na to da postoji nešto više od fizičkog, osoba koja to nije osjetila će vrlo vjerojatno negirati postojanje bilo čega osim onoga što može opipati. No s druge strane netko tko je osjetio ili doživio nešto također može to negirati iz više razloga, bilo da je imao neugodna iskustva, bilo da ga ljudi s kojima razgovara ne razumiju (pa odluči ne pričati) ili nije baš siguran u to, pa misli da se radi o nečemu poznatom ili pak postoji neki drugi razlog.

Što se tiče bezuvjetne ljuba, ona je jako, jako rijetka. Sa Zvezdom sam na jednom topicu raspravljao o tome da mi nismo sposobni voljeti nekoga bezuvjetno, ona se s time ne slaže, ona mislim postoje ljudi koji su sposobni tako voljeti. No bez obzira na to, ako čak i postoje takvi ljudi onda su oni jako rijetki. Tako da nije svaka roditeljska ljubav bezuvjetna, tj. malo roditelja voli svoju djecu na tako.

Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 13 Icon_minitimesub lip 19, 2010 11:11 pm

Kod primjera sa čokoladom kažeš da netko tko je probao čokoladu, neće ju negirati, a u sljedećem primjeru kažeš da je moguće da će negirati. confused
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay

Male
Scorpio Dragon

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 13 Icon_minitimesub lip 19, 2010 11:23 pm

Da imaš pravo dosta sam nejasno to rekao. Probat ću to malo bolje sročiti. Dakle ako netko nije doživio nešto tada je toj osobi jako teško objasniti postojanje toga što nije doživio.

S druge strane osoba koja je nešto doživila i osjetila, čak i ta osoba to može negirati, npr. zbog utjecaja društva, nije sigurna što je to točno doživjela i sl. Nema logike da ona to negira, ali je moguće da hoće.

Superforumaš CE-4
Fantom

Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Registration date : 23.06.2009

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 13 Icon_minitimesub lip 19, 2010 11:32 pm

To je isto kao kad razmislja frisko udata zena o prvoj bracnoj noci.
Pa se misli,znam sta me ceka ali neznam koliko ce to da traje...Moralnost bez Boga - Page 13 64658
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 13 Icon_minitimesub lip 19, 2010 11:41 pm

@ Chakotay

:)

Da, nekad pojedinac negira zbog društva, a nekad zapravo ne zna što je to uopće doživio, pa to objasni na neki način, u skladu sa svojim vjerovanjem. I onda ne negira to što je osjetio, već negira objašnjenje toga što je doživio, a koje nije u skladu s njegovim vjerovanjem.
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6014
Registration date : 05.09.2009

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 13 Icon_minitimened lip 20, 2010 1:55 pm

Ja se ovdje u potpunosti slažem sa Archom.
Zapravo ne da se slažem nego se osjećam kao da sam ja napisao
taj njegov post. Nikog ne podcjenjujem, ali post je potpuno logičan
i svatko tko se bar malo ne zamisli čitajući ga, nije shvatio napisano.

Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Registration date : 15.08.2009

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 13 Icon_minitimepon lip 21, 2010 2:55 pm

Alpha je napisao/la:

Btw, ja sam ti objasnila ranije da postoje tri osnovne pokretacke energije. Energija fizickog tijela je Ego o kojem ti pricas i koji vlada tobom. Druga energija je energija duse ili duha (ovisi o terminologiji). To je nasa stvarna priroda to smo mi. O trecoj energiji necu niti pricati jer se ti nisi osvjestio niti toliko da spoznas i razlikujes prvu i drugu.

Objasnila? confused Boga mu njegovog, pa gdje sam ja bio kad si ti nešto “objašnjavala”. :) Ti si navela mnogo tvrdnji, za koje su ti jedini “dokazi” istinitosti to, što ti osjećaš da su istiniti. Nekako lijepo zvuče, znači - to mora biti tako. Žao mi je, ali bojim se da taj tvrdoglavi Svemir slabo haje za to što ti ili bilo ko drugi “osjeća”. On tjera svoje - za njega smo svi mi samo prašina, nakupina energije oblikovane u čestice. To što čovjek, kao homo “sapiens”, misli da je sve oblikovano po njegovoj slici i prilici, da je njegov um najvažnija stvar na svijetu bez koje bi čitavo postojanje bilo nešto krajnje besmisleno, da prirodne pojave poput kretanja zvijezda i planeta postoje samo zato da bi čovjeku, baš čovjeku od svih bića, bilo ugodnije kad gleda noćno nebo, i što taj isti čovjek misli da je toliko važna pojava da te zvijezde i planete nemaju pametnija posla nego da čovjeku, baš čovjeku, određuju tok života - kako to nazvati? Megalomanstvom? Narcisizmom? Arogancijom? Božanskim kompleksom? Ne, nažalost, ove riječi su izmišljene da bi označavale daleko manje stvari, mnogo skromnije, mnogo prizemnije, mnogo časnije. Za ovo gore bi tek trebalo izmisliti termin.

Ono što sam u prošlom postu rekao za @MoW-a, o onim pitanjima koje treba sebe zapitati, jesi li se i ti zapitala? I jesi li sigurna da si bila potpuno iskrena u odgovorima? Onaj “Saznajno-teorijski uvod...” koji sam preporučio @MoW-u - vrijedi i za tebe i za sve one koji bi zbilja htjeli da malo bolje prokontaju “odakle mi uopšte dolaze tako šokantne ideje”. Ni ja ni Niče nismo ništa pisali po principu “zdravo za gotovo” - eto, to je tako i amin - ne, zaboga! - bilo ko ko o tome razmišlja lako može i sam zaključiti, neka malo prokljuvi, neka malo zagleda u sebe, i neka se hrabro suoči sa svim što tu pronađe. Ovaj svijet u kojem živimo ima mnogo “istina” u sebi (iako je i sam termin “istina” skroz-naskroz antropocentrična tvorevina) - neke su lijepe, druge ružne - ali prihvaćati samo one lijepe i to samo zato što su lijepe a one ružne odbacivati samo zato što su ružne - zar se to smije nazvati istinoljubivim? Ko gleda u svijet u potrazi za istinama, obično ima određen dijapazon onoga što može doživjeti i primiti U Sebe. Sve što je van tog dijapazona on odbacuje Od Sebe. K Sebi prisvaja sve ono što mu donosi zadovoljstvo, zbog čega se osjeća sretnim, moćnim. Ono, što je za nekoga dobro i što nekom donosi zadovoljstvo, ponekad djeluje suprotno na drugoga, jer nemaju ista iskustva, i ne crpe svoje osjećaje moći iz istih izvora: zbogzaradi toga, onaj drugi mu se čini neumnim, naivnim, čudnim, a sve ono što taj drugi slavi kao svoj praznik, ovaj prvi stavlja Pod Sebe, a sebe vidi “iznad” toga. U zavisnosti od toga kolikom snagom i moći raspolaže, ili misli da raspolaže, on Na Sebe uzima onaj teret pod čijim pritiskom će slaviti svoju snagu, izazivati možda zavist kod nekog drugog koji to gleda; pa se izlaže raznim opasnostima, teškim i mučnim zadacima, samokritici, asketizmu...

Citat :
Recimo, ako nikad nisi pojeo nista slatko kako mozes shvatit o cem ja pricam kada ti opisujem okus cokolade? Jesi ti zato glup jer ne shvacas? Nisi. Samo ti fali to iskustvo. Nista vise.

Ti kada jedeš čokoladu, ukus koji osjećaš je samo tvoj ukus - niko drugi ga ne osjeća na baš potpuno isti način. Jeste da ljudi imaju slična iskustva, tu, a i drugdje, ali slično i isto nije jedno: riječ kojom označavamo neki ukus, neki osjećaj, neki prizor, neku radnju, je samo posrednjeni osjećaj koji ima neki tamo hipotetični homo vulgaris, neki prototip, arhetip čovjeka po kome se svi drugi ljudi ravnaju. Koji, usput, postoji samo u mašti. Nadalje, kad prvi put jedeš čokoladu - kako znaš da je to čokolada što upravo jedeš? Ili ti neko prethodno kaže: “evo ti čokolada” ili tokom ili poslije. Uglavnom, tvoj doživljaj upravlja se prema nekom drugom, i prilagođava se njemu, bez obzira što nisi u mogućnosti da osjetiš onaj njegov ukus koji on pamti kao svoje prvo iskustvo. Kao što je @Omega rekao, nekad pojedinac negira nešto zbog društva, da, ali je daleko češći slučaj kad on nešto AFIRMIRA zbog društva - on posličuje mnoge individualne doživljaje i sebe komparira prema tome, ravna se prema onome što je neko drugi doživio, a u pitanju “duhovnosti”, “intuicije”, “proviđenja”, “vizije”, itd. nijedan čovjek to ne doživljava ni izbliza slično drugom; iz tih doživljaja se “sličnost” naknadno iznuđuje, “cijedi” takoreći, radi jednog starog instinkta koji hoće da sebe učini prihvatljivim grupi. Jer, da su ljudi zbilja tako jednoobrazni, ne bi bilo ratova, ne bi bilo raznih vjera, religija i na kraju ni ovakvih foruma - a s druge strane, koji bi bio smisao, kao što je i @Chakotay uvidio, da svi samo govore jedno te isto po principu “1001 način da se ne kaže apsolutno ništa”. Kakvo bi to bilo gubljenje vremena! Samo bi tapkali u mjestu, zamišljali kako hodaju, i opisivali prizore kraj kojih “prolaze”...

