Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Instrukcije-sramotan biznis ili...?

Go down 
+7
Fantom
Michael Wittmann
Nefertiti
urbanaaa
josip21
floridana
Athena
11 posters
Autor/icaPoruka
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Instrukcije-sramotan biznis ili...? Empty
PostajNaslov: Instrukcije-sramotan biznis ili...?   Instrukcije-sramotan biznis ili...? Icon_minitimesub ruj 12, 2009 3:27 pm

U Jutarnjem listu je objavljen članak koji se bavi problematikom školskih instrukcija, kojima se godišnje okrene 360 milijuna kuna.

Kao što je poznato, radi se o sivoj ekonomiji, budući da novac nije nigdje evidentiran i na koji pružatelji usluga instrukcija (mahom studenti i profesori) ne plaćaju nikakav porez.
Statistički, obitelj prosječnog korisnika instrukcija troši na njih 1500 kn godišnje.
Početkom školske godine, oglasnici su puni potraživanja i ponude usluga instrukcija.

Postavlja se pitanje kakva je uloga samih škola, ako djeca dodatno plaćaju usluge instrukcija da bi "popunili rupe" u znanju?

Stajališta učenika i profesora su oprečna.
Dok neki profesori nužnost instrukcija pripisuju isključivo lijenosti djece, drugi smatraju da su one potrebne ukoliko učenik želi upisati bolju gimnaziju i proći razred.

Naime, prema riječima jedne instruktorice, školski sustav nije adekvatan, jer se na nastavi ne stigne dovoljno obraditi gradivo koje se kasnije traži na ispitima.

Najveći je interes za instrukcije iz matematike i prirodnih znanosti-77,3%, zatim za strane jezike-18% , dok na poduke iz hrvatskog jezika i povijesti ide oko 1,5% učenika, objavljuje Jutarnji.
Cijena privatnih instrukcija kreće se od 40 do cc.200 kn. Instruktori uglavnom podučavaju povremeno, ali ima i primjera poput apsolvenata Maje i Ivana koji mjesečno na instrukcijama zarade cc.2000 kn po djetetu, jer s djecom rade četiri sata na dan.

Instruktori tvrde da imaju potrebu naplaćivati svoje usluge, jer su im nužne za kakav-takav džeparac i krpanje budžeta uz premale prosvjetarske plaće.

Hrvatska prema izvješću Svjetske banke (2008.g.) spada uz Mongoliju, Šri Lanku i Nigeriju u zemlje koje pitanje instrukcija godinama "gura pod tepih". Postotnim rastom očigledno se približava Japanu, Koreji, Engleskoj, Americi i drugim zemljama gdje se na privatne instrukcije potroši približno isti broj sati kao na školskim satovima.

U čemu je "kiks"?
Radi li se o propustu školskog sustava?
Jeste li davali/primali instrukcije i koliko su vam pomogle pri upisu u srednje škole/fakultete?
Je li trend instrukcija samo mala kap u bujici tendencija koje neizravno idu ka privatizaciji školstva pa će najbolji fakulteti i znanje biti dostupni samo onima "dubljeg džepa"?
Treba li porezna inspekcija zasukati rukave i početi kažnjavati pružatelje usluga instrukcija?

Svaki komentar je dobrodošao.
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 62
Registration date : 22.09.2007

Instrukcije-sramotan biznis ili...? Empty
PostajNaslov: Re: Instrukcije-sramotan biznis ili...?   Instrukcije-sramotan biznis ili...? Icon_minitimesub ruj 12, 2009 5:08 pm

kiks je u školskom sustavu. previše učenika po razredu i brzo prelaženje s gradiva na gradivo bez obzira da li je većina učenika savladala isto.
porezna bi obavezno morala zasukati rukave kao i kod bilo kakve utaje poreza. ne znam zašto se njima gleda kroz prste dok se one koji legalno vode posao zaskače za svaku sitnicu.
[Vrh] Go down
josip21
banned



Male
Libra Buffalo
Broj postova : 4822
Age : 50
Location : Kerumovo city
Registration date : 15.12.2008

Instrukcije-sramotan biznis ili...? Empty
PostajNaslov: Re: Instrukcije-sramotan biznis ili...?   Instrukcije-sramotan biznis ili...? Icon_minitimesub ruj 12, 2009 6:49 pm

ili sve ili nikoga...tako je najpostenije.....kad uzmes onaj oglasnik imas mali milion oglasa.....pituri,masaze,krovopokrivaci,zidari i sta ti ja znam ko sve ne.....

morat cu i ja dat jedan oglas...cisto da se uklopim u masu....
[Vrh] Go down
urbanaaa
Čovjek
urbanaaa


Female
Scorpio Tiger
Broj postova : 3747
Age : 37
Location : Rijeka
Registration date : 24.09.2007

Instrukcije-sramotan biznis ili...? Empty
PostajNaslov: Re: Instrukcije-sramotan biznis ili...?   Instrukcije-sramotan biznis ili...? Icon_minitimesub ruj 12, 2009 8:19 pm

^^:D

Da, išla sam na instrukcije dosta puta tijekom školovanja...i to matematika od srednje škole, pa nadalje... i ne da mi je pomoglo, nego rezultat svega je da sam među najboljima iz matematike na faksu bila i jako je zavoljela s vremenom.... I išla sam iz računovodstva na instrukcije par puta jer nisam išla na predavanja i vježbe, jednostavno mi se to gadi, al tu sam si sama kriva.

Trenutno idem na instrukcije iz C++ -a, al napredno programiranje jer profa je jako loša i svi imamo probleme s njom, a to je jako složeno i mora se razumijeti da bi se mogao neki problem tj. zadatak riješiti, a time i proći ispit.
Rie je to prošao, ne znam jel išao na instrukcije ili nekoga pitao za pomoć, al se zasigurno žešće namučio s tim.

Instruktori okreću dobre pare, oni koji su aktivno time bave...čista zarada!
Al zato oni koji rade u nekoj posredničkoj agenciji za instrukcije, ne dobiju neku lovu... bar su mi tako rekli hehe

Zanimljivo je da su jeftiniji oni koji legalno rade, od onih koje drže instrukcije doma...bar po mom iskustvu i iskustvu kolega, prijatelja...
samo je jako teško za faks naći nekog adekvatnog u tim agencijama...uvijek privatno i to su poznati instruktori kod kojih generacije i generacije idu... govorim u ime studija informatike, elektrotehnike, strojarstvo, brodogradnja... za ostale ne znam.
[Vrh] Go down
Nefertiti
Moderator
Nefertiti


Female
Pisces Pig
Broj postova : 3651
Age : 53
Registration date : 15.10.2007

Instrukcije-sramotan biznis ili...? Empty
PostajNaslov: Re: Instrukcije-sramotan biznis ili...?   Instrukcije-sramotan biznis ili...? Icon_minitimepon ruj 14, 2009 12:02 pm

Završila sam i školu u faks bez da sam platila i jedne jedine instrukcije....

Moram samo reći da je jednostavnije paltiti nekome da sjedi i da ti objasni u čemu je caka, nego da sam sjediš sam satima i čitaš i istražuješ i pitaš kolege da bi to shvatio...

Kod nas u srednjoj školi je bilo sramota kad neko ide na instrukcije, i uglavnom smo si pomagali međusobno kad nešto zapne, organizirali se i ostajali jedan školski sat nakon nastave da bolji učenici objasne onim slabijima....i tako....

Danas ćeš često čuti klince: Joj pa ako ne odeš na instrukcije nećeš nikad proći....

S druge strane davala sam instrukcije, i bilo je svega od klinaca koji bi došli samo malo da im objasnim (ti su mi bili najdraži, a mogli su lijepo nekoga iz razreda zamoliti da im objasni, učinak bi bio isti) do onih koji su žicali starce da im plate instrukcije, jer zbog loših ocjena ne smiju van pa bi me muvali da ne uče nego da se družimo i pričamo gluposti....

Činjenica je da je puno učenika u razredu, ali je isto tako činjenica da dobar dio njih ne sluša pod satom, jer to će skužiti na instrucija, a milion puta sam klincima rekla: "Morate ovdje biti 45 minuta i slušati me, zašto to ne iskoristite da naučite to što vam pokušavam reći i uštedite i sebi i roditeljima novce" Ali eto.....tako je to kod nas....profesori su loše plaćeni i imaju još lošiji društveni status, plus da ne pričam o tome da u velikom postotku sve se svodi na kredu i ploču o ostalim nastavnim pomagalima mogu samo sanjati...a ako ih i imaju u školi ne žele ili ne znaju se time služiti....
[Vrh] Go down
Michael Wittmann
Pračovjek
Michael Wittmann


Male
Scorpio Broj postova : 2443
Age : 132
Location : Heidenheim
Registration date : 24.05.2009

Instrukcije-sramotan biznis ili...? Empty
PostajNaslov: Re: Instrukcije-sramotan biznis ili...?   Instrukcije-sramotan biznis ili...? Icon_minitimepon ruj 14, 2009 12:52 pm

Ja sam prinudjen da placam jer nas ima dosta u odeljenju tako da profesorka nije u mogucnosti da objasni kako treba.
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom


Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Age : 52
Location : Salzburg
Registration date : 23.06.2009

Instrukcije-sramotan biznis ili...? Empty
PostajNaslov: Re: Instrukcije-sramotan biznis ili...?   Instrukcije-sramotan biznis ili...? Icon_minitimepon ruj 14, 2009 12:55 pm

Ja sam dobar sa profesoricom,moja generacija Instrukcije-sramotan biznis ili...? 989276...
tako da nemoram da placam za malog...
A kako sam ponosan na svog malog...Instrukcije-sramotan biznis ili...? 295661...da samo znate...Instrukcije-sramotan biznis ili...? 804652
[Vrh] Go down
urbanaaa
Čovjek
urbanaaa


Female
Scorpio Tiger
Broj postova : 3747
Age : 37
Location : Rijeka
Registration date : 24.09.2007

Instrukcije-sramotan biznis ili...? Empty
PostajNaslov: Re: Instrukcije-sramotan biznis ili...?   Instrukcije-sramotan biznis ili...? Icon_minitimepon ruj 14, 2009 1:05 pm

Nefertiti je napisao/la:

Moram samo reći da je jednostavnije paltiti nekome da sjedi i da ti objasni u čemu je caka, nego da sam sjediš sam satima i čitaš i istražuješ i pitaš kolege da bi to shvatio...

Ne bih se složila, meni su uvijek instrukcije bile zadnja opcija i nisu najjednostavnije jer mi novac ne pada s neba roll ali je neizbježna opcija u trenucima kada zaštekaš i kada kolege nemaju vremena da ti objasne...pogotovo složene stvari poput programiranja. Danas je teško nekog ulovit za na kavu, a kamoli da ti objašnjava nešto kad je ritam života mladih, barem ovdje kod mene, veoma brz.

Što se tiće istraživanja satima..mogu ja dubit na glavi ako nešto ne razumijem i još da imam puno vremena ne bih rekla. Nakon instrukcija vježbam po cijele dane, al doslovno...kad opet zaštekam, idem da mi objasni.

A o kvaliteti profesora da ne govorim, čast iznimkama! Dobri profesori se poštuju i nitko nema problema s ispitima jer su predavanja i vježbe kvalitetne - angažman studenata i profesora je relativno velik i naravno da će to dati dobre rezultate bez dodatnih poduka. Al nažalost rijetki su takvi...

Najgore j ebilo na 1. godini..nas 100 u predavaonici i sad se ti skoncentriraj lol!
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Instrukcije-sramotan biznis ili...? Empty
PostajNaslov: Re: Instrukcije-sramotan biznis ili...?   Instrukcije-sramotan biznis ili...? Icon_minitimepon ruj 14, 2009 1:36 pm

urbanaaa je napisao/la:
Nefertiti je napisao/la:

Moram samo reći da je jednostavnije paltiti nekome da sjedi i da ti objasni u čemu je caka, nego da sam sjediš sam satima i čitaš i istražuješ i pitaš kolege da bi to shvatio...

Ne bih se složila, meni su uvijek instrukcije bile zadnja opcija i nisu najjednostavnije jer mi novac ne pada s neba roll ali je neizbježna opcija u trenucima kada zaštekaš i kada kolege nemaju vremena da ti objasne...
...to je dobar razlog za korištenje instrukcija. No većina djece (srednjoškolci ili čak osnovnoškolci koriste instrukcije, jer im se ne da učiti i onda roditelji da ih nekako prisile učiti plaćaju nekoga. U pravilu od toga nema puno rezultata, možda neki mali pomak.

A što se tiče poreza, čini mi se da se ipak ne vrti toliko novca u tome (360 milijuna kuna) je ipak malo previše, prije bi rekao neka desetina toga, tako da to i nije veliki gubitak za državu. Ako banke ili kladionice ne moraju plaćati PDV, nekako mi se čini ok da ga ne plaćaju niti ti ljudi koji daju instrukcije.
[Vrh] Go down
Nefertiti
Moderator
Nefertiti


Female
Pisces Pig
Broj postova : 3651
Age : 53
Registration date : 15.10.2007

Instrukcije-sramotan biznis ili...? Empty
PostajNaslov: Re: Instrukcije-sramotan biznis ili...?   Instrukcije-sramotan biznis ili...? Icon_minitimeuto ruj 15, 2009 11:34 am

I ja sam učila programiranje (fortran, pascal, i nešto C-ea), i matematiku u n-dimenzionalnom prostoru (što mi je znalo biti jako teško jer si nisam mogla to vizualizirati)...

Ali uvijek sam mogla račuanti da će mi neko objasniti to što me muči i što ne razumijem....

Ovo sa nenalaženjem vremena, sam čula od svog bratića koji studira, nije mi to jasno...kao što rekoh i ja sam studirala, kao prava štreberica sam išla na sva predavanja (bilo je boljih i lošijih, generalno gledajući nisam imala korisiti od većine predavanja, jer masa profesora (govorim o sveučilišnim profesorima) je prepisivala iz knjige koju je napisala, ono od riječi do riječi), uspjela sam završiti fax bez instrukcija....

Možda je to do ovog novog načina školovanja, možda je do toga da su studenti postali individualci...ne znam...ali znam da se može bez instrukcija....
[Vrh] Go down
Gea
Moderator
Gea


Female
Scorpio Snake
Broj postova : 10254
Age : 34
Location : Iznad Oblaka
Registration date : 21.04.2009

Instrukcije-sramotan biznis ili...? Empty
PostajNaslov: Re: Instrukcije-sramotan biznis ili...?   Instrukcije-sramotan biznis ili...? Icon_minitimeuto ruj 15, 2009 12:19 pm

ma hvaliteta učenja se drastično promjenila... današnja djeca ne vide napredovanje u učenju već u nekakvoj "slavi" za koje smo se uvijerili svaki put kad upalimo Tv da ne treba nekakav mozak.. na žalost ne možeš ti njima dokazati da samo rijetki dođu do tog i da im zbilja treba malo obrazovanja... a učitelji to naravno vide pa se ni njima neda zezati, pa tako su na gubitku i oni koji žele učiti - to sam osobno osjetila u srednjoj gdje većina djece dolazi zato što je kao "lagana" pa da netrebaju učiti - pa im profesori gledaju kroz prst
a sad kad je došla državna matura - nitko ništa ne zna , ni jedan učenik u školi nije prošao matematiku - a tu je onda pitanje da li je krivnja na učenicima ili profesorici

ja nisam koristila instrukcije, moja sestra je i to iz matematike jer joj zbilja nije išla i mogu reči da se popravila u tom području jer je jedno učiti u grupi gdje se možeš "švercati" i netko drugi napravi posao umijesto tebe, a drugo je jedan na jedan kado moraš slušati

_________________
I never lose myself because I never found me
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Instrukcije-sramotan biznis ili...? Empty
PostajNaslov: Re: Instrukcije-sramotan biznis ili...?   Instrukcije-sramotan biznis ili...? Icon_minitimeuto ruj 15, 2009 2:09 pm

Ja mislim da ako ne želi učiti, onda mu neće pomoći niti 10 učitelja. Dobro si uočila @Gea da današnja djeca kroz internet, televiziju... vide puno toga što ih demotivira. Jer zašto učiti ako se na faksu ispiti vrlo lako kupe ili ako ćeš dobiti posao samo ako nekoga poznaješ ili još bolje ako tvoj otac nekoga poznaje. Naime i prije je bilo kupovanja ispita i korupcije, samo se nije o tome toliko pisalo.

Ono što je danas novi fenomen je to što danas svi za loše rezultate učenika krive profesore. Mojim roditeljima nije palo na pamet da odu u školu i kritiziraju nekog mog učitelja, bez obzira koliko se ja žalio na njega (iako to nije bilo često :) dok današnji roditelji za svaku slabiju ocjenu krive profesore, a ne bi se pitali da li možda njihovo dijete može malo više učiti i malo se više truditi. Zato me ne čude loši rezultati na maturi.

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
urbanaaa
Čovjek
urbanaaa


Female
Scorpio Tiger
Broj postova : 3747
Age : 37
Location : Rijeka
Registration date : 24.09.2007

Instrukcije-sramotan biznis ili...? Empty
PostajNaslov: Re: Instrukcije-sramotan biznis ili...?   Instrukcije-sramotan biznis ili...? Icon_minitimeuto ruj 15, 2009 4:43 pm

Nefertiti je napisao/la:
I ja sam učila programiranje (fortran, pascal, i nešto C-ea), i matematiku u n-dimenzionalnom prostoru (što mi je znalo biti jako teško jer si nisam mogla to vizualizirati)...
.

Ja sam učila (programiranje) Pascal, C i C++, te Javu, Clarion i Microsoft Visual Fox od razvojnih programa. Moram to znati ko pit vodu ako želim raditi u struci...dobro Pascal ne moram jer to nitko ni ne koristi hehe... i ne mislim da je glupo što idem na instrukcije jer sama ne stignem/nisam sposobna/nešto treće to kvalitetno razumijeti i znati bez pomoći. Da ne postoje instrukcije, bog zna kad bi uspjela to skužit i kada bi izašla na taj ispit, tako da tnx God na instrukcijama! Osnove programiranja C i C++ sam sama skužila jer je profesor jako lijepo to objašnjavao iz predavanja u predavanje, Javu također... ali kad nam je iz C++ došla ova jedna profka...katastrofa.. pr. Na vježbama stavi napisan kod programa da prepišemo s projektora, odeš execute, a program ne radi..tragično. kako naučit od nekoga ko ni sam ne zna što radi?! no

Nikad nisam bila štreber (osim u osnovnoj-5.00), bila sam čak od onih koji su povremeno gibali sa satova, predavanja, jednostavno sam takvog duha...al sam uvijek prolazila s 4-5 jer sam redovito učila - to mi nikad nije bio problem, drugima sam redovito pomagala kao i oni meni. U srednjoj je više bilo tog pomaganja nego na faksu. Išlo se na instrukcije iz matiše jer ti nije imao tko pomoći kad svi imaju problema..dobro znali su ona 2-3 štrebera koji naravno da ti neće pomoći jer su većina takvi, barem iz mog iskustva. Na faksu ti se proslijede materijali za učenje i to je to od pomoći... ja sam svoju matematiku dala na posudbu ( predavanja, vježbe i sve što sam sama vježbala)..to nikad nisam dobila natrag jer u većini slučajeva bude tako.

Jedan od problema kod instrukcija je što neki biseri misle da ako idu na instrukcije da će sve znat i proć ispit/test/kontrolni... Ma nema kruha od toga ako ti nakon intrukcija ne učiš...treba ponovit sve s instrukcija, pa rješavati slične zadatke, ono što nije jasno pitati idući put na instrukcijama i ajmo dalje... i tako sve dok se ne cijelo gradivo ne nauči... A nakon toga se ispit može položit sa dosta dobrom ocjenom. :)
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Instrukcije-sramotan biznis ili...? Empty
PostajNaslov: Re: Instrukcije-sramotan biznis ili...?   Instrukcije-sramotan biznis ili...? Icon_minitimeuto ruj 15, 2009 8:31 pm

urbanaaa je napisao/la:
ja sam svoju matematiku dala na posudbu ( predavanja, vježbe i sve što sam sama vježbala)..to nikad nisam dobila natrag jer u većini slučajeva bude tako.
E to mi je bilo najgore na faksu, posudiš nekome skripte ili knjigu i više se ne javlja :x
[Vrh] Go down
urbanaaa
Čovjek
urbanaaa


Female
Scorpio Tiger
Broj postova : 3747
Age : 37
Location : Rijeka
Registration date : 24.09.2007

Instrukcije-sramotan biznis ili...? Empty
PostajNaslov: Re: Instrukcije-sramotan biznis ili...?   Instrukcije-sramotan biznis ili...? Icon_minitimesri ruj 16, 2009 5:04 pm

Neki ne znaju ni pozdravit...npr. taj jedan lik kojem sam matematiku 1 posudila... Ma kad posudiš nekome nešto, možeš vjerovati samo užem krugu ljudi na faksu... jednoj curi sam isto posudila novu novcatu knjigu (150kn) iz sklopovlja računala...prođe 6 mjeseci, ja je pitam da mi vrati knjigu jer je kao prvo je moja i kao drugo zaista je super, dobro dođe i ne samo za kolegij nego i za život kad npr. ideš sam sklopit konfiguraciju kompa ili trebaš nešto popravit ili želiš ga nadogradit..stvarno zakon...ok, vratimo se na temu :D... i ona kao da će mi vratit kad je fotokopira kod brata u firmi..i čekam ja čekam, došlo ljeto, prošlo ljeto...i na kraju čujem od frenda kako je odustala od faksa...zvala sam je na broj koji je očito promijenila itd. Baš krasno!
Tako da govoriti o međusobnom pomaganju je skoro pa uzaludno jer je toga nažalost sve manje, a s tim rastu potrebe za instrukcijama...
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 62
Registration date : 22.09.2007

Instrukcije-sramotan biznis ili...? Empty
PostajNaslov: Re: Instrukcije-sramotan biznis ili...?   Instrukcije-sramotan biznis ili...? Icon_minitimesri ruj 16, 2009 6:34 pm

Chakotay je napisao/la:


A što se tiče poreza, čini mi se da se ipak ne vrti toliko novca u tome (360 milijuna kuna) je ipak malo previše, prije bi rekao neka desetina toga, tako da to i nije veliki gubitak za državu. Ako banke ili kladionice ne moraju plaćati PDV, nekako mi se čini ok da ga ne plaćaju niti ti ljudi koji daju instrukcije.
ne znam koliko se točno novca vrti ali nije ni bitno. ne radi se tu o PDV-u, neki jesu a neki nisu u sustavu PDV-a, nego o porezu na dobit ili dohodak ma koliko on bio.
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Instrukcije-sramotan biznis ili...? Empty
PostajNaslov: Re: Instrukcije-sramotan biznis ili...?   Instrukcije-sramotan biznis ili...? Icon_minitimesri ruj 16, 2009 9:51 pm

floridana je napisao/la:
Chakotay je napisao/la:


A što se tiče poreza, čini mi se da se ipak ne vrti toliko novca u tome (360 milijuna kuna) je ipak malo previše, prije bi rekao neka desetina toga, tako da to i nije veliki gubitak za državu. Ako banke ili kladionice ne moraju plaćati PDV, nekako mi se čini ok da ga ne plaćaju niti ti ljudi koji daju instrukcije.
ne znam koliko se točno novca vrti ali nije ni bitno. ne radi se tu o PDV-u, neki jesu a neki nisu u sustavu PDV-a, nego o porezu na dobit ili dohodak ma koliko on bio.
Da znam da se može raditi i o porezu na dohodak, ali to bi bilo još kompliciranije, jer bi tada ti ljudi morali imati ili registrirani obrt, pa bi im to bio prihod od samostalne djelatnosti ili pak sklapati ugovore o djelu i onda ne da bi morali samo plaćati porez na dohodak nego i mirovinsko i zdravstveno osiguranje.

No naveo sam primjere sa PDV-om koji ne plaćaju banke i kladionice na svoje usluge, a tu se gubi puno puno više novca. Sve u svemu mislim da je taj članak u jutarnjem bez veze, tek toliko da se nešto napiše, jer ti ljudi koji rade taj posao sigurno se za njih ne može reći da rade nešto sramotno, a još manje da oštećuju državni proračun. Ako bi išli radi listu svih onih koji oštećuju državni proračun oni bi bili pri dnu te liste.

@urbana, sve je puno lakše kad završiš faks i ako ti instrukcije pomažu da postigneš taj cilj, super, go for it ides
[Vrh] Go down
urbanaaa
Čovjek
urbanaaa


Female
Scorpio Tiger
Broj postova : 3747
Age : 37
Location : Rijeka
Registration date : 24.09.2007

Instrukcije-sramotan biznis ili...? Empty
PostajNaslov: Re: Instrukcije-sramotan biznis ili...?   Instrukcije-sramotan biznis ili...? Icon_minitimepet ruj 18, 2009 5:59 pm

^^Naravno! Evo frend je isto to nedavno položio, isto je išao na instrukcije, jučer je diplomirao! :)
I nisi prva osoba koja mi je rekla da je sve lakše kad završiš faks...to mi je veliki poticaj!

