Početna stranicaPortalPretraľnikRegistracijaLogin

Prioriteti

Go down 
Autor/icaPoruka
Alpha
Admin
Alpha

Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Registration date : 30.09.2007

Prioriteti Empty
PostajNaslov: Prioriteti   Prioriteti Icon_minitimepet lis 23, 2009 12:25 pm

Sto bi bili Prioriteti vaseg zivota? Cemu tezite? Da li i koliko brzo se mijenjaju vasi prioriteti? Sto utjece na te promjene?

Imate li neke prioritete koji su nepromjenjivi? Koji su to?

Da li ponekad doslovno stojite i gledate kako se prioriteti vaseg zivota mijenjaju? Da li vas to fascinira? Banalan primjer...do prije minute najvaznije vam je bilo da npr. pojedete nesto ali u iducem trenutku vam pozli i apsolutno sve pada u drugi plan i jedino zelite da vam bude bolje.

Pračovjek
tomi

Male
Libra Goat
Broj postova : 2381
Registration date : 22.08.2009

Prioriteti Empty
PostajNaslov: Re: Prioriteti   Prioriteti Icon_minitimepet lis 23, 2009 12:31 pm

Koliko smo mi ucili iz psihologije, prioriteti idu ovako:

1. fizioloske potrebe (glad, zed, temperatura, zdravlje)
2. sigurnost (npr. sigurno zaposljenje i egzistencija)
3. povezivanje (prijateljstva, ljubavi)
4. postovanje (zelimo biti postovani i cijenjeni od strane drugih ljudi)
5. zelja za samoaktualizacijom (zelimo maksimalno iskoristiti svoje potencijale)

Ovo je piramiradlno uredjeno, dakle ne bi trebali moci preci na visu stepenicu piramide bez da smo prije zadovoljili uvjete s prethodne :)
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha

Female
Aries Goat

Prioriteti Empty
PostajNaslov: Re: Prioriteti   Prioriteti Icon_minitimepet lis 23, 2009 12:41 pm

Recimo, ja cu uvijek staviti potrebu za hranom (znaci glad) u drugi plan ako se javi nesto sto je meni vaznije, a pripada npr. 3. stepenici. Isto tako ljudi umiru za druge ljude. Dakle, npr. u ratu radije daju hranu djeci i odabiru smrt.

Pračovjek
tomi

Male
Libra Goat

Prioriteti Empty
PostajNaslov: Re: Prioriteti   Prioriteti Icon_minitimepet lis 23, 2009 12:56 pm

Rat je ekstremna situacija. Naravno da odstupanja od ove piramide ima, no u osnovi bi trebalo tako nekako funkcionira. Npr., kad si bolesna, tesko ti je raditi bilo sto drugo i prvo zelis ozdraviti.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha

Female
Aries Goat

Prioriteti Empty
PostajNaslov: Re: Prioriteti   Prioriteti Icon_minitimepet lis 23, 2009 1:07 pm

Da, zato sam to i navela kao primjer.

Ali ne smatram da je gornja hierarhija tocna. Istina, u slucaju bolesti stoji da nam je najvaznije ozdraviti ali sve ostalo je vrlo individualno.
Evo drugi primjeri. Zeni moze biti toliko vazna tocka 3. da nece jesti kako bi bila privlacnija partneru. To moze dovesti do bolesti ali ona i dalje moze odbijati jesti.
Netko moze toliko htjeti tocku 5. da sve ostalo zanemari. I prijetelje i ljubav i zdravlje.

Dakle - individualno je.

Pračovjek
tomi

Male
Libra Goat

Prioriteti Empty
PostajNaslov: Re: Prioriteti   Prioriteti Icon_minitimepet lis 23, 2009 1:17 pm

A dobro, mi smo tako ucili :P

Valjda je tocna u prosjeku :) Sjecam se da je jos neki psiholog prosirio tu teoriju, ali ne znam kako je glasio prosirak.
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena

Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12345
Registration date : 09.09.2009

Prioriteti Empty
PostajNaslov: Re: Prioriteti   Prioriteti Icon_minitimepet lis 23, 2009 2:22 pm

tomi je napisao/la:
Koliko smo mi ucili iz psihologije, prioriteti idu ovako:

1. fizioloske potrebe (glad, zed, temperatura, zdravlje)
2. sigurnost (npr. sigurno zaposljenje i egzistencija)
3. povezivanje (prijateljstva, ljubavi)
4. postovanje (zelimo biti postovani i cijenjeni od strane drugih ljudi)
5. zelja za samoaktualizacijom (zelimo maksimalno iskoristiti svoje potencijale)

Ovo je piramiradlno uredjeno, dakle ne bi trebali moci preci na visu stepenicu piramide bez da smo prije zadovoljili uvjete s prethodne :)

Tako uglavnom glasi i moj redoslijed prioriteta. Ali, 4. i 5. točka su takodjer jako bitne. Zato, mislim da su točke 3, 4 i 5 varijabilne za razliku 1. i 2.
Dakle, mi u određenim periodima života možemo težiti za samoaktualizacijom (5) i poštovanjem (4) i to na način da svjesno/nesvjesno stavljamo pitanje povezivanja na "stand by" čekanje.
I naravno, obrnuto. :)
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6014
Registration date : 05.09.2009

Prioriteti Empty
PostajNaslov: Re: Prioriteti   Prioriteti Icon_minitimepet lis 23, 2009 4:57 pm

Ovo su sve same varijable. Cak ni ovaj redosljed koji je predstavljen ne stima. Tj. nekome stima, a nekome ne. Makar nisam siguran zasto bi fizioloske potrebe uopce postojale na ovom spisku, posto nisu izborne, vec obavezne za sve. Ako ti se pisa, nemozes to ostaviti za koji drugi dan. Nekada nemozes odgoditi niti 5 minuta. Glad svakako mozes. Ljudi ne jedu nista po par dana, cak ni ako su gladni. Ovo pod brojem 2, (siguran posao...), je svakako medu prioritetima. Ali takoder ne kod svih ljudi. Neke to uopce ne zanima, makar nemaju brdo love. Ljubav... mislim da je vecini ljudi jedan od prioriteta voljeti i biti voljen. Bilo od strane prijatelja, cure/decka ili muza/zene. da ne nabrajam dalje, mislim da je to sve jako relativno, i da sad napisem redosljed svojih prioriteta, to bi bili moji prioriteti tog trenutka. trenutno nisam gladan, pa mi to nije na drugom ili petom mjestu, vec na zadnjem. Kad ogladnim bit ce na prvom i tako... isto vrijedi i za ljubav. Ako si zaljubljen, kod nekih ljudi ce to biti 1. prioritet i zapostavit ce sve ostalo....

Mislim da je zelja sa postovanjem, dakle, da nas ljudi cijene, negdje pri samom vrhu ljestvice, bez obzira na ostale prioritete.................. :/

Čovjek
MoW

Male
Libra Dog
Broj postova : 6337
Registration date : 26.05.2009

Prioriteti Empty
PostajNaslov: Re: Prioriteti   Prioriteti Icon_minitimesub lis 24, 2009 4:50 pm

Složit ću se Skupturom da fiziološke potrebe ne bi trebalo stavljati da popis prioriteta, jer ih ne možemo izbjeći.
Međutim, druga stepenica je već pitanje, jer neki zaista žive iz dana u dan i nemaju neku sigurnost, a imaju ljubav, prijateljstva, pa čak i poštovanje od nekih.
Meni su kao i Atheni stepenice 4. i 5. vrlo bitne, i kao što kaže Alpha, koji put znam "poginuti" za samoaktulizaciju, primjerice pišući neki članak ili radeći do kasno, iako mi to zapravo i nije nužno za posao. Jednostavno stvar samoaktualizacije.
Ljubav i prijateljstvo su mi visoko na razini prioriteta, međutim meni osobno niže od pitanja sigurnosti i egzistencije, pa se slažem prilično s ovim piramidalnim modelom.
Ipak, mislim da su prioriteti visokoindividualna stvar, i često jako ovisna od životnih okolnosti.

Guardian
Chakotay

Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8408
Registration date : 28.12.2007

Prioriteti Empty
PostajNaslov: Re: Prioriteti   Prioriteti Icon_minitimesub lis 24, 2009 9:26 pm

MoW je napisao/la:

Ipak, mislim da su prioriteti visokoindividualna stvar, i često jako ovisna od životnih okolnosti.
Da i ja mislim tako jer onaj tko je u sretnoj vezi sa voljenom osobom i nema posao će sigurno svu svoju energiju trošiti na to da pronađe posao, naravno vrijedi i obrnuto ako imamo posao, uzimat ćemo to zdravo za gotovo. Pogledajte samo ljude koji dobiju posao, sretni su i ponosni, ali već nakon nekoliko mjeseci pronalaze hrpu zamjeraka za taj isti posao.

Alpha je odlično uočila da smo ponekad spremni žrtvovati i vlastiti život, tj. prioritete iz onog prvog reda za ljude koje volimo, što mi daje za pravo da kažem da mi nismo samo biološke jedinke tj. nekakvi strojevi od krvi i mesa nego i nešto više od toga.
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena

Female
Gemini Buffalo

Prioriteti Empty
PostajNaslov: Re: Prioriteti   Prioriteti Icon_minitimesri svi 16, 2012 2:55 pm

Možda pišem na krivoj temi, ali zapazila sam sljedeće, vezano za pitanje prioriteta i ljude sa obiteljima.

Mene živcira kad razgovaram sa nekim ljudima npr. sa nešto starijim ženama koje su u braku i onda one svoje životne prioritete stavljaju na pijedestal. roll
Npr. žena bi se trebala udati i osnovati obitelj do neke godine, jer tek tada će osjetiti istinsko ispunjenje, biti majkom, ženom itd.
Ako nakon toga druga osoba kaže koji su njeni prioriteti/preokupacije, onda uslijedi rekacija: "Pa ja ne znam zašto je to tebi bitno, to realno nije toliko važno, vidjet ćeš nakon nekog vremena itd."
Da ne pričam kako bi nakon nekog vremena vjerojatno uslijedio žalopojni pogled :P, ako druga osoba ne bi ostvarila to nešto, što je bitno po nečijoj procjeni, toliko da se generalizira.

Ne znam je li stvar takve reakcije, prvenstveno karakteristike dotične osobe ili se tako postavljaju (nešto) starije osobe u braku, ali ne sviđa mi se kad ljudi nemaju dovoljno sluha za tuđe prioritete. Nešto slično je zapazila i moja prijateljica, također od nešto starijih ljudi koje imaju svoje obitelji.

Uglavnom, smatram da bi svaka osoba trebala biti tolerantna i uviđavna te poštovati tuđe prioritete koji time što nisu "identični" ne moraju imati manju snagu. Dapače.
Ne znam, možda takve sugestije nisu loše, kako ja to tumačim. Smatram se tolerantnom osobom, zapravo ne sagledavam stvari nužno iz svoje perspektive pa onda isto očekujem i od drugih.
To je možda iluzorno očekivanje.
Prioriteti Confused0024

Majmun
Lyra

Female
Leo Snake
Broj postova : 1398
Registration date : 09.06.2011

Prioriteti Empty
PostajNaslov: Re: Prioriteti   Prioriteti Icon_minitimesri svi 16, 2012 4:09 pm

@Athena, zašto to toliko tebe opterećuje?

Mislim razumijem te, nije prijatno slušati takve stvari i reakcije ... lijepo bi bilo da su ljudi tolerantniji, i da ne nameću toliko često svoje stavove, ali ako si ti sigurna u svoju odluku, onda takvo ponašanje i takve riječi bi ti trebale ući na jedno uho, a na drugo izaći. ;)

Superforumaš CE-4
Athena

Female
Gemini Buffalo

Prioriteti Empty
PostajNaslov: Re: Prioriteti   Prioriteti Icon_minitimesri svi 16, 2012 4:23 pm

Ne opterećuje mene ono što je rečeno.
Mene smeta "tretman" nekih ljudi sa kojima se susrećem (ili bliskih ljudi), a koji se ujedno drže vrlo liberalnim, slobodoumnim itd.
Ja jednostavno ne mogu shvatiti da se neka osoba niti ne potrudi shvatiti da nisu njeni prioriteti nešto što je uvijek najbitnije, da ona nije najpametnija/svemoguća pa niti ne može reći što je za neku osobu najbolje. Ona samo svoje "kolo vrti" i misli da u tom plesu jednako svi uživaju.
O tome sam baš bila pričala sa prijateljem pa je on rekao: "Pusti, osoba je takva i tu ti ne možeš ništa".

Posredno, takva osoba svoje mišljenje na pijedestal i pametuje, bez da uopće razmisli o nekim stvarima.
Nakon toga, jako mi je teško doživljavati bliskom dotičnu osobu, jer jednostavno nije tolerantna niti je sposobna uvažavati/uživjeti se u situacije drugih ljudi i na neki je način omalovažava. Meni su takve osobine bitne i očekujem da meni bliski ljudi budu tolerantni do neke mjere.

To je valjda u redu :P, iako se tu paralelno mogu povući neka druga pitanja.
Koliko ja zaista mogu prihvatiti "mane" nekih osoba i osobe u cjelini. miga Izgleda da moraju imati "kvalitete" slične mojima, da bi ih percipirala bliskima.

Majmun
Lyra

Female
Leo Snake
Broj postova : 1398
Registration date : 09.06.2011

Prioriteti Empty
PostajNaslov: Re: Prioriteti   Prioriteti Icon_minitimesri svi 16, 2012 4:31 pm

A čuj, neki ljudi jednostavno nemaju kapaciteta da postave stvari na svoje mjesto. Još ako su od onih ljudi koji stalno misle kako su u pravu i kako sve znaju - tu nema pomoći. Tada ovoj drugoj strani ostaje da bude tolerantnija, i da fura dalje svoj život kako umije i želi.

Superforumaš CE-4
Athena

Female
Gemini Buffalo

Prioriteti Empty
PostajNaslov: Re: Prioriteti   Prioriteti Icon_minitimesri svi 16, 2012 4:40 pm

Ljudi se previše ravnaju po sebi. Trebaju im neke stvari u životu ili postižu ispunjenje kod njih (ostvarenjem prioriteta) pa sve to plasiraju kao "univerzalni recept" sreće i tu dolazi do tog pametovanja. :P

Ja ću nekome moći reći što je za mene bilo "ispunjujuće iskustvo" ili što mi je bilo bitno pa me realizacija istog učinila sretnom.
Ali, ako je nekom bitna npr. željezna kocka cerek, onda ću prihvatiti da je to njemu bitno i da ga to može usrećiti, iako mene neće i podržat ću osobu u istom.
Naravno, sve u nekim granicama zdravog razuma. zubi

Istina, jedino što preostaje ovoj drugoj osobi jest da bude tolerantnija, iako je sasvim u redu reći zašto ne prihvaća sugestije druge osobe.
S druge strane, kontradiktorno je da i tolerantna osoba postaje netolerantna, ukoliko želi mijenjati neke (njoj) nepoželjne osobine druge osobe.

Čovjek
MoW

Male
Libra Dog

Prioriteti Empty
PostajNaslov: Re: Prioriteti   Prioriteti Icon_minitimesri svi 16, 2012 6:18 pm

Ja bih to ovako rekao... Najprije proanaliziram što ta osoba govori. Ako dakle nakon dugog razmišljanja zaključim da nije u pravu i da se radi toga nema šta petljati jer nije dovoljno promislila, tada je neću uzeti ozbiljno. Ako ću biti u mogućnosti, odmaknut ću se od nje, vjerojatno ne odmah potpuno ali da dotična shvati da nešto ne štima.
Ako je pak ta osoba ipak donekle u pravu do čega sam došao nakon promišljanja, onda ću nastojati da poslušam njen dobronamjerni savjet.
Moramo biti svjesni još jedne stvari: većina ljudi primijećuje jesmo li mi sretni ili ne. Ako jesmo sretni, onda isijavamo određenom drugačijom energijom koju drugi zamijećuju. U tom slučaju, oni će nam tada pametovati o svojim viđenjima samo ako su nam zavidni na našoj sreći. Ako pak mi ne isijavamo ništa jer nismo baš sretni sami sa sobom, tada ljudi to vide i požele nam pomoći. Barem tako rade empatične osobe. One dakle žele da mi budemo sretniji.
Ima naravno i onih koji samo hoće biti nesretni s nama pa nam ništa ne govore.
Ima i onih koji žele da budemo još sretniji pa nam žele u tome pomoći, a ima i onih koje nije briga i samo pričaju svoju struju svijesti.
Ti sad prosudi o kojoj se kategoriji osobe ovdje radi. :)

Superforumaš CE-4
Athena

Female
Gemini Buffalo

Prioriteti Empty
PostajNaslov: Re: Prioriteti   Prioriteti Icon_minitimesri svi 16, 2012 8:40 pm

Zanimljivo si to rekao, oko analiziranja motiva osobe koja daje savjete. :)

Citat :
Najprije proanaliziram što ta osoba govori. Ako dakle nakon dugog razmišljanja zaključim da nije u pravu i da se radi toga nema šta petljati jer nije dovoljno promislila, tada je neću uzeti ozbiljno. Ako je pak ta osoba ipak donekle u pravu do čega sam došao nakon promišljanja, onda ću nastojati da poslušam njen dobronamjerni savjet.
To bi bilo najpoželjnije, proanalizirati što neka osoba govori.
Međutim, kad se nešto tiče individualnih prioriteta i želja, onda je pitanje može li netko uopće biti u (ne)pravu. :P
Dakle, osobe mogu znati što je njima bitno i "locirati" problem. Naravno, nekad nisu u pravu ili krivo tumače neke stvari, ali rijetko tko će imati povjerenje u nekoga, toliko da slijedi savjete koje im osoba daje u vezi njih samih, ako (trenutno) ne nalaze interes u istome. misli

Ja na to gledam dosta jednostavno. Postavim si samo pitanje da li mi je (i koliko mi je) nešto bitno i rukovodim se sukladno tome.

Citat :
većina ljudi primijećuje jesmo li mi sretni ili ne. Ako jesmo sretni, onda isijavamo određenom drugačijom energijom koju drugi zamijećuju...
Ne znam da li bi se složila sa rečenim, u vezi prepoznavanja tuđe (ne)sreće, jer mi se čini da je većina ljudi toliko zasposlena svojim problemima, da često puta i ne vide druge. misli
Osim toga, neki ljudi nikad ne "vibriraju" energijom sreće ili to čine razmjerno rijetko, jer jednostavno nisu takvi po prirodi.

U vezi motiva same osobe, slažem se da je on vrlo bitan.
U dotičnom slučaju, rekla bih da su motivi osobe bili usmjereni dobronamjerni, iako niti ta osoba ne djeluje kao "oličenje pršteće sreće". :P

Ipak, valja voditi računa o tome da sve osobe jednostavno ne postižu "ispunjenje" kroz iste stvari, osobito ako dotične osobe izričito kažu što je njima problematično ili koje su stvari njima bitne.
Mislim da bi zato, nakon razgovora s nekom osobom, bilo bolje reći: "O.k., tebi je to bitno, to su tvoji prioriteti, zato ostvari ono što želiš." :)

Čovjek
MoW

Male
Libra Dog

Prioriteti Empty
PostajNaslov: Re: Prioriteti   Prioriteti Icon_minitimesri svi 16, 2012 9:21 pm

Mislim da je bitno iskazati svoje emocije ako se nekako osjećamo. Ako stalno težimo tome da smo korektno neutralni, tada se automatski zatvaramo od drugih i drugi nam ne mogu prići. Dakle, čim netko pokaže da je sretan, onda to drugi zamijete. Intenzitet pokazivanja emocija i senzitivnost osobe s kojom govorimo dva su faktora u igri koji određuju hoće li ili neće doći do prepoznavanja stanja osobe.

Što se tiče toga što je drugima bitno, ima sigurno razloga zašto im je to bitno. Razlozi mogu biti sebični ili nesebični. Ako su nesebični, odnosno ako osoba nema razloge koji za svoju bazu imaju neispunjene želje ili frustracije, tada bi njihove prioritete svakako trebalo uzeti u obzir jer nam govori iz iskustva i najbolje namjere. Naravno, mi ih uvijek možemo odbaciti, ali ne možemo reći da nismo znali. :)

Admin
Alpha

Female
Aries Goat

Prioriteti Empty
PostajNaslov: Re: Prioriteti   Prioriteti Icon_minitimened ruj 23, 2012 2:44 pm

Da osvježim temu...koji su vaši prioriteti u životu?

Prioriteti Empty
PostajNaslov: Re: Prioriteti   Prioriteti Icon_minitime

[Vrh] Go down

Prioriteti
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.