Citat :

Ono sto mi je bezveze sto covjek ne dozvoljava da postoji ista drugo osim njegovog misljenja. Ne dozvoljava da je netko prosao to o cem on prica i da je spoznao jos nesto dalje od toga. Ne, za njega postoji samo ono sto on vidi i gotovo. A ja se s time ne slazem. Isto kao sto postoje ljudi koji vide dalje od ovog sto ja vidim i ja ih mozda ne mogu pojimt u potpunosti (tj. sigurno ne mogu) ali ih slusam i slusam i pokusavam se pripremiti jer kad tad doci cu i na taj dio puta.

Ne bojiš li se, ne sumnjaš li makar - da bi ja upravo to isto mogao reći i za tebe? Ako si pratila moje postove još od “Bog sve zna - kontradikcija” kad sam se priključio forumu, mogla si pročitati da sam ja na jednom mjestu već stavio upravo to: da sam ja sve te idealističke i metafizičke faze već ostavio iza sebe. Ili sam to napisao ili sam mislio napisati - ali mislim da ipak jesam. Da li sam to razvio u pravu malu paranauku - ne! - jer već u doba kad sam prolazio te faze, prije više od 10 godina, javljale su mi se sumnje koje mi nisu dale mira; mnogo toga je uvijek nekako ostajalo nejasno, nedorečeno, i nikako nisam mogao da to uklopim u ono što gledam i čujem. Jest, mogao sam, valjda, iskonstruisati čitav splet metafizičkih mreža i u njih zaplesti sav svoj intelekt da bi pred njim sakrio stvarnost koju percipiram - ali, morao sam se jednom i to zapitati - zašto? Smijem li ja to uraditi? Smijem li ja tako svijet i sve što postoji podređivati svojim idejama? Ne bi li ipak trebao probati da se ja svijetu prilagodim, a ne on meni? Da li smijem tako olako zanemarivati ono što moje oči gledaju, moje uši slušaju, nos miriše, jezik kuša i prsti dodiruju? Ako je to sve neka iluzija, nije li i ta “iluzornost” samo još jedna iluzija - ne pobija li ona time samu sebe? Ne dolazi li ona od istih čula? Zašto ih uopšte imam? Možda je to neki bog htio da malo zbija šale sa mnom, kad ih je takve stvorio?

Citat :
Pa sam onda razmisljala i na koji princip Arch razmislja. Dosla sam do objasnjenja koje bih mogla ilustracijski prikazat samo ne znam kako da to napravim preko foruma. Zamislila sam taj put kojim kaskamo dok radimo na sebi i na Egu. Zamislila sam tri osnovne cjeline koje prelazimo. Prvu, tjelesnu, sebicnu, vladavinu Ega. Dok idemo prema drugoj razini (mrizm kad moram koristiti te rijeci tipa "razina" pa ispada ko neko natjecanje ) sve bolje upoznajemo sebe i svoj Ego te ga naucimo kontrolirati, a onda i rasprsiti.

Jesi ti doista pokušala razumijeti mene, a kako mi nisi prije javila da ćeš to raditi, pa da ti zaželim sreću - tako se i završilo. No luck! :) Jerbo, naime - odmah u startu si krenula od postavke da postojimo “mi” i da postoji “ego”, kao nešto posve neovisno od nas, kao neki zasebni entitet. A šta smo “mi”, mislim da sam to već pitao jednom? Odgovor koji sam uspio razabrati je “mi smo “duh”!” A otkud znaš, otkud možeš znati, da taj duh nije upravo Ego koji je umislio da je iznad ovoga svijeta, da je “so i biber” kojim je svijet začinjen i bez kojeg bi isti bio bljutav (pa makar samo njemu)??? Teško nama kad se Ego “rasprsi” i “isprsi” (Btw, mislim da bi trebala početi koristiti dijakritičke znake - č,ć,š, itd. tamo gdje treba - ovako mi samo daješ materijala da te zaje*avam... ;) ).

Ali reću ti kako razmišljam... Meni nikad nije za cilj da tražim odgovore. Niti mi je cilj da tražim “istine”. Meni je glavni cilj da postavljam što jača pitanja. Znati postaviti pravo pitanje u pravom trenu - time ne da si uradio pola posla, već 95% posla! Ko traži istine, uvijek pronalazi samo svoje zaboravljene misli. Ali pravo pitanje je za istinu najprimamljiviji mamac - glasno ga izgovori - i već će ti se oko nogu umiljavati pet istina... Tako se one love.

Ja sam već rekao, i još stojim iza toga - samo je pitanje vremena kad ćeš ti shvatiti o čemu ja to baguljam. Ja možda jesam nešto mlađi od tebe, ali to je samo po godinama: ti još nisi sebi postavljala nezgodna pitanja, pitanja koja bi mogla da “uzdrmaju” sliku svijeta koju imaš. Kad ja oformljujem neku misao, i kad je oformim, odmah potom se pretvorim u smrtnog neprijatelja te misli - da bi vidio je li je lako srušiti i da li bi je mogao koristiti kao vodilju: da li je dovoljno čvrsta da bi na njoj mogao nešto graditi? Ili će potonuti u pijesak kao budalina kuća? A ova nezgodna pitanja... Recimo, da li si ikada posmatrala nekoga ko pršti od sreće, ko je upravo čuo neku dobru vijest ili je nešto uspio, koga zahvata ponekad i euforija - jesi li ikada posmatrala njegov govor tijela, kako on slavi svoju sreću? Zašto, recimo, skuplja šake kao da će se s nekim tući, zašto ih diže iznad glave? A onaj ko je tužan, jesi li njega ikad propitkivački posmatrala? Kako on drži svoje tijelo, kako govori, gdje mu pogled luta? Dalje, zašto je, ako se udarimo, ili posrnemo i/ili padnemo - naš prvi istinkt često - da nešto opsujemo: pa makar bio “miš” ili “šušanj”?

Da li mislim da su ovdje na forumu ljudi glupi ako ne shvaćaju neke stvari - sačuvaj bože! Istorija nam vrlo elokventno kazuje da su neke od najglupljih stvari ikad počinjenih - počinili izrazito inteligentni ljudi. Dovoljno je samo reći dvije riječi: “projekt”, i riječ “Manhattan”. Jednostavno imaju različito iskustvo, druge vrste informacija su bile njihovi “odgojitelji” - i to nam kazuje da i u “inteligenciji” koju obično uzimamo u pojam kao gotovu stvar, postoji, i više nego postoji, veliki ajnštajnovski relativizam.

Citat :
Arch, ako sam djelovala bahato ili tako nesto prema tebi - oprosti. Kao sto rekoh i dalje stoji da se ti i ja necemo skuzit iz gore navedenih razloga ali sada shvacam koliko dobro ti razumijes vecinu ljudi i koliko si zapravo u pravu jer (svidjalo se to meni ili ne) vecinu ipak pokrece Ego.

@Alphice, lafice - ne sekiraj se toliko - dobićeš... ne znam ni ja, upalu glavobolje ili nešto tako... lolcina Nemam ti šta opraštati, jer ti nisam ništa ni zamjerio, pogotovo “bahatost” - meni to ne smeta, i ne samo da ne smeta, već je cijenim daleko više od skromnosti. Kako ja nekad znam reći: “Skromnost je vrlina samo skromnih ljudi.” mudri

Omega je napisao/la:

“S jedne strane Archangelu kažeš da ne razumije i da ne može pojmiti, a s druge strane postovima potvrdiš upravo ono o čemu on cijelo vrijeme i piše.