Meni je naslov teme od početka bio čudan i bezveze...još nisam nikad čula da je sramota davati ili ići na instrukcije legalne ili ilegalne...to je kod nas normalno.
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Instrukcije-sramotan biznis ili...? Empty
PostajNaslov: Re: Instrukcije-sramotan biznis ili...?   Instrukcije-sramotan biznis ili...? Icon_minitimepon ruj 21, 2009 3:01 pm

Čini mi se (iz vlastitog iskustva) da su instrukcije danas mnogima potrebne. Mislim da nisam jedina u čijoj se gimnaziji gradivo, prvenstveno matematike nije dovoljno obrađivalo, odnosno radilo se na osnovim zadacima, a one malo kompleksnije "probajte obraditi doma pa će nam drugi sat netko od učenika malo objasniti, jer moramo brzo dalje".
Problem je i u organizaciji šklostva, traženom gradivu, iako puno svemu pridonosi i inertnost učenika. Onda ako doma nemate starijeg brata koji matku ima u malom prstu ili roditelje koji se u to kuže i još vam ne leže prirodni predmeti, idite na instrukcije.

Sama sam neredovito išla na instrukcije iz matke/fizike u gimnaziji da bi uspjela koliko-toliko održati prosjek (nekakva trojčica), jer sam u društvenim predmetima bila puno bolja.

Pružanje instrukcija je ilegalno, iako korisno. Po meni nema opravdanja za ilegalnost bilo koje vrste na način tipa "a što oni koji su napravili milijunske krađe, naspram profesora?"
Trabalo bi napraviti neku stopu oporezivanja instrukcija (pravednu i razmjernu) ili ih proglasiti legalnim.

Naravno da u državi ima puno važnijeg posla oporezivanja malo veće sive ekonomije, ali nije u redu da država tolerira ono što istodobno zabranjuje, jer to je jako loša slika nepravedne države. Možda su instrukcije tek malo zrno u cijelom nizu ilegalnih "gromada", ali korak po korak.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Instrukcije-sramotan biznis ili...? Empty
PostajNaslov: Re: Instrukcije-sramotan biznis ili...?   Instrukcije-sramotan biznis ili...? Icon_minitimečet ruj 24, 2009 9:36 am

Zdravo dijete koje pažljivo sluša na satovima, piše domaće zadaće, pita nekoga kad nešto ne razumije i više ili manje stalno i uredno radi, najvjerojatnije neće imati potrebe za instrukcijama. Možda ponekad kad naiđe gradivo koje je djetetu stvarno teško, pa da se nađe netko tko će mu to kompetentno objasniti. Iskusan instruktor nije onaj koji je izvrstan u svojoj struci, nego onaj tko je u stanju prepoznati što djetetu treba i uputiti ga da se samo dalje snalazi što samostalnije. Pomodno plaćanje redovnih instrukcija iz svega i svačega samo je podupiranje djetetove nesamostalnosti. No ako se dobro procijeni, one mogu biti jako velika pomoć, od viših razreda osnovne kad se pojavljuju gradiva koja su mnogima teže razumljiva, do kraja faksa. Dobar instruktor, bilo da radi za novac, naknadu druge vrste ili iz prijateljskih pobuda za rodbinu i poznanike može napraviti čuda za dijete koje želi naučiti gradivo. Ako ono to ne želi, bilo bi pošteno odustati i reći djetetu i roditeljima da su instrukcije besmislene dok se taj stav ne promijeni.

Što se financijskog dijela tiče - kad bi postojao normalan i legalan put kojim bi se takva djelatnost mogla oprijaviti i oporezovati, vjerojatno bi se mnogi toga i pridržavali. Uz naše propise vjerojatno bi velika većina odustala od takve djelatnosti, a i roditelji instruiranih bi razmislili kad bi morali pokriti bruto cijenu za svotu koja je dovoljna da se netko tko ipak ima znanje i samopoštovanje odluči na sat i pol do dva sata rada s njihovim djetetom. Tko misli da je to jednostavno, osobito ukoliko se želi biti uspješan, a ne naplatiti medvjeđu ili nikakvu uslugu, neka sam pokuša ako ima mogućnosti.
Inače je jako zgodno pljuvati po prosvjetarima početkom školske godine, naši mediji to vrlo marljivo i savjesno rade, zaboravljajući očito da se radi o ljudima kojima povjeravaju ono najdragocjenije što imaju - svoju djecu. Pa tako kad pogledamo gornji članak, ipak ne mogu ne primijetiti da ne poznajem nikoga tko se obogatio instrukcijama, ali znam neke majstore koji su bez mukotrpnog školovanja radom na crno sagradili sebi kuće i stekli više nego što prosjećni prosvjetar može zamisliti. Pritom nikako ne podcjenjujem majstore, dobar majstor zlata vrijedi i naravno da su nam oni potrebni. Samo želim usporediti. Ako država nije u stanju regulirati propise i srediti poreznu administraciju, za to su prosvjetari koji daju instrukcije najmanje krivi. Uostalom, pitam se što bi bilo kad bi se ta djelatnost uistinu djelotvorno zabranila - već sad mnoge instruktore treba vući za rukav kad zagusti, a nije da su instrukcije baš sasvim nepotrebne.

Btw, moj djed je još tijekom prvog svjetskog rata pomagao svojoj obitelji da preživi (otac mu je bio slabo plaćeni učitelj poslan po kazni u slavonska sela), davao je instrukcije iz svih predmeta što je kao izvrstan gimnazijalac i mogao, a četvrti razred je iz tih razloga polagao privatno i položio s izvrsnim ocjenama. Otac njegovog stalnog učenika bio je toliko zadovoljan rezultatom da je mom djedu i svom sinu platio putovanje po dobrom dijelu Europe, što je obojici još dodatno pomoglo u daljnjem studiju. Je li trebalo mog djeda zatvoriti zbog tih ilegalnih aktivnosti?
[Vrh] Go down
mind_challenge
Višestanični organizam
mind_challenge


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 66
Age : 34
Location : Atlantida
Registration date : 02.09.2009

Instrukcije-sramotan biznis ili...? Empty
PostajNaslov: Re: Instrukcije-sramotan biznis ili...?   Instrukcije-sramotan biznis ili...? Icon_minitimepet pro 11, 2009 1:12 am

Ja sam prošle godini išao na instrukcije iz matematike kod jedne osobe, kao i polovica mog razreda. KAda sam došao ta osoba mi je rekla u testu će ti biti ovaj, ovaj... zadatak, inače sam iz testova dobivao redovno jedinice, i kada sam došao na taj test sve sam riješio, imao sam 95%, al me je profesorica mrzila pa mi je dala 4. KAo to nije kriminal, onda neznam sta je. Profesorica i ta osoba su garant u dosluhu i dijele zaradu...
[Vrh] Go down
urbanaaa
Čovjek
urbanaaa


Female
Scorpio Tiger
Broj postova : 3747
Age : 37
Location : Rijeka
Registration date : 24.09.2007

Instrukcije-sramotan biznis ili...? Empty
PostajNaslov: Re: Instrukcije-sramotan biznis ili...?   Instrukcije-sramotan biznis ili...? Icon_minitimepet pro 11, 2009 4:38 am

Svjetloisjena je napisao/la:
Zdravo dijete koje pažljivo sluša na satovima, piše domaće zadaće, pita nekoga kad nešto ne razumije i više ili manje stalno i uredno radi, najvjerojatnije neće imati potrebe za instrukcijama.

ne bih se složila s ovim dijelom, sorry... da je bar moglo biti tako, ali nije...
ja sam još super prošla kako je bilo drugima...što se tiće instrukcija i profesora..
zato se nitko nije "doselio" u moju gimanziju, selili su se u riječku, opatijsku gim. ili ekonomsku ako nisu mogli u mojoj školi... tj. bili je fora imaš 3 popravna ili padaš godinu ili se seliš u drugu školu.. zato su GAM i Sušačka najjače škole u Ri...samo najbolji i najuporniji će završiti u roku..a to je na sreću većina jer stvarno sam imala vrijedne kolege. lovely na faxu sam srela veće idiote...
[Vrh] Go down
Sponsored content





Instrukcije-sramotan biznis ili...? Empty
PostajNaslov: Re: Instrukcije-sramotan biznis ili...?   Instrukcije-sramotan biznis ili...? Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Instrukcije-sramotan biznis ili...?
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» internet biznis

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Obrazovanje-
Forum(o)Bir: