Početna stranicaPortalPretraľnikRegistracijaLogin

Moralnost bez Boga

Go down 
Go to page : Previous  1 ... 12 ... 21, 22, 23, 24  Next
Autor/icaPoruka
Legionar
Moderni čovjek
Legionar

Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Registration date : 27.07.2008

Moralnost bez Boga - Page 22 Empty
PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 22 Icon_minitimepet sij 07, 2011 8:01 pm

Skulptura je napisao/la:
Kao da nam je netko ili nešto ostavilo neke planetarne resurse na švedskom stolu.
Taj netko se zove ekološka ravnoteža, ravnoteža hranidbenog lanca, zakon života... :)

Skulp, to što biljke imaju svijest meni ništa ne bi značilo. Naime, i bez toga imaju li svijest ja sam zapravo zbunjen što jesti i tako ionako bih htio jesti samo onoliko koliko mi je ophodno. Sve je živo. Nema mi nikakvog smisla biti vegetarijanac, ali daleko od toga da ne razmišljam o tome. Ne znam, previše sam/smo u neznanju što se tiče naših životnih potreba koje bi trebale biti u skladu s hranidbenim lancem.

Ne znam to za autoceste misli No, pa to sam i rekao. Sigurno si biljka ne misli:"A, vidi Mozarta, njega volim". Ali pašu joj određene frekvencije. Sigurno ne na način kao nama. Ali isto tako bi bilo blesavo reći da to što mi primamo podražaje od okoline koji nisu usko vezani za naše preživljavanje, kao npr. dobra muzika na nas utječe nekako, nekako, ali to nema veze s našom sviješću. Biljke definitivno nemaju misli kao čovjek. Niti osjećaje. Ali neku svijest imaju. Naime, evo ti primjera. Moja mama i moj tata su na istim mjestima i u isto vrijeme na isti način uzgajali biljke. Mama je jako uspješna s biljkama unutar kuće, dok tata s biljkama koje rastu u vrtu. Obratno oboje imaju problema.

Čovjek
MoW

Male
Libra Dog
Broj postova : 6338
Registration date : 26.05.2009

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 22 Icon_minitimesub sij 08, 2011 2:03 am

Skulptura je napisao/la:

@MoW, hoćeš reći da biljke znaju što je poligraf ili EEG, da shvaćaju na koji način ti
instrumenti funkcioniraju pa su nekako uspjele isključiti svoje nervne i ine aktivnosti da bi
nas zavarale. Zašto nam jednostavno, ako su inteligentne, ne daju na neki način do znanja
da osjećaju i da ih ostavimo na miru, nego se ovako igraju s nama, zar je to njihov plan?

"Haha, zaje... smo glupe ljude, misle da nemamo svijest i sad će nas dalje tamaniti."

Možda da, možda ne. O tome ne znamo dovoljno.

Recimo, a što ako su biljke jednostavno reagirale bolje na Backstera nego što to mogu s nekim drugim znanstvenicima? Možda je potrebna međusobna interakcija, uvažavanje i razumijevanje da bi došlo do reakcije. Što ako tu interakciju pokreće upravo čovjek nekim svojim feromonima ili drugim vidom komunikacije?

Zasad, prema znanstvenoj definiciji, ako nešto nije ponovljivo, nije znanstveno. I ja se s tim slažem. Nemoj zaboraviti da sam i sam znanstvenik.
Ali ovo ne smatram znanstvenim područjem, kao ni mnoge druge teme. Barem ne zasad. Ono što mi smeta to je stav: "ako ovakvim metodama koje poznajem ne mogu otkriti nešto, onda to najvjerojatnije ni ne postoji." To nije znanstveni način. To vjerojatno niti znanstvenici nisu rekli, rekli su samo da se korištenjem tog i tog postupka na takav i takav način nije uspjela pronaći reakcija kod biljaka. Bilo kakva druga tvrdnja više nije znanstvena, nego spekulativna. Druga je stvar šta su onda neki drugi te spekulacije uveli kao znanstvenu istinu koju je smješno dalje osporavati.

