Početna stranicaPortalPretraľnikRegistracijaLogin

Bosanski

Go down 
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
Aleksandar Veliki
Čovjek
Aleksandar Veliki

Male
Pisces Monkey
Broj postova : 6274
Registration date : 20.09.2007

Bosanski Empty
PostajNaslov: Bosanski   Bosanski Icon_minitimened lis 28, 2007 10:47 pm

Ne znam da li je to jezik ili dijalekt, ali došao sam do jednoga teksta i ne mogu ga shvatiti.
Što je to mumika?
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena

Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Registration date : 15.09.2007

Bosanski Empty
PostajNaslov: Re: Bosanski   Bosanski Icon_minitimepon lis 29, 2007 12:39 am

Daj stavi to u nekakav kontekst, prepiši rečenicu s tom riječi, ovako bi mogla biti i triskarska pogreška. Pokušat ću sutra pogledati nekamo što bi to bilo, ili pitati nekoga, sad sam preumorna, sorry... sleep
[Vrh] Go down
Aleksandar Veliki
Čovjek
Aleksandar Veliki

Male
Pisces Monkey

Bosanski Empty
PostajNaslov: Re: Bosanski   Bosanski Icon_minitimepon lis 29, 2007 9:55 am

OK
Evo

Prvotno zamislismo da idemo autobusima, no zbog očevih godina i ograničenjâ uvjetovanih radnom obavezom, odlučujemo se za odlazak avionom, što je bilo planirano za 28. decembar 2005., dva aviona u jutarnjim sahatima a dva u večernjim. Mi bivamo određeni za drugi avion. Uplaćujemo potrebni iznos Islamskoj zajednici i pripreme počinju. Ove godine hadž je koštao 2110 eura. Hrana nije bila uračunata. Saznajemo i kako je vodič naše grupe, koju čini 45 hadžija, efendija iz Blagaja. I njemu je prvi put da ide na hadž. Inače, iz Bosne i Hercegovine ove godine na hadž ide 1279 hadžija i hadžinica. Poklopilo se da sa nama ide i babin prijatelj s posla Avdo Poplata zajedno sa svojom hanumom, jednom finom muminkom.

Dani do polaska brojali su se s nestrpljenjem. Kako je adet već stotinama godina da se prije odlaska na hadž uči ikrar-dova, poznata i kao hadžijska dova, odlučujemo da ikrar-dovu proučimo u subotu, 3. decembra u mahalskoj džamiji iza jacije namaza. Ove godine babo i ja bijasmo jedine hadžije iz naše mahale. Prisutne bijahu samo džematlije i uži krug prijatelja. Nakon namaza uvodni vaz održao je naš vrijedni mutevelija, nakon kojeg je riječ uzeo naš komšija, hatib džamije Jedileri. Dovu je proučio naš ahbab, jedan od urednika web-stranice Znaci. Hal je bio poseban. Među džematlijama je bilo i suza.

Vrijeme odlaska polahko se primiče. Prisjećamo se kako se nekada išlo na hadž. Moralo se poći najmanje nekoliko mjeseci prije Bajrama. Mati mi kazuje kako je njen djed, otac njena oca rahmetli Sulejmana, Atif-aga, išao na devama. Hadžije koje se vraćaju i koje odlaze sretale su se u Višegradu. Put dug i težak. Valjalo je materijalno obezbijediti porodicu za godinu dana. A na putu drumski razbojnici. No ljudi su išli jer dragi Allah zove. Nisu razmišljali o opasnostima puta.

Dolazi i dan našeg polaska. Na rani sabah 28. decembra odlazimo u džamiju kralja Fahda na Alipašinu-polju. Takav je plan organizatora, da se sve hadžije za prva dva aviona okupe u džamiji pred sabah a onda zajednički odu na aerodrom. Naš let planiran je za 7:45, avionima turske kompanije Pegasus. Međutim, kao i prošle godine, javljaju se problemi oko aviona, navodno zbog Turaka, ali se ispostavlja radi neažurnosti agencije preko koje su ugovoreni letovi. Avioni iz Istanbula nisu čak ni poletjeli za Sarajevo. Neizvjesno iščekivanje počinje. Opraštamo se s prijateljima i ostajemo u džamiji. Osluškujemo svaki haber. Tek predvečer stižu povoljne vijesti. Pred jacijski ezan ulazimo u autobuse i odlazimo na aerodrom. Avioni su bili spremni. Na njima naslikan krilati konj, pegaz. To me odmah podsjetilo na hazreti Aišu dok još bijaše djevojčica, kad se igrala s lutkama u formi krilatog konja, pa je Poslanik, a.s., upitao kakve su to lutke, na šta je ona rekla: „Pa zar i vjerovjesnik Sulejman nije imao krilate konje?!“ Na to se Alejhisselam nasmijao.
[Vrh] Go down
sanja
Čovjek

Female
Aquarius Buffalo
Broj postova : 5172

Bosanski Empty
PostajNaslov: Re: Bosanski   Bosanski Icon_minitimepon lis 29, 2007 3:41 pm

mumin=vjernik, po mojoj logici bi mumika bila vjernica..
[Vrh] Go down
Aleksandar Veliki
Čovjek
Aleksandar Veliki

Male
Pisces Monkey

Bosanski Empty
PostajNaslov: Re: Bosanski   Bosanski Icon_minitimepon lis 29, 2007 11:26 pm

Ok, ali zar zbilja muslimani koriste sve te stranjske rječi ili ima i naših izraza za to isto?
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena

Female
Aquarius Dragon

Bosanski Empty
PostajNaslov: Re: Bosanski   Bosanski Icon_minitimepon lis 29, 2007 11:30 pm

U tekstu i piše muminka, a ne mumika :D

Islam je u te krajeve došao s Turcima, a Turci su osim vjere i gena ostavili i nešto turcizama, to je normalna stvar.
[Vrh] Go down
Aleksandar Veliki
Čovjek
Aleksandar Veliki

Male
Pisces Monkey

Bosanski Empty
PostajNaslov: Re: Bosanski   Bosanski Icon_minitimepon lis 29, 2007 11:41 pm

Da, ali ja sam se u devedesetima naslušao Bosanaca i Hercegovaca i nitko još nije koristio takve izraze.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena

Female
Aquarius Dragon

Bosanski Empty
PostajNaslov: Re: Bosanski   Bosanski Icon_minitimeuto lis 30, 2007 12:34 am

A čuj, ja sam se prije devedesetih naslušala hrvatskog u kojem nije bilo mnogih izraza kojih danas ima i koji su svima razumljivi, ako ih i ne upotrebljavaju.

U Jugi smo koristili nekakav zajednički jezik i neki su se trudili da on bude što unificiraniji. Kasnije u devedesetima svi su se trudili da se ti jezici, koji su dotad smatrani varijantama (nekakvim velikim dijalektima) što brže i temeljitije počnu međusobno razlikovati...
[Vrh] Go down
Aleksandar Veliki
Čovjek
Aleksandar Veliki

Male
Pisces Monkey

Bosanski Empty
PostajNaslov: Re: Bosanski   Bosanski Icon_minitimeuto lis 30, 2007 10:32 am

Sad ću reći nešto univerzalno.

Ma zajebi ti to. gica Za 20 godina se nećemo uopće razumijeti.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena

Female
Aquarius Dragon

Bosanski Empty
PostajNaslov: Re: Bosanski   Bosanski Icon_minitimeuto lis 30, 2007 10:55 am

Aleksandar Veliki je napisao/la:
Sad ću reći nešto univerzalno.

Ma zajebi ti to. gica Za 20 godina se nećemo uopće razumijeti.

Pa rekla sam da se na tome radi.... study
[Vrh] Go down
sanja
Čovjek

Female
Aquarius Buffalo

Bosanski Empty
PostajNaslov: Re: Bosanski   Bosanski Icon_minitimeuto lis 30, 2007 4:10 pm

Aleksandar Veliki je napisao/la:
Ok, ali zar zbilja muslimani koriste sve te stranjske rječi ili ima i naših izraza za to isto?
ma ne koriste, bar ne ovdje u mostaru, ja sam osnovnu išla po bosanskom, a sad srednju po hrvatskom, i razlika gotovo da i nema, neke razlike su npr. hiljada=tisuća, sat=čas(ali samo školski), tjelesno=fizičko, povijest=historija, glazbeno=muzičko, vjaronauk=vjeronauka, a sve je drugo manje-više isto...
ovo gore što navodiš, takav jezik koriste samo ekstremisti, mada i ja sama danas čujem kako se ljudi pozdravljaju ''merhaba'' ili ''alah imanet'', a prije 20-ak godina nisu imali pojma ni šta to znači, a to je sad više stvar politike... lood
[Vrh] Go down
Aleksandar Veliki
Čovjek
Aleksandar Veliki

Male
Pisces Monkey

Bosanski Empty
PostajNaslov: Re: Bosanski   Bosanski Icon_minitimeuto lis 30, 2007 4:56 pm

Ma luđaci. Bolje je kad s razumijemo nego kad ne.
[Vrh] Go down
sanja
Čovjek

Female
Aquarius Buffalo

Bosanski Empty
PostajNaslov: Re: Bosanski   Bosanski Icon_minitimeuto lis 30, 2007 5:12 pm

eto, njima očito nije....
[Vrh] Go down
Nefertiti
Moderator
Nefertiti

Female
Pisces Pig
Broj postova : 3651
Registration date : 15.10.2007

Bosanski Empty
PostajNaslov: Re: Bosanski   Bosanski Icon_minitimeuto stu 06, 2007 6:30 pm

Hm, ja sam bosanka od glave do pete. hekla

U Bosni se (u moje vrijeme davne 1900 i neke mudri ) učio u školama srpskohrvatski ili hrvatskosrpski ovisno o dijelu Bosne u kom si živio....
Nitko u Bosni ne priča čisti hrvatski niti čisti srpski nego neku čudnu mješavinu, a ja stvarno ne znam što bi to trebao biti bosanski/bošnjački ili kako god... confused
Turcizama po pravilu ima jako puno jer 500 pod osmanlijskim carstvom je ostavilo svoje traove... scratch
[Vrh] Go down
vladimir
banned

Male
Taurus Dog
Broj postova : 10694
Registration date : 19.09.2007

Bosanski Empty
PostajNaslov: Re: Bosanski   Bosanski Icon_minitimeuto stu 06, 2007 6:54 pm

tvoje vrijeme?
Ajde nek mi neko objasni sto je bosanski jzeik:
zelja ka nezavisnosti?
vracanje na bogumilstvo?
zelja svih nas i postovanje ?
[Vrh] Go down
Nefertiti
Moderator
Nefertiti

Female
Pisces Pig
Broj postova : 3651
Registration date : 15.10.2007

Bosanski Empty
PostajNaslov: Re: Bosanski   Bosanski Icon_minitimeuto stu 06, 2007 6:56 pm

Ja nemam pojma, mene to nisu učili u školi, kao što rekoh
Možda ovi mlađi znaju što bi to bilo...
[Vrh] Go down
vladimir
banned

Male
Taurus Dog
Broj postova : 10694
Registration date : 19.09.2007

Bosanski Empty
PostajNaslov: Re: Bosanski   Bosanski Icon_minitimeuto stu 06, 2007 7:26 pm

NE tebi nefertiti,
onda ne serite ako ne znate,jest grubo al istinito :twisted:
[Vrh] Go down
sanja
Čovjek

Female
Aquarius Buffalo

Bosanski Empty
PostajNaslov: Re: Bosanski   Bosanski Icon_minitimeuto stu 06, 2007 9:09 pm

ja živim u BiH, ne živiš ti, pa valjda znam bolje od tebe...
[Vrh] Go down
vjestica
Dinosaur
vjestica

Female
Libra Buffalo
Broj postova : 321
Registration date : 26.12.2007

Bosanski Empty
PostajNaslov: Re: Bosanski   Bosanski Icon_minitimepet ruj 26, 2008 12:15 pm

muminka znaci vjernica

to su izrazi iz kur'ana tj arapski jezik,danas u bosni te rijeci arapske upotrebljavaju muslimani,ne mislim na muslimane po nacionalnosti vec po vjeroispovjesti.npr za molitvu ne kazu molitva vec dava.npr dovi allahu -moli se bogu i ima jos milion tih rijeci ako vas zanima pitajte :D
[Vrh] Go down
arhont
PraGlodavac
arhont

Male
Aries Horse
Broj postova : 579
Registration date : 06.06.2008

Bosanski Empty
PostajNaslov: Re: Bosanski   Bosanski Icon_minitimened ruj 28, 2008 4:25 am

Ja ne kuzim bas te stvari kao sto si navela s muslimanima, isto tako kao i s zidovima oni su narod ali i vjeroispovjest, sad ne znam mozda sam ja krivo shvatio.
[Vrh] Go down
Cico
PraGlodavac
Cico

Male
Aquarius Tiger
Broj postova : 839
Registration date : 11.10.2008

Bosanski Empty
PostajNaslov: Re: Bosanski   Bosanski Icon_minitimened lis 26, 2008 1:54 am

Citat :
ma ne koriste, bar ne ovdje u mostaru, ja sam osnovnu išla po bosanskom, a sad srednju po hrvatskom, i razlika gotovo da i nema, neke razlike su npr. hiljada=tisuća, sat=čas(ali samo školski), tjelesno=fizičko, povijest=historija, glazbeno=muzičko, vjaronauk=vjeronauka, a sve je drugo manje-više isto...
ovo gore što navodiš, takav jezik koriste samo ekstremisti, mada i ja sama danas čujem kako se ljudi pozdravljaju ''merhaba'' ili ''alah imanet'', a prije 20-ak godina nisu imali pojma ni šta to znači, a to je sad više stvar politike... lood

gledaj stvarno ne znam u kojem si dijelu mostara, al muslimani se oduvijek pozdravljaju sa Allah imanet i merhaba,, sad da su to neki ekstremisti, ako je on zenu nazvao hanuma to ne bi tako nazvao,, to je Bosanski jezik i tako ljudi tamo pricaju... ako je dijete navalo tatu 'babo' to nije extrem...
jos jedna stvar, ovo sto se tice politike, da cuo sam i ja svasta o tome, da se cure placaju da se pokrivaju i da oni momci pustaju bradu... eto cudne stvari, al eto ljudi tako zaradjuju 5
[Vrh] Go down
Zona
Pračovjek
Zona

Female
Leo Tiger
Broj postova : 2260
Registration date : 17.07.2010

Bosanski Empty
PostajNaslov: Re: Bosanski   Bosanski Icon_minitimečet stu 04, 2010 2:15 pm

Ovo je zezancija, ali može se nešto i naučiti. Tko zna ovu definiciju doslovno prevesti?

"Bakterija je šejtan baja, koja živi u havi i ako uđe u insana i ufati fursata, ne odeš li hećimu, za heftu dana ne gine ti dženaza"
[Vrh] Go down
Cinderella
Majmun
Cinderella

Female
Aquarius Cat
Broj postova : 1675
Registration date : 01.11.2009

Bosanski Empty
PostajNaslov: Re: Bosanski   Bosanski Icon_minitimečet stu 04, 2010 2:24 pm

Znam dio, ali bolje da se ne prosipam miga
[Vrh] Go down
biga
Pračovjek
biga

Male
Taurus Cat
Broj postova : 2861
Registration date : 28.08.2009

Bosanski Empty
PostajNaslov: Re: Bosanski   Bosanski Icon_minitimečet stu 04, 2010 3:07 pm

Cico je napisao/la:

jos jedna stvar, ovo sto se tice politike, da cuo sam i ja svasta o tome, da se cure placaju da se pokrivaju i da oni momci pustaju bradu... eto cudne stvari, al eto ljudi tako zaradjuju 5
to je istina...
čak se daju pare ljudima iz bosne, mislim muslimanskom djelu stanovništva da idu u Neum na more.. znači plaćeno im je sve, noćenje, gorivo i hrana... normalno uz uvijet da stvarno moraju otići u Neum. a onda ljudi odu u privatni smještaj, spavaju po 3 obitelji u sobi samo da uštede cca 50 maraka...
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom

Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Registration date : 23.06.2009

Bosanski Empty
PostajNaslov: Re: Bosanski   Bosanski Icon_minitimečet stu 04, 2010 5:31 pm

Zona je napisao/la:
Ovo je zezancija, ali može se nešto i naučiti. Tko zna ovu definiciju doslovno prevesti?

"Bakterija je šejtan baja, koja živi u havi i ako uđe u insana i ufati fursata, ne odeš li hećimu, za heftu dana ne gine ti dženaza"

Evo da ti Fantom objasni:

Sejtan (djavo ili vrag) baja ili bakterija kako mi bosancerosi volimo reci,zivi u havi(vazduhu ili zraku)
i ako udje u covjeka (insan) i uhvati fursata(slobode ili prkosa) ako ne odes kod doktora(hecima,usput i suneti) za heftu (sedmicu ili tjedan) dana ne gine ti djenaza(sahrana,pokop ili pogreb).. :)

P.S. Ja sam vam kao sto vec jednom pomenuh odokativno nenadjebiv u raznoraznim jebozovnim raspravama ili tefericima,posebno kad sam u BL i kraj moga Vrbasa u nocnim aksamlucima.... cerek
[Vrh] Go down
Sponsored content

Bosanski Empty
PostajNaslov: Re: Bosanski   Bosanski Icon_minitime

[Vrh] Go down

Bosanski
[Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next