Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Tugovanje

Go down 
+5
Dragony
Skulptura
tomi
urbanaaa
Alpha
9 posters
Autor/icaPoruka
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Tugovanje Empty
PostajNaslov: Tugovanje   Tugovanje Icon_minitimepet lis 23, 2009 4:05 pm

Novo istraživanje je pokazalo da svrake nisu samo bezočni predatori već da imajuu osjećajnu stranu. Snimke pokazuju da se od uginulih 'prijatelja' opraštaju posebnim ritualom.

Svrake osjećaju tugu i održavaju grupne pogrebe za svoje uginule prijatelje tijekom kojih polažu i vijence od trave uz njihova tijela.

Kako tvrdi stručnjak za ponašanje životinja sa Sveučilišta u Coloradu dr. Bekoff, ovi rituali dokazuju da svrake na koje se obično gleda kao na okrutne predatore imaju i osjećajnu stranu.

Njegovo otkriće pokrenulo je raspravu jesu li osjećaji samo ljudska značajka ili ih imaju i životinje.

Prijašnje studije sugeriraju da gorile također tuguju za svojim mrtvima, dok su štakori empatični, a mačke stvaraju prijateljstva.

Bekoff je proučavao ponašanje svraka uz tijelo uginule ptice i snimao ga.

''Jednom kad se približe truplu, nježnu kljucaju u njega, baš kako bi slon surlom gladio truplo drugog slona, a onda odstupe''.

''Potom, jedna svraka odleti i donese nešto trave te je položi uz truplo. Zatim to isto napravi druga. Kad se sve izredaju stoje neko vrijeme uz tijelo uginule ptice i onda jedna po jedna odlaze''.

Nakon što je objavio ovo istraživanje Bekoffu su se javili neki ljudi koji su iste rituale zamijetili i kod gavrana i vrana.

''Ne možemo znati što osjećaju ili misle, no iščitavanje njihovih postupaka daje nam razlog da posumnjamo da se vrane opraštaju od svojih prijatelja'' napisao je u članku objavljenom u časopisu Emotion, Space and Society.

Ljudi koji su tvrdili da životinje imaju osjećaje optuživani su za antropomorfizam – pripisivanje ljudskih atributa životinjama.

No Bekoff smatra da su životinje baš kao i ljudi osjećaje razvili tijekom evolucije jer im oni povećavaju šanse za preživljavanje. (Izvor)

_________________
Respect
[Vrh] Go down
urbanaaa
Čovjek
urbanaaa


Female
Scorpio Tiger
Broj postova : 3747
Age : 37
Location : Rijeka
Registration date : 24.09.2007

Tugovanje Empty
PostajNaslov: Re: Tugovanje   Tugovanje Icon_minitimepet lis 23, 2009 4:08 pm

Zanimljivo... ptičji sprovod.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Tugovanje Empty
PostajNaslov: Re: Tugovanje   Tugovanje Icon_minitimepet lis 23, 2009 4:11 pm

Budjenjem svijesti kod ljudi se smatra trenutak kada su poceli pokapati i oplakivati svoje mrtve...pa eto...

_________________
Respect
[Vrh] Go down
tomi
Pračovjek
tomi


Male
Libra Goat
Broj postova : 2381
Age : 32
Location : Zagreb
Registration date : 22.08.2009

Tugovanje Empty
PostajNaslov: Re: Tugovanje   Tugovanje Icon_minitimepet lis 23, 2009 4:20 pm

Mudre su te svrake. Prvo sam cuo da znaju brojati (u kucicu se sakrije 4 lovca, one ne prilaze. tri lovca odu, one i dalje nece prici jer znaju da je unutra jos 1 (vrijedi za brojeve manje od 5 ) ), sad ovo.. Jos kad otkriju kotac i nauce se sluziti abakom :S
[Vrh] Go down
urbanaaa
Čovjek
urbanaaa


Female
Scorpio Tiger
Broj postova : 3747
Age : 37
Location : Rijeka
Registration date : 24.09.2007

Tugovanje Empty
PostajNaslov: Re: Tugovanje   Tugovanje Icon_minitimepet lis 23, 2009 4:21 pm

^^ Baš si me nasmijao! :D
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 38
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

Tugovanje Empty
PostajNaslov: Re: Tugovanje   Tugovanje Icon_minitimepet lis 23, 2009 4:31 pm

tomi je napisao/la:
Mudre su te svrake. Prvo sam cuo da znaju brojati (u kucicu se sakrije 4 lovca, one ne prilaze. tri lovca odu, one i dalje nece prici jer znaju da je unutra jos 1 (vrijedi za brojeve manje od 5 ) ), sad ovo.. Jos kad otkriju kotac i nauce se sluziti abakom :S
Znaci, ako je unutra 6 lovaca, onda neznaju vise koliko ih je il sta? scratch
Bilo bi zanimljivo vidjeti neku zivotinju koja kuzi sve ko i mi. Ali mislim da to ipak nije moguce.

Budenje svijesti... hmhm.... svrake?
Osim toga, nisu li ljudi od uvijek oplakivali mrtve? Od kad je uopce "od uvijek".....?

_________________
When you have eliminated all which is impossible, then whatever remains, however improbable, must be the truth.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Tugovanje Empty
PostajNaslov: Re: Tugovanje   Tugovanje Icon_minitimened lis 25, 2009 11:07 pm

Mislim da zivotinje imaju svijest u svakom slucaju...


A ovo za ljude...valjda kad su poceli pokapati mrtve...

_________________
Respect
[Vrh] Go down
tomi
Pračovjek
tomi


Male
Libra Goat
Broj postova : 2381
Age : 32
Location : Zagreb
Registration date : 22.08.2009

Tugovanje Empty
PostajNaslov: Re: Tugovanje   Tugovanje Icon_minitimened lis 25, 2009 11:17 pm

Skulptura je napisao/la:
tomi je napisao/la:
Mudre su te svrake. Prvo sam cuo da znaju brojati (u kucicu se sakrije 4 lovca, one ne prilaze. tri lovca odu, one i dalje nece prici jer znaju da je unutra jos 1 (vrijedi za brojeve manje od 5 ) ), sad ovo.. Jos kad otkriju kotac i nauce se sluziti abakom :S
Znaci, ako je unutra 6 lovaca, onda neznaju vise koliko ih je il sta?

Tako je. Ako iz kucice izadje 5 lovaca, oni ce misliti da su izasli svi.
[Vrh] Go down
Dragony
Majmun
Dragony


Male
Pisces Rat
Broj postova : 1048
Age : 28
Registration date : 16.12.2009

Tugovanje Empty
PostajNaslov: Re: Tugovanje   Tugovanje Icon_minitimečet pro 17, 2009 12:27 am

Ja mislim da i životinje imaju osjećaje, baš kao i ljudi, samo što mi možda ne možemo shvatiti njihove načine pokazivanja osjećaja ili tako nešto...
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Tugovanje Empty
PostajNaslov: Re: Tugovanje   Tugovanje Icon_minitimepet pro 18, 2009 8:41 pm

Pitanje je na kojoj je razini svijest životinja, meni se ponekad čini da im je svijest razvijena, samo se zbog nerazvijenih tijela ne mogu izražavati. Nešto slično kao što ljudi koji zbog nekih bolesti ne mogu izraziti sve ono što misle i osjećaju.

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 38
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

Tugovanje Empty
PostajNaslov: Re: Tugovanje   Tugovanje Icon_minitimepet pro 18, 2009 8:46 pm

Tko kaže da životinje ne mogu izražavati osjećaje? Ja mislim da mogu i da to rade. Ne možemo od njih očekivati da se smiju iz sveg glasa, ali ja kod svojih ljubimaca točno primijetim kad jedno od njih bude loše volje ili sretno. Razlika je očita samo što ju je teško opisati. Ali mislim da će se sa mnom složiti svatko tko je imao ili ima više od jednog ljubimca.

_________________
When you have eliminated all which is impossible, then whatever remains, however improbable, must be the truth.
[Vrh] Go down
biga
Pračovjek
biga


Male
Taurus Cat
Broj postova : 2861
Age : 36
Registration date : 28.08.2009

Tugovanje Empty
PostajNaslov: Re: Tugovanje   Tugovanje Icon_minitimepet pro 18, 2009 9:01 pm

samo da napišem jednu priču koja je mene definitivno uvjerila da životinje imaju osjećaje...

imao sam doma patku i patka, hodali su slobodno oko kuće i jednog dana su ozišli na put i patku je zgazilo auto... patka smo našli kako pače iznad nje... poslje što smo ga odnjeli a patku bacili, nije ništa jeo 3 dana i svaki dan bi dolazio na mjesto gdje je patka zgažena...

živa istina, meni da je netko ovo ispričao ja bi mu rekao da laže, al svojim očima sam to vidio... i definitivno životinje imaju osjećaje...
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Tugovanje Empty
PostajNaslov: Re: Tugovanje   Tugovanje Icon_minitimeuto tra 27, 2010 5:01 pm

Tugovanje Vjeverica_269849S1

Lojalnost među većim životinjama vrlo je dobro poznata, no najnoviji video objavljen na YouTubeu pokazuje kako i vjeverice imaju identične osobine.

Naime, na video zapisu je prikazana hrabra bitka jedne vjeverice koja tjera vrane štiteći mrtvo tijelo svog prijatelja. Mala životinja ne odustaje ni kada je suočena s nasrtajima čak tri ptice, a da je zaslužila poštovanje i zanimanje dokazuje i broj od preko pola milijuna ljudi koji su na popularnom video servisu pogledali taj video. (izvor)

_________________
Respect
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 62
Registration date : 22.09.2007

Tugovanje Empty
PostajNaslov: Re: Tugovanje   Tugovanje Icon_minitimeuto tra 27, 2010 8:51 pm

upravo sam ga pogledala


baš me je...
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Tugovanje Empty
PostajNaslov: Re: Tugovanje   Tugovanje Icon_minitimesri tra 28, 2010 12:24 am

Ne znan...

_________________
Respect
[Vrh] Go down
josip21
banned



Male
Libra Buffalo
Broj postova : 4822
Age : 50
Location : Kerumovo city
Registration date : 15.12.2008

Tugovanje Empty
PostajNaslov: Re: Tugovanje   Tugovanje Icon_minitimesri tra 28, 2010 5:25 pm

gledao sam emisiju kako je macka spasila svoje macice iz zapaljene barake ili garaze.....ne sjecam se tocno.....i ona se vracala nekoliko puta u vatru noseci jednog po jednog macica i sama je zadobila strasne opekotine.....i na kraju je bila previ8se ozljedjena i samo je pala na pod i srecom dosao je vatrogasac i spasio nju i ostale macice koji su ostali unutra....
[Vrh] Go down
Sponsored content





Tugovanje Empty
PostajNaslov: Re: Tugovanje   Tugovanje Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Tugovanje
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  CE-4 prošireno :: Životinjsko carstvo-
Forum(o)Bir: