Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu

Go down 
+10
zvezda
tomi
Berny_Sinara
Fantom
Goran
Svjetloisjena
sound-of-stars
Blizzard
Remke
WEISHAUPT
14 posters
Autor/icaPoruka
WEISHAUPT
Riba
WEISHAUPT


Male
Aries Dragon
Broj postova : 110
Age : 47
Location : Novi Sad, Republika Vojvodina
Registration date : 06.09.2009

Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu Empty
PostajNaslov: Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu   Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu Icon_minitimepon ruj 07, 2009 9:25 pm

S vremena na vreme ljudi se susreću sa različitim fizičkim i duhovnim tugama, odnosno poteškoćama na ovom svetu. Tu su i veoma intenzivna osećanja koja se ne mogu uporediti ni sa jednim fizičkim bolom. Osećanje koje prouzrokuje veliki bol u ljudskoj duši naziva se “žaljenje”.

Postoje dve sasvim različite forme žaljenja: žaljenje koje osećaju vernici i žaljenje koje osećaju nevernici. Vernici su osobe koje imaju apsolutno poverenje u činjenicu da se sve što se dešava - dešava božjom voljom; i šta god da ih zadesi - božje je određenje. To objašnjava njihovu izrazito važnu karateristiku davanja svog nepokornog poverenja bogu, u dobrim trenucima, poteškoćama ili kad učine grešku (greh).

Vernici kada učine greh odmah osećaju tugu sa nadom za božijim oprostom. Kao rezultat toga oni ne pate od bolnog i dugovečnog osećaja zvanog žaljenje... ili ipak pate...?

Žaljenje koje oseti vernik podstiče ga da traži oprost, da se očisti (oslobodi) i da spreči ponavljanje te greške. Pomaže mu da ispravi svoje grehe, te ga sprečava da padne u pesimističko stanje. Štaviše to žaljenje ne smanjuje njegovo oduševljenje, pobožnost ili verske ciljeve, niti ga vuče prema dnu spirale straha i depresije.

Na drugoj strain, žaljenje koje oseti nevernik je veoma bolno i trajno, jer oni ne daju svoje poverenje bogu kad se susretnu sa poteškoćama ili kada učine greh. Za vreme njihovog života često koriste fraze kao što su - “Kamo sreće da sam učinio to i to...” – ili – “Kamo sreće da nisam rekao to i to...” – i tome slično.

Što je mnogo važnije, oni su subjekt još većeg žaljenja u životu posle smrti. Oni što su živeli ovaj život izvan vere zažaliće za svaki moment svojih života... ili ipak neće...? Šta kažu crkve?

No i jedni i drugi su u iluziji. Žaljenje i sažaljevanje bespotrebno oduzima energiju onome ko žali.
[Vrh] Go down
Remke
Pračovjek
Remke


Male
Libra Pig
Broj postova : 3399
Age : 28
Location : Osijek
Registration date : 05.07.2009

Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu Empty
PostajNaslov: Re: Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu   Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu Icon_minitimepon ruj 07, 2009 9:47 pm

otvaras malo previse tema, suzdrzi se malo ili nadi slicnu temu na koju ces postat, ili mozda napravi temu WEISHAUPT eva razmisljanja i otkrica zubi
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu Empty
PostajNaslov: Re: Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu   Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu Icon_minitimepon ruj 07, 2009 9:50 pm

Premještam na duhovnost.
[Vrh] Go down
sound-of-stars
Stanica
sound-of-stars


Female
Virgo Monkey
Broj postova : 29
Age : 31
Location : Vz
Registration date : 05.09.2009

Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu Empty
PostajNaslov: Re: Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu   Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu Icon_minitimeuto ruj 08, 2009 10:46 pm

mislim da svoju izjavu kako je bespotrebno žaliti koristiš malo olako.

nije baš da mi određujemo tko će nam se svidjeti a tko ne, ne možemo sami sebi reči da nekoga volimo, pa isto tako ne možemo niti kontrolirati hoćemo li žaliti zbog nečeg ili ne.
sigurno se svatko našao u situaciji da je napravio/rekao nešto i zažalio zbog toga. i bez obzira koliko sam sebe uvjeravao da je to bilo oke, ipak znaš u sebi da nije. jednostavno, nije to nešto što možeš kontrolirati. ako ti je zbog nečeg žao onda je stvarno teško potisnuti taj osjećaj (osim ako čovjek nije krajnje beščutan pa ga baš briga kako će se drugi osjećati).

i mislim da žaljenje nije bespotrebno - učimo na greškama. sigurno nečemo pogriješiti u istom zbog čega smo žalili
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu Empty
PostajNaslov: Re: Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu   Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu Icon_minitimesri ruj 09, 2009 11:26 pm

Meni je ovaj uvodni post previše crno-bijelo intoniran. Ili-ili. A obično se ipak krećemo između dvije krajnosti. Niti je povjerenje u Božje milosrđe tako čvrsto i stabilno kao opisano, niti su tzv. nevjernici tako strogi prema sebi, meni taj opis nevjernikovog žaljenja liči na opis nekog okorjelog kalvinista koji je vjernik ali ne vjeruje u oprost grijeha i spasenje.

Žaljenje je za mene subjektivna kategorija podložna brojnim utjecajima, kako unutarnjima, tako i onima koji dolaze izvana. O tome bi se mogao napisati roman... U svakom slučaju, mislim da je žaljenje sasvim normalno u situacijama kad nešto propustimo ili smatramo da smo pogriješili u djelovanju. Posljedica žaljenja ne mora biti kajanje (mislim da se tema više odnosi na kajanje nego na žaljenje), posljedica žaljenja može biti i agresivni ispad ili zrela i čvrsta odluka da će se slijedeći puta u sličnoj situaciji bolje postupiti...
[Vrh] Go down
WEISHAUPT
Riba
WEISHAUPT


Male
Aries Dragon
Broj postova : 110
Age : 47
Location : Novi Sad, Republika Vojvodina
Registration date : 06.09.2009

Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu Empty
PostajNaslov: Re: Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu   Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu Icon_minitimečet ruj 10, 2009 8:19 am

Na žalost jeste tako.

Richard Wagner je jednom prilikom izjavio kako onaj koji žali bilo koga bez razloga gubi enormnu količinu energije na tako nešto a da od toga nema ama baš nikakve koristi.
[Vrh] Go down
Goran
Majmun
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 1550
Age : 42
Registration date : 21.11.2008

Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu Empty
PostajNaslov: Re: Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu   Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu Icon_minitimened ruj 20, 2009 1:46 pm

Vernici su osobe koje imaju apsolutno poverenje u činjenicu da se sve što se dešava - dešava božjom voljom; i šta god da ih zadesi - božje je određenje.
Apsurdna tvrdnja. Sve se dešava našom voljom i spletom okolnosti, Bog nam je dao slobodu izbora, ništa Bog unaprijed ne određuje. Sve je u našim rukama, A Bog je tu da nam pomogne. Pomaže ako spoznamo svoju bit i Njega u svojoj duši.
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom


Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Age : 52
Location : Salzburg
Registration date : 23.06.2009

Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu Empty
PostajNaslov: Re: Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu   Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu Icon_minitimened ruj 20, 2009 1:50 pm

Cuvaj se i Bog te cuva a ako se sam neces cuvati ni Bog te nece cuvati...
[Vrh] Go down
Berny_Sinara
Pračovjek
Berny_Sinara


Female
Sagittarius Snake
Broj postova : 2704
Age : 34
Location : Zagreb :D
Registration date : 24.02.2009

Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu Empty
PostajNaslov: Re: Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu   Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu Icon_minitimepon ruj 21, 2009 1:51 pm

Goran je napisao/la:
Vernici su osobe koje imaju apsolutno poverenje u činjenicu da se sve što se dešava - dešava božjom voljom; i šta god da ih zadesi - božje je određenje.
Apsurdna tvrdnja. Sve se dešava našom voljom i spletom okolnosti, Bog nam je dao slobodu izbora, ništa Bog unaprijed ne određuje. Sve je u našim rukama, A Bog je tu da nam pomogne. Pomaže ako spoznamo svoju bit i Njega u svojoj duši.
slazem se sa time i da Bog nam je dao da si sami izaberemo kojim putem cemo ici :)

Citat :
Cuvaj se i Bog te cuva a ako se sam neces cuvati ni Bog te nece cuvati...
jos jedna tvrdnja koja mi se svidja :)
[Vrh] Go down
tomi
Pračovjek
tomi


Male
Libra Goat
Broj postova : 2381
Age : 32
Location : Zagreb
Registration date : 22.08.2009

Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu Empty
PostajNaslov: Re: Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu   Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu Icon_minitimepon ruj 21, 2009 10:09 pm

Berny_Sinara je napisao/la:
Citat :
Cuvaj se i Bog te cuva a ako se sam neces cuvati ni Bog te nece cuvati...
jos jedna tvrdnja koja mi se svidja :)
Meni bas ne :D Oni koji se vec sami cuvaju dobiju duplu dozu :D
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian
zvezda


Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3245
Age : 42
Location : Gore
Registration date : 23.09.2007

Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu Empty
PostajNaslov: Re: Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu   Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu Icon_minitimepon ruj 21, 2009 10:33 pm

Ono što meni ovde nije jasno je da li je reč o žaljenju ili kajanju. Imala sam dojam da se govori o žaljenju, ali kako više čitam, sve mi se više čini da se zapravo polemiše o potrebi i svrsishodnosti kajanja, a o tome sam već mnogo pisala na temi o ispovestima. Moj stav je da je kajanje nepotrebno i ne kajem se ni zbog čega što sam učinila. Sve sam birala sama i sve su odluke i izbori bili moji, tako da na kajanje nemam pravo a i ne osećam ga.

Ali ako govorimo o žaljenju, onda je to (bar za mene) nešto sasvim drugo. Žaliti možemo za onim divnim cipelama koje su se prodale, haljinom koju smo nekada imali, divnim trenucima koji su prošli, dragim ljudima koji su otišli, kao i zbog velikog broja gladnih i siromašnih ili bolesnih na planeti, napuštenog mačeta ili deteta koje plače........ Spisak ide u nedogled. Dakle, žaljenje povezujem sa "žao mi je jer", a ne sa "kajem se jer". Više me asocira na tugu, nego na grižu savesti. Za razliku od ovog drugog, tuga mi je dobro poznata... *
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu Empty
PostajNaslov: Re: Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu   Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu Icon_minitimepon ruj 28, 2009 11:07 am

I ja sam ponesto zbunjena uvodnim postom. Naime, meni se ne cini da se radi o kajanju sto bi podrazumijevalo shvacanje nekih nasih krivih postupaka i preuzimanje odgovornosti za iste. Vise mi se cini kao da se radi o samosazaljevanju...a to bas i nema neku vrijednost... Mislim...tako se doima iz uvodnog posta...
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu Empty
PostajNaslov: Re: Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu   Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu Icon_minitimesri ruj 30, 2009 12:48 am

I ja shvatio tako.
[Vrh] Go down
arhont
PraGlodavac
arhont


Male
Aries Horse
Broj postova : 579
Age : 34
Location : Slavonski Brod
Registration date : 06.06.2008

Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu Empty
PostajNaslov: Re: Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu   Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu Icon_minitimepet lis 09, 2009 12:07 am

sound-of-stars je napisao/la:
mislim da svoju izjavu kako je bespotrebno žaliti koristiš malo olako.

nije baš da mi određujemo tko će nam se svidjeti a tko ne, ne možemo sami sebi reči da nekoga volimo, pa isto tako ne možemo niti kontrolirati hoćemo li žaliti zbog nečeg ili ne.

Ovdje grijesis, normalno da to kontroliramo, samo sto je problem nedostatak svijesti. Moras shvatiti da tebe niti jedna situacija u zivotu i niti jedna osoba u zivotu nikada nije povrijedila, a isto ide i za zaljenje, ti si sam kriv za to. Npr. ako ja tebi kazem da si glup, hocu li se time ja uvrijediti ili ti? Normalno ovo je samo primjer. Mi smo sami krivi za sve negativne osjecaje u nama, sa svijetom je sve u redu, a nas najveci problem je sto se poistovjecujemo sa stvarima, osobama, smatramo da su one potrebne za nasu srecu. Sreca je prirodno stanje covjeka, ona je vec u njemu, zato nju ne trebas traziti, samo trebas odbaciti svoja uvjerenja, strahove, koji ti ne dopustaju da ti budes ti. Takoder je bitno da shvatite da covjek dok se ne probudi je sebican. Najmanje sebicni su ljudi prema svojoj djeci, majcinska ljubav i to sve, ali u biti i tu se krije jedan vid sebicnosti, ali poslije o tome. Mi smo sebicni, to je cinjenica, prisjetite se zadnji put kad ste napravili neko dobro djelo, kako ste se osjecali, vjerojatno kao da ste napravili dobro djelo, hehe, ali sad se tu postavlja pitanje da li ste to djelo napravili zbog tog osjecaja? Kazu da je najbolje dobro djelo ono kojeg nismo ni svjesni, s time se u potpunosti slazem. Koliko puta ste napravili nesto, a da niste trazili nista zauzvrat, niti zahvalnost, niti radi dobrog osjecaja, samo iz ciste ljubavi. Pretpostavljam da ovdje nema probudenih ljudi pa cu reci nikad. Dok ste citali ovaj tekst, da li ste osjetili kakvu ljutnju, neku zadrsku to je dobro, znaci pogodio sam vas, hehe. Meni je najvise pomogla ova spoznaja problem je u meni, sa svijetom je sve u redu. Znam da sam pomalo otisao u offtopic, nadam se da mi necete zamjeriti.
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian
zvezda


Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3245
Age : 42
Location : Gore
Registration date : 23.09.2007

Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu Empty
PostajNaslov: Re: Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu   Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu Icon_minitimesub lis 10, 2009 12:44 am

Nisam osetila ljutnju.
A kad god nešto činim, prosto činim. Nikada nemam očekivanja željenih ishoda... :) *
[Vrh] Go down
arhont
PraGlodavac
arhont


Male
Aries Horse
Broj postova : 579
Age : 34
Location : Slavonski Brod
Registration date : 06.06.2008

Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu Empty
PostajNaslov: Re: Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu   Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu Icon_minitimesub lis 10, 2009 12:56 am

mogu ti reci da si ti onda jedna od rijetkih
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian
zvezda


Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3245
Age : 42
Location : Gore
Registration date : 23.09.2007

Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu Empty
PostajNaslov: Re: Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu   Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu Icon_minitimepon lis 12, 2009 3:21 pm

arhont je napisao/la:
mogu ti reci da si ti onda jedna od rijetkih

Meni je oduvek bilo tako, manje-vishe...
Vec dugo je bash tako, nisam nikada posebno razmishljala o tome... *
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu Empty
PostajNaslov: Re: Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu   Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu Icon_minitimepon lis 12, 2009 7:41 pm

@arhont
Pa ja pretpostavljam da se manje ljudi uvrijedilo nego što nije. Ja nisam misli
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu Empty
PostajNaslov: Re: Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu   Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu Icon_minitimened stu 08, 2009 6:19 pm

Mislim da se u navedenom uvodu radi više o kajanju, a ne žaljenju.
Ne bih radila generalizacije o jačini snage kajanja vjernika i ateista, jer smatram da svaki čovjek kada pogriješi osjeća kajanje, grizodušje i razmišlja na način "da barem nisam ili jesam nešto napravio". misli

Vjerujem da je tako i sa vjernicima, jer nitko ne može poreći da su naši postupci produkt isključivo naših odluka (a ne Božjih), bez obzira koji je povod donošenja neke odluke ili postupanja.

Drugačije je jedino u slučaju kad se dogode okolnosti na koje nismo izravno utjecali svojim odlukama, bez obzira što je posredno neki naš čin utjecao na proizašlu posljedicu.

Stav katoličke crkve jest da vjeru treba propagirati i živjeti, jer lakše je nositi se sa problemima i vlastitim greškama, ako vjerujemo da se nešto dogadja voljom višeg bića, u kojemu istovremeno nalazimo zaštitu i spas. moli
Ovdje bi se mogla povući paralela sa statističkim podatkom, koji nije proizašao iz katoličkih redova da broj samoubojstava u najvećem broju naprave ateisti. study

Znači li to da je stupanj njihova žaljenja veći i teže podnošljiv od vjernika, moglo bi se raspravljati, iako mislim da nije tako.
S time se ne mogu složiti, jer ateiste ne definiram kao ljude koji u ništa ne vjeruju (da je tako, nitko od živućih ljudi-ateista ne bi imao povoda živjeti zubi ), jer svatko u nešto vjeruje.

Naravno da poput većine osjećam kajanje radi nekih svojih postupaka (aktivnih ili pasivnih), jer su oni, iako ponekad doneseni u "najboljoj namjeri" prouzrokovali neželjenu posljedicu. no

Baš se nisam susretala sa "endemičnim" primjercima ljudi koji ne žale ni za jednim svojim postupkom, ali očito je da ima i takvih, što ne kritiziram.

Ipak, žalili mi za nečime, kajali se ili ne, nitko ne može tvrditi da nikada samoinicijativno nije pogriješio. suspect
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom


Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Age : 52
Location : Salzburg
Registration date : 23.06.2009

Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu Empty
PostajNaslov: Re: Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu   Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu Icon_minitimened stu 08, 2009 6:41 pm

Athena je napisao/la:
Mislim da se u navedenom uvodu radi više o kajanju, a ne žaljenju.

Kajem se ili zao mi je,u cemu je razlika...Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu 888361

Kajem se do kraja zivota ili zalicu do kraja zivota!?Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu 858383
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu Empty
PostajNaslov: Re: Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu   Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu Icon_minitimened stu 08, 2009 6:57 pm

Ja sam u ovom kontekstu "kajanje" shvatila kao reakciju na neki naš čin (aktivni ili pasivni), kada ga sagledavamo unatrag.
"Žaljenje" više kao pojam koji bi se odnosio na proizašlu posljedicu neke radnje, a koju osobno doživljavamo negativno obojeno i koja se kao takva reflektirala na neki segment našeg života. no

Naravno, radi se isključivo o mojem shvaćanju pojmova u konkretnom primjeru, koje ne mora biti točno. :)
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom


Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Age : 52
Location : Salzburg
Registration date : 23.06.2009

Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu Empty
PostajNaslov: Re: Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu   Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu Icon_minitimened stu 08, 2009 7:03 pm

Cijenim i postujem...Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu 657146
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu Empty
PostajNaslov: Re: Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu   Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu Icon_minitimepon stu 09, 2009 10:30 pm

Athena je napisao/la:

Znači li to da je stupanj njihova žaljenja veći i teže podnošljiv od vjernika, moglo bi se raspravljati, iako mislim da nije tako.
S time se ne mogu složiti, jer ateiste ne definiram kao ljude koji u ništa ne vjeruju (da je tako, nitko od živućih ljudi-ateista ne bi imao povoda živjeti zubi ), jer svatko u nešto vjeruje.

