Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Logika

Go down 
+9
floridana
Gea
tomi
Athena
josip21
Blizzard
Skulptura
Fantom
Alpha
13 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4
Autor/icaPoruka
stnatan
Stanica
stnatan


Male
Aquarius Dragon
Broj postova : 15
Age : 48
Location : Zadar
Registration date : 06.04.2009

Logika - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Logika   Logika - Page 4 Icon_minitimesub vel 06, 2010 10:45 pm

U čovjekovom neprekidnom traganju za razumijevanjem svijeta koji opaža izvan sebe, kao i unutarnjeg svijeta doživljavanja, stalno se ide naprijed. Stvaraju se nove teorije, mijenjaju ili napuštaju stara shvaćanja. U tom razvoju dolazi do približavanja i preklapanja različitih područja, pa i takvih naizgled oprećnih svjetonazora kao što su fizika i istočnjački misticizam. Ono što nazivamo znanost približava se sve više shvaćanju koje već tisućama godina uče istočnjačke filozofije i religije - stvarnost kao takova ne postoji. Ne postoje opće važeći prirodni i fizikalni zakoni. Mi sami, kao ljudi, nosimo u sebi neogranićene potencijale i mogućnosti, kakve i ne slutimo. Svako nastojanje da tu beskonaćnu, kreativnu ekspanziju uklopimo u statićnu teoriju, proizašlu iz racionalnog, kauzalnog mišljenja, je besmisleno. To istovremeno ne dovodi u pitanje vrijednost svih teorija znanosti i ostalih područja ljudskog djelovanja - svaka od njih, shvaćena kao dio dinamičkog slijeda, ima svoju validnost u okviru koncepta kojim je definirana. Max Planck, otac kvantne mehanike, napisao je : " Znanost... znači neumorno nastojanje i kontinuirani , progresivni razvoj prema cilju koji poetska intuicija može shvatiti, ali intelekt nikada ne može u potpunosti pojmiti." logos se može prevesti kao nauka, ideja, riječ, energija, zvuk itd mnogo toga, a postoje i slojevi prioriteta u upotrebi logosa. Logika je od logosa!
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Logika - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Logika   Logika - Page 4 Icon_minitimeuto oľu 08, 2011 4:40 pm

Logika moze mnogo toga ali nije svemocna. Ogranicena je polaznim cinjenicama, a te polazne cinjenice su u pravilu iskrivljene nasom percepcijoj istih - dva covjeka koristeci ISTU logiku dolaze do razlicitih zakljucaka cak i ako koriste ISTE cinjenice... Taj zakljucak moze jos vise "zastraniti" ako su u proces ukljucene i emocije, tj. ako vec unaprijed imamo favorita, ili to tek kasnije shvatimo da smo imali. Ipak, nakon sto linearno razmisljanje dopunimo lateralnim - vise ne mozemo mnogo uciniti, to nam je zasad najbolji alat spoznaje, i dok ne smislimo bolji moramo se njime sluziti... Mislim da vec imam potencijalni problem za taj "buduci alat" - shvatio sam neki dan: mozemo dokazati da nesto postoji ali ne mozemo dokazati da nesto ne postoji... confusedscratch Zanimljivo... :)
[Vrh] Go down
 
Logika
[Vrh] 
Stranica 4 / 4.Go to page : Previous  1, 2, 3, 4

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Filozofija-
Forum(o)Bir: