Početna stranicaPortalPretraľnikRegistracijaLogin

Moralnost bez Boga

Go down 
Go to page : Previous  1 ... 13 ... 22, 23, 24  Next
Autor/icaPoruka
Skulptura
Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6014
Registration date : 05.09.2009

Moralnost bez Boga - Page 23 Empty
PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 23 Icon_minitimened sij 09, 2011 12:20 am

Naravno da ne kreću svi, to naravno ovisi o vrsti znanosti.

PraGlodavac
Green

Female
Virgo Buffalo
Broj postova : 647
Registration date : 26.12.2010

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 23 Icon_minitimened sij 09, 2011 12:24 am

Ako ovisi o vrsti znanosti onda ne možeš reći da znanost tako tvrdi, možeš reći da tako tvrde neki znanstvenici. A ako to tvrde neki dok drugi tvrde suprotno kome ćeš vjerovati? Onima koji ne prilagođavaju istraživanje istraživaćkom predmetu ili onima koji istraživanje prilagođavaju istraživanom predmetu?
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 23 Icon_minitimened sij 09, 2011 12:30 am

Da li misliš da već i jedni i drugi znanstvenici ne bi dokazali da su biljke svijesne ili nesvjesne.
Naravno da bi, ali problem je što nitko ne zna kako to dokazati.

Bez obzira na to o kojoj se vrsti znanosti radi, svaka ima cilj saznati istinu, razlika u vrstama znanosti je jedino u tome što razne vrste znanosti pristupaju određenom problemu na svoj način. No svima je cilj odgovoriti na isto pitanje.

Zapravo, sad kad razmišljam, mislim da niti jedna vrsta znanosti ne počinje sa pretpostavkom da su biljke svjesna bića. Ako znaš drugačije ispravi me.

PraGlodavac
Green

Female
Virgo Buffalo
Broj postova : 647
Registration date : 26.12.2010

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 23 Icon_minitimened sij 09, 2011 12:34 am

Pitanje je što ti misliš pod 2dokazati" i što misliš pod "svijesna" meni su biljke dokazale da su svijesne ne treba mi znanstvena objava na nekoj presici :)
Znanost i znanstvenici nije isto.
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 23 Icon_minitimened sij 09, 2011 12:37 am

A sad to ovisi što ti definiraš kao svijest, što ja, što znanost....
Za mene nisu svjesne jer mislim da biljke nisu inteligentne.

Čovjek
MoW

Male
Libra Dog
Broj postova : 6337
Registration date : 26.05.2009

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 23 Icon_minitimened sij 09, 2011 1:40 am

Zar uvijanje svojeg stabla tako da okreću što je veću moguće površinu lista prema Suncu ne predstavlja inteligentno ponašanje? Ili je i to samo "slučajan" gen koji se pokazao funkcionalnim pa je zadržan? :)
Ja znam da mi moje biljke na neki način signaliziraju kad im nešto ne štima. Kad se dobro ponašam prema njima, pričam im ili ih pomazim onda su nekako življe i bogatije dobrim listovima. Ako ih čistim od nametnika i bolesti, one se oporave i "procvjetaju". Zapravo se ponašaju slično životinjama. E sad, je li to inteligentno ili ne, ne znam, ali za mene su one na svojoj razini postojanja itekako inteligentne. To što ih uvijek ne razumijem je moj i samo moj problem. Tko zna kako one razmišljaju o nama? :)

Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Registration date : 01.10.2007

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 23 Icon_minitimened sij 09, 2011 2:44 am

Ovaj, bismo li se mogli dogovoriti što pojam svjesnosti zapravo obuhvaća? Je li svako živo biće ujedno i svjesno ili pojam svjesnog obuhvaća nešto složenije, i što? Ili nešto jednostavnije, kako god.

Zadnja promjena: Blizzard; ned sij 09, 2011 2:52 am; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 23 Icon_minitimened sij 09, 2011 2:52 am

Za mene je svjesnost psihička funkcija, bilo bi dobro kad bi to raspravili da ne vuče svako na svoju stranu. Samo, kako se dogovoriti oko takvog nečeg? :P

Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 23 Icon_minitimened sij 09, 2011 2:56 am

Nije bit se složiti oko pojma da se dogovorimo na način "aha, dakle to označava pojam svjesnosti, moja definicija je bila kriva", već da se zna što netko smatra pod tim pojmom, koji su kriteriji za tu osobu da nešto nazove ili ne nazove svjesnim.
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 23 Icon_minitimened sij 09, 2011 3:12 am

A tko zna, sad da netko izjavi teoriju koja djeluje ispravnije... vjerojatno bi ju prihvatio :P

Majmun
wanderer

Male
Cancer Cat
Broj postova : 1462
Registration date : 24.05.2010

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 23 Icon_minitimened sij 09, 2011 4:45 am

Blizzard je napisao/la:
Ovaj, bismo li se mogli dogovoriti što pojam svjesnosti zapravo obuhvaća? Je li svako živo biće ujedno i svjesno ili pojam svjesnog obuhvaća nešto složenije, i što? Ili nešto jednostavnije, kako god.

Ja mislim da svijest ne postoji sama za sebe već može postojati samo ako ima svoju fizičku manifestaciju.
Kolika će biti razina te svijesti to ovisi o količini znanja i iskustva te fizičke manifestacije. Čovjek kao najrazvijenije biće ima i najveću svijest.
Druga stvar koja mi ovdje pada u oči je termin svjesnost. Mislim da su svijest i svjesnost dva različita pojma.
Ne znam možda griješim ali po meni svjesnost bi bila opažajući fenomen svijesti preko kojeg doživljavamo svijet oko sebe.
Jer ni svi ljudi nisu jednako svjesni mada imaju svijest. Netko je više, a netko manje svjestan.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW

Male
Libra Dog

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 23 Icon_minitimened sij 09, 2011 2:50 pm

Pojam je za mene višesložan. Naime, razlikujem univerzalnu svijest (Bog), kolektivnu svijest i različite razine individualne svijesti.
Gradacija je od najniže, individualne svijesti, preko različitih stupnjeva individualne svijesti do kolektivne svijesti i raznih razina kolektivnih svijesti do univerzalne svijesti.
Univerzalna svijest je sveprožimajuća i svugdjepostojeća. Ona je osnova iz koje nastaju sve lokalnije kolektivne svijesti. Iz kolektivne svijesti pak nastaju individualne svijesti.
Možda najpoznatija i diskutabilno najpriznatija je kolektivna svijest jedinki iste vrste. Svaka individualna jedinka ima i svoju individualnu svijest, čiji izvor se nalazi izvan materijalnog tijela te jedinke. Na najnižoj, materijalnoj razini, svaka individualna jedinka ima svoju razinu svjesnosti. Svjesnost je uvjetovana stanjem biološke razvijenosti pojedinca.
Individualna svijest odabire fizičku individualnu jedinku na onom stupnju svjesnosti koje odgovara razvoju dotične duše.

Ipak, kad govorim o svijesti, tada obično podrazumijevam svjesnost, ono što znanstvenici klasično smatraju pod svijesti.
Ako kažem da je sve živo, tada mislim da sve ima svoju razinu svjesnosti, a iza čega se nalazi određena svijest u nematerijalnom obliku. Individualna svijest je memorija duše, to je ono što može pamtiti sve što naša ograničena svjesnost opaža.

Inače, evolucija svjesnosti na pojedinim planetama u Svemiru blisko je povezana s evolucijom duše, ali to je ovdje sad nije tema.

Admin
Alpha

Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 23 Icon_minitimeuto sij 11, 2011 4:52 pm

"Mislim dakle postojim"...a sto ako kamen to isto misli...samo sto mi to ne vidimo ;)

Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 23 Icon_minitimeuto sij 11, 2011 5:53 pm

Više nego očito je da kamen nema čime misliti :P

Čovjek
MoW

Male
Libra Dog

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 23 Icon_minitimeuto sij 11, 2011 11:26 pm

@Alpha Lijepo rečeno. Upravo tako. :)

@Skulptura Pa, ne na isti način kao mi. Međutim, postoje učenja nekih indijanaca u kojima i neorganska bića kao što su kamenovi imaju svoje načine djelovanja i razmišljanja.
Ne bi trebalo olako razumijevati proces "mišljenja" i bazirati ga na onome što mi pod time mislimo (živci i neuronske veze). :) miga

Admin
Alpha

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 23 Icon_minitimesri sij 12, 2011 12:25 pm

Skulptura je napisao/la:
Više nego očito je da kamen nema čime misliti :P
To ti MISLIS zubi lol

@MoW...tnx :)

Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 23 Icon_minitimesri sij 12, 2011 8:25 pm

Ma razumijem ja vas, jasno je da kamen nema mozak i da ako razmišlja, razmišlja na potpuno drugačijem principu i na potpuno drugačiji način. No svi vi koji ste privrženi toj, nazvat ću je duhovna strana, koristite neke standardne pojmove poput "misli", "svijesti", "osjećaja" i sl. na svoj način koji biste prethodno trebali obrazložiti. Znači svi znamo koja je definicija za riječ "misao" i prema njoj kamen nikako ne može misliti. Na to sam mislio :P

Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 23 Icon_minitimesri sij 12, 2011 8:40 pm

Međutim svaki pojam se može rastegnuti ko žvakača pritom definirajući jednu puno veću i širu cjelinu koja predstavlja stvari u malo drugačijem svjetlu nego smo to navikli promatrati i prema čemu onda proizlaze zaključci na kakve također vjerojatno nismo naviknuti. Na taj način se može doći do tonu stvari, ali jasno da je pitanje vjerodostojnosti takvih zaključaka.
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 23 Icon_minitimesri sij 12, 2011 10:34 pm

Naravno, svaki pojam i treba rastezati, ali nismo na nivou, ili nismo došli do nivoa da imamo telepatske sposobnosti pa da znamo na što tko misli kad kaže neki opće poznati pojam na neki svoj način koji nije objasnio.

Čovjek
MoW

Male
Libra Dog

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 23 Icon_minitimečet sij 13, 2011 10:51 pm

@Skulpture Slažem se, ali koristim standardne pojmove u nedostatku boljih. :)

@Alpha Anytime miga

Admin
Alpha

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 23 Icon_minitimepet sij 14, 2011 12:30 pm

Slazem se s Blizzardom i MoW-om. Mi smo vrlo ograniceni pojmovima i zato moramo postojece rastezati malo.

Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 23 Icon_minitimepon sij 17, 2011 11:12 pm

Ne nego morate smišljati nove i sugovornike upoznati s njima :)
Otprilike kako Petrus radi. "Gravifugalna levitacija" je njegov pojam...

Pračovjek
Korplikan

Male
Pisces Monkey
Broj postova : 2000
Registration date : 22.03.2011

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 23 Icon_minitimepet lip 22, 2012 2:53 pm

Ovdje je relevantna Eutifronova dilema (postavljena u Platonovom dijalogu Eutifron, gdje Sokrat razgovara s atenskim visokim svećenikom Eutifronom)

Pa se tako možemo zapitati je li nešto:
1. dobro zato što se sviđa Bogu?

2. sviđa se Bogu zato jer je dobro?

U prvom slučaju Bog niti sam ne može počiniti nešto loše, sve što Bog učini je nužno dobro. Isto tako očito nemoralne stvari poput laganja mogu postati moralne ukoliko Bog tako kaže

U drugom slučaju moral se čini neovisan o Bogu i moral postoji čak i ako Boga nema, i sam Bog je pokoran moralnom djelovanju.

Kada se to ovako postavi, prva solucija mi se čini boljom iako je ona na najvećoj paljbi od strane filozofa uglavnom zbog ove zadnje rečenice. No ja tu ne vidim neki problem, moguće je da se to dogodi ali se dogodilo nije...
Tako bi se složio kako ne postoji moralnost bez Boga.

Like the fella says, in Italy for 30 years under the Borgias they had warfare, terror, murder, and bloodshed, but they produced Michelangelo, Leonardo da Vinci, and the Renaissance. In Switzerland they had brotherly love - they had 500 years of democracy and peace, and what did that produce? The cuckoo clock. So long Holly.

- The Third Man
[Vrh] Go down
Kahali
PraGlodavac
Kahali

Male
Capricorn Dragon
Broj postova : 584
Registration date : 19.10.2011

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 23 Icon_minitimesub lip 23, 2012 5:57 am

nenene, pitanje iz Naslova ovog topic-a potpuno je drugačije nego pitanje koje je Fantom postavio u prvom post-u (ako sam dobro shvatio da je on počeo sa temom) ...
na pitanje iz naslova vrlo je teško odgovoriti ako se nismo dogvorili o kojem Bogu pričamo, o kakvom Bogu, čijem bogu itd.
Postoji Einsteinov Bog, Damanhurski Bog i njihovo tumačenje, Postoji mnogo božanstava i Bogova iz Raznih tradicija koji tumače Boga kao savršeni sklad onoga što mi zovemo Nemoralnim i Moralnim, oni snatre da je upravo to vrhovno savršenstvo u kojem pojedinac bez Nemoralnosti oko sebe ne može naučiti ništa o Moralnosti tako da nebi bilo ni svrhe prolaziti kroz bilo koje Iskustvo.
Poštivanje Misterija ili poštivanje neznanog Dijela Sebe ili Neznanog dijela Univerzuuma (koji je logično nezamislivo veći od ovog nama poznatog) odgovor je na sva pitanja o Dobrom i Lošem, Moralnom i Nemoralnom.
Kada dijete od 5 godina istrči na cestu i pogodi ga kamion od 25 tona koji ga na licu mjesta Ubije tada se bakice pitaje "gdje je Bog" ili "kako Bog ovo može dopustiti", ja im odgovaram "To je bog" ili možda bolje "i to je Bog" .
U smislu Moralnog Kompasa ili pitanja kojeg je čovjek postavio u postu to je potpuno druga priča, to nema veze sa idejom Boga. Religije najčešće imaju ili vrlo malo ili nikakve veze sa onim suštinskim Bogom o kome pričaju Mudraci i promišljaju Sveci.
Sa ili bez Religije Ljudi su oduvijek imali razne Moralne Vertikale i to bilo da su to samoproglašeni Sveci ili razne druge vrste Moralnih Leader-a.
Odgovor na pitanje dali bez Religije postoji moralnost i koliko bi ona bila prisutna da je nema nije nešto na što moramo nagadjati ili nešto što se nigdje nije dogodilo. Konfucijanizam nije religija pa ima jasna Moralna načela primjerice.l Kantov kateorički Imperativ gotovo je potpuno identičan iako jaaako daleko i vremenski i prostorno .
Ljudi će bez ikakve Religije uvijek doći do temelja Morala, Ispravnosti, Altruizma, medjusobnog poštovanja itd.
Ovo nije nešto što je pretpostavka, ovo se dogodilo i to više puta u povijesti na različitim dijelovima Zemlje u različitim periodima i neki od takvih sistema (koji nisu imali Strogog čiku na nebesima) mnogo su Ispravnije živjeli nego ostala većina sistema kojima je Religija bila inkorporirana u živote od rodjenja i koji su mnogo više mrzili sve one koji ne vjeruju isto što i oni nego sustavi bez religijskih sistema. Ovo je zato što se iz straha od posljedica (kojeg čini se gotovo uvijek i svaka religija nekako utka u sam vrh svojih učenja) javlja i mržnja, bez straha mržnja prema nekom drugom narodu u cijelini javlja se puno teže, puno kasnije i puno manje nego u slučaju religijski naklonjenih društava koji su direktno odgovorni za zapanjujuće velik postotak iniciranja gotovo svih ratova u zabilježenoj povijesti.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Registration date : 15.08.2009

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 23 Icon_minitimesub lip 23, 2012 3:26 pm

@Korplikan, interesantna mi je ova Eutifronova dilema, nisam za nju nikad čuo ali sam ipak, neovisno o Platonu, došao do praktički istog problema (aporije) na temi "Biblija i Judeohrišćanski moral" (prvi post, drugi paragraf; isto: na početku sljedeće strane)... Ne vidim tu nikakvo rješenje ni zaključak osim da to sve shvatimo kao contradictio in adjecto, što je obično pravac u kojem završavaju, možda i moraju završiti, argumentacije koje se tiču nekog "vrhovnog božanstva" kojem se pripisuju isključivo ultimativni pojmovi...

Izvor morala, ako govorimo o Judeohrišćanskom moralu, se samo pripisuje Bogu - no time je već rečeno previše, i previše se nastojalo implicirati. Moral ne treba Boga da bi postojao (mislim da sam ranije na ovoj temi upravo to zaključio) - on treba autoritet. Tu je greška, što se pretpostavlja da je Bog jedini mogući autoritet, pa prema tome... No, evo Kahali je spomenuo Konfučijanizam, a ja bi još to proširio i na ostale životinje koje žive u čoporima i krdima. Sve one imaju kodeks ponašanja, a niti idu u crkvu niti se mole (izuzev jednog insekta) niti slijede išta od onoga što mi mislimo kad kažemo "moral" ili "Bog". Stvar je jednostavna - mora postojati hijerarhija, hijerarhija svega i svakoga, a logično, onda neko mora biti na vrhu te hijerarhije. To je potreban i dovoljan uslov za postojanje hijerarhije, a potom, iz nje, izlazi sve ono što nazivamo "kodeksom ponašanja", "običajnim moralom", "zakonom" i sl. pojmovima...

"Autoritet" je opšta oznaka i za nju znamo da postoji i da bez nje ne može biti ni reda ni zakona. Bog je već "konkretna" oznaka koja može a i ne mora implicirati autoritet, osim ako se to dvije definicijski ne izjednači, ali to je već proizvoljnost teškog kalibra...

PostajNaslov: Re: Moralnost bez Boga   Moralnost bez Boga - Page 23 Icon_minitime

[Vrh] Go down

Moralnost bez Boga
[Vrh] 
Stranica 23 / 24.Go to page : Previous  1 ... 13 ... 22, 23, 24  Next