Vidim da kontaš koji je tu zajeb. :) Zapravo, gotovo je nemoguće uraditi drugačije: jer, u gotovo svakoj rečenici od, recimo, @Alphe, nalazim mali kamion pojmova koji dokazuju upravo suprotno od onog što bi autor htio da njima kaže. A u još većoj mjeri tu postoji onih tzv. “boomeranga”, riječi i rečenica koje ja vrlo lako mogu uputiti natrag onome ko ga “ispali” ka meni. Recimo, “covjek ne dozvoljava da postoji ista drugo osim njegovog misljenja”, “kao da opisujem boje slijepcu”, “ti se nisi dovoljno OSVIJESTIO za ovo ili ono”, itd. Sve klasični “boomeranzi”. :)

@Athena, zaradi ovoga:

Možda ćemo upravo mi usavršiti primjerice ego i njegovo poimanje, nakon što već prijeđemo “viši stupanj” ( ili samo imamo takav dojam da smo ga prešli )To bi na prvi pogled izgledalo kao povratak na “nižu razinu”, koju smo već nadrasli, ali ne mora biti tako, ni blizu.

imaš pravo s ponosom da nosiš nick grčke boginje mudrosti. ides

Ljudi obično imaju veoma jednosmjeran tok misli, misle da je napredak, rast, jačanje, evolucija - nešto samo po sebi nužno i neizbježno. Na isti način kad čitaju o bivšim narodima, kulturama, moralnim vrijednostima, sebe uvijek stavljaju na vrh piramide - jer za njih ti su ljudi bili “primitivni”, “zaostali”, “priglupi”, pa čak i “zli”, “pokvareni”... “Viši stepen razvoja”, “niži stepen razvoja” - to nije ništa drugo do vremenu i prostoru specifična MODA: koja traje samo dotle dok je ne zamijeni nešto “MODErnije”.

Admin
Alpha

Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 13 Icon_minitimepon lip 21, 2010 3:07 pm

Bokte...nemam sad force citat sve ovo ali koliko vidim smatras da je moje misljenje prosto nemoguce. Pitas se od kud dokazi. Pa ne znam...ovisi sto su tebi dokazi...za moja razmisljanja o energijama moj Vodic mi je kazao da sam na pravom putu. Istovremeno takve izjave naci ce se i na druge nacine. Recimo u Vedama. Ali cemu da ti pokusavam objasnit. Ti si egoistican i bahat i niti malo konstruktivan. Meni bi se dopalo ako bih od tebe mogla nauciti bolje razumjeti taj dio ljudi koji se tice ega ali od tebe mi je prakticki nemoguce uciti jer si krajnje neugodan sugovornik koji samo omalovazava i niti ne pokusava vidjeti nesto dobro u tudjim rijecima. Samo trazis nacin da oponiras i da se sukobljavas. Ti si rajas i tamas, a ja to ne mogu. Pretezak si mi. Steta conf1

Guardian
Chakotay

Male
Scorpio Dragon

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 13 Icon_minitimepon lip 21, 2010 4:05 pm

@Arch tvoja razmišljanja bi se mogla svesti pod parafraziranu izreku "Pitam se, dakle postojim" :)

Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 13 Icon_minitimepon lip 21, 2010 5:11 pm

Archangel je napisao/la:
Teško nama kad se Ego “rasprsi” i “isprsi” (Btw, mislim da bi trebala početi koristiti dijakritičke znake - č,ć,š, itd. tamo gdje treba - ovako mi samo daješ materijala da te zaje*avam... Moralnost bez Boga - Page 13 18695 ).

lol

Ovo pitanje u vezi ega i duha je dobro što si postavio. Uostalom, sve ovisi o tome kako se pojmovi definiraju, i duh i ego i razvoj i sve skupa zajedno.

Archangel je napisao/la:
Znati postaviti pravo pitanje u pravom trenu - time ne da si uradio pola posla, već 95% posla! Ko traži istine, uvijek pronalazi samo svoje zaboravljene misli. Ali pravo pitanje je za istinu najprimamljiviji mamac - glasno ga izgovori - i već će ti se oko nogu umiljavati pet istina... Tako se one love.

E ovo si super napisao. Kako se ono kaže, u dobrom pitanju već leži dio odgovora zubi

Spominju se boomeranzi. Kad smo već kod toga, ovdje su se počeli razmjenjivati boomeranzi kojima nikako nije cilj konstruktivna rasprava.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 13 Icon_minitimepon lip 21, 2010 6:23 pm

@ Archangel

Bi li mogao napisati nešto više o ovome? ;)

Chakotay je napisao/la:
Hm ako kažeš da nema ništa više od ega, onda je moje pitanje što je sa id-om i supereg-om. Što su oni, gdje oni spadaju, zar nisu i oni također dio nas, a opet nisu ego?
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay

Male
Scorpio Dragon

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 13 Icon_minitimepon lip 21, 2010 7:09 pm

Eh Omega, pa zar nisi skužio da Archangel postavlja pitanja, on ne daje odgovore :)

Iako se djelomično slažem da je važno dobro postaviti pitanje, tada su mnoge stvari same po sebi jasnije, no ipak je odgovor taj koji mora uslijediti nakon pitanja, bez odgovora samo pitanje baš i nema baš puno koristi.

Iz tog razloga je Alpha i napisala onako ljutiti post, Arch je u svom giganskom postu iskritizirao sve koji su pokušali odgovoriti na neka pitanja, ali pri tome nije rekao što je pogrešno i što je po njegovom mišljenju ispravno. Teško je raspravljati ako ne kažeš što misliš i zašto to misliš.

Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 13 Icon_minitimepon lip 21, 2010 7:44 pm

Ja ga niti nisam tražio odgovor, već sam pitao može li pojasniti postavljeno pitanje. :P

Pitanje da nema koristi samo po sebi? Što misliš da je potaknulo ljude da istražuju svijet oko sebe, razvijaju znanost i rade teorije? Što ih je potaknulo da istražuju sebe? Ne samo potrebe, nego i pitanja. Tko sam ja, je li ovo tijelo sve što jesam, što je ovo oko mene, ima li svemir granica, postoji li Bog... Nemamo odgovor na sva pitanja, ne znamo niti postoji li zadovoljavajući odgovor na sva pitanja, no s tim pitanja zapravo ne gube svoj smisao.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha

Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 13 Icon_minitimepon lip 21, 2010 8:30 pm

@Chak...a post mi zvuci ljutito? Jbg. Znas da mi nekad ispadne bezveze. Nisam ljuta. Dapace, nisam nista. Nisam niti procitala sve ono sto je Arch napisao jer sam, cim sam letimicno pogledala, vidjela da je opet sve isto... U cem je fora napisat roman od posta bez iceg konstruktivnog u njemu? No, i sam sve vidis. Meni je najvse od svega krivo sto Arch ne vidi sto sam ja njemu zapravo rekla.

Guardian
Chakotay

Male
Scorpio Dragon

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 13 Icon_minitimepon lip 21, 2010 8:32 pm

Omega je napisao/la:
Ja ga niti nisam tražio odgovor, već sam pitao može li pojasniti postavljeno pitanje. :P
Hm za tebe nisam siguran, ali si citirao mene, a ja jesam postavio pitanje, a obzirom da raspravljamo bilo bi uredu odgovoriti na pitanje koje se nađe u raspravi.
Omega je napisao/la:

Pitanje da nema koristi samo po sebi? Što misliš da je potaknulo ljude da istražuju svijet oko sebe, razvijaju znanost i rade teorije? Što ih je potaknulo da istražuju sebe? Ne samo potrebe, nego i pitanja. Tko sam ja, je li ovo tijelo sve što jesam, što je ovo oko mene, ima li svemir granica, postoji li Bog... Nemamo odgovor na sva pitanja, ne znamo niti postoji li zadovoljavajući odgovor na sva pitanja, no s tim pitanja zapravo ne gube svoj smisao.
A koja je svrha pitanja, ako se na njih niti ne pokuša odgovoriti, koliko bi znanost napredovala da se nije odgovorilo niti na jedno pitanje?

Ja nisam rekao da pitanja nemaju koristi, već da na njih trebaju uslijediti odgovori. Ako se niti ne pokušava odgovoriti na pitanja, reci mi koja je njihova svrha?

EDIT @Alpha opet post za postom :)
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 13 Icon_minitimepon lip 21, 2010 8:42 pm

@ Alpha

Nisi čitala što je napisao, a znaš da nije bio konstruktivan. zubi
Pa slobodno pročitaj, dobro je neke stvari napisao.

@ Chakotay

Prirodno je da dok se postavi pitanje, da se teži ka nalaženju odgovora, s tim da se ne zna kakav će odgovor na pitanje biti i hoće li ga biti uopće. I ovdje razdvajam, tražiti odgovor i odgovoriti nije isto.
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 13 Icon_minitime

[Vrh] Go down

Moralnost bez Boga
[Vrh] 
Stranica 13 / 24.Go to page : Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 18 ... 24  Next