Omalovažavački karakter prema životu kakav imaju neki koji se smatraju znanstvenicima je jednostavno zapanjujuć. Mi toliko toga ne znamo da niti ne znamo otkud početi istraživati u tom području.

Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6014
Registration date : 05.09.2009

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 22 Icon_minitimesub sij 08, 2011 2:15 am

Ne da ne znamo "toliko toga", mi ne znamo gotovo ništa, znamo da jesmo i da sve oko nas
jest. To je to što ljudi znaju o sebi i o stvarima koje ih okružuju. Ali problem nastaje i kad se
pojavi neki sitni dokaz koji nešto govori. Dosta ljudi taj dokaz neće prihvatiti kao valjan jer im
tu nešto ne štima. Što vam ne štima, izjasnite se! :P

No upravo zato što ne znamo ništa, imamo teorije koje pretpostavljaju te stvari koje ne znamo.
No da bi se neka teorija postavila potrebno ju je argumentirati. U nekim slučajevima ti
argumenti ne moraju ili ne mogu biti znanstveno dokazani niti imati veze sa znanošću, ali
svejedno mora postojati neka logika, neka priča u tome svemu koju će shvatiti netko tko ima
drugačije mišljenje, u ovom slučaju sam to ja.

Ja recimo uopće ne razumijem što ste ti i Alpha meni htjeli reći, vi ste jednostavno rekli da je
to tako a ja nek si mislim zašto. Upravo zbog toga sam na neki način planuo, jer ovo je forum,
tu smo da raspravimo stvari koje razumijemo i koje ne razumijemo.

Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Registration date : 01.10.2007

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 22 Icon_minitimesub sij 08, 2011 2:40 am

Svijest biljaka ćeš ili vjerovati da postoji, ili nećeš. Nisam siguran kako bi se to moglo dokazati osim određenom transformacijom pojma "svjesnosti" i isto tako taj pojam dati ili iskoristiti kao obrazloženje rezultata neke situacije ili pokusa sa biljkama, a da pritom ne bi postojalo i neko drugo objašnjenje.

Sve opisane i dane pokuse osobno objašnjavam drugačije, ne preko pojma svjesnosti, već preko "energije". Nisam tako strogo definirao pojam svjesnosti zasad, ali ga ne vezujem za biljke niti ih percipiram kao svjesne.
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 22 Icon_minitimesub sij 08, 2011 2:59 am

Na kakvu "energiju" misliš?

Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Registration date : 01.10.2007

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 22 Icon_minitimesub sij 08, 2011 3:09 am

Recimo već spomenute frekvencije od muzike na koju su biljke kao reagirale, zatim nas percipiram kao energetska bića koja svojom energijom (hint: aura) možemo utjecati na stvari oko sebe.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW

Male
Libra Dog

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 22 Icon_minitimesub sij 08, 2011 12:52 pm

I tu se onda konačno nalazimo u području koje je vrijedno istraživanja, a koje je suvremena znanost naprosto odbacila i proglasila zastarjelim razumijevanjem svijeta.
Životnost ili vitalizam je teorija (ne u znanstvenom smislu) da je sve oko nas na ovaj ili onaj način živo, i da kroz sve protječe određena "životna sila" ili "životna energija".

Samu životnu energiju nije jednostavno otkriti budući da je integrirani dio svakog bića, bilo ono živo ili neživo po današnjem shvaćanju pojma život.
Neki ljudi sugeriraju da sve što postoji u prirodi ima svoju suptilnu vrstu energije koju zrači u svojoj bliskoj okolici, a koja nastaje kao djelovanje viših energetskih razina duše u ovom 3D prostoru. Točan način komunikacije između bezvremenske razine duše i niže tjelesne razine nije poznat, no za svaki životni oblik ta "životna energija" je različitog karaktera.

Ono što znanstvenici ne poznaju, to je kako se interakcija životnih energija odvija izvan ove 3D stvarnosti koju mogu mjeriti pa stoga i kazuju da ništa osim te 3D stvarnosti ne postoji, iako sva najmodernija istraživanja ukazuju na upravo suprotno: višedimenzijski karakter stvarnosti o kojem ne znamo konkretno ništa jer ga ne možemo mjeriti, možemo ga samo apstrahirati matematičkim formalizmima.

I zato kažem da nije moguće ako koristimo samo EEG i ostale uređaje koji mjere električne potencijale u 3D prostoru znati za sigurno kakav je "dogovor" između podsvjesnog uma (duše) neutralnog znanstvenika i te jadne biljčice u prostoriji. Jer kao što nam je poznato iz svakodnevnog života: koliko daješ, toliko dobivaš. Ako ostaješ uvijek svugdje neutralan i nepristran, to ćeš dobiti i nazad. Kao i ne-Backster znanstvenici. :)

Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 22 Icon_minitimesub sij 08, 2011 3:46 pm

Znači teorija je da je sve oko nas živo ali na nama neshvatljiv način, odnosno, ljudi definiraju
nešto kao živo samo ako ima nama shvatljivu interakciju sa okolinom?

Zanima me razlika između duše i životne energije.

I završio bi sa Backsterom. Svi znanstvenici i/ili "znanstvenici" koji su spajali biljke na poligraf
su imali iste rezultate kao Backster, problem je bio samo u tome što je biljka davala reakcije
jednom u 3 pokušaja izazivanja reakcije, kako svim ostalim znanstvenicima tako i Backsteru.

Čovjek
MoW

Male
Libra Dog

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 22 Icon_minitimesub sij 08, 2011 5:12 pm

Skulptura je napisao/la:
Znači teorija je da je sve oko nas živo ali na nama neshvatljiv način, odnosno, ljudi definiraju
nešto kao živo samo ako ima nama shvatljivu interakciju sa okolinom?

Tako je. Radi se o tome da ljudi definiraju živo na način kako oni razumijevaju da je nešto živo, a ne na način na koji to što promatraju eventualno smatra o sebi ili na način da se pokuša naći nešto opipljivije što bi opisalo što je to život.

Skulptura je napisao/la:

Zanima me razlika između duše i životne energije.

Duša postoji izvan nama poznatog materijalnog svemira, u prostoru gdje stvari ne funkcioniraju na isti način kao ovdje "dolje". Životna energija je samo oblik energije, tj. sredstvo kojim duša održava prisutnost i interagira na materijalnoj razini.
Interakcijom putem životne energije duša pamti sve što joj se ikad desilo u materijalnom obliku.
Kad životne energije na materijalnoj razini nestane, tada duša traži novi životni oblik s kojim bi mogla interagirati i iskusiti materijalno. Duša sama po sebi vjerojatno nikad ne nestaje, ali ima naznaka da evoluira u skladu sa zaslugama na materijalnoj razini.

Skulptura je napisao/la:

I završio bi sa Backsterom. Svi znanstvenici i/ili "znanstvenici" koji su spajali biljke na poligraf
su imali iste rezultate kao Backster, problem je bio samo u tome što je biljka davala reakcije
jednom u 3 pokušaja izazivanja reakcije, kako svim ostalim znanstvenicima tako i Backsteru.

Pa dobro, ako tih 1/3 pokušaja nisu bili izazvani samom instrumentacijom ili mjernom okolinom (a očito nisu jer su ponovljeni eksperimenti), tada treba postojati razumno objašnjenje zašto je biljka tako reagirala. Objašnjenje koji dotični nisu dali već su zaključili da biljke nisu svjesne.
Zanimljivo je da na "EEG" nije reagirala, iako zapravo pojma nemam o kakvom se to uređaju radi, budući da se EEG snima na lubanji, a biljka nema lubanju. Valjda misle na više elektroda posvuda po biljci. :)

Admin
Alpha

Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 22 Icon_minitimesub sij 08, 2011 8:04 pm

@Skulp...to ti hoces meni reci da sam nerazumna i da ne vjerujem necem sto mi se odvija pred ocima, a sto su mi u traljavoj reprodukciji ponudili MythBustersi ili sto si citirao s Wikipedije? Cuj, ja razumijem da ima ljudi poput tebe sto misle da ako je bilo na tv ili ako je negdje napisano onda je istina. Recimo, kada je bio rat Srbi su na televiziji slusali kako im mediji objasnjavaju da se rat zapravo vodi u Srbiji (ne da je Hrvatska njihovo tlo nego bas ovo sto sam rekla, da se rat vodi u Srbiji). Nema veze sto su postojale i druge vijesti i internet i ne znam sto. Oni su vjerovali onome sto im je govorio tip u Dnevniku tj. onome sto su zeljeli vjerovat. Jer nitko ne zeli biti negativac i svatko se zeli opravdati. Ja nisam kao ti. Puno je razloga zasto nisam. Prvi je taj sto preferiram mislit svojom glavom i vjerovat svojim ocima ali ne nesto sto mi netko drugi zeli prezentirat (znas, ja ne vjerujem da David Copperfield moze zbilja letjeti iako je to prikazano na tv-u i u zivo ispred ljudi). Isto tako znam da nam se prezentira ono sto "visa sila" zeli da nam bude prezentirano tj. uskracuju nam se informacije koje "visa sila" smatra da ne smijemo znati. Nikada nisam vidjela vanzemaljca i sve svjetske vlasti kazu da nije bilo kontakta ali nekako se ne mogu oteti dojmu da lazu.
Sukladno tome mogu povuci paralelu sa biljkama i testovima. One ne znaju na sto su prikljucene i mozda uopce ne kuze da su prikljucnene na nesto ali osjecaju energiju oko sebe. Osjecaju energiju ljudi. Znaci ako ja nesto prikljucim na biljku i pokusam izazvati reakciju velika je sansa da cu reakciju i dobiti, a da to ti napravis biti ce obratno. Zasto? Zato jer ja biljci pristupam s ljubavlju i kao zivom bicu koje treba ljubav, a ti pristupas kao necem nesvjesnom. Tebi ce se biljka momentalno "zatvorit". Ne treba mi ni Backster ni MyithBustersi da ti kazem kako mi se X puta dogodilo da mi biljka uvene dok sam na putu iako biva jednako pazena (citaj: zalijevana) dok me nema. Identicna stvar se dogadja i mojim poznanicima. Odu na ljetovanje, biljke ostave na cuvanje (ne micu se sa uobicajenog mjesta) i doceka ih svasta. Od potpuno smusenih (objesenih listova) do posve uvelih biljaka. Cim se vlasnik vrati - biljka zivne. Go figure that.
A da vidimo sto bi bilo kada bi se dokazala svjesnost biljaka...sto bi bilo sa hodanjem po travi i jedenjem salate... Nista. Bas nista. Zasto nista? Zato jer smo davno pokontali da zivotinje imaju emocije ih svejedno tretiramo prestrasno. Pricam o uzgoju i klaonicama tj. nacinu na koji je to sve "organizirano". Te zivotinje se citav svoj zivot ne mogu niti okrenut oko sebe. Tove ih antibioticima. Budu bolesne, s tumorima i svasta, a na kraju se sve to lijepo upakira i mi to pojedemo.
Ajmo jos koracic dalje. Ljudi. Ubijaju se medjusobno, muce, maltretiraju, mrze, lazu, manipuliraju...

I onda mi pricamo o tome tko ima dusu i tko je svjestan sa mjerilom koje je postavio covjek...odlicno.

Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 22 Icon_minitimesub sij 08, 2011 8:16 pm

Hoćeš reći da Copperfield ne može letjeti!? affraid

Kaj si se odmah nakostriješila?
Ne vjerujem svemu na TV-u, nisi čitala ostatak postova pa ne znaš zašto sam to napisao.
Nema frke, sve sređeno, sorry ak sam te naljutio :P

Admin
Alpha

Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 22 Icon_minitimesub sij 08, 2011 8:28 pm

Procitala sam sve postove. Nisam se naljutila. Zasto bih? Zato jer ti vjerujes necem sto si vidio na tv-u? Bas razlog da se netko ljuti :P

Vidjela sam da si postavio drugacije pitanje po pitanju postojanja i to je ok. Napisala sam to sto sam napisala samo iz razloga da pojasnim zasto su ti testovi upitni. Pokusala sam to ilustrirati s autisticnim covjekom koji na prvi pogled nema emocije tj. mi ih ne vidimo ali ocito nisam bila shvacena. Isto tako se ocito krivo razumjelo ono o nereagiranju biljaka u nekim slucajevima sto nije bilo zato jer one kuze sto je poligraf i zato jer imaju smisao za humora pa idu zajebat nekog nego prosto reagiraju na one koji s njima provode pokuse. Slicno kao ona nagrada koja se nudi osobi koja moze dokazati neku paranormalnu sposobnost. Osoba koja ima "paranormalnu" sposobnost nece ici to dokazivat nekom majmunu jer puca toj osobi za majmuna i za njegovu nagradu..

Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 22 Icon_minitimesub sij 08, 2011 8:30 pm

MoW je napisao/la:
Pa dobro, ako tih 1/3 pokušaja nisu bili izazvani samom instrumentacijom ili mjernom okolinom (a očito nisu jer su ponovljeni eksperimenti), tada treba postojati razumno objašnjenje zašto je biljka tako reagirala. Objašnjenje koji dotični nisu dali već su zaključili da biljke nisu svjesne.
Zanimljivo je da na "EEG" nije reagirala, iako zapravo pojma nemam o kakvom se to uređaju radi, budući da se EEG snima na lubanji, a biljka nema lubanju. Valjda misle na više elektroda posvuda po biljci. :)

Tako je sa znanstvenicima, ako se eksperiment ne može uspješno ponoviti svaki put, onda to nije znanost, kao što si i sam rekao. Niti meni nije bilo jasno što su točno htjeli postići sa EEG-om pošto biljka nema mozak, ali moguće da se pomoću njega mogu mjeriti razne stvari pa su vjerojatno isprobavali. No već smo zaključili da iz znanstvene perspektive biljke nisu svjesna bića, bar dok se ne dokaže suprotno...

Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 22 Icon_minitimesub sij 08, 2011 8:36 pm

Alpha je napisao/la:
Procitala sam sve postove. Nisam se naljutila. Zasto bih? Zato jer ti vjerujes necem sto si vidio na tv-u? Bas razlog da se netko ljuti :P

Vidjela sam da si postavio drugacije pitanje po pitanju postojanja i to je ok. Napisala sam to sto sam napisala samo iz razloga da pojasnim zasto su ti testovi upitni. Pokusala sam to ilustrirati s autisticnim covjekom koji na prvi pogled nema emocije tj. mi ih ne vidimo ali ocito nisam bila shvacena. Isto tako se ocito krivo razumjelo ono o nereagiranju biljaka u nekim slucajevima sto nije bilo zato jer one kuze sto je poligraf i zato jer imaju smisao za humora pa idu zajebat nekog nego prosto reagiraju na one koji s njima provode pokuse. Slicno kao ona nagrada koja se nudi osobi koja moze dokazati neku paranormalnu sposobnost. Osoba koja ima "paranormalnu" sposobnost nece ici to dokazivat nekom majmunu jer puca toj osobi za majmuna i za njegovu nagradu..

Opet ti sa tim TV-om, je** te on :P
Znao sam za taj eksperiment i prije nego su ga MythBustersi stavili na test.
Pogrešno doživljavaš te likove, test je bio zafrkancija zato što je nemoguće dokazati da biljke imaju svijest, nisu oni prvi koji su to isprobali i znali su kakve će rezultate dobiti. Drugim riječima, samo su potvrdili ono što su i drugi znanstvenici saznali, a to je ništa. Rezultati su nejasni u svakom i svačijem eksperimentu.
Ja sam čovjek koji će promijeniti mišljenje kad i ako shvatim da nisam u pravu, MoW mi je to objasnio na način na koji nisam razmišljao. Sad to moram prožvakati najprije :P

PraGlodavac
Green

Female
Virgo Buffalo
Broj postova : 647
Registration date : 26.12.2010

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 22 Icon_minitimesub sij 08, 2011 11:14 pm

Alpha je napisao/la:
Osoba koja ima "paranormalnu" sposobnost nece ici to dokazivat nekom majmunu jer puca toj osobi za majmuna i za njegovu nagradu..
lol!

Skulptura je napisao/la:
No već smo zaključili da iz znanstvene perspektive biljke nisu svjesna bića, bar dok se ne dokaže suprotno....
E vidiš...

Greška prva....greška znanstvenog uma. Zašto bi kretao od pretpostavke da nije i dokazivao da je? Zašto ne kreneš od pretpostavke da je i dokazuješ da nije?

Greška druga...greška pojma "znanstvena perspektiva", svašta ti danas prolazi pod znanost čak i ono što proučava stvari i pojave koje nisu u njenoj domeni. Spajanje biljaka na eeg mi je ko da balet ideš poučavati pajserom ili automehaničaru objašnjavati što je getriba tako da ga tjeraš da gleda u juhu sa noklicama, ne ide.

Greška treća....greška svjesnog bića, svjesno biće reagira na prisutnost drugog bića. Pročitaj što ti je Alpha napisala još jednom o ostavljanju biljaka samih bez prisutnosti čovjeka. Isto možeš vidjeti i ako u stanu imaš životinje i biljke pa životinje odjednom naglo makneš, biljćice će ti se pobuniti isto kao što će se pobuniti ako im makneš ljude ili druge biljćice jer očito na neki nama nepoznat način reagiraju na svijet oko sebe čak i u situacijama kada imaju dovoljno hrane i vode.

Skulptura je napisao/la:
Rezultati su nejasni u svakom i svačijem eksperimentu.
Meni su jasni. :P
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 22 Icon_minitimesub sij 08, 2011 11:19 pm

Green je napisao/la:
Greška prva....greška znanstvenog uma. Zašto bi kretao od pretpostavke da nije i dokazivao da je? Zašto ne kreneš od pretpostavke da je i dokazuješ da nije?
Nije to greška znanstvenog uma. Znanost ima određena pravila jer teži tome da bude 100% točna.
Biljke jednostavno ne spadaju u znanstvenu definiciju svjesnog bića pa se zbog toga kreće od pretpostavke da to nisu.
Isto tako znanost kreće od pretpostavke da u svemiru postoje i druge inteligentne vrste pa čak i civilizacije, makar za to nema niti jednog dokaza.

PraGlodavac
Green

Female
Virgo Buffalo

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 22 Icon_minitimesub sij 08, 2011 11:23 pm

Kako znanost može za jedno pitanje tvrditi jedno, a za drugo nešto sasvim suprotno?
Ne možeš tvrditi da se smatra da u svemiru ima života i civilizacija i ne imati dokaza i istovremeno tvrditi da biljke nisu svjesne jer nemaš dokaza. Time pokazuješ nedoslijednost svojih stavova.
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 22 Icon_minitimesub sij 08, 2011 11:52 pm

Na temelju vjerojatnosti :/

PraGlodavac
Green

Female
Virgo Buffalo

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 22 Icon_minitimesub sij 08, 2011 11:55 pm

LOL
Vjerojatnost i znanost su oprečni pojmovi. Probaj si objasniti što je vjerojatnost, kako ju računaš i o čemu ovisi. Nemoj mješati kruške i jabuke. :)
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 22 Icon_minitimesub sij 08, 2011 11:58 pm

Nego na temelju čega?
Postojanje vanzemaljskog života je prihvaćena teorija samo zato jer je najvjerojatnije da postoji.

Guardian
Chakotay

Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8408
Registration date : 28.12.2007

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 22 Icon_minitimened sij 09, 2011 12:08 am

Skulp da li ti znaš za koliko se potvrđenih znanstvenih činjenica pokazalo da su pogrešne. Dat ću ti samo jedan primjer, nekad je bilo opće poznato da je Zemlja ravna ploča. Ili do nedavno je bilo znanstveno dokazano da život ne može nastati u toksičnom okolišu koji je pun arsena.

PraGlodavac
Green

Female
Virgo Buffalo

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 22 Icon_minitimened sij 09, 2011 12:08 am

I opet te pitam da li znaš što je vjerojatnost. Ako znaš, oprosti na gnjavljenju sa objašnjenjem.
Puk koji ne zna što je vjerojatnost se razbacuje sa tim pojmom. Vjerojatnost se naime računa po osnovnoj formuli m/n odnosno broj povoljnih događaja dijeliš sa brojem ukupnih događaja. Naprimjer, imaš u vrećici 5 bijelih i 4 crvene kuglice. Koja je vjerojatnost da kad vadiš jednu, izvučeš bijelu? 5/9=0.55555 odnosno 55.55%. Uvijek dobivaš postotak gdje se 100% smatra vjerojatnošću da se nešto sigurno dogodi.
Sad mi objasni što bi uvrstio u tu formulu za povoljne, a što za ukupne događaje kod svijesti biljaka, a što kod postojanja života u svemiru. Vjerojatnost i baratanje sa vjerojatnostima nije znanstveno jer ne predviđa apsolutno ništa. Vjerojatnost da dobiješ na lotu je izrazito mala, a opet ljudi dobivaju na lotu bez obzira što su imali malu vjerojatnost za to. Vjerojatnost polazi od pretpostavke da je sve moguće jer se inače ne bi računala odnosno ne bi imala što računati.
Mada, ja kao fizičar pljujem po vjerojatnosti, matematičari se kunu vlastitim bubregom u nju. :)

[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 22 Icon_minitimened sij 09, 2011 12:11 am

Opet me maltretirate :P

Sve je meni to jasno, ali pokušavam objasniti zašto znanstvenici kreću od pretpostavke da unatoč pomanjkajnu dokaza počinju od pretpostavke da su biljke nesvjesna bića, a da vanzemaljski život postoji.

Slažem se sa obje pretpostavke, makar ne želim tvrditi da su točne. Samo se trenutno slažem sa njima.

Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 22 Icon_minitimened sij 09, 2011 12:14 am

Green je napisao/la:
I opet te pitam da li znaš što je vjerojatnost. Ako znaš, oprosti na gnjavljenju sa objašnjenjem.
Puk koji ne zna što je vjerojatnost se razbacuje sa tim pojmom. Vjerojatnost se naime računa po osnovnoj formuli m/n odnosno broj povoljnih događaja dijeliš sa brojem ukupnih događaja. Naprimjer, imaš u vrećici 5 bijelih i 4 crvene kuglice. Koja je vjerojatnost da kad vadiš jednu, izvučeš bijelu? 5/9=0.55555 odnosno 55.55%. Uvijek dobivaš postotak gdje se 100% smatra vjerojatnošću da se nešto sigurno dogodi.
Sad mi objasni što bi uvrstio u tu formulu za povoljne, a što za ukupne događaje kod svijesti biljaka, a što kod postojanja života u svemiru. Vjerojatnost i baratanje sa vjerojatnostima nije znanstveno jer ne predviđa apsolutno ništa. Vjerojatnost da dobiješ na lotu je izrazito mala, a opet ljudi dobivaju na lotu bez obzira što su imali malu vjerojatnost za to. Vjerojatnost polazi od pretpostavke da je sve moguće jer se inače ne bi računala odnosno ne bi imala što računati.
Mada, ja kao fizičar pljujem po vjerojatnosti, matematičari se kunu vlastitim bubregom u nju. :)

Već sam ti rekao da se prema znanstvenoj definiciji biljke ne svrstavaju u svjesna bića. Nisam ja smišljao definicije niti znam koji su točno uvjeti da neko biće bude proglašeno svjesnim ili ne. Situacija sa biljkama nema veze sa vjerojatnošću.

PraGlodavac
Green

Female
Virgo Buffalo

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 22 Icon_minitimened sij 09, 2011 12:16 am

Ne kreću svi znanstvenici od te pretpostavke, a definicije kvalitetni znanstvenici izbjegavaju jer ne postoji definicija koja nema iznimku.
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 22 Icon_minitime

[Vrh] Go down

Moralnost bez Boga
[Vrh] 
Stranica 22 / 24.Go to page : Previous  1 ... 12 ... 21, 22, 23, 24  Next