Početna stranicaPortalPretraľnikRegistracijaLogin

Čipiranje

Go down 
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
Alpha
Admin
Alpha

Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Registration date : 30.09.2007

Čipiranje Empty
PostajNaslov: Čipiranje   Čipiranje Icon_minitimesub lis 17, 2009 8:49 pm

Danas se vec uveliko provodi cipiranje zivotinja. U EU je vec i zakon takav da ja cipiranje pasa obvezatno jednako kao i cijepljenje. U slucaju pasa postupak definitivno ima svojih prednosti ali sto je sa cipiranjem ljudi? Da li nam se i to doba priblizava? Da li je moguce da ce se i novorodjencad po automatici cipirati u skoroj buducnosti?
Da li biste pristali na cipiranje? Postupak bi s jedne strane koristio kao osobna identifikacija, olaksavao trgovinu tj. novcane transakcije i sl. ali s druge strane dobili bi globalni big brother efekt...pa sad...

Pračovjek
Michael Wittmann

Male
Scorpio Broj postova : 2443
Registration date : 24.05.2009

Čipiranje Empty
PostajNaslov: Re: Čipiranje   Čipiranje Icon_minitimesub lis 17, 2009 9:02 pm

a sad sam skapiro ja prvo procitao pogresno... ma kakvo cipiranje...
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha

Female
Aries Goat

Čipiranje Empty
PostajNaslov: Re: Čipiranje   Čipiranje Icon_minitimesub lis 17, 2009 9:39 pm

Znas ono kad ti ugrade cip pod kozu i onda taj sadrzi razne informacije o tebi i sluzi kao osobna iskaznica, vozacka dozvola, umjesto kartice za placanje i sl.

Pračovjek
Michael Wittmann

Male

Čipiranje Empty
PostajNaslov: Re: Čipiranje   Čipiranje Icon_minitimesub lis 17, 2009 9:48 pm

Alpha je napisao/la:
Znas ono kad ti ugrade cip pod kozu i onda taj sadrzi razne informacije o tebi i sluzi kao osobna iskaznica, vozacka dozvola, umjesto kartice za placanje i sl.
razumeo sam... ma ne bih ja to ni jednoj zivotinji a kamoli sebi posto sam cuo da vec ima cipiranih ljudi u americi...
[Vrh] Go down
Gea
Moderator
Gea

Female
Scorpio Snake
Broj postova : 10254
Registration date : 21.04.2009

Čipiranje Empty
PostajNaslov: Re: Čipiranje   Čipiranje Icon_minitimesub lis 17, 2009 11:18 pm

ovako to bi olakšalo sve - od indentifikacije do plaćanja, prolaska itd. , a opet po mom ukusu to je preneodoljivo za pojedince željne kontrole
zato ja sam za Ne

banned

Male
Libra Buffalo
Broj postova : 4822
Registration date : 15.12.2008

Čipiranje Empty
PostajNaslov: Re: Čipiranje   Čipiranje Icon_minitimesub lis 17, 2009 11:19 pm

ne.....nikako....ne...i ne......
[Vrh] Go down
Michael Wittmann
Pračovjek
Michael Wittmann

Male

Čipiranje Empty
PostajNaslov: Re: Čipiranje   Čipiranje Icon_minitimesub lis 17, 2009 11:20 pm

Gea je napisao/la:
ovako to bi olakšalo sve - od indentifikacije do plaćanja, prolaska itd. , a opet po mom ukusu to je preneodoljivo za pojedince željne kontrole
zato ja sam za Ne
da ali ne bih voleo da znaju gde se nalazim kad god oni to pozele..
[Vrh] Go down
josip21
banned

Male
Libra Buffalo
Broj postova : 4822
Registration date : 15.12.2008

Čipiranje Empty
PostajNaslov: Re: Čipiranje   Čipiranje Icon_minitimesub lis 17, 2009 11:26 pm

a je...ti bi yeba a da ti ne udje....bravo.....
[Vrh] Go down
Michael Wittmann
Pračovjek
Michael Wittmann

Male

Čipiranje Empty
PostajNaslov: Re: Čipiranje   Čipiranje Icon_minitimesub lis 17, 2009 11:30 pm

josip21 je napisao/la:
a je...ti bi yeba a da ti ne udje....bravo.....
jbg josiphe ja prevaziso usisiva zubi
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW

Male
Libra Dog
Broj postova : 6338
Registration date : 26.05.2009

Čipiranje Empty
PostajNaslov: Re: Čipiranje   Čipiranje Icon_minitimesub lis 17, 2009 11:37 pm

Ponajprije, zasad je sa znanstvene strane ostvarivost kvalitetnog čipiranja još uvijek upitna, jer je najveći problem izvor energije za čipove. Međutim, pasivni čipovi, dakle oni koji bi se samo skenirali, a ne i odašiljali su lako ostvarivi.
Što se tiče isplativosti, sve je na strani čipova - povećava se učinkovitost niza svakodnevnih funkcija do neslućenih razina - nepotrebno će biti čekanje u redovima na osobnu, putovnicu, bankovne kartice, podizanje plaća.... sve će biti izvedivo preko dotičnog čipa. Isto tako, nije izgledno da bi čip bio na bilo koji način direktno opasan za ljude kao u smislu da nas može "isključiti", tj. ubiti.
Međutim, zaštita privatnosti jest veliki problem. S obzirom na to da bi bilo gotovo nemoguće kontrolirati tko ima dostupne podatke o nama i na koji način se oni iskorištavaju, ja sam protiv čipiranja u svakom slučaju. Iznimno sam protiv tzv. aktivnog čipiranja, a to je ono koje emitira zračenje. Pasivno čipiranje, ali ne u tijelo, nego recimo u obliku neke kartice "sve u jednom" će se teško izbjeći, a i nije invazivno, te bi uz određeni stupanj kontrole i standarde bilo vrlo korisno.

Admin
Alpha

Female
Aries Goat

Čipiranje Empty
PostajNaslov: Re: Čipiranje   Čipiranje Icon_minitimesub lis 17, 2009 11:41 pm

Pa...cip u kartici bi svakako bilo bolje rjesenje :) ...ali na koncu se opet svede na big brother, zar ne :P

Guardian
Chakotay

Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8408
Registration date : 28.12.2007

Čipiranje Empty
PostajNaslov: Re: Čipiranje   Čipiranje Icon_minitimened lis 18, 2009 12:53 am

Ova tema je pokrenuta na meetingu (jedan od svjetskih problema koje smo pokušali riješiti :) Ja sam tada rekao da bi pristao na čipiranje i to iz nekoliko razloga. Prvo mislim da mi baš i nećemo imati izbora ako do toga uopće dođe. Nešto kao što ljudi moraju danas imati osobnu iskaznicu. Drugo pojednostaviti će mnoge stvari.

Naravno tu je problem ograničenja slobode i privatnosti. E sad ako malo razmislite o našoj privatnosti. Postoje službe koje znaju gdje mi živimo, što radimo, koliku plaću imamo, koliko imamo novca na računu, da li smo oženjeni i s kime, da li kasnimo sa povratom knjige u knjižnicu, kakve postove pišemo...Dakle big brother nas već prati :)

Superforumaš CE-4
Fantom

Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Registration date : 23.06.2009

Čipiranje Empty
PostajNaslov: Re: Čipiranje   Čipiranje Icon_minitimened lis 18, 2009 3:58 am

E ovako je najbolje....bar kod...na celo i nema sta da brines...Čipiranje Kopfschuettel

Čipiranje Inventar2
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom

Male
Gemini Pig

Čipiranje Empty
PostajNaslov: Re: Čipiranje   Čipiranje Icon_minitimened lis 18, 2009 5:11 am

Goveda su sve ovo sto se sa psima dogadjalo ili ignorisala ili im se podsmejavala.
Medjutim, ovih dana, eto, dodje i na njih red. Njima se sada pocinju na usi da pricvrscavaju specijalni elektronski kodovi, koji sadrze sve podatke o njima, tj. kako se zovu, odakle su, jesu li patili od kakvih bolesti i ako jesu - cime su tretirani ...itd.
Receno im je i to da se vise ne mogu ni izgubiti, jer ce preko specijalnog satelitskog sistema biti praceni tokom cijelog zivota, tj. od farme - do trpeze. Kod goveda nije bilo nekog veceg protesta, posto su vec prethodno preko medija saznali sve prednosti elektronske identifikacije, a sa druge strane culi su i kako su prosli psi koji su se zalili.

Ovce kao ovce, i dalje mirno pasu, praveci se da nista ne primjecuju...Čipiranje 888361
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW

Male
Libra Dog

Čipiranje Empty
PostajNaslov: Re: Čipiranje   Čipiranje Icon_minitimened lis 18, 2009 12:22 pm

Alpha je napisao/la:
Pa...cip u kartici bi svakako bilo bolje rjesenje :) ...ali na koncu se opet svede na big brother, zar ne :P

Da, u pravu si, sve se konačno svede na big brothera, ali kao što Chakotay kaže, Big brother je već ovdje. Doduše, stisak mu još uvijek nije jako jak, barem ne vidljivo.

Dopustite mi da napišem što bi u teoriji već danas bilo dostupno saznati o nekoj osobi, koristeći se službenim i neslužbenim kanalima, bez korištenja čipova, ali s ovlastima da se može do svih tih informacija zaista i doći.

Nadopunite me ako sam šta zaboravio. :D

1. Bankovni računi: štedne knjižice, tekući računi, žiro računi, devizni računi, stambene i ine štednje, investicijski fondovi, dionice, obveznice i drugi vrijednosni papiri. Sve je vezano uz jmbg koliko znam. Iz više štednih računa ili na temelju poreza poznata je plaća.

2. Policijski i državni dosjei: ime i prezime, godina rođenja, mjesto, država rođenja, narodnost, državljanstvo, prebivalište i boravište s točnom adresom, imena i prezimena roditelja, stručna sprema, zanimanje, ustanova gdje si zaposlen ili da li si nezaposlen.

3. Kupnja u dućanima (ako se predoči bilo koja vrsta kartice): vlasnik kartice (ime i prezime, jmbg), svaki artikal koji je kupljen, često u bazama grupirano i po tipu artikla, uobičajena košarica, potrošnja

4. Režije: svi stambeni troškovi: potrošnja struje za svaki mjesec, potrošnja plina ako je uveden, potrošnja vode, potrošnja na komunalije, troškovi na vikendicu (ako postoji), prosječni mjesečni telefonski račun, brojevi koji su pozivani...

5. Bolnički karton: ime i prezime, jmbg, sve bolesti od kojih osoba boluje, lijekove koje uzima, bolnice ili ustanove u kojima se liječi.

6. Auto-osiguranje (ako imaš motorno vozilo): ime i prezime, dob, spol, sve vrste uplaćenog osiguranja, iznosi osiguranja, prijavljene štete, poslovnice uplaćenog osiguranja, mjesto prebivališta...

Naravno, mnogi od ovih podataka su zaštićeni i realno je teško do njih doći. U budućnosti bi se i dalje garantiralo da ostane tako. Međutim, centralizacijski problem postojanja svih (ili većine) informacija na jednom čipu je teško riješiti. Teško da ima obrane protiv toga...

Edit: na ovo moram još dodati sve informacije koje su dostupne preko raznih foruma, facebooka, twittera, myspacea i sličnih Web 2.0 tehnologija. Zastrašujuće...

Guardian
Chakotay

Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8408
Registration date : 28.12.2007

Čipiranje Empty
PostajNaslov: Re: Čipiranje   Čipiranje Icon_minitimened lis 18, 2009 2:57 pm

MoW je napisao/la:

Edit: na ovo moram još dodati sve informacije koje su dostupne preko raznih foruma, facebooka, twittera, myspacea i sličnih Web 2.0 tehnologija. Zastrašujuće...
Te informacije ljudi tamo sami ostavljaju i to dobrovoljno tj. i više od onoga što moraju. Iako mi imamo dojam da smo zaštićeni i da nitko ne zna tko smo mi, vrlo je lako saznati tko piše ovaj post :)

Zaboravio si napomenuti nekretnine, ako smo vlasnici neke kuće, stana, vikendice, voćnjaka, oranice... sve je to zabilježeno u zemljišnim knjigama koje su lako dostupnu bilo putem JMBG tj. sada novog OIB-a.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW

Male
Libra Dog

Čipiranje Empty
PostajNaslov: Re: Čipiranje   Čipiranje Icon_minitimened lis 18, 2009 4:13 pm

da, u pravu si. :)

Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6014
Registration date : 05.09.2009

Čipiranje Empty
PostajNaslov: Re: Čipiranje   Čipiranje Icon_minitimened lis 18, 2009 4:45 pm

Da...
Cipiranje ljudi se vec obavlja. I problem sa izvorom energije je rijesen. Neznam tocno kako, ali energiju dobiva pomocu tjelesne topline. Za sada se usaduje u ljude sa odredenim znanstvenim problemima. Npr., moze "domacina" upozoriti za skori napadaj epilepsije ili slicno. Neznam na koji se nacin upozorenje ostvaruje, ali mislim da se dobiva SMS poruka. Tako sam nesto barem citao.

Cipovi koji ce u buducnosti biti obavezni, ce svakako biti korisni. Prilikom kupnje u ducanu, biti ce dovoljno samo odsetati iz trgovine i racun ce biti placen, ukoliko imate novaca. Ako ne, neznam sta onda. Naravno da ce "strucnjaci" u njega ugradivati GPS lokator, koji kako kazu nece biti obavezan. Znaci, moci cemo odabrati da li da nas cip ima ugraden lokator ili ne. Lokator bi se, navodno, koristio samo u slucaju nestanka osobe, bjega pred zakonom i slicno.
Sada, da li se njima moze vjerovati ili ne, to ostaje na nama.

Admin
Alpha

Female
Aries Goat

Čipiranje Empty
PostajNaslov: Re: Čipiranje   Čipiranje Icon_minitimened lis 18, 2009 5:15 pm

Hm, da...big brother je vec odavno ovdje ali...pitam se da li bi se tim cipom moglo utjecati na jos neke faktore tipa kemiju organizma?

Superforumaš CE-4
Fantom

Male
Gemini Pig

Čipiranje Empty
PostajNaslov: Re: Čipiranje   Čipiranje Icon_minitimened lis 18, 2009 5:21 pm

Alpha je napisao/la:
Hm, da...big brother je vec odavno ovdje ali...pitam se da li bi se tim cipom moglo utjecati na jos neke faktore tipa kemiju organizma?
Naravno da bi za neko odredjeno vrijeme tj. nadogradnjom cipa.
Kao sto putovnice se savakih 5 vise ili manje godina nadogradjuju...
Sada nemozes u USA uci,cak ni ja sa Austrijskom putovnicom bez skeniranja ociju a sta ce jos traziti za narednih 5 godina,Bog samo zna...
[Vrh] Go down
Michael Wittmann
Pračovjek
Michael Wittmann

Male

Čipiranje Empty
PostajNaslov: Re: Čipiranje   Čipiranje Icon_minitimened lis 18, 2009 5:57 pm

@Alpha... ako znas cirilicu idi pogledaj na Youtube digitalni andjeo. Tu ti je zavera o chipovima i sve o njima. Mocice jednostavno da te ubiju chipom a da lekari nikad ne saznaju kako si umrla... Ima fora nesto sa temperaturom organizma a ona je promenljiva najvise na celu i negde kod vrata. Sa chipom oni posalju nekakve signale u taj deo tela koji dovodi do smrti coveka..
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha

Female
Aries Goat

Čipiranje Empty
PostajNaslov: Re: Čipiranje   Čipiranje Icon_minitimened lis 18, 2009 6:22 pm

Da, na tako sto sam mislila...osim toga uz napredak nano tehnologije moci ce sto hoce kad jednom dobiju mogucnost da ti nesto implantiraju u tijelo...

Pračovjek
Michael Wittmann

Male

Čipiranje Empty
PostajNaslov: Re: Čipiranje   Čipiranje Icon_minitimened lis 18, 2009 6:40 pm

nano tehnologija je vec usavrsena... samo sto to ne pricaju u javnosti...
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6014
Registration date : 05.09.2009

Čipiranje Empty
PostajNaslov: Re: Čipiranje   Čipiranje Icon_minitimened lis 18, 2009 6:44 pm

Michael Wittmann je napisao/la:
nano tehnologija je vec usavrsena... samo sto to ne pricaju u javnosti...
Da su usavrsili nanotehnologiju, vjeruj mi da bi se znalo. Puno kompanija bi zaradivalo ogromnu lovu na tome, i mislim da nebi odbili takvu vrstu zarade. Osim toga, nasa tehnologija, opcenito, jos uvijek nije dovoljno razvijena da bi se krenulo u proizvodnju nanobota.

Pračovjek
Michael Wittmann

Male

Čipiranje Empty
PostajNaslov: Re: Čipiranje   Čipiranje Icon_minitimened lis 18, 2009 6:55 pm

kada su mogli da izmisle vestacku inteligenciju sta mislis koliko su napredovali sa nano robotima ?
[Vrh] Go down
Sponsored content

Čipiranje Empty
PostajNaslov: Re: Čipiranje   Čipiranje Icon_minitime

[Vrh] Go down

Čipiranje
[Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next