Ako bismo gledali neki prosjek, tada mislim da je doista prosječnom vjerniku lakše se nositi sa životnom boli nego prosječnom ateisti. Ipak, u tom slučaju vjeruje se da je to Božja volja i da nije moglo drugačije, Boga se ljubi i zato se poštuju Njegove odluke, pa bi to moglo olakšati samu bol pojedinca vjerujući da je duša pokojnika sada na boljem mjestu i da će se Bog brinuti za njega.

Ateisti također vjeruju u nešto, uvijek možeš vjerovati u ljubav makar ne vjerovao u neki natprirodni entitet ili sudbinu. I ne samo ljubav, puno je stvari u koje se može vjerovati. Kad se kod ateiste radi o nekom pogubnom slučaju, tada se ne oslanja na Boga, raj i slične stvari, već isključivo na sebe i ostale bližnje. To ovako odokativno, uspoređujući sa stanjem vjernika, može označavati dulju i težu bol nego kod vjernika.

Mora se svakako spomenuti da nisu svi vjernici takvog tipa kao gore navedeni, ima mnogo onih zamaskiranih koji se više prave da su vjernici nego što to zbilja jesu. Nadalje, vjernik kao i nevjernik ima neki karakter i snagu istog. Upravo to je ono najbitnije po meni, snaga koju imamo u sebi, jer ipak mnogim vjernicima se ''Bog'' zamjeri jer im je oduzeo nekog člana obitelji i zatim se sčučure u kut. Tu se dolazi opet do egoizma i izraženosti istoga.

Zato, mislim da je ipak najvažnije od svega unutarnja snaga, volja za onim u što vjerujemo, a sve to ima veze sa karakterom osobe. Neke osobe su prirodno osjetljive i slome ih najobičniji ljubavni problemi, a kamoli smrt bliske osobe. I onda, ako imamo 2 iste osobe ista karaktera i svega, i postavimo pitanje koja će lakše prihvatiti smrt ili drugu sličnu tragediju, jel vjernik ili nevjernik. Rekao bih da će prosječno vjernik lakše to prihvatiti, ali da to na kraju krajeva sve ovisi o samoj osobi. To je moje mišljenje.


A u vezi samog stava crkve za nevjernike, teško mi je na to nešto reći. Crkve spominju nagrade za vjernike i tako dalje, spominju općenito nagrade i za sve dobre ljude na svijetu, ali naglasak se ipak daje nekoj vjernosti Bogu. A to pak više ili manje manipulativno šalje neko negativno razmišljanje o nevjerništvu. To je moj dojam na temelju onog što sam slušao svećenike i ostale crkvenjake. Mnogi vjernici iz svega toga povežu da je loše biti nevjernik, a potom oni zadrtiji krenu sa prijetnjama vječnog pakla za nevjernike.
Moje je mišljenje da se takav stav nije slučajno proširio, već da su ga potaknule crkve, još u davna doba.
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu Empty
PostajNaslov: Re: Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu   Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu Icon_minitimepon stu 09, 2009 11:21 pm

Omega je napisao/la:
Athena je napisao/la:

Znači li to da je stupanj njihova žaljenja veći i teže podnošljiv od vjernika, moglo bi se raspravljati, iako mislim da nije tako.
S time se ne mogu složiti, jer ateiste ne definiram kao ljude koji u ništa ne vjeruju (da je tako, nitko od živućih ljudi-ateista ne bi imao povoda živjeti zubi ), jer svatko u nešto vjeruje.

Ako bismo gledali neki prosjek, tada mislim da je doista prosječnom vjerniku lakše se nositi sa životnom boli nego prosječnom ateisti. Ipak, u tom slučaju vjeruje se da je to Božja volja i da nije moglo drugačije, Boga se ljubi i zato se poštuju Njegove odluke, pa bi to moglo olakšati samu bol pojedinca vjerujući da je duša pokojnika sada na boljem mjestu i da će se Bog brinuti za njega.

Ateisti također vjeruju u nešto, uvijek možeš vjerovati u ljubav makar ne vjerovao u neki natprirodni entitet ili sudbinu. I ne samo ljubav, puno je stvari u koje se može vjerovati. Kad se kod ateiste radi o nekom pogubnom slučaju, tada se ne oslanja na Boga, raj i slične stvari, već isključivo na sebe i ostale bližnje. To ovako odokativno, uspoređujući sa stanjem vjernika, može označavati dulju i težu bol nego kod vjernika.

Mora se svakako spomenuti da nisu svi vjernici takvog tipa kao gore navedeni, ima mnogo onih zamaskiranih koji se više prave da su vjernici nego što to zbilja jesu. Nadalje, vjernik kao i nevjernik ima neki karakter i snagu istog. Upravo to je ono najbitnije po meni, snaga koju imamo u sebi, jer ipak mnogim vjernicima se ''Bog'' zamjeri jer im je oduzeo nekog člana obitelji i zatim se sčučure u kut. Tu se dolazi opet do egoizma i izraženosti istoga.

Zato, mislim da je ipak najvažnije od svega unutarnja snaga, volja za onim u što vjerujemo, a sve to ima veze sa karakterom osobe. Neke osobe su prirodno osjetljive i slome ih najobičniji ljubavni problemi, a kamoli smrt bliske osobe. I onda, ako imamo 2 iste osobe ista karaktera i svega, i postavimo pitanje koja će lakše prihvatiti smrt ili drugu sličnu tragediju, jel vjernik ili nevjernik. Rekao bih da će prosječno vjernik lakše to prihvatiti, ali da to na kraju krajeva sve ovisi o samoj osobi. To je moje mišljenje.


A u vezi samog stava crkve za nevjernike, teško mi je na to nešto reći. Crkve spominju nagrade za vjernike i tako dalje, spominju općenito nagrade i za sve dobre ljude na svijetu, ali naglasak se ipak daje nekoj vjernosti Bogu. A to pak više ili manje manipulativno šalje neko negativno razmišljanje o nevjerništvu. To je moj dojam na temelju onog što sam slušao svećenike i ostale crkvenjake. Mnogi vjernici iz svega toga povežu da je loše biti nevjernik, a potom oni zadrtiji krenu sa prijetnjama vječnog pakla za nevjernike.
Moje je mišljenje da se takav stav nije slučajno proširio, već da su ga potaknule crkve, još u davna doba.

Slažem se s ovim što si napisao. kava
U prosjeku se vjerojatno vjerniku ipak lakše nositi sa kajanjem i životnim razočaranjem, iako stvari ne bi trebalo uopćavati.

Mislim da je razlog tome isključivo vjera u život poslije smrti i snagu "višeg bića", koja obično izostaje kod ateista.
To je najvjerojatnije jedan od bitnijih elemenata koji svakako pridonosi načinu na koji pojedinac tretira neke svoje životne pogreške i probleme.

Ipak, takodjer smatram da odlučujuću ulogu igra psiha pojedinca, a okolnosti radi li se u konkretnom slučaju o vjerniku ili ateisti imaju u slučaju komparacije sa psihološkim karakteristikama ipak relativan značaj. misli
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian
zvezda


Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3245
Age : 42
Location : Gore
Registration date : 23.09.2007

Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu Empty
PostajNaslov: Re: Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu   Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu Icon_minitimeuto stu 10, 2009 4:36 am

Kajanje je uvek proizvod naših akcija i uvek se kajemo zbog nekog svog dela.
Žaliti možemo i za stvarima i zbog stvari koje ni na koji način nisu povezane sa našim delima... *
[Vrh] Go down
Sponsored content





Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu Empty
PostajNaslov: Re: Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu   Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Žaljenje koje čovek oseća na ovom svetu
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» 10 najmisterioznijih mesta na svetu
» Najteza igrica na svetu
» Pripadate li ovom svijetu?

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Duhovnost-
Forum(o)Bir: